Nuodytojai ir „pragmatikai“ dirba išvien

EPA-ELTA nuotr.
„Nė­ra abe­jo­nių“, kad Ru­si­jos opo­zi­ci­jos po­li­ti­kas Alek­se­jus Na­val­nas bu­vo ap­nuo­dy­tas „No­vi­čiok“ gru­pės ner­vus pa­ra­ly­žiuo­jan­čia ko­vi­ne me­džia­ga. Tai tre­čia­die­nį pa­tvir­ti­no Vo­kie­ti­jos vy­riau­sy­bė.
Kremlius pareiškė, kad nėra jokio pagrindo kaltinti Rusijos Vokietijai paskelbus, kad opozicijos politikas Aleksejus Navalnas buvo apnuodytas „Novičiok“ grupės nervus paralyžiuojančia medžiaga.

„Nenorėtumėme, kad mūsų partneriai Vokietijoje ir kitose Europos valstybėse skubėtų priimti kažkokius sprendimus, – sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas. – Nėra pagrindo kaltinti Rusiją.“

Jo tvirtinimu, Vakarams nėra jokio pagrindo Rusijai įvesti naujų ekonominių sankcijų ar nutraukti „Nord Stream 2“ dujotiekio projektą. „Nesuprantame, kokia galėtų būti kokių nors sankcijų priežastis“, – teigė D. Peskovas.

Kremliaus atstovo teigimu, Rusija nori išsiaiškinti, kas nutiko prezidento Vladimiro Putino kritikui, ir pridūrė, kad jo nunuodijimas yra niekam nenaudingas. „Nemanau, kad tai gali kažkam atnešti naudos“, – kalbėjo jis.

D. Peskovas 44-erių politiką įvardijo „Berlyno pacientu“, laikydamasis ilgametės V.Putino ir kitų Kremliaus darbuotojų tradicijos į A. Navalną nesikreipti vardu.

Vokietija paskelbė, kad A.Navalnas buvo apnuodytas „Novičiok“ grupės nervus paralyžiuojančia kovine medžiaga, 2018 metais JK panaudota apnuodijant buvusį agentą Sergejų Skripalį ir jo dukrą.

Vakarai dėl opozicionieriaus apnuodijimo išreiškė pasipiktinimą ir ragino imtis naujų sankcijų, įskaitant beveik užbaigto 10 mlrd. eurų vertės „Nord Stream 2“ projekto nutraukimą.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel A. Navalno apnuodijimą pavadino „pasikėsinimu nužudyti“ ir teigė, kad buvo siekiama jį nutildyti. „Vokietijos vyriausybės vardu, griežtai smerkiu šį nusikaltimą“, – teigė A. Merkel. Tačiau netrukus vyriausybės atstovė pareiškė, jog A. Navalno bylos „nedera sieti“ su „Nord Stream 2“ projektu...

A. Navalnas praėjusį mėnesį prastai pasijuto skrydžio iš Sibiro metu. Jis iš pradžių buvo gydomas vienoje Rusijos ligoninėje, o vėliau perkeltas į Berlyną. Jis šiuo metu vis dar paniręs į komą, tačiau jo būklė pamažu gerėja, trečiadienį pranešė jo gydytojai.

Situacijos komentaras

Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Audrius Butkevičius:

1

Vokiečiai pradžioje didvyriškai užsimojo, bet po to labai greitai prikando liežuvį... Iki šiol tęsiasi Vokietijos ir Rusijos strateginė partnerystė, kaip jie patys vadina... Tai nėra vien tik politikų ar politinės komunikacijos klausimas. Yra konkretūs finansistai, kurie iki šiol rėmė tiek krikščionis-demokratus, tiek ir socialdemokratus, ypač buvusios Rytų Vokietijos pramoninkai. Jiems atrodo kaip košmaras bandymai nutraukti ryšius arba dėl kažkokio Navalno nuodijimo atsisakyti didelių finansinių bei politinių perspektyvų, net jeigu tos perspektyvos kuria situaciją, kai Vokietija eina į konfliktą su Jungtinėmis Valstijomis. Kartu Vokietija sėkmingai ignoruoja visus Bundesvero pajėgų poreikius ir nevykdo šių pajėgų modernizacijos, sutinkamai su visais NATO reikalavimais. Kai netgi tokia situacija yra kuriama, tuomet A. Navalno problemos tikrai nėra tas svertas, kuris sulaužytų Vokietijos interesą turėti „Nord Stream 2“.

Bet kyla klausimas: ką rusams reikėtų nunuodyti, kad šis interesas vis dėlto būtų sulaužytas? Bijau, jog toks asmuo neegzistuoja... Esu įsitikinęs, kad net jeigu „Novičioko“ paragautų pati Angela, tai jos finansuotojų pozicija būtų tokia: žinoma, tai yra blogai, bet tai nutiko atsitiktinai, nes nėra ko gerti arbatėlę su Putinu... Norėjo įsidėti cukraus, bet kadangi visur yra „Novičioko“, tai atsitiktinai pakabino ne ten...

Liūdniausia, kad panaši situacija yra ir su Prancūzijos prezidentu Emanueliu Makronu (Emmanuel Macron). Toks Vokietijos ir Prancūzijos geopolitinis aljansas, kuris gali egzistuoti tik esant Rusijai, vėl pradeda gyvuoti ir iš esmės tai yra vienas iš pagrindinių grėsmės mums elementų. Todėl ir A. Navalno nuodijimo skandalas rims, bus rastas susitarimas tarp A. Navalno šeimininkų ir nuodytojų, o mes sėkmingai visa tai pamiršime, kaip pamiršome Skripalių ar Litvinenkos, Kara-Murzos ar Verzilovo nuodijimus, Politkovskajos ar Nemcovo šaudymus ir kitus gausius tos pačios srities įvykius...

Manau, kad A. Navalno istorija yra tarpusavyje kovojančių grupuočių santykių aiškinimosi rezultatas. A. Navalnas ir jo komanda negalėjo nebaudžiamai skraidinti dronų virš ministro pirmininko vilų, jų fotografuoti ir filmuoti. Netgi lietuviškų politikų objektai turi gynybą nuo dronų, o apie objektus, priklausančius Rusijos aukščiausiajai vadovybei, negali būti nė kalbos – jie puikiai apsaugoti. Taigi, jeigu A. Navalno internetinė laidelė gali sau leisti tokius techninius stebuklus, aš tuomet leidžiu sau manyti, kad už to stovi rimti dėdulės, kurie organizuoja tokias specoperacijas, siekiant susilpninti vienos ar kitos grupuotės bei potencialų kandidatų į valdžią įtakas. Netgi senas V. Putino prietelius buvo pastumtas iš užimamų pozicijų ir dabar gali smagiai sau kilnoti taurelę nieko neįpareigojančiose pareigose.

Kita versija – jog tai yra grynai gąsdinimo akcija, nukreipta prieš visus potencialius opozicionierius, galinčius pradėti klibinti nusistovėjusią tvarką – taip pat turi teisę į gyvenimą. Šios versijos esmė: nuodijimo akcija atlikta sąmoningai, suvokiant, kad anksčiau ar vėliau galai išlįs. Tačiau kuomet nusikaltėliui ir taip jau keletą kartų yra garantuota aukščiausia bausmė, tai jam labai menkai terūpi, jog jį šeštą kartą nuteis pakarti...