
Naujausios
Oponentai pribrendo mero interpeliacijai
Vienuolika Šiaulių miesto savivaldybės tarybos narių pasirašė teikimą, kuriuo siūlo pradėti mero įgaliojimų netekimo procedūrą Artūrui Visockui. Motyvai – sulaužyta priesaika, įgaliojimų nevykdymas ar viršijimas.
Mero oponentai pribrendo interpeliacijai, kai iki kadencijos pabaigos liko vos apie pusantrų metų, o interpeliacijos procedūrų – daugybė.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Pasirašė trečdalis Tarybos
Teikimą dėl mero interpeliacijos trečiadienį pasirašė trijų frakcijų nariai: judėjimo „Už Šiaulius“ – Regina Kvedarienė, Alma Bagdonavičienė, Denis Michalenko, Pranas Trijonis ir Juozas Pabrėža, liberalų – Arūnas Rimkus, Artūras Kulikauskas ir Aurimas Lankas bei "tvarkiečių" – Andrius Šedžius, Alfredas Lankauskas ir Daiva Matonienė.
Teikimą mero interpeliacijai pasirašė trečdalis – arba vienuolika iš trisdešimt vieno miesto Tarybos nario. Pasirašiusieji teigia, kad „vykdo savo konstitucinę pareigą – reaguoti į Tarybos nario–mero priesaikos sulaužymą“ ir jam suteiktų įgaliojimų nevykdymą ar įgaliojimų viršijimą.
Siūlymus pasirašiusieji pagrindžia keturiais argumentais, apie kuriuos ne kartą rašė ir „Šiaulių kraštas“. Prisimintas Šiaulių futbolo akademijos direktoriaus Sauliaus Lesnicko teisminis ginčas dėl jo atleidimo iš darbo. Teismas yra pripažinęs, kad meras yra viršijęs savo įgaliojimus ir nepaisęs „draudimo kištis į išimtinę savivaldybės tarybos kompetenciją. Teigiama, kad tokiais veiksmais meras savivaldybei padaręs ir finansinio nuostolio – "daugiau kaip 20 tūkstančių eurų".
Prisiminta ir vicemero Domo Griškevičiaus atleidimo ir sugrąžinimo į darbą istorija, kai Taryba išreiškė nepasitikėjimą vicemeru ir jį atleido iš pareigų. Šiam kreipusis į teismą, Savivaldybės tarybai teisme atstovavęs meras Artūras Visockas sudarė su D. Griškevičiumi taikos sutartį ir jis buvo sugrąžintas į darbą. Interpeliacijos teikėjai mano, kad taip A. Visockas sulaužė priesaiką ir viršijo jam įstatymu suteiktus įgaliojimus.
Taip pat manoma, kad meras A. Visockas negynė miesto Tarybos sprendimo ir jos išreikštos valios, kai „viršydamas įgaliojimus skyrė nuobaudas švietimo įstaigų – plaukimo mokyklos „Delfinas“ ir lopšelio–darželio „Saulutė“ – vadovams. Esą nuobaudų skyrimas tokių įstaigų vadovams išimtine teise priklauso ne merui, o Tarybai.
Ilgos procedūros pasieks kadencijos pabaigą?
Teikimą pasirašęs frakcijos „Už Šiaulius“ seniūnas D. Michalenko teigė, kad po teikimo Tarybos sprendimu turėtų būti sudaryta komisija „pateiktiems faktams nagrinėti“.
„Komisija teikia savo išvadas – pažeista ar ne. Jeigu pažeista – Tarybos nariai vėl turėtų balsuoti – ar kreiptis į teismą. Jeigu paprasta dauguma nuspręstų, kad reikia kreiptis, kreipiamasi į teismą, jeigu teismas nustato pažeidimą, tada vis tiek reikia grįžti į Tarybą ir tik tada trys penktadaliai Tarybos narių gali pašalinti merą“, – ilgą procedūrą aiškino D. Michalenko.
Jo teigimu, „net jeigu teismas ir nustatytų mero pažeidimus, jeigu galutiniams sprendimui nesusirinktų reikiamas Tarybos narių skaičius, meras toliau galėtų eiti pareigas“.
Iki naujų savivaldos rinkimų liko šiek tiek daugiau, nei pusantrų metų, ar užteks laiko interpeliacijai?
