Nesibaigiančios diskusijos dėl pėsčiųjų gatvės

Nesibaigiančios diskusijos dėl pėsčiųjų gatvės

Ne­si­bai­gian­čios dis­ku­si­jos dėl pės­čių­jų gat­vės

Šiau­lių mies­to Vil­niaus gat­vės bul­va­ro da­lies su am­fi­teat­ru re­konst­ruk­ci­ja – vėl ap­tar­ta su bend­ruo­me­ne. Pro­jek­ti­niai pa­siū­ly­mai ket­vir­ta­die­nį bu­vo pa­kar­to­ti­nai pri­sta­ty­ti vie­šai, plius at­ski­rai – ar­chi­tek­tų bend­ruo­me­nei. Klau­si­mų pro­jek­tuo­to­jams ne­su­ma­žė­jo, nes iš es­mės jie pri­sta­tė tuos pa­čius spren­di­nius, nors jau bu­vo su­lau­kę kri­ti­kos.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Vi­zi­ja ta pa­ti

Vie­nas po ki­to vy­ko pri­sta­ty­mai. Iš pra­džių – Ar­chi­tek­tų są­jun­gos mies­to sky­riu­je, po to – Sa­vi­val­dy­bė­je.

Pa­kar­to­ti­nai svars­ty­ti pa­siū­ly­mai, nes prieš tris mė­ne­sius jiems ne­pri­tar­ta.

Ke­li­nin­kų bend­ro­vė Kau­no UAB „SRP Pro­jek­tas“ ren­gia bul­va­ro re­konst­ruk­ci­jos tech­ni­nį pro­jek­tą. At­nau­ji­na­ma bus uni­ka­li mies­to erd­vė – Vil­niaus gat­vės bul­va­ro da­lis tarp Til­žės gat­vės ir Drau­gys­tės pro­spek­to.

Ofi­cia­liai bul­va­ras at­nau­ji­na­mas, kaip su­si­sie­ki­mo ko­mu­ni­ka­ci­ja, E ka­te­go­ri­jos (ne­mo­to­ri­zuo­ta, pri­ly­gin­ta žvyr­ke­liui) gat­vė. Sa­vi­val­dy­bė tik su­ge­bė­jo „iš­si­ko­vo­ti“, kad bū­tų pri­pa­žin­ta ypa­tin­gu sta­ti­niu.

Pro­jek­to va­do­vas – ke­li­nin­kas Ne­ri­jus Ja­ku­lis nei prieš tris mė­ne­sius, pir­mą kar­tą pri­sta­tant pro­jek­ti­nius pa­siū­ly­mus, nei da­bar į svars­ty­mą ne­si­ki­šo. Tik šį kar­tą įsi­var­di­jo esąs pro­jek­to „ad­mi­nist­ra­to­rius“.

Pro­jek­ti­nius pa­siū­ly­mus pri­sta­ti­nė­jo ar­chi­tek­tė As­ta Kiau­nie­nė, ur­ba­nis­ti­nės da­lies va­do­vė.

Ji pa­ti tei­gė, jog „ma­žai kas pa­si­kei­tė“ nuo pir­mo­jo pri­sta­ty­mo.

Siū­lo­mi spren­di­niai, kaip su­tvar­ky­ti pen­kias bul­va­ro erd­ves: „Gai­džio“ laik­ro­džio skve­rą, Po­vi­lo Vi­šins­kio pa­mink­lo aikš­tę, am­fi­teat­rą, uni­ver­si­te­to skve­rą ir aikš­tę su fon­ta­nu „Paukš­čiai“ prie vieš­bu­čio.

Ker­ta­si nuo­mo­nės

Aikš­tės prie vieš­bu­čio spren­di­niams mies­to ar­chi­tek­tai iš es­mės ne­pri­ta­ria. Re­konst­ruk­ci­jos pro­jek­tuo­to­ja ją da­li­ja į ma­žes­nę nei da­bar – fon­ta­no aikš­tę, ir siū­lo at­kur­ti gat­vę – Drau­gys­tės pro­spek­to tę­si­nį iki Tra­kų gat­vės au­to­mo­bi­liams sta­ty­ti, o ties san­kir­ta su pro­spek­tu įreng­ti san­kry­žą.

