Norite padėkoti medikui? Darykite tai tinkamai

Norite padėkoti medikui? Darykite tai tinkamai

No­ri­te pa­dė­ko­ti me­di­kui? Da­ry­ki­te tai tin­ka­mai

Daž­nas po ope­ra­ci­jos sveiks­tan­tis pa­cien­tas su mai­še­liu ran­ko­se ar vo­ke­liu ki­še­nė­je, no­rė­da­mas pa­dė­ko­ti, už­su­ka į jį ope­ra­vu­sio gy­dy­to­jo ka­bi­ne­tą. Re­tas ži­no, kad to­kia pa­dė­kos for­ma yra ky­šis, ir net ne­pa­gal­vo­ja apie ki­tus pa­dė­kos bū­dus, ku­rie ne­vers­tų jaus­tis ne­jau­kiai, ne­žeis­tų ir ne­že­min­tų me­di­ko, kai jam svar­biau­sia – ge­rai pa­vy­ku­si ope­ra­ci­ja ir sveiks­tan­tis pa­cien­tas. Tad ar tik­rai vis dar rei­kia ne­šti gy­dy­to­jams do­va­nas, o gal­būt ga­li­ma at­si­dė­ko­ti ofi­cia­liu bū­du?

Dėl ky­šio ne­gy­dys ge­riau

Bru­ka­mas ky­šis – tai ne­ma­lo­ni si­tua­ci­ja abiem pu­sėms. „Daž­nas gy­dy­to­jas šio­je si­tua­ci­jo­je gal­vo­ja, kad pa­cien­tas juo ne­pa­si­ti­ki, abe­jo­ja jo no­ru pa­dė­ti pa­cien­tui. Kai me­di­kas at­si­sa­ko paim­ti, daž­nas pa­cien­tas lie­ka pa­si­me­tęs ir ne­sup­ra­tęs, ko­dėl me­di­kas ne­paė­mė do­va­nos, gal­vo­ja, kad gal ji per ma­ža, ar per pra­sta. Ne­ri­mau­ja, kad da­bar jo tur­būt ne­gy­dys ar gy­dys ne­tin­ka­mai. Daug kas ti­ki­na, kad duo­da­mi ky­šį tie­siog no­ri pa­dė­ko­ti me­di­kui, ta­čiau vi­suo­met ga­li­ma paieš­ko­ti ir ras­ti ki­to­kių bū­dų“, – įsi­ti­ki­nu­si Eg­lė Ta­mo­šiū­nie­nė, Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos An­ti­ko­rup­ci­jos ir ati­tik­ties sky­riaus ve­dė­ja.

Me­di­kai vie­nin­gai tei­gia, kad joks ky­šis ne­ga­li pa­keis­ti gy­dy­mo ei­gos, ku­rią gy­dy­to­jui nu­ma­to įvai­rūs tei­sės ak­tai, ofi­cia­liai pa­tvir­tin­tos li­gų gy­dy­mo sche­mos. Be to, svar­bu ži­no­ti, kad ne tik vo­ke­liai su pi­ni­gais, bet ir ma­žos do­va­nė­lės – sal­dai­niai ar ka­va – yra ky­šis, už ku­rį ir duo­dan­čiam ky­šį, ir jį iman­čiam gre­sia bau­džia­mo­ji at­sa­ko­my­bė.

Ge­riau­sia – vie­ša pa­dė­ka

Jei bet ko­kia do­va­nė­lė gy­dy­to­jui yra ky­šis ir nu­si­kal­ti­mas, tai kaip gi pa­cien­tai ga­li iš­reikš­ti sa­vo dė­kin­gu­mą? Ir ko­kia for­ma iš­reikš­ta pa­dė­ka bū­tų ma­lo­niau­sia pa­čiam me­di­kui?

E. Ta­mo­šiū­nie­nė įsi­ti­ki­nu­si, kad ge­riau­sia yra pa­dė­ko­ti vie­šai, pa­vyz­džiui, pa­ra­šy­ti pa­dė­ką, gra­žų at­si­lie­pi­mą so­cia­li­niuo­se tink­luo­se, spe­cia­li­zuo­to­se po­rta­luo­se ar tie­siog pa­ra­šius per­duo­ti įstai­gos ad­mi­nist­ra­ci­jai, ku­ri pa­si­rū­pins, kad ne tik me­di­kas su­ži­no­tų apie pa­dė­ką, bet ir ją pa­vie­šins. Gy­dy­to­jui bus ma­lo­nu skai­ty­ti pa­ra­šy­tą at­si­lie­pi­mą apie jo ge­rą dar­bą, gal­būt tas ge­ras at­si­lie­pi­mas pa­ska­tins ir ki­tus pa­cien­tus pas jį ap­si­lan­ky­ti. Be to, vie­ša pa­dė­ka su­stip­rins gy­dy­to­jo ge­rą re­pu­ta­ci­ją jo ko­le­gų ir va­do­vy­bės aky­se.

