Nebesidairyti atgal – žiūrėti į ateitį

Nebesidairyti atgal – žiūrėti į ateitį

Ne­be­si­dai­ry­ti at­gal – žiū­rė­ti į atei­tį

Sei­mas rug­sė­jo 10 die­ną pra­dės ru­dens se­si­ją. Sei­mo Pir­mi­nin­ko pir­mo­ji pa­va­duo­to­ja Ri­ma Baš­kie­nė in­ter­viu „Šiau­lių kraš­tui“ tei­gia, jog ren­gia­ma­si svars­ty­ti net 400 spren­di­mų pro­jek­tų. R. Baš­kie­nė kri­tiš­kai ver­ti­na to­kius kie­kius ir ban­dy­mą kur­ti dar vie­ną ty­ri­mo ko­mi­si­ją – dėl anks­tes­nių ka­den­ci­jų veik­los. Ji kal­ba apie so­cia­li­nės at­skir­ties, skur­do ma­ži­ni­mą, da­li­ja­si nuo­mo­ne ir dėl „vals­tie­čių“ kan­di­da­to į Pre­zi­den­tus, kan­di­da­tų į me­rus.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Kas rū­pi rin­kė­jams

– Kiek­vie­ną pir­ma­die­nį at­vyks­ta­te į Šiau­lius, į sa­vo vien­man­da­tę Kuršėnų–Dainų rin­ki­mų apy­gar­dą, dėl ko rin­kė­jai krei­pia­si?

– Daug atei­na dėl pen­si­jų, ka­dan­gi da­bar per­skai­čiuo­ja­me dar­bo sta­žo įta­ką pen­si­jų dy­džiui. Klau­sia, ar me­tų ei­go­je kei­sis pen­si­jos dy­dis? Ir man džiu­gu at­sa­ky­ti, kad pen­si­jas ir vi­sas so­cia­li­nes iš­mo­kas kiek­vie­nais me­tais in­dek­suo­si­me pa­gal vi­du­ti­nio dar­bo už­mo­kes­čio au­gi­mo koe­fi­cien­tą. Koks bus vi­du­ti­nio at­ly­gi­ni­mo au­gi­mas, tiek di­dės so­cia­li­nės iš­mo­kos. Bus in­dek­suo­ja­mos ir vals­ty­bės re­mia­mos pa­ja­mos, ku­rios da­bar su­da­ro 122 eu­rus.

O vi­du­ti­nio dar­bo už­mo­kes­čio au­gi­mas yra – per šių me­tų ant­rą­jį ket­vir­tį pa­ki­lo 3,5 pro­cen­to, 31 eu­ru, ir da­bar su­da­ro 926 eu­rus.

– Bet skur­do ly­gio ro­dik­liai ne­ma­žė­ja. Pas­kelb­ta, jog 2017 me­tais že­miau skur­do ri­bos gy­ve­no 22,9 pro­cen­to gy­ven­to­jų – 1 pro­cen­ti­niu punk­tu dau­giau nei 2016 me­tais.

– San­ty­ki­nis skur­das nie­ka­da ne­bus nu­li­nis. Tam tik­ra vi­suo­me­nės da­lis vi­sa­da tu­rės ma­žiau pa­ja­mų nei 60 pro­cen­tų ki­tos vi­suo­me­nės da­lies. Pa­gal tai skai­čiuo­ja­mas san­ty­ki­nis skur­das ir pas mus, ir ki­to­se ša­ly­se.

Aiš­ki­nau­si, ko­dėl mes taip pra­stai at­ro­do­me, nors so­cia­li­nei at­skir­čiai ma­žin­ti sky­rė­me net 600 mi­li­jo­nų eu­rų. Pa­si­ro­do, 2017 me­tais at­li­ko ty­ri­mą, im­da­mi 2016 me­tų duo­me­nis, o pa­skel­bė re­zul­ta­tus kaip 2017 me­tų.

