Naujas kapines gali atiduoti privačiam verslui

Naujas kapines gali atiduoti privačiam verslui

Naujas kapines gali atiduoti privačiam verslui

Šiaulių miesto savivaldybėje keliama idėja pasitelkti privatų kapitalą naujoms Daušiškių kapinėms įrengti bei prižiūrėti. Tikinama, jog privatininkui už paslaugą byrėtų tik Savivaldybės pinigai.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Seka Vilniaus pavyzdžiu

Vakar idėją paviešino Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius. Ji kilusi žiūrint į Vilniaus miesto savivaldybės pavyzdį.

„Vilnius yra nupirkęs tokias paslaugas iš privataus verslo, ir mes tokią galimybę bandysime nagrinėti“, — sakė direktorius.

Savivaldybėje jau sudaryta darbo grupė Daušiškių kapinių problemoms nagrinėti. Grupės vadovas V. Damulevičius šią savaitę ketina sušaukti pirmąjį posėdį.

Viešo ir privataus kapitalo bendradarbiavimą apibrėžia Koncesijų įstatymas. Šiauliuose pagal koncesiją eksploatuojama Šiaulių arena. Tačiau kapinių tvarkymas pagal koncesiją nėra numatytas. Anot V. Damulevičiaus, Vilniuje buvo skelbiami viešieji konkursai kapinėms įrengti ir eksploatuoti ir su laimėtojais sudarytos sutartys.

„Už viską mokės Savivaldybė“, — tikino V. Damulevičius, “Šiaulių krašto“ klausiamas, ar gyventojams neteks susimokėti, jeigu kapinės bus įrengtos už privačias lėšas.

Direktorius teigė, jog Ūkio ministerija tiesiog ragina savivaldybes aktyviau pasitelkti privatų kapitalą ir socialinėje, ir kultūros, ir švietimo srityse.

Teismai ir derybos tęsiasi

Daušiškių kapinės bus įrenginėjamos Šiaulių rajone prie pietinio Šiaulių aplinkkelio. Kapinės užimtų apie 50 hektarų. Iš jų valstybinės žemės tėra 2 hektarai. Tačiau dėl jų vyksta teismai, nes buvo priimti sprendimai čia atkurti nuosavybes teises į žemę.

Prokuratūra ėmė ginti viešąjį interesą. Šiaulių apygardos administracinis teismas panaikino Šiaulių apskrities viršininko sprendimus dėl nuosavybės teisių atkūrimo. Tačiau teismo sprendimas yra apskųstas apeliacine tvarka Vyriausiajam administraciniam teismui.

Vienas žemės savininkas per teismus kovoja, kad būtų išpirkta jo žemė, kuri patenka į kapinių sanitarinės apsaugos zoną.

Miesto vyriausiosios architektės Rasos Budrytės teigimu, su didžiąja dalimi savininkų yra suderėta dėl aro kainos. Skaičiuojama, jog žemei išpirkti reikės 8,6 milijono litų, už vieną arą ketinama mokėti po 1380 litų. Savivaldybė ketina imti paskolą.

Pasak Savivaldybės direktoriaus V. Damulevičiaus, žemės išpirkimas galėtų prasidėti vasarį— kovą. Bent vieno sklypo reikia, kad rajono Savivaldybė išduotų sąlygas rengti kapinių techninį projektą.

Direktorius tvirtina, dar dvejus metus užteks vietų mirusiems laidoti Ginkūnų ir K.Donelaičio g. kapinėse.

Moka ir gyventojai

Dabar miesto kapines prižiūri bendrovė „Šiaulių apželdinimas“. Jos vadovas Vidmantas Klepšys “Šiaulių kraštui“ sakė, jog Savivaldybė už 19 miesto kapinių priežiūrą bendrovei moka 600 tūkstančių litų per metus: “Tų pinigų neužtenka, vos verčiamės.“

Pasak V. Klepšio, bendrovė domėtųsi galimybe įrengti naujas kapines ir jas prižiūrėti: „Svarbu, kokios bus konkurso sąlygos, kokia sutartis būtų pasirašoma, nes įdėtos investicijos turi atsipirkti. Be to, verslo bendrovė — privati ar savivaldybės, — vis tiek turi siekti pelno“.

Jo žiniomis, Vilniuje kapinių valdytojui, kuris yra įrengęs kapines, moka ir Savivaldybė, ir gyventojai. Pastarieji moka, jei renkasi kapinių valdytojo siūlomas paslaugas. Paslaugų įkainius tvirtina Savivaldybė.

„Pavyzdžiui, yra kapaviečių, išklotų plytelėmis, jeigu norima mirusįjį laidoti tokioje vietoje, reikia mokėti,“ — sakė V. Klepšys.

VERSLAS: Savivaldybėje svarstoma, jog verslininkai galėtų įrengti ir eksploatuoti naująsias miesto kapines Daušiškių kaime prie pietinio Šiaulių aplinkkelio.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

citata: Ar gyventojams neteks susimokėti, jeigu kapinės bus įrengtos už privačias lėšas?