Oro erdvėje vyksta dvejos pratybos

Ievos BUDZEIKAITĖS nuotr.
Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose dislokuoti JAV naikintuvai F-16.

Gegužės 6–17 dienomis Kauno ir Šiaulių apylinkėse vyksta Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų (KOP) pratybos „Budrus sakalas 2024“ ir tarptautinės pratybos „Astralinis riteris” („Astral Knight“). Lietuvoje vykstančioje pratybų dalyje dalyvauja ir JAV kariai su naikintuvais F-16.

„Kuriame saugią aplinką čia tam, kad galėtų atvykti sąjungininkų orlaiviai, o „Astralinio riterio“ pratybų metu, kai jau pasirodo sąjungininkų orlaiviai, mūsų, kaip priimančios šalies, pagrindinė užduotis – saugi oro erdvė”,– sakė KOP vadas pulkininkas Antanas Matutis.

Pratybose „Budrus sakalas” skirtingo pobūdžio gynybines užduotis treniruojasi vykdyti KOP vadovybės štabo, Aviacijos bazės, Oro gynybos bataliono, Oro erdvės stebėjimo ir kontrolės valdybos bei Ginkluotės ir technikos remonto depo kariai.

Kartu su KOP kariais pratybose dalyvauja Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai, AB „Oro navigacija“ ir Lietuvos šaulių sąjunga.

Pratybos „Astralinis riteris” vyksta ne tik Lietuvoje. Sąjungininkų iš JAV naikintuvai šioms pratyboms dislokuoti ir Lenkijoje bei Rumunijoje. Lietuvoje atlikti oro operacijas su naikintuvais F-16 treniruojasi JAV KOP 31-asis kovinis sparnas, JAV KOP 20-asis atakos eskadronas bei JAV jūrų pėstininkų oro kontrolės 24-asis eskadronas.

Pratybos „Astral Knight“ skirtos pagerinti bendrų veiksmų suderinamumą tarp JAV ir sąjungininkų – visa tai yra judrios kovos užimtumo strategijos pagrindas visoje Europoje ir Afrikoje.

Abiejų šių mokymų dalyviai sąveikauja: KOP personalas teikia priimančiosios šalies paramą sąjungininkams, užtikrina oro gynybą naikintuvų operacijų metu.

Tai – dalis visų karinių mokymų, šį pavasarį organizuojamų Lietuvoje, kuriuose iš viso dalyvaus per 20 000 karių iš Lietuvos ir kitų NATO valstybių.