„Seniai brendo ketinimai, bet vis atidėliota: tai daugumą pavykdavo sudaryti, tai dėl darbų susitarti, bet kuo toliau, tuo labiau meras sau leidžia vis daugiau. O miestas eina tik žemyn – tragedija! Giriasi asfaltuotomis gatvėmis ir nupjauta žole, o projektai stovi vietoje ir žmonės bėga iš miesto“, – sakė D. Michalenko.
Jis vardijo, kad nepradėtas nė vienas projektas – koncertų salės „Saulė“ rekonstrukcijos „pinigai nuplaukę“, „dėl kultūros centro rekonstrukcijos – neaišku“, „nežino, net kaip elgtis su karių kapinėmis Prisikėlimo aikštėje“.
„Sėdima ant pinigų maišo, bet nieko nenorima daryti miestui – tik girtis. Žmones iš savivaldybės administracijos išvaikė – reformą vykdė, o dabar jau vėl kreipiasi ir aiškina, kad reikia didinti etatų skaičių Savivaldybėje! Sunku besuprasti, kas vyksta“, – stebėjosi D. Michalenko.
Taryba – be koalicijos ir galvos
Teikimą pasirašęs liberalsąjūdietis A. Kulikauskas teigė, kad interpeliaciją paskatino ir „paradoksali politinė situacija, kai nėra jokios koalicijos, tik kažkokie dariniai. Jis vardijo, jog opozicija Taryboje yra pasiskelbę liberalai ir judėjimas Už Šiaulius“, galbūt pasiskelbs ir „tvarkiečiai“.
„O kur ir su kuo yra konservatoriai? O socialdemokratai? Justinas Sartauskas tapo vicemeru, nors buvo pagrindinis mero opozicionierius. Gavo postą ir pasikeitė pozicija? Nematau koalicinės programos ir, svarbiausia, – veiksmų. Matau tik manipuliaciją ir vienasmenį valdymą, užsiiminėjimą niekais. Kokia miestui reikšmė – kariavimas, pavyzdžiui, su futbolo akademijos vadovu?“ – klausė A. Kulikauskas.
Jis apgailestavo, jog neseniai Verslo taryboje pateikti skaičiai rodo, kad Šiauliai labai atsilieka Lietuvos mastu ir pagal investicijas, ir pagal darbo vietų skaičių, o emigracija – lenkia.
Po teikimu nepasirašė nė vienas konservatorius, dirbantis Taryboje, nors neretai kritikuoja mero A. Visocko sprendimus. Kodėl?
Tarybos narys, Šiaulių konservatorių lyderis Jonas Bartkus užsiminė, kad meras konservatorius „vis dar ragina jungtis į tą jo suburtą naują daugumą“, bet partijoje tebevyksta „svarstymo procesas“.
„O kol svarstymo procesas nepasibaigęs, tai atskiri Tarybos nariai nedrįstame pasirašinėti po kažkokiais dokumentais, nes tai labiau politiniai dokumentai“, – sakė J. Bartkus.
Jis teigė dar neišnagrinėjęs, neįvertinęs teikimo interpeliacijai teksto, todėl negalėtų pasakyti, kaip balsuotų, jeigu šis teikimas būtų svarstomas Taryboje ir būtų siūloma balsuoti.
J. Bartkus užsiminė, kad konservatoriams nėra paprasta apsispręsti ir dėl to, kad Administracijos direktorius Antanas Bartulis yra konservatorių partijos narys, nors ir ne partijos deleguotas į šį postą.
„Taryba turi turėti lyderį, vadovą. O dabar įstatymas yra taip surėdytas, kad Tarybai lyderį parinko miestiečiai. Tačiau, mano nuomone, tai nėra Tarybos lyderis, nors kartais manantis, kad jis yra jis, o Taryba yra Taryba. Išeina, kad Taryba yra be galvos. Ar gali organas veikti be galvos? Kažin? Tai tas dabar ir vyksta“, – situaciją miesto valdžioje apibūdino konservatorius.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Vienuolika Šiaulių miesto tarybos narių pasirašė teikimą mero interpeliacijai. Kas dabar garsiau giedos valdžios himną – meras ar Taryba?