Nuolaidos vaistams — spąstai pacientams

Nuolaidos vaistams —  spąstai pacientams

Nuolaidos vaistams — spąstai pacientams

Vieną mėnesį šiaulietės pirkti kompensuojamieji vaistai jai nekainavo nieko, o po dviejų mėnesių teko mokėti beveik šimto litų priemoką. Moteris išsigando, negi kompensuojamieji vaistai taip pabrango? Pasirodo, ne. Priemokų skirtumas priklauso nuo vaistinėse taikomų nuolaidų. Ligonių kasų specialistai perspėja, kad nuolaidas iš tiesų suteikia ne vaistinės, o gamintojas, tačiau vaistinės jomis manipuliuoja: ir jų dydžiu, ir jų taikymu. Toks žaidimas — ne pirkėjo naudai, nes didžioji gamintojo nuolaidos dalis atitenka ne jam, o vaistinėms.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Sumokėjo kone šimtu litų daugiau

Šį pavasarį, kovo mėnesį, vienoje iš Šiaulių mieste esančių „Eurovaistinių“ šiaulietė pirko kompensuojamųjų vaistų, už kuriuos nereikėjo primokėti nė cento. O gegužės mėnesį už tokį pat kiekį tų pačių vaistų jau reikėjo mokėti 94 litus 54 centus.

Pirkimo čekiuose, kuriuos moteris atsinešė į redakciją, nurodyta, jog daug rodiklių, pavyzdžiui, mažmeninė ir bazinė kompensuojamųjų vaistų kaina bei paciento priemoka, nesikeitė. Į klausimą, kodėl vaistų kaina kitokia, vaistinėje moteriai esą pasakė tiktai tiek, kad kompensuojamieji vaistai nebrango.

„Bet vis tiek teko mokėti žymiai daugiau. Kodėl visur aiškinama, kad kompensuojamieji vaistai nebrangs, o man jie pabrango visu šimtu litų?“ — sunerimusi klausė moteris.

Priemokas lemia nuolaidos

Paaiškėjo, jog visos vaistinės kompensuojamiesiems vaistams taiko skirtingą nuolaidų priemokoms sistemą. Taigi tų pačių kompensuojamųjų vaistinių preparatų kaina skirtingose vaistinėse arba skirtingu laikotarpiu gali ženkliai skirtis.

Laura Kalvelytė-Murinienė, UAB „Eurovaistinė“ komunikacijos vadybininkė, sakė, kad vaistinė moters pirktiems vaistams ilgai taikė didelę priemokos nuolaidą. Gegužės mėnesį, peržiūrėjus nuolaidų sistemą, nuspręsta nuolaidos nebetaikyti.

„Kadangi minėti vaistai yra kompensuojamieji, jų kaina nesikeitė, keitėsi tiktai nuolaida priemokai. Ji nebėra tokia didelė, kokia buvo kovo mėnesį,“ — teigė vaistinių tinklo atstovė.

Tuo tarpu nekompensuojamieji vaistai, pasak L. Kalvelytės— Murinienės, atpigo. „Eurovaistinėje“ atpigo apie 69 procentai arba 930 pavadinimų nekompensuojamųjų vaistų. Vidutiniškai jų kaina mažėjo apie 8,5 procento. Specialistė pripažino: labiausiai atpigo tie vaistai, kuriems buvo taikytas didžiausias antkainis.

Didžiosios vaistinės nuolaidas priemokoms keičia gana dažnai. O štai mažesnis vaistinių „Apotecha“ tinklas kompensuojamiesiems vaistams taikomų 33— 100 procentų nuolaidų nekeičia šešti metai.

„Kadangi nuolaidos atskirose vaistinėse skiriasi, pereina žmogus per gatvę, ir klausia: kodėl toje vaistinėje aš mokėjau tiek, o čia tiek? Siekiame, kad mūsų kainos būtų stabilios ir klientas nesiblaškytų,“ — sakė Skaidruolė Macaitė, “Apotechos“ vaistinės Šiauliuose vaistininkė.

Gali rinktis

Nuo gegužės 1 dienos vaistininkai privalo pateikti informaciją pirkėjams apie vaistų kainas monitoriuose.

Atėjęs į vaistinę ir pažvelgęs į monitorių, žmogus gali pats matyti, kiek kainuoja jam išrašyti kompensuojamieji vaistai, bei turi galimybę jų kainą palyginti su kitų gamintojų to paties bendrinio pavadinimo analogiškų medikamentų kainomis ir rinktis pigesnį variantą.

