Nesantaikos lauželis prie Rėkyvos

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Vietos gyventojai teigia, kad eismą draudžiantis ženklas galioja ne visiems – esą, verslininko teigimu, kai kurie svečiai sustoja visai arti Rėkyvos ežero.
Emocijos kaista dėl Rėkyvos ežero pakrantės ties Bačiūnų paplūdimiu. Šalia esančių Šiaulių „Rasos“ sodininkų bendrijos gyventojai pasakoja dėl priėjimo prie ežero ne vienerius metus konfliktuojantys su Šiaulių miesto savivaldybės lėšomis įrengtą vandens sportui ir pramogoms skirta bazę išsinuomojusiu ir čia kempingą įrengusiu verslininku Feliksu Ramonu. O pastarasis teigia: trinkelių taką jis yra išsinuomojęs, tai pats ir nuspręs, leisti praeiti laisvai ar už mokestį.

 

Žmonių situacija netenkina

Daug metų „Rasos“ soduose gyvenantis Artūras Tichonovas su sutuoktine Albina pasakoja apie ne vienerius metus besitęsiančius nesutarimus su kempingą sportininkams ant ežero kranto pastatytoje bazėje įkūrusiu šiauliečiu F. Ramonu.

Esą einant prie ežero buvęs ne vienas žodinis konfliktas, bazę iš Savivaldybės išsinuomojęs verslininkas ne kartą draudęs eiti Savivaldybės biudžeto pinigais nutiestu trinkelių taku, teigdamas, jog šis takas yra jo. Kaip įrodymą gyventojai pateikia vaizdinę medžiagą, kurioje aiškiai matyti: konflikto esama. Be to, verslininkas jiems minėjęs, kad norintieji praeiti taku, vedančiu prie ežero, netrukus privalės už tai susimokėti.

Bačiūnų paplūdimio pavadinimą turinčioje teritorijoje, kurioje dabar stovi sportininkų reikmėms pastatyta bazė, pasak į „Šiaulių kraštą“ besikreipusių minėtų sutuoktinių ir dar kelių vietos gyventojų, prieš ateinant minėtam nuomininkui kiekvieną vasarą būdavo pilna poilsiautojų. Žmonės ne tik maudydavosi, bet ir pašonėje įrengtoje aikštelėje žaisdavo krepšinį. Dabar aikštelės, išskyrus likusią krepšinio lentą, nebėra –teritorija iškasta, palikta gili duobė, kurioje kaupiasi vanduo. Dingo ir prieš nuomą paplūdimyje buvusios šiukšliadėžės, nebėra biotualeto.

Gyventojai teigia, kad objekto nuomininkas komplikuoja priėjimą prie Rėkyvos ežero. Vienas iš apsunkinimų – apžvalgos aikštelėje, kurioje puikiu kraštovaizdžiu galėtų grožėtis neįgalieji su vežimėliais, dabar stovi mobili pirtis.

Išnuomoti pastatai, kurių viename įrengtas dušas ir tualetas, taip pat neprieinami – užrišti plastiko juosta, suprask, užeiti draudžiama.

Nuomininkas, pasak žmonių, apjuosęs buvo ir bazės viduryje Šiaulių miesto savivaldybės lėšomis įrengtus viešuosius treniruoklius – gyventojams apie tai pranešus Savivaldybei, treniruokliai buvo „išlaisvinti“.

Sodininkų bendrijos „Rasa“ gyventojai ne kartą kreipėsi į Šiaulių miesto savivaldybę, Nacionalinę žemės tarnybą, policiją, Aplinkos apsaugos departamentą.

„Niekas rimtai nepasigilino į tai, kad kempingo savininkas visiems žmonėms sako: neturit teisės eiti, apmokestinsiu, turėsit mokėti po du eurus už galimybę eiti taku, nes trinkelių takas yra mano. Tapom kaip kvailiukai, o biudžeto pinigais pastatyta bazė – projektas vienam žmogui“, – sakė A. Tichonovas.

Mokestį žada teršiantiems

„Šiaulių kraštas“ pakalbino verslininką šiaulietį Feliksą Ramoną. Verslininkas dėl jam metamų priekaištų išsakė kategorišką nuomonę.

„Taką aš esu išsinuomojęs iš Savivaldybės, tai čia jau mano nuožiūra, kaip aš sumąstysiu: leisiu-neleisiu praeiti, protingus žmones, normalius, aš visada leisiu. O vienas sodininkas yra, kuris nelaimingas gyvenimu ir prie visų kabinėjasi. Jam ruošiami dokumentai į teismą – tokia dabar situacija pas mus kempinge. O kodėl jūs domitės tako apmokestinimu? Norite mokėti? Tai aš galiu duoti sąskaitą, galite susimokėti. Aš nežinau, kas rytoj bus. Mes nė vienas to nežinome: šiandien gyvename, o rytoj galime ir negyventi. O ką ketinu daryti, čia yra komercinės paslaptys.

Aš esu išsinuomojęs statinius iki 2031 metų. Galėjo išsinuomoti bet kas – ir jūs, ir visi sodininkai. Jeigu aš moku pinigus, jeigu prižiūriu tą taką, visa kita darau, tai čia yra komerciniai reikalai. Ir jei komercija veiks į priekį, aš nenoriu uždarinėti, bet aš noriu, kad tie, kurie š (...), tie susimokėtų už savo šiukšles ir už savo š (...), jeigu taip tiesiai šviesiai. Eikit aplink ežerą, kiek jūs norit – penki metrai yra. O kur privatu, ten ir yra privatu.

