Nuotekų dumblas pradedamas apdoroti iki granulių

Nuotekų dumblas pradedamas apdoroti iki granulių

Nuotekų dumblas pradedamas apdoroti iki granulių

Šiaulių miesto nuotekų valykloje, kuri veikia Šiaulių rajone, Jurgeliškių kaime, vakar oficialiai atidaryti nuotekų dumblo apdorojimo įrenginiai. Jie pastatyti ne tik Šiaulių, bet ir kitų regiono nuotekų valyklų dumblui tvarkyti.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Kelyje pasitiko piketuotojai

Į atidarymo ceremoniją gausiai susirinko projektą įgyvendinusios bendrovės „Šiaulių vandenys“ darbuotojai, rangovai ir visas būrys svečių.Tarp jų – Šiaulių miesto ir rajono vadovai, savivaldybių ir Seimo politikai.

Tik valdžios vyrams kelią į šventę bandė užkirsti piketuotojai su plakatais. Jie reikalavo tvarkyti duobėtą kelią, kuriuo ponai lėkė link nuotekų valyklos. Kasdien juo vežamos atliekos ir į Aukštrakių sąvartyną, ir „Toksikos“ pavojingų atliekų aikštelę, bet sunkvežimių išdaužytam keliui tvarkyti lėšų nerandama.

Bet prie piketuotojų ir tvarkai užtikrinti iškviestų policijos pareigūnų stojo tik žurnalistų automobiliai.

Perspektyvoje – uždaras ciklas

Bendrovės „Šiaulių vandenys“ generalinis direktorius Jonas Matkevičius džiaugėsi, jog šiuolaikiškai pradedamas tvarkyti nuotekų dumblas.

„Įrenginiai pastatyti dumblui išdžiovinti iki granulių, išgauti biodujas, gaminti elektros ir šilumos energiją, – sakė J. Matkevičius.

Išdžiovintas dumblas, specialistų tvirtinimu, turi tokią pat vertę, kaip rudoji anglis ar mediena.

„Jau pradėjome tartis su „Akmenės cementu“, greičiausiai ten vešime granules deginti, – sakė bendrovės vadovas. – Išdžiovinto dumblo granules galima ir maišyti su šiaudais, galima naudoti kaip trąšą energetiniams augalams auginti. Dar ieškome racionaliausio panaudojimo būdo“.

Perspektyvoje numatoma deginti granules pačioje įmonėje, o išgautą šilumą panaudoti dumblo apdorojimo procese.

„Taip uždarytume visą technologinį ciklą, ir visiškai nebereikėtų naudoti gamtinių dujų,“ – sako direktorius.

Tokie planai numatomi įgyvendinti 2014–2020 metų europinio finansavimo perpektyvoje.

Bendrovės vadovas tvirtino, jog bus sprendžiama ir lagūnose šalia valyklos tyvuliuojančio senojo nuotekų dumblo problema. Nuo tarybinių laikų iki naujos nuotekų valyklos pastatymo dumblo yra sukaupta 2 milijonai tonų.

Veš ir iš kitų miestų

Naujieji įrenginiai – tai visas statinių kompleksas. Pastatyti du dumblo pūdytuvai, pūdymo procese išsiskiriančių biodujų surinkimo talpa, jėgainė elektrai ir šilumai gaminti, dumblo džiovykla, išdžiovinto dumblo aikštelės.

Planuojama per metus perdirbti apie 5900 tonų nuotekų dumblo. Iš jų apie 4000 tonų – Šiaulių miesto nuotekų valykloje susidariusio dumblo ir apie 1900 tonų – atvežtinio. Jis bus vežamas iš Joniškio, Baisogalos, Šeduvos, Kuršėnų, Linkuvos, Pakruojo, Radviliškio nuotekų valyklų.

Dumblui apdoroti įdiegtos šiuolaikinės ir aplinkai palankios technologijos. Išdžiovinto dumblo granulėse drėgmės lieka tik iki 10 procentų.

Iš biodujų jėgainėje pagaminta elektros energija bus naudojama pačių įrenginių darbui arba perduodama į elektros skirstomuosius tinklus, o šiluminė energija – dumblui kaitinti prieš pūdymą ir džiovinti.

Įrenginius statė konkursą laimėjusi Vokietijos kompanija WTE Wassertechnik. Trejus metus trukusio projekto vertė – beveik 69 milijonai litų. Europinė parama sudarė per 80 procentų šių lėšų. Likusi dalis – valstybės biudžeto ir pačios bendrovės „Šiaulių vandenys“ lėšos.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PRADŽIA: Pradėjo veikti Šiaulių nuotekų valyklos dumblo apdorojimo įrenginiai, į kuriuos bus vežamas nuotekų dumblas ir iš Joniškio, Radviliškio, Pakruojo rajonų.

DUJOS: Į šią talpyklą iš dumblo pūdytuvų surenkamos biodujos ir tiekiamos jėgainei, kuri gamina elektros ir šilumos energiją.

PROCESAS: Apdžiovintas dumblas iš pradžių sumalamas lyg malimo mašinėle.

TECHNOLOGIJA: Byra dumblo granulės, kuriose po visų technologinių procesų lieka tik iki 10 procentų drėgmės.

REZULTATAS: Kristina Jurevičienė, bendrovės „Šiaulių vandenys“ vyresnioji inžinierė technologė, rodo galutinį dumblo apdorojimo rezultatą – granules, kurias galima panaudoti kaip kurą.

OPERATORIUS: Visą įrenginio kompleksą prižiūri tik trys operatoriai. Vienas iš jų – Romualdas Šakalys.