Kompensuojamieji vaistai nebrango

Dalia Ozolienė, Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės ir ekspertizės skyriaus vedėja, paaiškino, kad bazinė arba Ligonių kasų kompensuojamoji vaistų kaina yra vienoda visoje šalyje, ji taip pat nesikeitė. Iš ko susideda kompenuojamųjų vaistų kaina?

Sveikatos apsaugos ministras tvirtina bazines ir didžiausias mažmenines kompensuojamųjų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kainas.

Kompensuojamiesiems vaistams patvirtinta didžiausia mažmeninė arba pardavimo kaina yra 195 litai 23 centai, jos negalima viršyti. Tačiau skirtingose vaistinėse to paties vaisto mažmeninė arba pardavimo kaina gali būti skirtinga.

Ligonių kasos kompensuoja vaisto bazinę kainą pagal kompensacijos lygmenis — 100, 90, 80 ar 50 procentų, tai yra, tam tikrą bazinės kainos dalį.

Paciento priemoka už kompensuojamuosius vaistinius preparatus ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones apskaičiuojama iš didžiausios mažmeninės kainos atėmus jų bazinę kainą bei įvertinus kompensavimo lygmenį.

„Nuolaidas vaistinės gali taikyti savo nuožiūra, atsižvelgdamos į savo įsidiegtą nuolaidų sistemą. Kitaip tariant, nuolaidos kompensuojamųjų vaistų priemokai yra vaistinės ir žmogaus susitarimo reikalas, pavyzdžiui, kiek žmogus turi sukaupęs taškų“, — iliustravo D. Ozolienė.

Ji pažymėjo, kad vaistinė, parduodama nekompensuojamuosius vaistinius preparatus, negali taikyti didesnio prekybos antkainio negu nustatytas Vyriausybės.

KOMENTARAS

Manipuliacijos nuolaidomis didina pelną

Vaistai yra gydymo dalis. Ar vaistinių manipuliacijos nuolaidomis nepažeidžia paciento teisių į gydymą? Kristina GARUOLIENĖ, Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vaistų kompensavimo skyriaus vedėja:

— Vaistinių taikoma nuolaidų sistema kompensuojamiesiems vaistams išties yra tobulintina. Didelio miesto gyventojas gali apibėgti vaistines ir susirasti pigiausią vaistą. Tuo tarpu vienintelėje miestelio ar kaimo vaistinėje žmogus priverstas mokėti tokią kainą, kokią nustatė vaistinė.

Kita medalio pusė yra tai, kad pacientas dažnai nežino, jog gali prašyti pigiausio vaisto, kuriam nustatyta minimali priemoka, ir dėl to nukenčia. O vaistinės, žaisdamos nuolaidomis, bando privilioti pacientus, kad jie įsigytų brangesnius vaistus.

Noriu pabrėžti, kad nuolaidas vaistinėse taiko ne pačios vaistinės ir ne didmenininkai, o gamintojai. Prasideda įdomūs žaidimai: pavyzdžiui, didelės vaistinės gauna didelių nuolaidų, mažos vaistinės jų visai negauna.

Gavus didelių nuolaidų, pritaikomi dideli antkainiai. Po to vaistinės vaistų kainoms taiko nuolaidas. Esmė ta, kad tokių manipuliacijų dėka, kai vieną dieną pirkėjui duodama nuolaida, kitą — jau nebeduodama, didžioji gamintojo nuolaidos dalis atitenka būtent vaistinėms, o ne pacientui.

Šiuo metu diskutuojama apie būtinybę oficialiai deklaruoti gamintojų nuolaidas ir kompensuojamųjų vaistų priemokas visose vaistinėse vienodinti. Kitaip tariant, priemokos sumažės, jos bus vienodos visoje Lietuvoje, vaistai turės atpigti.

Gedimino Bartuškos (ELTA) nuotr.

VAISTAI: To paties vaisto kaina kitoje gatvės pusėje gali būti visai kitokia — Lietuvoje veikianti nuolaidų sistema, kurią valdo vaistinės.

AIŠKUMAS: Vaistinėse įrengtuose monitoriuose galima patiems matyti, kiek kainuoja išrašyti kompensuojamieji vaistai, bei suteikiama galimybė jų kainą palyginti su kitų gamintojų analogiškų medikamentų kainomis ir rinktis pigesnį variantą.

SKIRTUMAI: Vieną mėnesį šiaulietės pirkti kompensuojamieji vaistai jai nekainavo nieko, o po dviejų mėnesių teko mokėti beveik šimto litų priemoką.

Jono TAMULIO nuotr.