Namai vaiduokliai bado akis kaimynams

Namai vaiduokliai bado akis kaimynams

Na­mai vai­duok­liai ba­do akis kai­my­nams

Šiau­lių ra­jo­no Gin­kū­nų pa­kraš­ty­je neį­ma­no­ma ne­pas­te­bė­ti bal­tų ply­tų dvi­bokš­tės „pi­lai­tės“. Sto­vi be lan­gų, me­di­nes len­te­les nuo sto­go bai­gia nu­dras­ky­ti vė­jas, pa­lė­pė­je jau stie­bia­si ber­že­liai. Kai­my­nams šis ir ki­tas ne­to­lie­se esan­tis na­mas vai­duok­lis ba­do akis, o pri­vers­ti sa­vi­nin­kus su­si­tvar­ky­ti – ne­ran­da bū­dų.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Ne­sau­gi kai­my­nys­tė

Gin­kū­nuose į „Sau­gios kai­my­nys­tės“ gru­pę su­si­bū­rę kai­my­nai jau ke­le­rius me­tus ko­vo­ja, kad jų ir gre­ti­mo­je gat­vė­je stūk­san­tys du na­mai vai­duok­liai ir ap­link juos esan­ti te­ri­to­ri­ja bū­tų tvar­ko­ma.

Žmo­nės skun­džia­si, kad iš ne­nau­do­ja­mų skly­pų vė­jas ne­šio­ja pikt­žo­lių sėk­las, po ne­baig­tus sta­ty­ti na­mus lan­džio­ja vai­kai ir paaug­liai, ap­leis­tos val­dos dar­ko gy­ven­vie­tės vaiz­dą ir da­ro ją ne­pat­rauk­lią.

Pa­sak gy­ven­to­jų, abu na­mai pa­sta­ty­ti dau­giau kaip prieš 20 me­tų.

Rau­do­nų ply­tų mū­ri­nu­ko sto­gas už­deng­tas skar­da, ta­čiau na­mas be lan­gų ir du­rų. Kaž­ka­da an­gos bu­vo už­kal­tos len­to­mis, plokš­tė­mis, bet per lai­ką at­si­lu­po ar­ba paaug­lių bu­vo nu­plėš­tos. Ne ge­riau at­ro­do ir ap­lin­ka.

Gy­ven­to­jai pa­tys pa­si­rū­pi­no, kad ne­pri­žiū­ri­ma val­da bū­tų ap­tver­ta. At­si­ra­do ir len­te­lė su už­ra­šu, jog po te­ri­to­ri­ją vaikš­čio­ti pa­vo­jin­ga. Kai­my­nai daž­niau­siai pa­tys pa­si­rū­pi­na, kad žo­lė apie na­mą ir pa­lei gat­vę esan­čio­je zo­no­je, ku­ria tu­rė­tų pa­si­rū­pin­ti se­niū­ni­ja, bū­tų nu­šie­nau­ja­ma.

Dvi­bokš­tės „pi­lai­tės“ skly­pą, esan­tį ki­to­je gat­vė­je, ap­si­tvė­rė pa­tys sa­vi­nin­kai. Kad ne­rei­kė­tų mo­kė­ti di­des­nio že­mės mo­kes­čio, te­ri­to­ri­ja kar­tais nu­šie­nau­ja­ma, krū­mai iš­ker­ta­mi. Tie­sa, jie neiš­vež­ti, o tie­siog su­gul­dy­ti skly­pe. Už tvo­ros mė­to­si plyt­ga­liai, pa­vo­jin­gai ašt­rus skar­dos lakš­tas, tuš­čių bu­te­lių pri­mė­to prie ap­leis­to na­mo lais­va­lai­kį pa­mė­gę leis­ti jau­nuo­liai.

Ap­leis­ti na­mai kaip mag­ne­tas trau­kia jau­ni­mą, nors te­ri­to­ri­jos ir ap­tver­tos. Bu­vo kvies­ta ir po­li­ci­ja.

Ne­ma­žai prie­kaiš­tų kai­my­nai tu­ri Gin­kū­nų se­niū­ni­jai bei ki­toms val­džios ins­ti­tu­ci­joms, ku­rios ne­sii­ma veiks­mų, kad ap­leis­tų val­dų gy­ven­vie­tė­je ne­lik­tų.

Se­niū­nė jau­čia­si be­jė­gė

Gin­kū­nų se­niū­nė Vi­li­ja Kva­sie­nė sa­ko su­pran­tan­ti gy­ven­to­jų pro­ble­mą ir no­rin­ti pa­dė­ti, ta­čiau tai yra pri­va­čios val­dos, ir tik šei­mi­nin­kai ga­li nu­spręs­ti, ar nu­si­griau­ti na­mus, ar juos par­duo­ti, ar ne.

Se­niū­nės ži­nio­mis, vie­nos „pi­lai­tės“ sa­vi­nin­kai gy­ve­na Kau­ne, yra iš­siė­mę lei­di­mą nu­griau­ti pa­sta­tą, ta­čiau ka­da tai įvyks, sun­ku pro­gno­zuo­ti.