Ki­tais me­tais skur­do ly­gio ty­ri­mo re­zul­ta­tai jau at­si­spin­dės įta­ką to, ką mums pa­vy­ko pa­da­ry­ti.

Reak­ci­ja į Pre­zi­den­tės ve­to

– Ko­kius spren­di­mus ren­gia­tės priim­ti Sei­mo ru­dens se­si­jo­je?

– Pra­dė­si­me nuo Pre­zi­den­tės ve­tuo­tų dvie­jų įsta­ty­mų pro­jek­tų – Re­fe­ren­du­mo įsta­ty­mo ir Svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų. Grą­žin­si­me įsta­ty­mus svars­ty­ti ko­mi­te­tams ir ne vė­liau kaip per sa­vai­tę tu­rė­si­me priim­ti spren­di­mą.

– Ką pa­ti apie tai ma­no­te: ar rei­kia nu­leis­ti kar­te­lę re­fe­ren­du­mui dėl dvi­gu­bos pi­lie­ty­bės?

– Re­fe­ren­du­mo są­ly­gos yra įra­šy­tos į Kons­ti­tu­ci­jos pir­mą­jį skirs­nį. Tai skirs­nis, ku­ria­me yra mū­sų vals­ty­bin­gu­mo pa­grin­dai. Jei­gu vie­ną iš punk­tų pa­ju­di­na­me – pa­leng­vi­na­me są­ly­gas re­fe­ren­du­mui įvyk­ti, tai reiš­kia, kad pa­ju­di­na­me vi­są skirs­nį. Kons­ti­tu­ciš­kai tai nė­ra tei­sin­ga, ma­nau, kad taip pa­si­sa­ky­tų ir Kons­ti­tu­ci­nis Teis­mas. Bet jo ne­ga­li­me už­klaus­ti, nes įsta­ty­mas dar nė­ra priim­tas.

Ma­no gal­va, Pre­zi­den­tė tei­sin­gai pa­siel­gė ve­tuo­da­ma, nes re­fe­ren­du­mo pa­leng­vi­ni­mas iš­dar­ko Kons­ti­tu­ci­ją. Mes no­ri­me pa­dė­ti sa­vo tau­tie­čiams, gir­di­me pa­sau­lio lie­tu­vių bal­są. Bet dėl dvi­gu­bos pi­lie­ty­bės tu­ri pa­si­sa­ky­ti tau­ta.

Ką rei­kė­tų da­ry­ti? Ką siū­lo ir Pre­zi­den­tė: jė­gas nu­kreip­ti į re­fe­ren­du­mo or­ga­ni­za­vi­mą to­kio­mis są­ly­go­mis, ko­kias api­brė­žia Kons­ti­tu­ci­ja. Ki­taip, kas ga­li pa­neig­ti, jog neat­si­ras re­fe­ren­du­mų dėl vals­ty­bi­nės kal­bos, sim­bo­lių ir ki­tų da­ly­kų?

Ma­nau, rei­kė­tų pri­tar­ti Pre­zi­den­tės ve­to.

– Ar pri­tar­tu­mė­te ir ve­to dėl Svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų įsta­ty­mo? Ką ma­no­te apie li­go­ni­nių tink­lo op­ti­mi­za­vi­mą, ar tai ga­li bū­ti ati­duo­ta vien į mi­nist­ro ran­kas?

– Pre­zi­den­tė Svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų įsta­ty­mą ve­tuo­da­ma ak­cen­ta­vo ne­vie­no­dų są­ly­gų su­da­ry­mo vals­ty­bi­nėms ir pri­va­čioms įstai­goms pro­ble­mą.

Ma­nau, tiks­lin­ga bū­tų įver­tin­ti Pre­zi­den­tės ar­gu­men­tus ir nuim­ti įtam­pas.

Bet tu­rė­tu­me at­mes­ti Pre­zi­den­tės ve­to – priim­ti įsta­ty­mą, ki­taip liks ga­lio­ti se­na­sis, ir ne­del­siant pra­dė­ti jį tvar­ky­ti.

