Naujame daugiabučių renovacijos etape – dar 450 daugiabučių

BETA archyvo nuotr.
Renovacija Lietuvoje.
Dar 457 seni daugiabučiai Lietuvoje bus renovuoti, informuoja Būsto energijos taupymo agentūra (BETA), baigusi vertinti dar praėjusių metų rugpjūčio mėnesį skelbto paskutinio aplinkos ministro kvietimo daugiabučiams modernizuoti paraiškas. Iš viso kvietimo metu buvo gauta 480 paraiškų, iš kurių tinkamomis įgyvendinti buvo pripažintos 457. Planuojama, kad įgyvendinimo investicijų suma sieks kiek daugiau nei 200 mln. eurų.

Nors pagal kvietimo sąlygas buvo numatyta, kad bus taikomas konkursinis paraiškų atrankos būdas, jeigu bendrai patvirtintų projektų investicijų suma sieks daugiau nei 150 mln. eurų, tačiau buvo atsižvelgta ir į dabartinius Vyriausybės prioritetus pastatų energinio efektyvumo didinimo srityje. Dėl to buvo priimtas sprendimas finansuoti visus kvietime dalyvavusius projektus, kurie atitiko nustatytas sąlygas.

Vis didesnis prioritetas kvartalinei renovacijai

Vertinant kvietimo metu gautas paraiškas buvo išskirtos dvi tendencijos, viena iš jų – kvartalinė renovacija.

„Net trečdalis patvirtintų daugiabučių modernizavimo projektų yra įtraukti į savivaldybių parengtas kvartalų energinio efektyvumo didinimo programas. Šios programos apima vieno, dviejų ir daugiau miesto kvartalų atnaujinimą, jas yra pasirengusios ir jau įgyvendina net 39 iš 60 šalies savivaldybių“, – pasakoja V. Serbenta.

Anot jo, BETA turimi duomenys rodo, kad jau kelis metus iš eilės formuojamas naujas požiūris į pastatų energinio efektyvumo didinimą, pradeda duoti akivaizdžius rezultatus. Vien tik tai, kad net trečdalis paskutinio kvietimo metu gautų daugiabučių modernizavimo paraiškų yra įtraukti į kvartalinės renovacijos programas atskleidžia ir realius ateities scenarijus – vis daugiau paraiškų bus orientuotos ne į pavienes, o kvartalų modernizacijas.

Kvartalinė renovacija išsiskiria akivaizdžiais privalumais, lyginant su paviene: jos metu modernizuojami ne tik visi gatvės, o kartais ir rajono, daugiabučiai, tačiau ir bendros erdvės, inžinierinės sistemos. Žinoma, visi projektai yra skirtingi, tačiau dažniausiai renkamasi pakeisti seną gatvės apšvietimą ir įdiegti LED lempas, atnaujinti šilumos, vandentiekio bei nuotekų tinklus. Užbaigus renovaciją gyventojai taip pat gali džiaugtis naujomis automobilių stovėjimo aikštelėmis ar vaikų žaidimų erdvėmis, o kvartalas atrodo lyg būtų tik neseniai pastatytas.

Norima aukštesnių energinio efektyvumo rodiklių

Kita paskutinio kvietimo paraiškų tendencija – planuojamuose daugiabučiuose numatyti aukštesni nei iki šiol energinio efektyvumo rodikliai. Net 50 proc. visų projektų po renovacijos pasieks B energinio naudingumo klasę.

Ženkliai pagerėjęs daugiabučio energinis efektyvumas suteikia ne tik finansinę naudą – jo dėka yra saugoma aplinka bei mažinamos šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos. Šiuo metu net 75 proc. Europos Sąjungos (ES) pastatų yra energetiškai neefektyvūs, per metus sunaudojantys 40 proc. visos ES energijos bei į atmosferą išleidžiantys 36 proc. šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Didmiesčiai pasižymi aktyvumu

Šio kvietimo metu BETA ekspertai pastebėjo, kad daugiau kaip 20 proc. daugiabučių modernizavimo projektų bus įgyvendinama didžiuosiuose šalies miestuose – Klaipėdos (36 daugiabučiai), Kauno (32) ir Vilniaus (29).

Taip pat aktyvumu išsiskyrė ir Ukmergės rajono savivaldybė (24 paraiškos, Palangos miesto savivaldybė (21), Šilutės (20), Telšių (18) ir Jonavos (17) rajonų savivaldybės.

Šiaulių miesto savivaldybėje bus įgyvendinti 7 daugiabučių atnaujinimo projektai.

Įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo programą, nuo 2013 m. Lietuvoje atnaujinti daugiau nei 2400 daugiabučiai arba 70 tūkst. butų, o šiuo metu įgyvendinama dar apie 1400 daugiabučių atnaujinimo projektų.

Užs. Nr. 447624

1 1