„Kad kai­my­nams ne­gra­žu, dar nie­ko ne­reiš­kia. Nug­riau­ti na­mą la­bai bran­gu“, – sa­ko se­niū­nė.

Ki­to na­mo vai­duok­lio sa­vi­nin­kas, se­niū­nės ži­nio­mis, gy­ve­na Klai­pė­do­je.

Pa­sak V. Kva­sie­nės, per ket­ve­rius me­tus bu­vo kreip­ta­si ko­ne į vi­sas įma­no­mas ins­ti­tu­ci­jas (Na­cio­na­li­nės že­mės tar­ny­bą, Sta­ty­bos ins­pek­ci­ją, Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bę), kal­bė­ta­si su ne­nau­do­ja­mų skly­pų šei­mi­nin­kais. Pa­siek­ta, kad skly­pai bu­vo ap­tver­ti, ret­kar­čiais nu­šie­nau­ja­mi, mi­ni­ma­liai ap­tvar­ky­ti. Tai lei­do šiuos skly­pus iš­brauk­ti iš ne­pri­žiū­ri­mų skly­pų są­ra­šo, tai­gi jų sa­vi­nin­kams ne­tai­ko­mas 4 pro­cen­tais di­des­nis že­mės nuo­mos mo­kes­tis, ku­ris gre­sia ne­pri­žiū­ri­mų skly­pų šei­mi­nin­kams.

„Te­ri­to­ri­ja, nors ir ne idea­liai, bet pri­žiū­ri­ma. Žo­lė kar­tais nu­pjau­na­ma. Nė­ra nu­sta­ty­ta, ko­kio aukš­čio žo­lė tu­rė­tų bū­ti. Ten nė­ra lau­žy­nų, krū­my­nų, tai­gi, nė­ra už ką šių skly­pų įtrauk­ti į ne­pri­žiū­ri­mų są­ra­šą. Yra kur kas bai­ses­nių skly­pų. Mes pui­kiai su­pran­ta­me kai­my­nus, bet iš tei­si­nės pu­sės nie­ko ne­ga­li­me pa­da­ry­ti. Sa­vi­nin­kai ne­da­ro to­kių nu­si­kal­ti­mų, už ku­riuos ga­lė­tu­me baus­ti“, – sa­ko V. Kva­sie­nė.

Se­niū­nė pa­sa­ko­ja net su­lau­ku­si vie­no iš sa­vi­nin­kų per­spė­ji­mo ne­per­se­kio­ti, mat jam ki­lęs įta­ri­mas, kad jo skly­po kaž­kas gvie­šia­si.

Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės Že­mės ūkio sky­riaus ve­dė­ja Emi­li­ja Ri­mei­kie­nė sa­ko, jog ne­lo­giš­ka bū­tų baus­ti žmo­nes už tai, kad ne­be­tu­ri pi­ni­gų baig­ti sta­ty­ti na­mą. Svar­biau­sia, kad sa­vi­nin­kai su­si­tvar­ky­tų skly­pą, neuž­leis­tų jo pikt­žo­lė­mis, kad vė­jas ne­ne­šio­tų pikt­žo­lių sėk­lų į gre­ti­mus skly­pus, ne­plis­tų er­kės.

Ve­dė­ja taip pat in­for­ma­vo, jog nuo šių me­tų į pre­li­mi­na­rų ne­nau­do­ja­mų skly­pų są­ra­šą pa­te­ku­sių skly­pų sa­vi­nin­kai apie tai bus in­for­muo­ja­mi raš­tu (anks­čiau in­for­ma­ci­ja bu­vo skel­bia­ma spau­do­je, Sa­vi­val­dy­bės tink­la­la­py­je ir se­niū­ni­jų skel­bi­mų len­to­se). Sa­vi­nin­kai tu­rės maž­daug mė­ne­sį  ap­si­tvar­ky­ti ir iš­si­brauk­ti iš są­ra­šo.

Mies­te ki­ta tvar­ka, bet pro­ble­mos iš­lie­ka

Pra­dė­tų ir de­šimt­me­čius ne­bai­gia­mų sta­ty­ti pa­sta­tų yra ir Šiau­lių mies­te. Pa­sak Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės Ci­vi­li­nės sau­gos, vie­šo­sios tvar­kos ir sa­ni­ta­ri­jos sky­riaus ve­dė­jos Vi­ta­li­jos Pe­le­nie­nės, dėl mies­to vaiz­dą dar­kan­čių „griau­čių“ gy­ven­to­jai nuo­lat skun­džia­si.

2016 me­tų bir­že­lį mies­to sa­vi­val­dy­bės Ta­ry­ba pa­tvir­ti­no nau­jas tai­syk­les, pa­gal ku­rias val­dos pri­pa­žįs­ta­mos ne­nau­do­ja­mo­mis ir įtrau­kia­mos į są­ra­šą. Tai­syk­lės bu­vo pa­pil­dy­tos punk­tu, jog ne­nau­do­ja­mais skly­pais pri­pa­žįs­ta­mi ir tie, ku­riuo­se yra ne­baig­tas sta­ti­nys ir me­tus ar dau­giau ne­vyks­ta sta­ty­bos dar­bai.