Dėl ga­lių su­tei­ki­mo mi­nist­rui per­tvar­ky­ti tink­lą – rei­kė­tų dar gal­vo­ti. Ma­nau, tu­rė­tų pa­si­telk­ti svei­ka­tos ta­ry­bas.

Kiek­vie­nos li­go­ni­nės si­tua­ci­ją rei­kia at­ski­rai ver­tin­ti ir neuž­da­ry­ti tų li­go­ni­nių, ku­rios tu­ri su­kaup­tą mo­der­nią apa­ra­tū­rą, ga­li pa­si­telk­ti spe­cia­lis­tų.

Į Kur­šė­nų li­go­ni­nę, pa­vyz­džiui, at­va­žiuo­ja spe­cia­lis­tai kon­sul­tan­tai ir ne­be­rei­kia lauk­ti il­go­se ei­lė­se, va­ži­nė­ti 22 ki­lo­met­rus į Šiau­lius. Yra die­nos sta­cio­na­ras, ku­ria­me ga­li­ma gau­ti vi­sas pa­slau­gas. Tik rim­tes­nei li­gai už­klu­pus va­žiuo­ja­ma į di­džią­sias li­go­ni­nes.

Svei­ka­tos prie­žiū­ros tink­lo per­tvar­ko­je ne­ga­li bū­ti sku­bos. To­dėl įsta­ty­mą priė­mus, rei­kė­tų ati­dė­ti jo įsi­ga­lio­ji­mą ir iš­siaiš­kin­ti su sa­vi­val­dy­bė­mis dėl kiek­vie­no at­ve­jo.

Dėl re­for­mų – „ant ki­li­mė­lio“

– Dėl ko ru­dens se­si­jo­je ga­li kil­ti dau­giau­sia dis­ku­si­jų?

– Vy­riau­sy­bė yra pa­tei­ku­si per 100 tei­sės ak­tų, pa­vie­niai Sei­mo na­riai taip pat tei­kia pro­jek­tus. Tu­rė­si­me apie 400 tei­sės ak­tų pro­jek­tų – tai ženk­liai per di­de­lis kie­kis. Nie­kaip ne­priei­na­me prie tvar­kos ma­žin­ti įsta­ty­mų kie­kį ir di­din­ti ko­ky­bę.

Praė­ju­sio­je se­si­jo­je dau­giau­sia dis­ku­ta­vo­me dėl mo­kes­ti­nės re­for­mos, da­bar gi – dėl ki­tų me­tų biu­dže­to ir Lie­tu­vos si­tua­ci­jos Eu­ro­pos Są­jun­gos kon­teks­te. Ar­tė­ja nau­ji biu­dže­ti­niai me­tai, nau­ji fi­nan­si­niai lai­ko­tar­piai.

Kiek­vie­ną ant­ra­die­nį į Sei­mą ateis mi­nist­rai aiš­kin­ti, ką pa­da­rė dėl priim­tų spren­di­mų. Ypač žiū­rė­si­me, kaip vyks­ta re­for­mos. Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nist­rė pir­mo­ji sto­vės tri­bū­no­je – dėl mo­ky­to­jų eta­ti­nio dar­bo ap­mo­kė­ji­mo, kla­sių krep­še­lio įve­di­mo.

Aiš­ku, ki­tų me­tų biu­dže­to pro­jek­tas užims di­džiau­sią da­lį svars­ty­mų. Spa­lio 18 die­ną nu­ma­to­mas nau­jo biu­dže­to pa­tei­ki­mas. Ma­to­me, kad jis bus di­des­nis ir tu­rė­si­me di­des­nes ga­li­my­bes.

La­bai svar­bu, kad "Sod­ros" 3,7 mi­li­jar­do eu­rų sko­la yra lik­vi­duo­ta, per­kel­ta į vals­ty­bės biu­dže­tą. „Sod­ra“ iš­lais­vin­ta nuo sko­los ir ga­li kaup­ti re­zer­vą. Ne­be­mo­kės 2 pro­cen­tų įmo­kos į kau­pia­muo­sius pen­si­jų fon­dus.