Mies­to ar­chi­tek­tų nuo­mo­nė vie­na­reikš­mė: prie vieš­bu­čio tu­ri bū­ti for­muo­ja­ma vien­ti­sa ne­su­dar­ky­ta erd­vė – au­to­mo­bi­liams įreng­ti po­že­mi­nę aikš­te­lę.

A. Kiau­nie­nės tei­gi­mu, to­kiems spren­di­niams truk­do tei­si­niai da­ly­kai nes čia yra ne tik Sa­vi­val­dy­bės, bet ir vieš­bu­čio pri­va­tus skly­pas, pri­va­ti aikš­te­lė.

Mies­to ar­chi­tek­tai siū­lė ro­dy­ti ir ga­li­mą už­sta­ty­mą. Me­di­nės per­go­lės da­bar žy­mi bu­vu­sių pa­sta­tų vie­tas – ties P. Vi­šins­kio aikš­te, am­fi­teat­ru. Pro­jek­tuo­to­ja per­go­lę prie aikš­tės trans­for­muo­tų į me­ta­lo ir stik­lo konst­ruk­ci­jų ga­le­ri­ją, o prie am­fi­teat­ro – į deng­tą vai­kų žai­di­mų pa­vil­jo­ną.

„Aiš­ku, ge­riau bū­tų ne­žais­ti kaž­ko­kiais ele­men­tais. Bet kol už­sta­ty­mo nė­ra, jie ga­li bū­ti“, – tei­gė kau­nie­tė ar­chi­tek­tė ir gy­nė­si, jog spręs­ti už­sta­ty­mo ga­li­my­bes – „ne šio pro­jek­to apim­ties rei­ka­las“.

Mies­to Ta­ry­bos na­rė, Mies­to ūkio plėt­ros ko­mi­te­to pir­mi­nin­kė Ri­ma Juš­kie­nė vie­na­reikš­miai pa­brė­žė, jog mies­to ar­chi­tek­tai – pro­fe­sio­na­lai ir jų nuo­mo­nė tu­ri bū­ti iš­girs­ta.

„Jei­gu sa­ko­ma, kad mies­tui to rei­kia, tai ir tu­ri bū­ti da­ro­ma“, – tei­gė po­li­ti­kė.

Pra­lei­džia­ma pro­ga?

Sa­vi­val­dy­bė­je pa­sta­ruo­ju me­tu sua­be­jo­ta, ar da­ry­ti am­fi­teat­rą su 500 sė­di­mų vie­tų? Pro­jek­tuo­to­ja taip pat ma­no, kad už­tek­tų 100 vie­tų, kiek da­bar. Tuo­met ne­tek­tų tan­kin­ti suo­liu­kų ir nai­kin­ti tarp jų ža­lią­sias te­ra­sas. Deng­ti išar­do­mu žie­mą ten­tu siū­lo­ma tik sce­ną.

Ša­lia am­fi­teat­ro ties bul­va­ru ir to­liau siū­lo­ma vie­toj per­go­lės iš ko­lo­nų ir me­di­nių san­tva­rų sta­ty­ti sto­ge­liu deng­tą pa­vil­jo­ną – vai­kų žai­di­mo aikš­te­lę su kars­ty­nė­mis ant spe­cia­lios dan­gos.

Ze­no­nas Ri­pins­kis, tarp­tau­ti­nio fes­ti­va­lio „Sau­lės žie­das“, or­ga­ni­za­to­rius ir va­do­vas, klau­sė, ar dėl am­fi­teat­ro bu­vo bend­rau­ta su kul­tū­ros žmo­nė­mis, ren­gi­nių or­ga­ni­za­to­riais?