At­si­dė­ko­ti ge­ru žo­džiu

Gus­tė iš Kel­mės pri­si­me­na, kad aug­da­ma vai­kys­tė­je nuo­la­tos gir­dė­jo mo­čiu­tę kal­bant, jog gy­dy­to­jams vi­suo­met rei­kia at­si­dė­ko­ti už jų dar­bą. „Ta­čiau pa­ti šian­dien taip ne­ma­nau, šio­mis die­no­mis jau dau­ge­liui ne­ky­la min­čių apie neo­fi­cia­lią, pi­ni­gi­nę pa­dė­ką me­di­kui. Aki­vaiz­du, kad lai­kai kei­čia­si. Šią pro­fe­si­ją ren­ka­si žmo­nės, ku­riems ji tik­rai pa­tin­ka ir jie jai yra at­si­da­vę, pa­si­šven­tę ir dir­ba, nes no­ri pa­dė­ti žmo­nėms. Esu įsi­ti­ki­nu­si, kad jo­kia neo­fi­cia­li do­va­na ne­tu­ri įta­kos me­di­ko dar­bui: ji juk ne­pa­kei­čia diag­no­zės ar gy­dy­mo ei­gos, ta­čiau su­ga­din­ti ge­rus san­ty­kius ir pa­si­ti­kė­ji­mą ga­li“, – įsi­ti­ki­nu­si mer­gi­na.

Anot pa­šne­ko­vės, at­vy­ku­si į bet ku­rią li­go­ni­nę ar po­lik­li­ni­ką ji pa­si­ti­ki ten dir­ban­čiais pro­fe­sio­na­liais spe­cia­lis­tais ir nie­kuo­met ne­pa­mirš­ta jiems pa­dė­ko­ti.

„Vi­suo­met pa­dė­ko­ju gy­dy­to­jui už ap­žiū­rą ar at­lik­tą pro­ce­dū­rą tik gra­žiu žo­džiu. Ma­nau, kad ir pa­tiems me­di­kams yra ma­lo­nu su­lauk­ti pa­dė­kos ar pa­gy­ri­mo. Aiš­ku, ga­li­ma tai pa­da­ry­ti ir vie­šai, o ne tik akis į akį“, – tei­gia Gus­tė.

Or­ga­ni­zuo­ja spe­cia­lią ak­ci­ją

Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­ja, ska­tin­da­ma pa­cien­tus at­si­sa­ky­ti ky­ši­nin­ka­vi­mo ir dė­ko­ti me­di­kams vie­šai, ini­ci­juo­ja ak­ci­ją ša­lies li­go­ni­nė­se ir po­lik­li­ni­ko­se. Pa­cien­tai svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų skel­bi­mų len­to­je ga­lės ras­ti in­for­ma­ci­ją apie pa­dė­kos ak­ci­ją: įstai­go­se bus iš­ka­bin­ti pla­ka­tai su vo­kais, o ša­lia jų bus – at­vi­ru­kai. Kiek­vie­nas pa­cien­tas ant jo ga­lės pa­ra­šy­ti pa­dė­ką jį gy­dan­čiam gy­dy­to­jui ar slau­gy­to­jui ir įmes­ti į gre­ta esan­tį spe­cia­lų vo­ką.

In­for­ma­ci­ja pa­reng­ta bend­ra­dar­biau­jant su LR svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­ja, ku­ri įgy­ven­di­na Eu­ro­pos so­cia­li­nio fon­do ir Lie­tu­vos Res­pub­li­kos vals­ty­bės lė­šo­mis fi­nan­suo­ja­mą pro­jek­tą „Ko­rup­ci­jos pre­ven­ci­jos di­di­ni­mas svei­ka­tos ap­sau­gos sek­to­riu­je“.

Užs. Nr. 419778

E. Ta­mo­šiū­nie­nė ra­gi­na ieš­ko­ti le­ga­lių pa­dė­kos bū­dų me­di­kams.