Žmo­gaus rū­pes­tis bus mo­kė­ti įmo­kas pen­si­jų fon­dui nuo sa­vo dar­bo už­mo­kes­čio pa­ja­mų, pri­si­dės pa­pil­do­mai ir vals­ty­bės biu­dže­tas – 1,5 pro­cen­to nuo vi­du­ti­nio dar­bo už­mo­kes­čio. Prie­vo­lės ne­bus, kaip to­liau žmo­nės pa­si­rinks – jų va­lio­je.

– Opo­zi­ci­ja kri­ti­kuo­ja, kad re­for­mos tik mi­ni­ma­lios, kos­me­ti­nės ir nė­ra ge­rai ap­gal­vo­tos, kad bus chao­sas. Ar tvir­tai jau­čia­tės?

– Kiek­vie­nas mi­nist­ras su sa­vo ko­man­da tu­rė­jo ap­gal­vo­ti, kad ne­bū­tų chao­so. Sei­me taip pat gi­li­no­mės, ne šiaip myg­tu­kus spau­dė­me.

Prob­le­ma, ma­nau, ta, kad tuo pa­čiu lai­ku su­ta­po la­bai daug re­for­mų – vals­ty­bės tar­ny­bos, vie­šo­jo sek­to­riaus, aukš­to­jo moks­lo op­ti­mi­za­vi­mo, vai­ko tei­sių ap­sau­gos, svei­ka­tos prie­žiū­ros, mo­kes­ti­nė, pen­si­jų.

Nuo ki­tų me­tų sau­sio 1 die­nos su­jun­gus dar­buo­to­jo ir darb­da­vio mo­kes­čius, ma­ty­si­me, kiek kai­nuo­ja dar­bo vie­ta. Sku­bė­jo­me mo­kes­čių įsta­ty­mus priim­ti, kad bū­tų ruo­šia­mos tvar­kos ir, jei­gu iš­ryš­kės klai­dos, jas dar ga­li­ma bū­tų iš­tai­sy­ti su nau­jo biu­dže­to priė­mi­mu. Ne­bi­jo­me pa­sa­ky­ti, kad su­kly­dus rei­kia klai­das tai­sy­ti.

– Ko­kie dar žmo­nėms ak­tua­lūs spren­di­mai ren­gia­mi?

– Jau tu­ri­me aiš­kią po­zi­ci­ją dėl vai­ko pi­ni­gų – nuo 30 eu­rų au­ga iki 50 eu­rų. Vy­riau­sy­bė pri­ta­ria, tam pa­pil­do­mai bus ski­ria­mi 93 mi­li­jo­nai eu­rų. Per 500 tūks­tan­čių vai­kų gaus po 50 eu­rų nuo sau­sio 1 die­nos.

Su šei­mos stip­ri­ni­mo įsta­ty­mo pa­ke­tu atei­na pa­ra­ma jau­noms šei­moms būs­tui įsi­gy­ti re­gio­nuo­se. Nuo rug­sė­jo iki gruo­džio tam ski­ria­mi 2 mi­li­jo­nai eu­rų, pa­ra­mą, skai­čiuo­ja­ma, gau­tų 105 šei­mos – tai nė­ra daug. Ki­tų me­tų biu­dže­te nu­ma­to­mi 4 mi­li­jo­nai eu­rų – svar­bu nu­ma­ty­ti ženk­liai di­des­nę su­mą, kad ši pa­ra­ma pa­si­tei­sin­tų.

