„Naisių vasaros“ teatro spektaklis pakvies fantazuoti

Asmeninė nuotr.
Scena iš premjerinio spektaklio „Giriose mariose“ pagal gerai žinomą lietuvių liaudies pasaką „Eglė Žalčių karalienė“. Vaidina „Naisių teatro“ dramos aktoriai.
Kovo 16 dieną, 12 ir 16 valandą, „Naisių vasaros“ teatro ir bendruomenės kultūros rūmuose žiūrovai išvys premjerą – objektų spektaklį „Giriose mariose“ pagal gerai žinomą lietuvių liaudies pasaką „Eglė Žalčių karalienė“.
Spektaklio režisierė – menininkų grupės „Stalo teatras“ įkūrėja Saulė Degutytė tikisi, kad kitoks spektaklio žanras sudomins ir mažus, ir suaugusius žiūrovus bei pažadins kiekvieno fantaziją.

Beveik valandos trukmės spektaklyje „Giriose mariose“ vaidina keturi aktoriai, dar vienas seka pasaką ir groja gyvai.

Spektaklio išskirtinumas tas, kad čia, skirtingai negu įprastame spektaklyje, personažai yra įvairūs daiktai, objektai: šaukštai, šakutės, pintinės – visa tai, ko galima rasti kiekvienos šeimos namuose. Principas – pasakos sekimas: aktoriai klauso pasakos sekėjo atliekamos muzikos ir animuoja daiktus, kartu pabendraudami ir net užtraukdami sutartinę.

Anot spektaklio režisierės, daiktų arba objektų teatro pradininkės Lietuvoje S. Degutytės, tikrieji aktoriai šiame spektaklyje yra daiktai, o žmonės – tai lyg tų daiktų valdytojai, kurie turi šokinėti iš vienų vaidmenų į kitus: čia, animuodami šaukštus, vaidina tėvą su motina, čia patys tampa tėvu ir motina kaip dramos teatro aktoriai. Kartais sėdi ir vaidina kaip lėlių teatro aktoriai, bet staiga gali pakilti ir vaidinti visu savo kūnu. Be kita ko, spektaklyje naudojamas japonų kabuki principas, kur vieną lėlę valdo trys aktoriai.

„Aktoriai žaidžia, jie žaidžia taip pat, kaip kad aš savo vaikystėje žaisdavau. Šiuolaikiniai vaikai visko daug turi – žaisliukų, spalvų, medijų, ir galvoju, kad tai šiek tiek slopina jų asmeninę fantaziją. O mes su aktoriais vaidinsime taip, kaip kiekvienas vaikas namuose galėtų vaidinti ir žaisti, – sako spektaklio režisierė S. Degutytė. – Ir žiūrovams tai bus atradimas, juk tokių „žaislų“ kiekvienas turime savo namuose ir galime žaisti fantazuodami.“

Spektaklį „Giriose mariose“ režisierė skiria visiems vaikams ir tėvams, kurie kartu ateitų pasižiūrėti, paskui visi kartu aptartų, kalbėtųsi.

„Didžiausia vertybė tai, kad šeimos kartu pažiūri spektaklį, o paskui apie jį kalbasi, – sako režisierė. – Paliktas įspūdis – ir aktorių nuopelnas, kurie „žaidžia“ su dideliu atsidavimu, šimtu procentų tikėdami tuo, ką daro.“

„Stalo teatro“ įkūrėja objektų spektaklius stato jau dvi dešimtis metų. Nenutoldama nuo savo žanro, ji neseniai pradėjo režisuoti kituose šalies teatruose, kartu pakviesta padirbėti ir su „Naisių vasaros“ teatro aktoriais.

„Naisių aktoriams šis spektaklis – iššūkis, nes su tokia teatro išraiškos specifika jie susiduria pirmąkart: mano spektakliuose nėra tiesioginio pasirodymo, jis, kaip sakoma, nėra ant lėkštutės padedamas – čia tiek aktoriai, tiek žiūrovai turi fantazuoti. Bet „Naisių vasaros“ teatro aktoriai puikiai tvarkosi – manau, spektaklis tikrai nepaliks abejingų.“

Režisierė linki, žiūrint spektaklį, nepabijoti fantazuoti. Problema, sako, yra ta, kad neretai bijoma fantazuoti.

„Visas žavesys, kad kiekvienas žiūrovas spektaklį supranta savaip.“

Muziką objektų spektakliui „Giriose mariose“ pagal gerai žinomą lietuvių liaudies pasaką „Eglė Žalčių karalienė“ kūrė ir parinko kompozitorius Gediminas Žilys. Kostiumų ir spektaklio dailininkė – tapytoja iš Klaipėdos Eglė Kontrimienė-Degutis.

Užs. Nr. 549821