Nuplėšti vyriausiojo architekto antpečiai

Nuplėšti vyriausiojo architekto antpečiai

Nup­lėš­ti vy­riau­sio­jo ar­chi­tek­to ant­pe­čiai

Šiau­lių sa­vi­val­dy­bė ieš­ko mies­to vy­riau­sio­jo ar­chi­tek­to ir lei­džia že­myn jo sta­tu­so kar­te­lę. Iki šiol jis va­do­va­vo Ar­chi­tek­tū­ros, ur­ba­nis­ti­kos ir pa­vel­do­sau­gos sky­riui, da­bar bus tik sky­riaus ve­dė­jo pa­va­duo­to­jas. Nė vie­na­me iš di­džių­jų mies­tų to nė­ra. Gal Šiau­liai jau ne­be did­mies­tis?

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Ko ieš­ko

Sa­vi­val­dy­bė yra pa­skel­bu­si kon­kur­są Ur­ba­nis­ti­nės plėt­ros ir ūkio de­par­ta­men­to Ar­chi­tek­tū­ros, ur­ba­nis­ti­kos ir pa­vel­do­sau­gos sky­riaus ve­dė­jo pa­va­duo­to­jo (vy­riau­sio­jo ar­chi­tek­to, kar­je­ros vals­ty­bės tar­nau­to­jo) pa­rei­goms ei­ti.

Ka­dan­gi vy­riau­sia­sis ar­chi­tek­tas bus tik pa­va­duo­to­jas, tai jo pa­rei­gi­nė ka­te­go­ri­ja yra ga­na že­ma (A-13). Skel­bia­mas at­ly­gi­ni­mo dy­dis – 834,75 eu­ro neats­kai­čius mo­kes­čių, bet ti­ki­na­ma, jog ga­li bū­ti mo­ka­mi prie­dai ir prie­mo­kos.

Pre­ten­den­tai tu­ri bū­ti bai­gę uni­ver­si­te­ti­nes ar­chi­tek­tū­ros kryp­ties stu­di­jas ir įgi­ję ma­gist­ro ar­ba ati­tin­ka­mą jam moks­lo laips­nį. Tu­ri tu­rė­ti ar­chi­tek­to kva­li­fi­ka­ci­jos ates­ta­tą ir ne ma­žiau kaip vie­ne­rių me­tų ates­tuo­to ar­chi­tek­to pro­fe­si­nę pa­tir­tį.

Šian­dien bai­gia­si pa­raiš­kų priė­mi­mo lai­kas. Ar su­lauk­ta pre­ten­den­tų?

„Ga­vo­me dvie­jų as­me­nų pa­raiš­kas, bet li­ko tik vie­nas, – va­kar in­for­ma­vo Bend­rų­jų rei­ka­lų sky­riaus Per­so­na­lo po­sky­rio ve­dė­ja Danutė Kuprienė. – Abie­jų pra­šė­me tiks­lin­ti do­ku­men­tus, vie­nam po pa­tiks­li­ni­mo at­sa­kė­me, kad nea­ti­tin­ka rei­ka­la­vi­mų, o ki­tas dar tiks­li­na. Ga­li bū­ti, jog ne­liks nė vie­no."

„Ant­pe­čiai“ ne­tu­ri reikš­mės

Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius An­ta­nas Bar­tu­lis ti­ki­na, jog mies­to vy­riau­sio­jo ar­chi­tek­to „ant­pe­čiai“ nė­ra svar­būs.

„Sa­vi­val­dy­bių pa­tir­tį ana­li­za­vo­me, įvai­ro­vė yra la­bai di­de­lė: ir ei­li­nis spe­cia­lis­tas, ir sky­riaus ve­dė­jo pa­va­duo­to­jas, ir ve­dė­jas, ir de­par­ta­men­to di­rek­to­rius, – sa­kė „Šiau­lių kraš­tui“ Ad­mi­nist­ra­ci­jos va­do­vas. – Tai­gi, tai ne­tu­ri reikš­mės, svar­bu – vy­riau­sio­jo ar­chi­tek­to įga­lio­ji­mai, o juos tu­rės vyk­dy­ti ta apim­ti­mi, ku­ri nu­ma­ty­ta įsta­ty­mo. Sa­vi­val­dy­bės spren­džia, ir kiek jam dar pri­dė­ti funk­ci­jų.“

Šiau­liuo­se, aiš­kė­ja, spren­džia­ma pa­gal bu­vu­sios vy­riau­sio­sios ar­chi­tek­tės Ra­sos Bud­ry­tės pa­tir­tį.