Neap­mo­kes­ti­na­mas pa­ja­mų dy­dis nuo 310 eu­rų iki 380 eu­rų, o neį­ga­lie­siems – iki 450 eu­rų jau pa­di­din­tas šiais me­tais. Per tre­jų me­tų lai­ko­tar­pį nu­ma­ty­ta NPD pa­di­din­ti iki 1,5 vi­du­ti­nio mė­ne­si­nio dar­bo už­mo­kes­čio – tai bū­tų gran­dio­zi­nė pro­gra­ma. Tai reiš­kia, kad ma­žas pa­ja­mas gau­nan­tys iš vi­so ne­mo­kė­tų gy­ven­to­jų pa­ja­mų mo­kes­čio, į ran­kas gau­tų dau­giau pi­ni­gų.

Bet tu­ri­me žiū­rė­ti, kaip ta­da su­ba­lan­suo­si­me biu­dže­tą?

– Gal Fi­nan­sų mi­nis­te­ri­ja pla­nuo­ja nau­jus mo­kes­čius?

– Fi­nan­sų mi­nis­te­ri­ja da­bar plu­ša prie biu­dže­to pro­jek­to. Skai­čiuo­ja, kaip mo­kes­ti­nė re­for­ma pa­lies biu­dže­tą. „Sod­ros“ mo­kes­čiai ma­žė­ja ir gy­ven­to­jų pa­ja­mų mo­kes­tis ma­žė­ja – vie­nu pro­cen­tu: nuo 21 iki 20 pro­cen­tų. Ar su­rink­si­me biu­dže­tą? Ar in­ves­ti­ci­jų, ino­va­ci­jų re­for­ma, ku­ria sie­kia­me pri­trauk­ti in­ves­tuo­to­jų, at­neš di­des­nį pel­ną?

– Au­to­mo­bi­liai dėl tar­šos ar ne­bus ap­mo­kes­tin­ti?

– Ne­bus, ne­bent tik nau­jai įsi­gyja­mi. Eu­ro­pos Są­jun­ga ke­lia rei­ka­la­vi­mą ap­mo­kes­tin­ti tar­šius au­to­mo­bi­lius.

Ne­gud­ru ne­pa­nau­do­ti pi­ni­gų

– Ar sa­vi­val­dy­bės krei­pia­si dėl ki­tų me­tų vals­ty­bės in­ves­ti­ci­jų?

– Me­rai ak­ty­viai krei­pia­si. Šiau­lių – ir dėl Rė­ky­vos mo­kyk­los re­no­va­ci­jos, ir dėl ki­tų re­no­va­ci­jų. Tik sa­ky­čiau, jog la­bai ne­gas­pa­do­riš­ka yra tau­py­ti biu­dže­to lė­šas, jų lai­ku nein­ves­tuo­ti, ne­pa­nau­do­ti žmo­nių ge­ro­vei di­din­ti. Tai tie­siog ne­gud­ru. Rei­kia, kad kiek­vie­nas tu­ri­mas eu­ras bū­tų įveik­lin­tas.

– Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė gar­si­no per­nai su­tau­piu­si net 16 mi­li­jo­nų eu­rų.

– Tie 16 mi­li­jo­nų eu­rų – tai ne tie pi­ni­gai, ku­riuos rei­kė­tų tau­py­ti.

Džiau­giuo­si, kai sa­vi­val­dy­bė­se gal­vo­ja­ma apie lais­vų­jų eko­no­mi­nių zo­nų veik­lą, kai gir­džiu, jog Ak­me­nės ra­jo­no me­ras tą ir tą pa­da­rė, pri­trauk­da­mas in­ves­ti­ci­jų. Kau­nas kaip gar­sė­ja, nau­jos įmo­nės ten ku­ria­si. Ne vis­kas nuo Vil­niaus pri­klau­so – daug le­mia as­me­ni­nis kiek­vie­no me­ro ge­bė­ji­mas.

– Gal sa­vi­val­dy­bes op­ti­mi­zuo­si­te, gy­ven­to­jų juk ma­žė­ja? Nep­la­nuo­ja­te ad­mi­nist­ra­ci­nės re­for­mos?

