Nusipelniusiais gydytojais pripažinti vaikų reanimatologas ir akušerė

Nusipelniusiais gydytojais pripažinti vaikų reanimatologas ir akušerė

Nu­si­pel­niu­siais gy­dy­to­jais pri­pa­žin­ti vai­kų rea­ni­ma­to­lo­gas ir aku­še­rė

Va­kar Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės Mo­ters ir vai­ko kli­ni­ko­je pa­svei­kin­ti svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ro ap­do­va­no­ji­mus Lie­tu­vos me­di­ci­nos dar­buo­to­jo die­nos pro­ga pel­nę vai­kų rea­ni­ma­to­lo­gas Va­le­ri­jus Lap­ši­nas ir aku­še­rė Vi­ta Ta­ma­šaus­kie­nė. Be­veik ke­tu­ris de­šimt­me­čius dir­ban­tys me­di­kai sa­ko, kad anks­čiau pro­ble­mų kel­da­vo me­di­ka­men­tų ir apa­ra­tū­ros sto­ka, da­bar – pa­cien­tų ar­ti­mie­ji.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ras Au­re­li­jus Ve­ry­ga įtei­kė gar­bės ženk­lus, liu­di­jan­čius apie Nu­si­pel­niu­sio Lie­tu­vos gy­dy­to­jo, svei­ka­tos ap­sau­gos dar­buo­to­jo ar slau­gy­to­jo gar­bės var­dų su­tei­ki­mą.

Tarp ap­do­va­no­tų­jų – Šiau­lių mo­ters ir vai­ko kli­ni­kos Vai­kų in­ten­sy­vio­sios te­ra­pi­jos sky­riaus ve­dė­jas vai­kų rea­ni­ma­to­lo­gas V. Lap­ši­nas bei Aku­še­ri­jos sky­riaus vy­res­nio­ji aku­še­rė ad­mi­nist­ra­to­rė V. Ta­ma­šaus­kie­nė.

Va­kar kli­ni­ko­je me­di­kus svei­ki­no ko­le­gos.

„Vai­kų in­ten­sy­vios te­ra­pi­jos sky­riu­je nė­ra nu­si­pel­niu­sių ar ne­nu­si­pel­niu­sių gy­dy­to­jų – vi­si vie­no­di. Bai­gi pa­mai­ną – per­duo­di ki­tam gy­dy­to­jui. Dar­bas ne­nut­rūks­ta vi­są pa­rą, ir sa­vait­ga­liais, ir šven­čių die­no­mis. Tai­gi šis ap­do­va­no­ji­mas vi­sam sky­riui, ne man vie­nam“, – sa­kė V. Lap­ši­nas.

Už stro­pu­mą, pa­rei­gin­gu­mą, reik­lu­mą sau ir ki­tiems, jaut­ru­mą pa­cien­tams, nuo­šir­du­mą Nu­si­pel­niu­sio Lie­tu­vos svei­ka­tos ap­sau­gos dar­buo­to­jo gar­bės ženk­lu ap­do­va­no­ta V. Ta­ma­šaus­kie­nė sep­ty­ne­rius me­tus dir­ba ad­mi­nist­ra­ci­nį dar­bą ir sa­ko la­biau­siai pa­siilgs­tan­ti dar­bo su pa­cien­tė­mis.

Iš Ak­me­nės ra­jo­no ki­lu­si V. Ta­ma­šaus­kie­nė bai­gė Šiau­lių me­di­ci­nos mo­kyk­lą, ku­rio­je įgi­jo aku­še­rės kva­li­fi­ka­ci­ją.

„Aku­še­re pra­dė­jau dirb­ti 1981 me­tais. Iš pra­džių se­no­sios aku­še­rės gąs­di­no, kad pa­dirb­siu sep­ty­ne­rius me­tus, su­ži­no­siu, ką reiš­kia dirb­ti aku­še­re. Dir­bu jau 36 me­tus ir dar ne­sup­ra­tau“, – juo­kė­si V. Ta­ma­šaus­kie­nė.

