Nepriklausomybės skonis skirtingas

Nepriklausomybės skonis skirtingas

SPECIALIAI „ŠIAULIŲ KRAŠTUI“ IŠ KOSOVO

Nepriklausomybės skonis skirtingas

„Albanai džiaugiasi nepriklausomybe. Serbai nerimauja dėl savo ateities“, — taip situaciją Kosove apibūdina KFOR-17 vyriausiasis nacionalinis atstovas Rimantas Jasinevičius. Jis ne vienerius metus tarnavo Šiauliuose, dabar — Kosove. Lietuvos kariai atsakingi už rajoną pietinėje Kosovo dalyje, kurioje, majoro žodžiais, didesnių neramumų nebuvo. Serbiškojoje pusėje demonstracijos rengiamos kone kasdien.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Pirko vėliavas

Į „Šiaulių krašto“ klausimus majoras Rimantas Jasinevičius atsakė elektroniniu paštu.

— Kokia dabar situacija Kosove?

— Šiuo metu situacija didžiojoje dalyje Kosovo stabili, išskyrus šiaurinę dalį (Mitrovicos regioną), kurioje vyksta didesni neramumai, yra įtampos židinių.

KFOR (stabilizavimo pajėgos) vykdo įprastas užduotis: užtikrina bendrą regiono saugumą ir stabilumą bei gyventojų judėjimo laisvę. Serbų bei albanų savivaldybės ir policija tęsia įprastą darbą.

Mes esame atsakingi už rajoną pietinėje Kosovo dalyje, kur didesnių neramumų nebuvo. Albanai taikiai šventė nepriklausomybės paskelbimą, o serbai rengė taikias demonstracijas palaikydami Serbijoje ir Mitrovicoje vykstančias demonstracijas.

— Kokia buvo vietinių reakcija, Kosovo Parlamentui vasario 17 dieną paskelbus Nepriklausomybę?

— Vietiniai albanai iš anksto ruošėsi šventiniams renginiams, todėl švęsta buvo pakankamai ramiai. Savivaldybė šventiniams renginiams organizuoti išleido nemažai pinigų. Žinoma, albanai džiaugiasi pagaliau paskelbta nepriklausomybe. Serbai nerimauja dėl savo ateities.

Albanai nepriklausomybės paskelbimo dieną rajone, už kurį mes atsakingi, surengė minėjimus dviejose vietose: Kačanike, kur dalyvavo apie 2000 albanų, ir Djeneral Jankovič — dalyvavo apie 600 albanų.

Šventė albanai su dainomis, albanų ir naujai sukurta Kosovo vėliavomis. Taip pat buvo populiarios JAV vėliavos, kiek mažiau — Europos Sąjungos. Kačaniko turguje vien per paskutinę savaitę vėliavų buvo nupirkta per 500.

Serbiškoje pusėje demonstracijose pirmomis dienomis (antradienį ir ketvirtadienį) buvo susirinkę nuo 1000 iki 2000 serbų, nepatenkintų nepriklausomybės paskelbimu.

Šiuo metu demonstracijos rengiamos beveik kasdien, jose dalyvauja nuo 200 iki 300 serbų, dauguma — jaunimas, nes per demonstracijas mokyklose nutraukiamos pamokos. Žadama, kad panašios demonstracijos vyks iki kovo mėnesio.

Požiūris nepakito

— Kaip apibūdinama dabartinė padėtis jūsų rajone?

— Per pastarąsias savaites mūsų rajone nebuvo užfiksuota jokių etninių išpuolių ar panašių incidentų.

Pastarąją savaitę parengties lygis buvo nežymiai sustiprintas, kariai turėjo daugiau užduočių — patrulių, budėjimų operacinėje bazėje, stebėjimo postuose.

— Kaip vietiniai reaguoja į karius? Kokie gyventojų lūkesčiai?

— Mūsų kariai užduotis vykdo Djeneral Jankovič ir Kačaniko municipalitetuose, kuriuose didžiąją dalį gyventojų sudaro albanai, čia gyvenančių serbų nebėra.

Mūsų būrys yra lenkų kuopos sudėtyje. Į bataliono veiksmų rajoną įeina ir Strpce municipalitetas, kuriame gyvena albanai ir serbai.

Visame municipalitete gyvena 67 procentai serbų ir 33 procentai albanų. Pačioje Strpcėje albanų ir serbų gyvena apylygiai, municipalitete veikia ir serbų, ir albanų savivaldos. Šiame rajone užduotis vykdo dvi ukrainiečių karių kuopos.

Albanai tikisi kuo spartesnio jų nepriklausomybės pripažinimo, seka situaciją pasaulyje ir ją vertina. Yra pasitaikę pavienių atvejų, kai albanai į didesnių šalių, kurių vyriausybės dar nepripažino Kosovo, karius žiūri šiek tiek kitaip.

Mūsų rajone to kol kas nepastebėta.

Karių kontaktai su vietiniais gyventojais minimalūs, politinėmis ir panašiomis temomis kariai su vietiniais gyventojais nediskutuoja.

— Kokios ekonominės ir politinės perspektyvos numatomos Kosovui?

— Apie visą situaciją Kosove žinome tiek pat, kiek ir dauguma įvykiais Kosove besidominčių žmonių, nes taip pat sekame publikacijas internete, matome žinių laidas transliuojamas per anglų, rusų, vokiečių televizijos kanalus.

Kalbėti apie šio krašto ekonomines ir politines perspektyvas ar vertinti bei prognozuoti įvykius yra sudėtinga net politikos bei ekonomikos profesionalams.

BENDRAVIMAS: Šiuo metu Kosove tarnaujančio būrio KFOR-17 kariai iš KASP Alytaus Dainavos apygardos 1-osios rinktinės draugiškai sutaria su vietiniais gyventojais.

 

KFOR-17 nuotr.

DEMONSTRACIJA: Kosovo Parlamentui paskelbus nepriklausomybę, į gatves išėjo serbai. Nuotraukoje — demonstracija STRPCĖJE.

ŠVENTĖ: Kačanike albanai džiaugsmingai sutiko žinią apie Kosovo nepriklausomybę.

KFOR nuotr.

Išnaša: „Yra pasitaikę pavienių atvejų, kai albanai į didesnių šalių, kurių vyriausybės dar nepripažino Kosovo, karius žiūri šiek tiek kitaip.

FAKTAI

Nepriklausomybę Kosovo parlamentas paskelbė vasario 17 dieną, o nuo vasario 18 dienos naujoji valstybė ėmėsi siekti tarptautinio pripažinimo.

Kosovo nepriklausomybės pripažinimas Lietuvos parlamente bus svarstomas kovo 10 dieną prasidėsiančioje Seimo pavasario sesijoje. Kosovas gali tapti pirmąja nauja susikūrusia valstybe, kurią Lietuva pripažins nuo savo nepriklausomybės atkūrimo 1990-aisiais.

Kosovo nepriklausomybę jau pripažino JAV, Didžioji Britanija, Prancūzija, Afganistanas, Turkija, Albanija, Vokietija ir Norvegija, Latvija, Estija, Danija, Italija, Austrija.

Naujos valstybės nepriklausomybei nepritaria Serbija, Rusija, Kinija, Rumunija, Ispanija ir Kipras.