
Naujausios
„Nacionalinės vertybės“ liko be privilegijos
Seimo valdyba pakoregavo parlamentinei veiklai skirtų lėšų naudojimą – Seimo nariams uždrausta už parlamentinei veiklai skirtus pinigus nuomotis automobilius. Seimo pirmoji vicepirmininkė Rima Baškienė teigia, kad parlamentaras, kuris nuomojasi prabangų limuziną kuria gerovę sau, ir klausė – ar į Seimą einama privilegijų?
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Automobilių pardavėjai skubėjo
Šiaulietis Seimo narys Arūnas Gumuliauskas „Šiaulių kraštui“ teigė, kad vos tik išrinkus naująjį Seimą, kai „kurios automobilių pardavimo firmos jau ėmė teikti pasiūlymus, kad mes imtume nuomotis naujus automobilius“.
Parlamentaro teigimu, visi buvo įpratę, kad labai didelę, o kartais – net ir visą parlamentinės veiklos lėšų dalį Seimo nariai skirdavo naujų automobilių nuomai.
„Kai Seimo nariai važinėjo naujausiais automobiliais, o didžioji dauguma gyveno nelabai kaip, žmonių pasitikėjimas Seimu tik menko“, – teigė A. Gumuliauskas.
Parlamentinei veiklai šiuo metu yra skiriama apie 770 eurų kas mėnesį. Kam bus panaudoti šie pinigai?
„Kai kas skaičiuoja, kiek Seimo nariai už kanceliarinėmis vadinamas lėšas prisipirks pieštukų ir popieriaus. Nieko panašaus“, – sakė šiaulietis. Jo teigimu, į parlamentinės veiklos sampratą įeina ir galimybė pirkti kurą, remontuoti automobilį, jį apdrausti.
„Galimybė sumokėti už kurą ypač svarbi tiems, kurie išrinkti tolimuose Lietuvos kampeliuose. Seimo nariui, rinktam, pavyzdžiui, Skuode, iš Vilniaus nuvykti pas rinkėjus kainuoja apie 80 eurų. Įsivaizduokit, kokios tai lėšos“, – skaičiavo A. Gumuliauskas.
„Ar į Seimą einama privilegijų?“
Seimo pirmoji vicepirmininkė Rima Baškienė sakė, jog jau dvi kadencijas kėlė klausimą dėl privilegijos nuomotis automobilius iš parlamentinių lėšų.
„Deja, tada neužtekdavo politinės valios, nes visi sakydavo, kad negalės atlikti parlamentinės veiklos. O dabar pavyko, ir tai yra teisinga“, – sako R. Baškienė.
Ji suskaičiavo, kad praėjusios kadencijos Seime 61 Seimo narys nuomojosi automobilius už parlamentinės veiklos lėšas.
„Kai per mėnesį automobilio nuomai yra išleidžiama 500 – 600 eurų, sunkiai paaiškinama, ar kitos parlamentinės veiklos Seimo narys jau nevykdo, nemato prioritetų? Kai už šias lėšas perka knygą, valstybės vėliavą – ją įteikia žmonėms, o kai nuomojasi prabangų limuziną – kuria gerovę sau. Ar į Seimą einama privilegijų?“ – retoriškai klausė R. Baškienė.
Jos nuomone, parlamentinė veikla nesutriks, nes yra galimybė už parlamentinės veiklos lėšas pirkti kurą, apmokėti automobilio draudimą ir remontą.
„Buvo besiskundžiančių, kad jie savo automobilius „nuvažinės“ Seime. O kaip Lietuvos žmonės į darbą vyksta? Jų automobiliai naujėja?“ – klausė R. Baškienė. Ji pripažino, kad privilegijos panaikinimu buvo „labai nepatenkintų“.
„Eilinis Seimo narys per mėnesį gauna apie 1 960 eurų į rankas. Tai nėra tokia suma, kad galima būtų verkšlenti dėl automobilio“, – sako Seimo vicepirmininkė.
Ji teigė su ta pačia „Audi A4“ per 12 metų nuvažiavusi 400 tūkstančių kilometrų. „Dabar iš savo atlyginimo nuomosiu, kad važiuočiau“, – sakė R. Baškienė. Seimo Pirmininko pavaduotojai, kuriems ankstesnėse kadencijose buvo priskiriami „automobiliai asmeniškai su vairuotojais“, šios privilegijos taip pat neteko.
„Šie automobiliai atiduodami į Transporto skyrių ir jais galės naudotis visi, kam reikia. Man, kaip pirmajai Seimo Pirmininko pavaduotojai, nereikia, kad manęs mašina su vairuotoju lauktų nuo ryto iki vakaro prie Seimo rūmų“, – sakė R. Baškienė.
„Nacionalinės vertybės“ važinėjo kitaip
2009 metais dabar jau buvusi Seimo narė Dalia Teišerskytė viešai pareiškė, jog nacionalinė vertybė, kokia ji save ir laikanti, turi važiuoti saugiai. Tada „Šiaulių kraštas“ suskaičiavo, kiek šalies biudžetui kainuoja Šiaulių apskrityje rinktų Seimo narių automobiliai.
Per mėnesį po 3 000 litų už „Volkswagen Passat CC“ nuomą klojęs Akmenės-Joniškio apygardoje rinktas Saulius Bucevičius 2009 metais dėstė: „Jei nebūčiau išrinktas, norėčiau, kad mano parlamentaras, už kurį ėjau balsuoti, man atstovautų ir važiuotų saugiai“. Į šios kadencijos Seimą S. Bucevičius neišrinktas.
Algimantas Salamakinas, ankstesnėse kadencijose Radviliškio vienmandatėje rinktas Seimo narys, patekęs į parlamentą tik pagal sąrašą, anuomet paaiškino, kodėl nuomojasi prabangų „Lexus IS“ ir moka beveik 2 500 litų per mėnesį, o per kadenciją – apie 120 tūkstančių litų nuomos: „Kaip jūs nepagaunat momento – juk pinigų kiekis tas pats, mes neišleidžiame daugiau negu kiti Seimo nariai“.
Kelmėje vienmandatėje kažkada laimėjęs, o dabar tik pagal sąrašą į Seimą patekęs konservatorius Kęstutis Masiulis 2009 metais nuomojosi „Škodą superb“ už 2 300 litų per mėnesį. Tada jis aiškino, kodėl važiuoja su tokiu „prastu“ automobiliu: jei ne jo „jautrumas žiniasklaidai“, Seimo narys tikrai nevažinėtų su „Škoda“.
2009 metais Seime dirbęs Pakruojo–Joniškio apygardoje rinktas Seimo narys socialdemokratas Jonas Juozapaitis kalbėjo: „Kas jūsų laikraštį beskaito? O aš važiuoju, ir dar studentus pavežu kada pakelėj“. 2012 metais į Seimą J. Juozapaitis nebepateko net pagal sąrašą.
Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.
Pirmoji Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė sakė, kad netekę privilegijų ėmė verkšlenti, kad „pradedama nuo smulkmenų“. „Susitvarkykime smulkmenas, tada galėsim imtis kitų darbų“, – sakė R. Baškienė.
Šiaulietis Arūnas Gumuliauskas, pirmą kartą prisiekęs Seime, sako, kad privilegijos atsisakymas prieš rinkėjus „yra teigiamas ir morališkai, ir psichologiškai“.