– Ne­bu­vo to­kių dis­ku­si­jų. Sei­me tik yra už­re­gist­ruo­ti pro­jek­tai ma­žin­ti Sei­mo na­rių skai­čių – ir iki 101, ir iki 121. Jei­gu spren­di­mą priim­tu­me, keis­tų­si rin­ki­mų apy­gar­dos.

Bet iki sa­vi­val­dos rin­ki­mų to ne­ga­lė­tu­me da­ry­ti, Vy­riau­sio­ji rin­ki­mų ko­mi­si­ja jau de­ri­na rin­ki­mų da­tą – 2019 me­tų ko­vo 3 die­ną.

Apie rin­ki­mus

– Esa­te Lie­tu­vos vals­tie­čių ir ža­lių­jų są­jun­gos pir­mi­nin­ko pa­va­duo­to­ja. Ar „vals­tie­čiai“ jau tu­ri kan­di­da­tus į me­rus Šiau­liuo­se, Šiau­lių ra­jo­ne? Ką kel­tu­mė­te kan­di­da­tu į Pre­zi­den­tus?

– Į Pre­zi­den­tus, ma­no nuo­mo­ne, jei­gu su­tiks, ga­lė­tų kan­di­da­tuo­ti ir su­lauks pa­lai­ky­mo Sau­lius Skver­ne­lis. Dėl kan­di­da­tų į me­rus konk­re­čių pa­var­džių dar nė­ra.

Sei­me tu­ri­me šiau­lie­čius Sta­sį Tu­mė­ną, Arū­ną Gu­mu­liaus­ką. Jie rū­pi­na­si Šiau­liais, bet ne­ma­nau, kad ku­ris iš jų pla­nuo­tų kan­di­da­tuo­ti į me­rus. Ma­nau, ieš­ko­si­me ki­tų kan­di­da­tų.

Ma­no nuo­mo­ne, kas pa­si­ry­žo dirb­ti Sei­me, ypač iš­rink­tas vien­man­da­tė­je apy­gar­do­je, tai ir tu­rė­tų baig­ti ka­den­ci­ją. Rin­ki­mai vie­no­je apy­gar­do­je kai­nuo­ja 300 tūks­tan­čių eu­rų.

Šiau­lių ra­jo­ne ma­to­me ge­rai dir­ban­tį me­rą An­ta­ną Be­za­rą. Ma­nom, kad par­ti­jos sky­rius juo pa­si­ti­kės ir jis ry­šis dirb­ti ant­rą ka­den­ci­ją.

„Stip­ri opo­zi­ci­ja – pui­ku“

– Kaip ma­no­te, ko­dėl Sei­mo rin­ki­mus lai­mė­ję „vals­tie­čiai“ vis su­lau­kia di­de­lio pa­si­prie­ši­ni­mo?

– Ma­nau, dėl to, kad daug ką pa­ju­di­no­me. Na­cio­na­li­nio sau­gu­mo ir gy­ny­bos ko­mi­te­to ty­ri­mas dėl vers­lo įta­kos po­li­ti­kams ypač su­kė­lė aist­ras.

Gal­būt įta­kos tu­ri ir tai, kad ant­rą vie­tą rin­ki­muo­se lai­mė­ję kon­ser­va­to­riai li­ko opo­zi­ci­jo­je – tai nea­ti­ti­ko rin­kė­jų lū­kes­čių. Gal ga­lė­jo­me su Tė­vy­nės są­jun­ga su­da­ry­ti koa­li­ci­ją, bet ne­pa­vy­ko.

Sei­me stip­ri opo­zi­ci­ja – pui­ku, ver­čia val­dan­čiuo­sius pa­si­temp­ti. Bet opo­zi­ci­ja iki šiol ne­su­ge­ba iš­si­rink­ti sa­vo ly­de­rio, va­di­na­si, nė tar­pu­sa­vy­je ne­su­ge­ba su­si­tar­ti.

