Okupacijos pradžią prisimins Šiaulių patriotai

Okupacijos pradžią prisimins Šiaulių patriotai

Okupacijos pradžią prisimins Šiaulių patriotai

Šiauliečiai menininkai Gintautas Lukošaitis ir Gintautas Gascevičius, neseniai išgarsėję Balandiškių projektu (kai organizavo stoginės buvusiai partizanų būstinei atstatymą ir Vasario 16-tosios minėjimą Balandiškių kaime), vėl imasi naujų žygių.

Šįkart patriotai planuoja Šiauliuose, skverelyje prie Savivaldybės, surengti naktinį birželio 15-tosios — dienos, kai į Lietuvą įžengė okupacinė rusų kariuomenė — minėjimą.

Nijolė KOSKIENĖ

nikos@skrastas.lt

Pusvalandis pamąstymo

„Nuo tos atmintinos dienos praėjo lygiai 70 metų, tačiau ši data nepelnytai išbraukta iš istorijos, o juk nuo jos prasidėjo lageriai, trėmimai“, — sako G. Lukošaitis. Todėl menininkai nutarė, kad ši data bus deramai paminėta bent Šiauliuose.

Specialiai šiai datai iš Šiaulių kilęs kompozitorius Tadas Žukauskas sutiko sukurti šiuolaikinės muzikos kūrinį. Ketinama pajungti ir visas Šiaulių kultūros pajėgas — Bigbendo orkestrą, chorus, kitus muzikantus.

Vyrams Šiaulių savivaldybė pažadėjo bent minimalią renginio paramą.

Atminimo naktį, tiksliau 24 valandą nakties į birželio 15-tąją, menininkai ketina prašyti miesto centre bent pusvalandžiui išjungti šviesą, sustabdyti eismąir sukurti tam tikrą apmąstymų nuotaiką.

Skverelyje prie Savivaldybės (skulptorius G. Lukošaitis yra ir „centukų“ fontano autorius) ant tarp medžių ištempto ekrano bus rodomi unikalūs kadrai: istorinės Šiaulių okupacijos nuotraukos, vokiečių kino kronika apie tai, kaip vokiečiai įžengė į Šiaulius ir lygiai, kaip ir rusų armija, buvo pasitikti gėlėmis ir papirosais, paminklo kariui pastatymas ir vėliau čia vykę sovietiniai paradai.

G. Lukošaitis, pasakoja, kad peržiūrėdamas dokumentinę medžiagą, atpažino vietą, kurioje stovėjo vokiečių kronikininko filmavimo kamera. Todėl sumanyta renginio metu šią vietą įprasminti, kad susirinkusieji dar labiau priartėtų prie praeities momento.

„Situacija buvo kraupi — kai rusai įžengė, netikėtumas buvo visiems, ir neaišku, kaip būtų, jei visa tai pasikartotų dabar — kaip kiekvienas mūsų pasielgtume, — svarsto G. Gascevičius, — Gal vieni vėl pamanytų: na, kas čia tokio, pasikeis iškabos ir gyvensime, kaip gyvenę, o kiti gal pagalvotų: o, rupūže, mano gimtinę nori kažkas užimti.“

Atminties momentas ateičiai kurti

G. Lukošaitis cituoja Herodotą, pasakiusį, kad žmogus, kuris nežino savo istorijos, yra vaikas.

„Atminties momentas reikalingas ateities sukūrimui — jeigu nėra atminties, vėl galima pakartoti tas pačias klaidas ir neprogresuoti“, — tvirtina skulptorius.

Jis pasakoja, kad drauge su broliu žiūrinėdami fotomedžiagą kalbėjosi apie tai, kad jei dabar visi atsidurtume 1940 — 1946-tuose, o po to staigiai grįžtume į dabartį, kaip visi entuziastingai pultume dirbti, kaip džiaugtumėmės viskuo, kaip laimingi visi taptume.

G. Lukošaitis primena kunigo Svarinsko, tik Lietuva atgavus Nepriklausomybę, pasakytus žodžius, kad kiekvienam lietuviui, kaltas ar nekaltas, reikia duoti po 5 metus lagerio — tik tada Lietuva bus iš tikrųjų laisva, nes tik tada bus suprasta laisvės kaina.

„Mes visi — ir ubagai, ir turtingi — esame vienodai pasileidę. Ir jeigu tu net verki, kad šiandien neturi duonos, tai irgi yra savotiškas pasileidimas“, — sako G. Lukošaitis.

Pašnekovo manymu, nereiktų net 1940-tųjų, užtektų papulti į tarybinių parduotuvių metus, kai negalėjai gauti tualetinio popieriaus, ir kai nebuvo jokių galimybių, kaip tik žygiuoti su raudona vėliava.

 

 

ORGANIZATORIAI: Šiauliečiai menininkai — muzikantas Gintautas Gascevičius (kairėje) ir skulptorius Gintautas Lukošaitis — naktį ir birželio 14-tosios į 15-tąją planuoja Šiauliuose originalų renginį, skirtą rusų okupacijos 70-mečiui paminėti.