Muzika berniukus užaugina vyrais

Muzika berniukus užaugina vyrais

Muzika berniukus užaugina vyrais

Šiaulių berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“ sezoną baigė Vilniuje Šv. Kotrynos bažnyčioje praėjusią savaitę nuskambėjusiu koncertu. Iki šiol kolektyvui tenka matyti nuostabą kitų akyse: negi šitaip galima dainuoti Šiauliuose? Per 300 berniukų ir vaikinų nuo 4 iki 18 metų jungiantis “Dagilėlis“ yra ne tik muzikos, bet ir vyriškumo mokykla.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

„Nieko geriau kiti garsiausieji nedainuoja“

Maestro Donato Katkaus pakvietimą koncertuoti su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru „Dagilėlio“ vadovas Remigijus Adomaitis laiko choro lygio pripažinimu. “Dagilėlis“ pakvietimo sulaukė po to, kai Šiaulių katedroje per tradicinį Velykinį bažnytinės muzikos festivalį kartu su Šv. Kristoforo orkestru atliko šiuolaikinio kompozitoriaus Stivo Dobrogoszo “Mišias“. Šį sudėtingą kūrinį, parašytą chorui, styginiam orkestrui ir fortepionui, ne kiekvienas choras išdrįsta dainuoti. Lietuvoje jį dar atlieka tik Vilniaus savivaldybės choras “Jauna muzika“.

S. Dobrogoszo „Mišių“ premjerą “Dagilėlis“ surengė pernai Minsko valstybinėje filharmonijoje, bet be orkestro. Po vieno koncerto Vilniuje R. Adomaitis išdrįso prieiti prie D. Katkaus ir pasiūlyti kartu atlikti “Mišias“. Maestro sutiko.

Choras orkestro muzikantams padarė įspūdį, nes R. Adomaitis iš karto sulaukė maestro skambučio: „Ar nenorėtumėt koncertuoti Vilniuje?“

Po repeticijos prieš koncertą sostinėje R. Adomaitis išgirdo profesoriaus vertinimą: „Turi užauginęs puikų kolektyvą, nieko geriau kiti garsiausieji nedainuoja. Kitiems metams ruošk programą, kokios kamerinio sudėties reikės, tokią turėsi“.

R. Adomaitis džiaugiasi užsimezgusiais ryšiais: „Šis koncertas mums buvo labai svarbus, ir dėl to, kad nemažai muzikantų buvo atėję. Klausėsi, džiaugėsi, sakė nesitikėję to išgirsti.“

Choro vadovas tik apgailestauja, jog „nuolat veikia stereotipai, kad Šiauliuose taip neįmanoma dainuoti“.

„Lietuvoje mes tai plykstelime, tai vėl lyg gęstame — vis atrodo, kad yra siena, kurią reikia pramušti. Lyg ji ir braška, bet dar stovi,“ — sako R. Adomaitis.

Atokvėpio nebuvo

Ir chorui, ir visai muzikuojančius dainininkus ugdančiai „Dagilėlio“ dainavimo mokyklai, kuriai vadovauja R. Adomaitis, šis pusmetis buvo labai intensyvus.

Vienas po kito Šiauliuose vyko chorų festivaliai. Apskrities jaunučių chorų festivalis „Mažytė pasaulio dalis“ tapo respublikiniu — tiek norinčių buvo dalyvauti. Surengtas festivalio “Mes — Lietuvos vaikai“ apskrities turas. 50 šalies berniukų chorų, du tūkstančiai dainininkų dainavo Šiaulių arenoje per tradicinį festivalį “Berniukai prieš smurtą ir narkomaniją“.

Dainavimo mokyklos antrokai, kuriuos ugdo mokytoja Rima Koržanovienė, „nukeliavo“ iki “Dainų dainelės“ finalo.

„Dagilėlis“ kartu su Gyčiu Paškevičiumi dainavo atlikėjo tikro garso koncertuose televizijoje, Šiaulių arenoje, o su daininke Jurga Šeduikyte — televizijos projekto “Lietuvos garbė -2008“ apdovanojimų koncerte.

Choras buvo pakviestas į Minsko tarptautinį berniukų chorų festivalį. Vietos spauda rašė, jog po „Dagilėlio“ pasirodymo skambėjo “bravo bravissimo“, o žiūrovai turėjo su kuo palyginti. Festivalyje dainavo M. Glinkos koledžo choras, kurio auklėtiniai valstybės rengiami Muzikos akademijai. Skambėjo Norvegijos Nidaros katedros berniukų ir vyrų choras, kurio tradicijos siekia kone tūkstantmetį. Jis įkurtas prieš 900 metų, globojamas Norvegijos princesės, yra šalies kultūros ambasadorius Europoje.

