Neribotas apetitas turi skaudžias pasekmes

Neribotas apetitas turi skaudžias pasekmes

Neribotas apetitas turi skaudžias pasekmes

Šiaulių miesto savivaldybėje vakar pagarsinta kelerių metų biudžeto poreikių ir pajamų dinamika. Ji rodo, jog apetitas milijonais litų viršija išgales. 2012 metais, jeigu nepavyktų įvesti griežtos dietos, viršytų net apie 50 milijonų litų.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Apetitų auginimo „grafikas“

„Gyvename ne pagal pajamas“, — sakė miesto meras Justinas Sartauskas, spaudos konferencijoje komentuodamas 2007— 2012 metų savivaldybės biudžeto pajamų ir išlaidų poreikio (be valstybės dotacijų) grafiką.

Nuo pat 2007 metų miesto biudžeto pajamos planuotos didesnės, nei Finansų ministerijos prognozuoti pajamų rodikliai. 2007— 2008 metais išlaidos realias pajamas viršijo dar tik po 2 milijonus litų. 2009 metų viduryje biudžetą jau teko peržiūrėti ir išlaidas apkarpyti daugiau nei 20 milijonų litų — iki 131,9 milijono litų. Bet 2010 metais apetitas vėl šoko į viršų — iki 142,5 milijono litų, o realių pajamų surinkta tik apie 128 milijonus litų.

Išlaidas esą daugiausia augino šilumos kainos, augusios penktadaliu, kompensacijos už lengvatinį keleivių vežimą. Jos didėjo nuo 4,5 milijono iki 10 milijonų litų.

Šių metų biudžetas suplanuotas vėl per 142 milijonų litų, nors pajamų, prognozuojama, bus tik per 114 milijonų litų. Planuotų pajamų surenkama 6,5 milijono litų mažiau. Nuo metų pradžios iki lapkričio 24 dienos įplaukė 95,1 milijono litų, o planuota — 101,6 milijono litų.

2012 metais žirklės tarp poreikių ir pajamų prognozių dar labiau didėja. Poreikiams tenkinti reikia jau per 155 milijono litų (iš jų 10 milijonų litų — pradėtiems investiciniams projektams), o pajamų Savivaldybė turės vos per 107 milijonus litų.

Šiais metais Savivaldybė dar skolinosi 18 milijonų litų. Kitais metais skolinimosi limitai, anot mero, bus išsemti, o anksčiau paimtoms paskoloms grąžinti ir palūkanoms reikės net 15 milijonų litų biudžeto lėšų.

Sunkus galvosūkis

„Poreikių kreivę būtina nuleisti ir sugretinti su pajamomis, — teigė J. Sartauskas. — Todėl nebeužteks tik biudžetinėms įstaigoms taupyti.“

Mero tvirtinimu, Savivaldybė turi per daug pastatų, todėl neišvengiamas įstaigų jungimas, sukilnojimas po vienu stogu, taip pat visos kitos taupymo priemonės.

Kol kas nesimato, kad 2012 metų biudžeto projekto rengėjams jį pavyktų subalansuoti. Ne viena biudžetinė įstaiga rodanti, kad negali susimažinti poreikių pagal Savivaldybės administracijos pateiktus procentus — ypač darbo užmokesčio.

Todėl 2012 metų poreikius kol kas yra pavykę apkarpyti tik iki 123 milijonų litų. Bet biudžetas negalįs būti deficitinis, o subalansuoti jį galima tik mažinant poreikius iki 107 milijono litų.