Mes su opo­zi­ci­ja ieš­ko­me su­si­kal­bė­ji­mo at­ski­rais klau­si­mais ir ran­da­me. Val­dan­tie­ji da­bar ne­tu­ri­me dau­gu­mos Sei­me. Ta­ria­mės pa­si­ra­šy­ti su­si­ta­ri­mą su „Tvar­kos ir tei­sin­gu­mo“ frak­ci­ja.

– Ko­kios reak­ci­jos su­­lau­kia­te iš rin­kė­jų?

– Iš jų di­des­nio pyk­čio ne­jau­čiu. Pa­sa­ko: bai­ki­te tar­pu­sa­vio gin­čus – orien­tuo­ki­tės į dar­bą.

Žmo­nės no­ri ma­ty­ti konk­re­čius re­zul­ta­tus, no­ri spren­di­mų, ku­rie ge­ri­na gy­ve­ni­mą. Kai ma­to, kad dar vie­ną kaž­ko­kią ko­mi­si­ją ku­ria­me, pik­ti­na­si.

Aš esu ne­pa­ran­ki sa­vo ko­le­goms, nes ir­gi sa­kau, kad ne­be­si­dai­ry­ki­me at­gal į praei­tį, o fo­ku­suo­ki­mės į atei­tį.

Bet ne­ži­nau, ar ne­bus su­kur­ta ko­mi­si­ja tir­ti Sei­mo veik­lą nuo 2009 me­tų – sko­li­ni­mo­si ir ki­tus rei­ka­lus.

Re­gio­ni­nė po­li­ti­ka – near­ti dir­vo­nai

– Ar re­gio­nai su­lauks dė­me­sio, prio­ri­te­ti­nių in­ves­ti­ci­jų pa­gal Bal­tą­ją kny­gą? „Vals­tie­čiai“ per rin­ki­mus ža­dė­jo re­gio­nus stip­rin­ti, bet ar neįž­vel­gia­te, jog op­ti­mi­zuo­jant įvai­rias struk­tū­ras vyks­ta cent­ra­li­za­ci­ja? Ža­dė­jo­te ir emig­ra­ci­ją ma­žin­ti.

– Re­gio­ni­nė­je po­li­ti­ko­je dir­vo­nai dar nei­šar­ti.

Cent­ra­li­za­ci­jos yra, bet džiau­giuo­si, kad pa­vy­ko at­ko­vo­ti Šiau­lių te­ri­to­ri­nę dar­bo bir­žą. Gal ir ko­kią mi­nis­te­ri­ją pa­vyks iš­siųs­ti į Kau­ną?

Ki­ta ver­tus, Sei­me pri­va­lai ma­ty­ti vi­su­mą, o Vy­riau­sy­bė pri­va­lo ra­cio­na­liai lė­šas nau­do­ti. Nei­šei­na pa­da­ry­ti vis­ko iš kar­to. Bet tu­riu op­ti­miz­mo, kad daug kas pa­vyks.

Dėl de­mog­ra­fi­nės si­tua­ci­jos ga­li­me pa­si­džiaug­ti: tre­čias mė­nuo iš ei­lės į Lie­tu­vą at­vyks­ta dau­giau žmo­nių, nei iš­vyks­ta.

– Bet ar tas ro­dik­lis ge­rė­ja grįž­tan­čių lie­tu­vių, ar at­vyks­tan­čių už­sie­nie­čių są­skai­ta?

– Jei­gu uk­rai­nie­čiai at­vyks­ta, ar tai blo­gai? Jie čia mo­kes­čius mo­ka, pen­si­jas mums už­dir­ba.

„Pi­kan­tiš­ki“ da­ly­kai ne­puo­šia

– Ket­vir­tą ka­den­ci­ją dir­ba­te Sei­me, ar yra dau­giau po­li­ti­nės kul­tū­ros? Ar ne­pa­mirš­ta­mi pa­ža­dai bū­ti „ar­čiau žmo­gaus“?