„Ra­sa Bud­ry­tė tu­rė­jo at­sa­ko­my­bę ir sky­riaus dar­bą or­ga­ni­zuo­ti, ir pa­ma­tė­me, jog tai tik­rai su­dė­tin­ga, – pri­si­mi­nė A. Bar­tu­lis. – Ypač kai tu­ri­me tiek di­džių krū­vių su vie­šų­jų erd­vių pro­jek­tų ren­gi­mu ir įgy­ven­di­ni­mu. Ve­dė­ja ne­bu­vo pa­jė­gi vis­ko ap­rėp­ti, to­dėl lin­do ir vy­riau­sio­sios ar­chi­tek­tės, ir sky­riaus bė­dos. To­dėl at­sa­ko­my­bę ir pa­da­li­jo­me į dvi da­lis.“

A. Bar­tu­lis tik ne­pri­si­mi­nė, jog R. Bud­ry­tė dau­giau kaip me­tus dir­bo be jo­kio pa­va­duo­to­jo. Per Ad­mi­nist­ra­ci­jos re­for­mą jo eta­tas nai­kin­tas, pa­nai­kin­ti ir po­sky­riai šia­me vie­na­me di­džiau­sių Sa­vi­val­dy­bės sky­rių.

Di­rek­to­rius pa­ti­ki­no, jog bus ren­gia­mas ir ve­dė­jo kon­kur­sas, o ve­dė­jas „bus va­dy­bi­nin­kas, vi­so sky­riaus dar­bo or­ga­ni­za­to­rius“, „ga­lės bū­ti ne ar­chi­tek­tas“.

„Vy­riau­sia­sis ar­chi­tek­tas, tu­rė­da­mas pa­va­duo­to­jo sta­tu­są, taip pat tu­rės daug at­sa­ko­my­bės, – pa­brė­žė A.Bar­tu­lis. – Tad apie jo pres­ti­žo men­ki­ni­mą ne­rei­kia kal­bė­ti – tai tik­rai ne ak­tua­lu“.

Jau da­bar ta at­sa­ko­my­bė yra per­pus pa­da­ly­ta.

R. Bud­ry­tei praei­tų me­tų pa­bai­go­je at­si­sta­ty­di­nus, sky­riaus lai­ki­nuo­ju ve­dė­ju pa­skir­tas Val­das Mar­ke­vi­čius, ku­ris nė­ra ar­chi­tek­tas. To­dėl vy­riau­sio­jo ar­chi­tek­to pa­rei­gos lai­ki­nai pa­ves­tos ei­ti vyr. spe­cia­lis­tei ar­chi­tek­tei Iri­nai Ving­rie­nei.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­lių cent­ras iš­ka­si­nė­tas – vyks­ta ir vyks ne vie­nas pro­jek­tas, o vy­riau­sio­jo ar­chi­tek­to nė­ra. Ar no­ri­ma su­ras­ti?


Ar­chi­tek­tų ko­men­ta­rai

„Dvie­se vaikš­čios“

Gied­rė Men­do­za Her­re­ra, Šiau­lių re­gio­ni­nės ar­chi­tek­tū­ros ta­ry­bos pir­mi­nin­kė, bu­vu­si mies­to Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­ja, tei­gia:

– Teo­riš­kai įma­no­mas toks va­rian­tas, o pra­ktiš­kai ve­dė­jas ir pa­va­duo­to­jas vi­sur dvie­se vaikš­čios su­si­ki­bę.

Sky­riu­je va­dy­bi­nių da­ly­kų daug, bet jie la­bai su­si­ję su spe­cia­ly­bi­niais. Va­do­vui rei­kia iš­ma­ny­ti daug pro­fe­si­nių da­ly­kų, ku­rių pa­pras­tas va­dy­bi­nin­kas tie­siog ne­ži­nos.

Klau­si­mas, ko­kiu tiks­lu ta re­for­ma da­ro­ma? Jei­gu ma­no­ma, kad čia yra pa­gal­ba vyr. ar­chi­tek­tui nui­mant nuo jo „po­pie­riz­mus“, va­di­na­si, ne­sup­ran­ta­ma, ką da­ro vy­riau­sia­sis ar­chi­tek­tas. Jis yra ad­mi­nist­ra­to­rius ir stra­te­gas.

Jis tu­ri kur­ti mies­to ur­ba­nis­ti­nę vi­zi­ją, stra­te­gi­ją, jos rea­li­za­vi­mui, pla­na­vi­mui, pro­jek­ta­vi­mui for­muo­ti pa­lan­kią ter­pę.

Bend­ra­sis pla­nas yra pa­ts svar­biau­sias mies­to do­ku­men­tas ir vy­riau­sia­sis ar­chi­tek­tas-sky­riaus ve­dė­jas yra svar­biau­sias pa­rei­gū­nas mies­te. Ne šiaip sta­ty­bos lei­di­mus iš­duo­dan­tis spe­cia­lis­tas.

Ži­nau va­rian­tą Ute­no­je – ten dvie­se tais pro­ce­sais už­sii­ma: te­ri­to­ri­jų pla­na­vi­mas – ant pa­va­duo­to­jo, vy­riau­sio­jo ar­chi­tek­to pe­čių, o sta­ty­bos – ant ve­dė­jo. Jie dir­ba kaip ko­man­da. Bet pas mus yra at­ski­ras Sta­ty­bos sky­rius. Klau­si­mas, ko­kia iš vi­so bus tų sky­rių są­vei­ka?

