Muzikantai ugdomi be repeticijų ir koncertų salės

Muzikantai ugdomi be repeticijų ir koncertų salės

Muzikantai ugdomi be repeticijų ir koncertų salės

Šiaulių miesto garbės pilietė, muzikos pedagogė Marytė Markevičienė vakar Savivaldybėje pasveikinta 60-mečio jubiliejaus proga. Ne savo, o auklėtinių pasiekimais ji džiaugėsi. Priminė Savivaldybei, jog jaunuosius talentus Sauliaus Sondeckio menų gimnazija ugdo neturėdama savos salės.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

44-asis mokytojos sezonas

M. Markevičienę Savivaldybėje priėmė ir pasveikino vicemeras Domas Griškevičius, šiuo metu laikinai pavaduojantis išvykusį merą.

„Kiekvieną dieną esame veikloje“, – sakė jubiliatė, sulaukusi klausimo, kuo šiandien gyvena? Jos žodžiais, „kiekviena diena – planuota šventė“, o „šventės – tai koncertai“.

Jau šiandien išvyksta su Lietuvos akordeonininkų delegacija į prestižinį tarptautinį akordeonistų konkursą Italijoje. Bus vertinimo komisijos narė. Lietuvai atstovaus 24 atlikėjai. Konkurse pasirodys ir jos auklėtiniai. Tarp jų – Eglė Bartkevičiūtė. Juri varžysis solistų kategorijoje.

M. Markevičienė tikino, jog visų mokinių pasiekimais džiaugiasi. Ne tik Lietuvą garsinančio Martyno Levickio ar Lietuvos teatro ir muzikos akademijoje studijuojančių E. Bartkevičiūtės, Tado Motiečiaus ar Savivaldybės stipendininko Manto Lukausko sėkme.

„Jeigu vaikas laimingas, mes, mokytojai, taip pat laimingi“, – sakė M. Markevičienė.

Neskaičiuojanti, kiek akordeonininkų parengė per daugiau nei keturis dešimtmečius. Tik suskaičiavo, jog Sauliaus Sondeckio menų gimnazijoje pradeda jau 44-ą sezoną.

Mokykla per tą laiką penkis kartus keitė pavadinimus, bet muzikai gabiems vaikams kasmet atveriamos „durys liko tos pačios“. Pati M. Markevičienė čia mokėsi groti akordeonu.

Kylančia linkme, bet negriaunant

Jubiliatė pasidžiaugė, jog ne vienas jos auklėtinis pasuko muzikos keliu – vieni tapo atlikėjais, kiti – muzikos pedagogais, profesijos kolegomis. Štai Martynas Levickis ir dabar klausia savo mokytojos patarimų.

„Ir aš jo klausiu, ką groti, kas jaunimui aktualu, – pasidalijo mokytoja. – Tarp jaunų būdamas negali senti. Jaunimas dabar kitoks, bet jis ir turi būti kitoks. Viską turėtume kylančiai vystyti, bet negriauti seno – to, kas jau laiko yra išbandyta. Kompozitoriai, kažkada nepripažinti, ir po 100 metų atrandami.“

Jos žodžiais, Lietuvoje tik krepšinis visų mylimas, o akordeono muzikos klausytoją reikia auginti.

„Kiekviena sritis turi auginti savo gerbėjus, – pabrėžė M. Markevičienė. – Lietuva maža. Kinai, „Dagilėlį“ išgirdę, stebėjosi, kad toks choras yra tik iš trijų milijonų šalies. Jiems tie trys milijonai – kaimas.“

Mokytojos žodžiais, visos akordeonininkų šeimos nuopelnas, kad akordeono muzika populiarėja koncertų salėse, kad ją ima vertinti ir profesionalai.

Reikia ir salės, ir instrumentų

Mokytoja pabrėžė, jog laikosi nuostatos „džiaugtis tuo, ką turi“.

Pasidžiaugė, jog mieste jau dešimtmetį gyvuoja tarptautinis festivalis „Linksmasis akordeonas“. Bet ne visi akordeonininkų projektai atitinka Savivaldybės „nuostatas": „Kai netinka, ieškome kitų rėmėjų“.

„Bet labiausiai man trūksta laiko, – sakė M. Markevičienė. – Jeigu laimėčiau milijoną, pirkčiau laiko.“

Menų gimnazijai labiausiai trūksta koncertų salės.

„Mes neturime ne tik aktų, bet ir sporto salės“, – sakė mokytoja.

Prieš kelerius metus mokyklai teko išsikraustyti iš Kolegijos pastato, kuriame buvo geros akustikos aktų salė. Nuo to laiko repeticijoms ir koncertams salės tenka ieškoti kitur: „Polifonijos“ salėje prisiglaudžiama ar Šiaulių universitete, Katedroje.

Vicemerui D. Griškevičiui žinia, jog Sauliaus Sondeckio menų gimnazija dirba be savo salės, buvo netikėta. Suskubo svarstyti, gal Jaunimo centro sale gimnazija galėtų naudotis repeticijoms?

M. Levickiui Savivaldybė kažkada nupirko koncertinį akordeoną. Ar nereikia jauniems talentams daugiau tokių akordeonų?

„Reikia, – atsakė M. Markevičienė. – Tokie akordeonai kainuoja nuo 7 tūkstančių iki 15 tūkstančių eurų, o gabių vaikų šeimos nėra tokios turtingos“.

Gimnazija turi tik du koncertinius akordeonus, nupirktus rėmėjų. Vienas iš jų dabar „paskolintas“ E. Bartkevičiūtei. Be šio akordeono ji negalėtų nei koncertuoti, nei atstovauti Lietuvai prestižiniame konkurse.

M. Markevičienės teigimu, kitam jos auklėtiniui Tadui Motiečiui vien dėl instrumento neišeina rinktis magistrantūros studijų užsienyje. Neturi jis tokio akordeono, kuris atitiktų Europos aukštųjų muzikos mokyklų reikalavimus.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

SVEIKINIMAI: Šiaulių miesto garbės pilietė Marytė Markevičienė, Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos akordeono mokytoja, vaikus ugdanti „44-ą sezoną“, švenčia 60-mečio jubiliejų.

PRIĖMIMAS: Jubiliatę, žymią muzikos pedagogę Marytę Markevičienę pasveikinęs vicemeras Domas Griškevičius nustebo išgirdęs, jog Sauliaus Sondeckio menų gimnazija neturi jokios salės.