– Ko­le­goms nuo­lat sa­kau, jog neuž­ten­ka vaikš­čio­ti tik po Vil­nių, jog tu­ri pa­si­vaikš­čio­ti ir po kai­mą, ta­da ir ki­to­kie įsta­ty­mai gims.

Po­li­ti­nė re­to­ri­ka Sei­mo ne­puo­šia. Ne­puo­šė ir anks­tes­nių ka­den­ci­jų Sei­mo.

Daž­nai at­si­pra­šau žmo­nių dėl to, ką jie ma­to per te­le­vi­zi­ją, nes apie Sei­mo na­rius vis ro­do­mi „pi­kan­tiš­ki“ da­ly­kai – tai dėl al­ko­ho­lio, tai dėl au­to­mo­bi­lų ar dar kaž­ko.

Yra Sei­mo na­rių, ku­rie prie mik­ro­fo­no vis ver­žia­si ir su vie­nu sa­ki­niu – mat taip di­dė­ja jų pa­si­sa­ky­mų sta­tis­ti­ka. Kei­si­me tą pra­kti­ką.

– Ko pa­ti ti­kė­jo­tės šią ka­den­ci­ją?

– Vy­liau­si, kad šią ka­den­ci­ją bus dau­giau kon­so­li­duo­tų spren­di­mų. Su­ta­ria­me ir da­ro­me ne­be­kiš­da­mi pa­ga­lių į ra­tus. Kaip, pa­vyz­džiui, dėl kraš­to ap­sau­gos bu­vo pa­si­ra­šy­tas par­ti­jų su­si­ta­ri­mas skir­ti 2 pro­cen­tus BVP iki 2020 me­tų. O kaip bus su su­si­ta­ri­mu iki 2030 me­tų – jau neaiš­ku. Siū­lo­me skir­ti 2,5 pro­cen­to. Bet so­cial­de­mok­ra­tai ma­no ki­taip.

0,1 pro­cen­to BVP su­da­ro apie 50 mi­li­jo­nų eu­rų. Da­bar kraš­to ap­sau­gai ski­ria­me 873 mi­li­jo­nus eu­rų, ar­ba 2,1 pro­cen­to nuo BVP.

Gal­vo­ki­me apie šių lė­šų pa­nau­do­ji­mą: duo­ki­me iš jų už­dirb­ti vers­lui, Lie­tu­vo­je ga­li­me ga­min­ti šo­vi­nius, įran­gą, gal šauk­ti­niams di­din­ki­me iš­mo­kas, bet ne­prie­šin­ki­me kraš­to ap­sau­gos ir so­cia­li­nių rei­ka­lų.

Na­cio­na­li­nis biu­dže­tas su­da­ro 9 mi­li­jar­dus eu­rų, o so­cia­li­nei sri­čiai ski­ria­ma 5,3 mil­ijar­do eu­rų. Tai di­de­li pi­ni­gai. Rei­kia gal­vo­ti ir apie ba­lan­są. Ar ga­li­me tik vis pa­šal­pas di­din­ti?

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Ri­ma Baš­kie­nė, Sei­mo Pir­mi­nin­ko pir­mo­ji pa­va­duo­to­ja, ti­ki­na, jog re­for­mos bus tai­so­mos, jei­gu paaiš­kės klai­dos: „Ne­bi­jo­me pa­sa­ky­ti, kad su­kly­dus rei­kia iš­si­tai­sy­ti.“

Sei­mo Pir­mi­nin­ko pir­mo­ji pa­va­duo­to­ja Ri­ma Baš­kie­nė pri­tar­tų Pre­zi­den­tės ve­to, jog ne­ga­li­ma leng­vin­ti re­fe­ren­du­mo są­ly­gų dėl dvi­gu­bos pi­lie­ty­bės įtei­si­ni­mo: „Toks pa­leng­vi­ni­mas iš­dar­ko Kons­ti­tu­ci­ją. Kas pa­neigs, jog tuo­met neat­si­ras re­fe­ren­du­mų dėl vals­ty­bi­nės kal­bos ar sim­bo­lių?“