Jūs, jeigu išsinuomotumėt kažkokią aikštelę, joje norėtumėt kažkokią veiklą daryti – pardavinėti automobilius ar dviračius, nesvarbu, ką, tikriausiai norėtumėt, kad tos aikštelės niekas neterštų. Dabar visi patenkinti mano sutvarkytu pliažu – atsineša didžiausius čemodanus maisto ir sugrūda, kad aš išneščiau. Kaip jums tas patinka? Atsakykit į klausimą, labai patiktų? Šiuo metu yra vienintelis, kuris viskuo nepatenkintas. Ir ačiū jam, kad planuoju apmokestinti tą dalyką. O taip tai visi žmonės laukiami, aš savo lėšomis norėjau padaryti persirengimo būdeles, tualetus atvert. Bet kaip yra: aš buvau uždėjęs lentelę, kad tualetas, kuriame viskas tvarkinga, popieriaus yra – 50 centų. Iš 200 žmonių, tik koks 10 pareiškė norą tualetu naudotis, visi kiti į mišką eina – nemokamai“, – sakė verslo savininkas.

Atsakingas nuomotojas

Rėkyvos seniūnas Audronius Ribikauskas paaiškino, kad, kol nebuvo kempingas išnuomotas, Bačiūnų maudynvietės automobilių stovėjimo aikštelėje stovėjo didelis, miesto užsakymu pastatytas konteineris. Išnuomojus statinius, konteineris ten nebestatomas. Visas lankytojų paliktas atliekas priverstas sutvarkyti ir išsivežti nuomotojas savo lėšomis.

Šiukšliadėžės, stovėjusios prie automobilių stovėjimo aikštelės, šiandien, anot seniūnijos vadovo, galimai yra ant trinkelių, tarp statinių, juosta užtvertoje teritorijoje. Apie kokį nors šiukšlių dėžių perkėlimą Rėkyvos seniūnija neturi jokios informacijos.

Laikini tualetai, pasak seniūno, šioje vietoje taip pat nestatomi – tualetas yra išnuomotame statinyje ir jo aptarnavimu rūpinasi nuomotojas.

„Didžiausia problema yra ta, kad į Bačiūnų 58 F nėra atvestas buitinių nuotekų įvadas. Šitame objekte yra tik apie 10 kubinių metrų talpykla, iš kurios turinys turi būti išvežamas autotransportu. To pakanka tik esant negausiai lankomiems renginiams. Už minėtą išvežimą taip pat moka nuomotojas“, – atsakė A. Ribikauskas.

Sąlygos vykdomos

Šiaulių miesto savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėja Violeta Tylenienė apibendrino konfliktinę situaciją: patekimas prie vandens telkinio ir Savivaldybės įrengtų treniruoklių negali būti uždraustas.

Anot V. Tylenienės, sutartį su F. Ramonu Savivaldybė yra sudariusi 10 metų – iki 2031-ųjų gegužės 16 dienos. Nuomos kaina – 250 eurų be PVM, plius verslininkas turi susimokėti visus mokesčius, susijusius su išsinuomotu turtu.

Nuomos sutartyje yra numatyta, kad nuomininkas privalo išsinuomotame objekte ant Rėkyvos ežero kranto per metus suorganizuoti bent vieną viešą vandens ir laisvalaikio bei ekstremaliojo sporto masinį renginį. Šio susitarimo F. Ramonas laikosi – 2022 metais buvo suorganizuoti du renginiai: šunų paroda ir žvejų varžybos, 2023-iaisiais gegužės ir spalio mėnesiais surengtos Žemaitijos žvejų klubų sportinės žūklės varžybos.

Gegužės 24-ąją, nuo 21 valandos iki gerokai po vidurnakčio, Bačiūnų paplūdimyje vyko „Kinas po atviru dangumi“ – kiekvienas norintis už 15 eurų galėjo pasižiūrėti du filmus.

Nuomininko paieškos užtruko

Savivaldybė projektą „Rėkyvos ežero pakrantės pritaikymas jėgos aitvarų ir burlenčių turizmo reikmėms“ Bačiūnų paplūdimyje už maždaug 300 tūkstančių eurų įgyvendino 2019 metais. Jo metu sutvarkyta ežero pakrantė, pastatytas 80 kvadratinių metrų administracinis pastatas, 60 kvadratų dušų ir tualetų pastatas, įrengta automobilių stovėjimo aikštelė, lauko treniruokliai.

2020 metų vasarį miesto Taryba nusprendė visą šį turtą išnuomoti. Tikėtasi, kad išsinuomos jėgos aitvarų sporto entuziastai, tačiau jie objekto nuomos konkurse nedalyvavo.

Paskelbus dar vieną konkursą pavyko pasirašyti nuomos sutartį su kartingų pramogų organizatoriais, kurie turėjo planų kartu vystyti ir vandens pramogas. Tuomet po Savivaldybės langais savo spalvingus jėgos aitvarus išskleidė šio sporto mėgėjai. Jie aiškino turintys labai ribotas galimybes sportuoti, o nesinuomojo bazės dėl netinkamų nuomos sąlygų. Netrukus kartingistai nuomos sutartį nutraukė ir iš Bačiūnų pasitraukė. Bazė ir toliau stovėjo tuščia.

2021 metų gegužę Savivaldybės skelbtą dar vieną nuomos konkursą laimėjo pagal individualios veiklos pažymėjimą dirbantis šiaulietis F. Ramonas. Dalis jėgos aitvarų mėgėjų išsipirko metinius leidimus atvykti prie vandens Bačiūnų paplūdimyje.