Ar­chi­tek­tū­ros sky­riui jau da­bar už­krau­ti ran­gos kon­kur­sai, pro­jek­tų ku­ra­vi­mas nuo pra­džios iki pa­bai­gos. Nors sky­riaus spe­cia­lis­tai tam ne­tu­ri kom­pe­ten­ci­jų. Apie pro­jek­ta­vi­mą su­pran­ta, bet apie sta­ty­bas – ne.

Jei­gu ir to­liau taip skirs­tys funk­ci­jas, tai dar ne vie­na klai­da bus pa­da­ry­ta, o ne vie­nas pro­jek­tas sto­vės ir neis į prie­kį. Jau da­bar ma­to­me, kiek jų strin­ga.

Vy­riau­sio­jo ar­chi­tek­to kar­te­lė nu­že­min­ta, at­sa­ko­my­bė di­de­lė, o at­ly­gi­ni­mas vi­siš­kai nea­dek­va­tus.

Gal ti­ki­si, kad koks jau­nas žmo­gus pa­ma­tys sau šan­są, o di­de­lę pa­tir­tį tu­rin­tis ka­žin ar pa­si­ryš to­kia avan­tiū­rai?

„Tai – ins­ti­tu­ci­jos men­ki­ni­mas“

Al­gi­man­tas Čer­niaus­kas, yra bu­vęs Šiau­lių mies­to vy­riau­siuo­ju ar­chi­tek­tu po Nep­rik­lau­so­my­bės at­ga­vi­mo, vie­na­reikš­miai tei­gia, jog Sa­vi­val­dy­bė­je ne­su­vo­kia­ma, ko­kia yra vy­riau­sio­jo ar­chi­tek­to „ro­lė":

– Tai vy­riau­sio­jo ar­chi­tek­to ins­ti­tu­ci­jos men­ki­ni­mas. O pa­gal priim­tą Ar­chi­tek­tū­ros įsta­ty­mą, Ar­chi­tek­tų rū­mų įsta­ty­mą vy­riau­sio­jo ar­chi­tek­to reikš­mė, vaid­muo tik di­dė­ja ir di­dės.

Tai yra pa­grin­di­nis šios sri­ties pa­rei­gū­nas mies­te ir jis tu­ri rink­tis ko­man­dą, o ne at­virkš­čiai. Da­bar gar­ve­žys sta­to­mas už va­go­nų.

Vil­niu­je šias pa­rei­gas ei­nan­tis Min­dau­gas Pa­kal­nis yra Mies­to plėt­ros de­par­ta­men­to di­rek­to­rius.

Šiau­liuo­se vy­riau­sio­jo ar­chi­tek­to vaid­muo de­val­vuo­ja­mas jau se­niai. At­vi­rai sa­kant, so­viet­me­čiu jo sta­tu­sas bu­vo sva­res­nis nei da­bar.

Ne­ga­li­ma trak­tuo­ti vy­riau­sio­jo ar­chi­tek­to kaip sky­riaus ve­dė­jo pa­va­duo­to­jo.

Jei­gu ieš­ko­ma pa­va­duo­to­jo, tai ieš­ko­ma pa­val­di­nio, ku­ris vyk­dys ki­tų nu­ro­dy­mus. Ar no­ri­ma pa­da­ry­ti vy­riau­sią­jį ar­chi­tek­tą „ka­bi­ne­ti­niu“?

XXI am­žiu­je gy­ve­na­me, iš­šū­kiai žy­miai di­des­ni, ur­ba­nis­ti­niams pro­ce­sams val­dy­ti rei­kia iš­ma­ny­mo ir pa­ty­ri­mo.

O ma­to­me, kad da­ro­mas tik biu­rok­ra­ti­nis pa­da­li­nys, ku­ris ne­val­dy­tų pro­ce­sų, ne­tu­rė­tų ini­cia­ty­vos tei­sės – at­lik­tų tik iš­pil­dy­mo funk­ci­ją.

Vy­riau­sia­sis ar­chi­tek­tas tu­ri tu­rė­ti ir svo­rį, ir var­dą. Ką reiš­kia, kai ieš­ko­ma ates­tuo­to ar­chi­tek­to vos su vie­ne­rių me­tų pa­tir­ti­mi? Bet gal taip są­mo­nin­gai da­ro­ma? Ta­da jį ga­li val­dy­ti.

Jei­gu vy­riau­sia­sis ar­chi­tek­tas ga­lios ne­tu­rės, kam ta­da jo iš vi­so rei­kia – te­gu pa­si­sta­to sta­ty­bi­nin­ką.

Mies­te vis­kas ri­ta­si į to­kį ly­gį, kad jau gat­ves pro­jek­tuo­ja­me kaip žvyr­ke­lius.