Me­di­kė pri­si­me­na, kad jai pra­dė­jus dirb­ti Šiau­lių li­go­ni­nė­je bū­da­vo 4 000 gim­dy­mų per me­tus, da­bar be­li­kę apie 2 300. Ta­čiau dar­bas dėl to leng­ves­nis ne­ta­po.

„Kaž­ka­da tek­da­vo dirb­ti tik su gim­dy­vė­mis, da­bar gim­dy­me da­ly­vau­ja ir vy­rai, ir mo­čiu­tės, ir ki­ti ar­ti­mie­ji. Aku­še­rėms tai pa­pil­do­mas psi­cho­lo­gi­nis krū­vis“, – sa­ko V. Ta­ma­šaus­kie­nė.

Pa­na­ši si­tua­ci­ja, pa­sak V. Lap­ši­no, ir vai­kų rea­ni­ma­ci­jo­je. „Ma­mos kaip ir ge­res­nės, bet jau tė­ve­liai... Rei­ka­lau­ja dė­me­sio, na kaip ir vi­si vy­rai. Rei­kia jiems ir krės­lo, ir pa­val­gy­ti. Jie juk per­gy­ve­na!“ – juo­ka­vo gy­dy­to­jas.

V. Lap­ši­nas sa­kė, kad anks­čiau į rea­ni­ma­ci­ją pa­tek­da­vo kur kas sun­kes­ni li­go­niai, la­bai trūk­da­vo vais­tų, me­di­ci­ni­nių prie­mo­nių, ko­ky­biš­kos apa­ra­tū­ros. Da­bar są­ly­gos ne­pa­ly­gi­na­mai ge­res­nės.

„Kai dir­bau Klai­pė­do­je, nor­ma­lų an­ti­bio­ti­ką pa­ma­tė­me, kai į li­go­ni­nę pa­te­ko KGB pul­ki­nin­ko duk­ra su os­teo­mie­li­tu ir sep­siu“, – kar­je­ros pra­džią pri­si­me­na gy­dy­to­jas.

Pa­sak V. Lap­ši­no, So­vie­tų Są­jun­go­je bu­vo su­kur­tas kvė­pa­vi­mo apa­ra­tas, ku­ris, vie­no gar­saus Ru­si­jos vai­kų gy­dy­to­jo žo­džiais, bu­vo pui­ki trin­ka rie­šu­tams gliau­dy­ti, bet ne vai­kų plau­čiams ven­ti­liuo­ti. Ge­res­nių me­di­ci­ni­nių prie­mo­nių bū­da­vo įma­no­ma gau­ti tik ka­ri­nė­se ba­zė­se.

Lat­vi­jo­je gi­męs, Ka­li­ning­ra­de (Ru­si­ja) au­gęs V. Lap­ši­nas po vi­du­ri­nės at­vy­ko į Lie­tu­vą ir 1980 me­tais bai­gė Kau­no me­di­ci­nos ins­ti­tu­tą. Po stu­di­jų bu­vo pa­skir­tas į Klai­pė­dos li­go­ni­nę, 1986 me­tais per­si­kė­lė į Šiau­lius ir pra­dė­jo dirb­ti Šiau­lių li­go­ni­nės anes­te­zio­lo­gu-rea­ni­ma­to­lo­gu. 1991 me­tais gy­dy­to­jas pa­skir­tas Vai­kų li­gų sta­cio­na­ro sky­riaus ve­dė­ju. Vė­liau jo pa­gal­ba ir rū­pes­čiu bu­vo įsteig­tas Vai­kų rea­ni­ma­ci­jos ir in­ten­sy­vio­sios te­ra­pi­jos sky­rius.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Nu­si­pel­niu­sių Lie­tu­vos me­di­kų gar­bės ženk­lais ap­do­va­no­ti Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės Mo­ters ir vai­ko kli­ni­kos aku­še­rė ad­mi­nist­ra­to­rė Vi­ta Ta­ma­šaus­kie­nė ir vai­kų rea­ni­ma­to­lo­gas Va­le­ri­jus Lap­ši­nas.