„Jei­gu sta­ty­bos dar­bai vyk­do­mi, jie tu­ri bū­ti įre­gist­ruo­ja­mi. Jei­gu kaž­ką at­li­kai, bet neį­re­gist­ra­vai, va­di­na­si, ne­ga­li pa­grįs­ti, kad vyks­ta sta­ty­bos dar­bai, ir val­da ga­li bū­ti įra­šy­ta į ne­nau­do­ja­mų skly­pų są­ra­šą“, – aiš­ki­na V. Pe­le­nie­nė.

Šiuo me­tu to­kių skly­pų są­ra­še yra trys. Vi­si yra nuo­mo­ja­mi iš vals­ty­bės, o sta­ty­bos su­sto­ju­sios dau­giau kaip prieš 10 me­tų.

Apie in­di­vi­dua­lio­se val­do­se įstri­gu­sias sta­ty­bas ar ap­leis­tus skly­pus ga­li pra­neš­ti kai­my­nai. Kol kas to­kių pra­ne­ši­mų yra ne­daug, o ap­va­žiuo­ti dau­giau kaip 9 tūks­tan­čius mies­te esan­čių val­dų sky­riaus spe­cia­lis­tai fi­ziš­kai ne­pa­jė­gūs.

Į ne­nau­do­ja­mų skly­pų są­ra­šą taip pat pa­ten­ka ir tie, ku­riuo­se kau­pia­mi są­var­ty­nai, ne­tin­ka­mai lai­ko­mos sta­ty­bi­nės ar tar­šio­sios me­džia­gos, ne­šie­nau­ja­ma žo­lė, skly­pas yra aki­vaiz­džiai ap­leis­tas. To­kių šiuo me­tu už­re­gist­ruo­ta apie 30, bet są­ra­šas, pa­sak V. Pe­le­nie­nės, dar pa­si­pil­dys.

Są­ra­še at­si­dū­ru­sių val­dų sa­vi­nin­kams gre­sia 4 pro­cen­tais di­des­nis že­mės mo­kes­tis.

V. Pe­le­nie­nė aiš­ki­na, jog į ne­nau­do­ja­mų skly­pų są­ra­šą pir­mą kar­tą pa­te­ku­sių skly­pų sa­vi­nin­kus Sa­vi­val­dy­bė in­for­muo­ja raš­tu, są­ra­šas taip pat skel­bia­mas in­ter­ne­te. Į pre­li­mi­na­rų są­ra­šą pa­te­ku­sių skly­pų šei­mi­nin­kai šie­met iki bir­že­lio 20 die­nos tu­ri lai­ko su­si­tvar­ky­ti ir iš­si­brauk­ti iš są­ra­šo. Li­ku­sių­jų są­ra­šas ke­liaus į Sa­vi­val­dy­bė­je su­da­ry­tą ko­mi­si­ją, vė­liau bus tvir­ti­na­mas Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus ir per­duo­tas Vals­ty­bi­nei mo­kes­čių ins­pek­ci­jai, ku­ri už že­mę pri­tai­kys di­des­nį mo­kes­tį.

Šiau­lių mies­to ta­ry­bos spren­di­mas dėl ne­nau­do­ja­mų skly­pų pir­mą kar­tą bu­vo pa­tvir­tin­tas 2014 me­tais. Tą­kart Ci­vi­li­nės sau­gos, vie­šo­sios tvar­kos ir sa­ni­ta­ri­jos sky­riaus spe­cia­lis­tai ap­va­žia­vo vi­są mies­tą ir į są­ra­šą įtrau­kė per 200 in­di­vi­dua­lių skly­pų ir apie 20 nuo­mo­ja­mų iš vals­ty­bės.

„Iš pra­džių žmo­nės ne­la­bai ti­kė­jo, kad kaž­kas iš to bus, bet kai jau lapk­ri­čio mė­ne­sį ga­vo di­des­nes są­skai­tas už že­mę, su­si­zgri­bo, ir jau ki­tais me­tais to­kių ne­pri­žiū­ri­mų skly­pų žy­miai su­ma­žė­jo“, – pa­sa­ko­ja ve­dė­ja.

Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė nė­ra įtrau­ku­si punk­to dėl ne­baig­tos sta­ty­bos, nes ši pro­ble­ma ra­jo­ne, ma­tyt, nė­ra to­kia ak­tua­li. Bet ir mies­to, ir ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės tik pi­ni­gi­nė­mis san­kci­jo­mis ska­ti­na sa­vi­nin­kus tvar­ky­tis.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

„Pi­lai­tės“ pa­lė­pė­je jau stie­bia­si ber­že­liai, šak­ni­mis ar­dy­da­mi sie­nas. Ne­gy­ve­na­mi na­mai trau­kia van­da­lus.