Iš­gir­dęs nei­gia­mą at­sa­ky­mą, ste­bė­jo­si: „Kaip am­fi­teat­re vyks kon­cer­tai, kai ša­lia vai­kai triukš­maus aikš­te­lė­je?“

Yra pro­ga sce­ną per­tvar­ky­ti, bet nie­ko ne­siū­lo­ma. Kul­tū­ri­nin­ko žo­džiais, čia kon­cer­tuo­ti, šok­ti, „tai tas pa­ts, kaip krep­ši­nį žais­ti iš­lenk­to­je aikš­te­lė­je“.

„Sce­na tu­ri bū­ti kvad­ra­to ar sta­čia­kam­pio for­mos, – sa­kė Z. Ri­pins­kis ir siū­lė jos erd­vę plės­ti, už­deng­ti vi­są am­fi­teat­rą ten­tu. „Bent še­šis mė­ne­sius ga­li­ma bū­tų kon­cer­tuo­ti“, – sa­kė jis.

Pa­ti­kin­ta, jog sce­nos nei­šeis per­tvar­ky­ti, nes tuo­met rei­kė­tų nai­kin­ti ro­do­dend­ry­ną, ku­rį Sa­vi­val­dy­bė rei­ka­lau­ja iš­sau­go­ti.

„Me­džius ker­ta­te, o in­va­zi­nius ro­do­dend­rus sau­go­te, – rep­li­ka­vo svars­ty­mo da­ly­viai. – Gal ga­li­ma juos ki­tur per­kel­ti?“

Se­no­sios lie­pos bus ker­ta­mos ir kei­čia­mos ma­žų la­jų lie­po­mis, kaip anks­čiau re­konst­ruo­to­je bul­va­ro da­ly­je. Tik at­ski­ros me­džių gru­pės ga­li bū­ti iš­sau­go­tos.

Ne­be­siū­lo­ma keis­ti di­zai­ne­rio V. Pu­ro­no kur­tų švies­tu­vų, pri­pa­žin­ta, jog bur­bu­lų kom­po­zi­ci­ja ypač gra­ži ir ver­ta iš­sau­go­ti.

„Kie­ti“ suo­liu­kai

Suo­liu­kai, ku­rie vi­zua­li­za­ci­jo­se ro­do­mi ly­giai to­kie kaip švei­ca­riš­ki, kai­nuo­jan­tys po 1 000–2 200 eu­rų, dar iki svars­ty­mo su­kė­lė pa­si­pik­ti­ni­mą. Bet A. Kiau­nie­nės tei­gi­mu, nei tiek kai­nuo­ja, nei yra „švei­ca­riš­ki“. At­seit, tik pa­ro­dy­ti, kaip ga­li­mi. Ta­čiau bū­ti­nai tu­ri bū­ti pa­ga­min­ti iš kiet­me­džio, ku­rių trys rū­šys siū­lo­mos, ir ge­riau ne vie­ti­nių ga­min­to­jų.

Esą tai ro­do Kau­no Lais­vės alė­jos pa­vyz­dys. Vo­kie­čių ga­min­ti pui­kiai at­ro­dan­tys, o vie­tos ga­min­to­jų suo­liu­kų ko­ky­bė ne to­kia, nors ir vie­ni, ir ki­ti nau­do­ję to pa­ties kiet­me­džio rū­šį.

Mies­to Ta­ry­bos na­riui Ge­de­mi­nui Vyš­niaus­kui kė­lė abe­jo­nių, ar tech­ni­nia­me pro­jek­te ga­li bū­ti to­kios konk­re­čios nuo­ro­dos į me­die­nos rū­šis ir ga­li­mai net į ga­min­to­jo ša­lį?

Anks­čiau at­nau­jin­to­je Šiau­lių bul­va­ro da­ly­je suo­liu­kai da­ry­ti iš ąžuo­lo, bet po de­šimt­me­čio jau pra­stai at­ro­do. Šios bul­va­ro da­lies au­to­rė Rū­ta Stuo­pe­lie­nė pri­ta­rė, jog ne­rei­kė­tų tau­py­ti pi­ni­gų ir sta­ty­ti suo­liu­kus iš tin­ka­mes­nės me­die­nos.

Klaus­ta, ar pro­jek­to va­do­vai tu­ri li­cen­ci­jas dirb­ti su kul­tū­ros pa­vel­do ob­jek­tais, nes bul­va­ras – se­no­jo mies­to vie­ta, tu­rin­ti kul­tū­ros ver­ty­bės sta­tu­są?

Ap­si­gin­ta, kad pro­jek­tą ren­giant pa­si­telk­ta to­kią li­cen­ci­ją tu­rin­ti pro­jek­tuo­to­ja. Klau­sia­ma, kas yra re­konst­ruk­ci­jos au­to­rius, A.Kiau­nie­nė iš pra­džių tei­gė: „Ko­lek­ty­vas“, o vė­liau tiks­li­no: „Aš“.

Pa­si­gen­da po­kal­bio

Ar­chi­tek­tų są­jun­gos Šiau­lių mies­to sky­riaus pir­mi­nin­kė Rū­ta Stuo­pe­lie­nė „Šiau­lių kraš­tui“ ko­men­ta­vo, jog stin­ga pro­jek­tuo­to­jų bend­ra­vi­mo su įvai­rio­mis suin­te­re­suo­to­mis gru­pė­mis.

Ko­dėl ne­si­kal­ba­ma su vers­li­nin­kais, kad ir jie at­nau­jin­tų įė­ji­mus į ka­vi­nes, par­duo­tu­ves? „Įė­ji­mų laip­tai liks ap­griu­vę, ko­kie yra“, – pro­gno­zuo­ja R. Stuo­pe­lie­nė.

Aikš­tės prie vieš­bu­čio pro­ble­ma taip pat ga­li bū­ti iš­spręs­ta ta­rian­tis su vieš­bu­čio sa­vi­nin­kais, ki­taip vieš­bu­čio skly­po da­lis ga­dins vi­są vaiz­dą.

R. Stuo­pe­lie­nės nuo­mo­ne, dar vis­ką ga­li­ma spė­ti iš­spręs­ti, jei­gu bus kal­ba­ma­si, nors lai­ko ir nė­ra daug.

„Tik lai­ko bi­zū­nas ga­li pri­vers­ti Sa­vi­val­dy­bę priim­ti tai, kas siū­lo­ma ir tiek, kad ne­bū­tų pra­ras­ta 4 mi­li­jo­nų eu­rų eu­ro­pi­nė pa­ra­ma bul­va­rui“, – svars­tė R. Stuo­pe­lie­nė.

Pro­jek­tuo­to­jai Sa­vi­val­dy­bės jau yra pa­pra­šę pra­tęs­ti tech­ni­nio pro­jek­to ren­gi­mo ter­mi­ną – bū­tent dėl dis­ku­si­jų. Bet ža­da dar šie­met baig­ti dar­bą.

„Bul­va­ras la­bai svar­bi vie­ta, ur­ba­nis­ti­nė pro­ble­mos čia yra svar­biau­sios, – sa­kė R. Stuo­pe­lie­nė. – Vis pri­si­den­gia­me tei­si­niais as­pek­tais, o dyk­ros už­den­gia­mos per­go­lė­mis, ro­do­dend­rais ar dar ko­kiais daik­tais. Rei­kia su­vok­ti, jog kas bus pa­da­ry­ta, ne­bus kei­čia­ma 50 me­tų.“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Bul­va­re pra­dė­ti dar­bai ko­mu­ni­ka­ci­joms at­nau­jin­ti, bet koks tu­ri bū­ti bul­va­ro vaiz­das, su­ta­ri­mo nė­ra iki šiol.

Kau­nie­tė ar­chi­tek­tė As­ta Kiau­nie­nė, bul­va­ro re­konst­ruk­ci­jos pro­jek­to ur­ba­nis­ti­nės da­lies au­to­rė, tei­gia, jog į mies­to ar­chi­tek­tų siū­ly­mus at­si­žvelg­ti truk­do tei­si­niai as­pek­tai.