„Dagilėlis“ koncertavo ir Čekijoje, o rudenį yra pakviestas į prestižinį Europos berniukų ir jaunuolių chorų festivalį Poznanėje. Ten važiuoja tokie chorai, kaip Tomo Katedros berniukų choras iš Vokietijos, kurio tradicijos siekia Bacho laikus, kuris yra vienas geriausių Europos chorų. Bendrą koncertą “Dagilėlis“ turės su geriausiu Čekijos berniukų choru “Boni Pueri“, kuris koncertines gastroles rengia JAV, Japonijoje.

„Šalia tokių chorų vien pastovėti garbė“, — sako R. Adomaitis.

Maestro džiaugiasi ir metų pradžioje pasirodžiusia „Dagilėlio“ pirmąja DVD plokštele, sako: “Dabar labai tikiuosi, jog padarysime ir S. Dobrogoszo “Mišių“ įrašą“.

Padeda augti gerais žmonėmis

„Dagillėlio“ dainavimo mokyklos vadovas mano, jog “vaikus reikia išmokyti ne tik dainuoti, bet ir klausytis muzikos“. Jam patinka bet kokios srities specialistai, kurie gali padainuoti ir pamuzikuoti, pasigirti, jog supranta muziką. Tokiais nori matyti ir savo auklėtinius.

„Muzika daro žmogų gabesnį visiems dalykams, o svarbiausia padeda augti gerais žmonėmis“, — įsitikinęs R. Adomaitis.

Klausiamas, ar įžvelgia auklėtinių kartų skirtumus, sako: „Toks įspūdis, kad su dabartine karta yra lengviau atlikti sudėtingus kūrinius. Įtaką daro sukurta mokykla — ji leidžia tobulėti“.

VYRAI: „Dagilėlio“ jaunuolių grupė, choristų ir vadovo nevadinama kitaip, kaip vyrais, per gatvės muzikantų dieną surinko 200 litų aukų ir nupirko kamuolius “Dagilėlio“ mokyklai.

„Atrodo, kas yra tos tradicijos? Sugalvoti dalykai, — svarsto R. Adomaitis. — Bet jos formuoja labai daug — patį supratimą, kur ir ko atėjai. Aplinkos aura ir žmogaus aura, kurios dalis pasilieka tarp mokyklos sienų, vaidina labai svarbų vaidmenį. Kuo daugiau čia muzikos, dainavimo, muzikavimo, tuo pati aplinka turtingesnė, švaresnė. Ji veikia ir naujai atėjusius.

Mūsų jaunuolių grupė mane žavi tuo, kad jie yra intelektualūs, protingi vyrai, siekiantys, kad choras būtų tam tikro lygmens. Jie tai supranta, būdami labai jauni. Juk mūsų „vidutinis vyras“ yra tik devintokas. Bet jie jaučia, kad yra vyrai ir kad yra atsakingi už bendrą tvarką ir buvimą kartu. Supranta, kad kolektyvas turi ne tik dainuoti kartu, bet ir sugebėti atitinkamai elgtis paprastoje aplinkoje“.

Berniukus, ypač paauglius, sudominti daina, pasak R. Adomaičio, žvėriškas darbas. Gal dėl to Lietuvoje jaunučių chorai neišauga iki jaunių chorų, o stiprias jaunuolių grupes turi tik keturi garsieji koncertiniai chorai „Ąžuoliukas“, “Gintarėlis“, “Varpelis“, “Dagilėlis“.

Maestro sako, jog vaikui turi būti malonu dainuoti. Dar jis turi jausti, jog gali daryti pažangą. Ta pažangos siekiamybė svarbi, kaip ir akivaizdūs rezultatai.

„Todėl mes tiek keliaujame, — sako R. Adomaitis. — Šis sezonas mums buvo nekonkursinis — mes nebuvo vertinami balais. Bet tokie koncertai, kaip Minske, Vilniuje, būsimas Poznanėje, yra daugiau nei konkursas. Tai — ilgalaikis vertinimas. Jeigu po koncerto apie tave kalba, jeigu esame įdomūs, tai yra laimėjimas.“

Lygus tarp lygių

Miestas, R. Adomaičio nuomone, „Dagilėlio“ pasiekimais galėtų daugiau pasinaudoti. Vokietijoje, pavyzdžiui, tokio lygio berniukų chorai ypač puoselėjami, nes jie reprezentuoja šalį.

 

„Skųstis, kad Savivaldybė mūsų nemato, negirdi ar neremia, tikrai negaliu, — sako R. Adomaitis. — Parašai projektus, ir gauni lėšų. Bet esame vertinami bendrame katile. Sunku daugiau gražaus padaryti, kai susiduri su tokiu barjeru, kai esi lygus tarp lygių. Bet Lietuvoje visa kultūra yra tokiame lygmenyje. Dabar sporto laikotarpis, jis daugiau remiamas, jam statomos arenos. Šiauliuose juk net koncertinės salės nėra.“

Citata

Muzika daro žmogų gabesnį visiems dalykams, o svarbiausia padeda augti gerais žmonėmis.

SIENOS: Remigijus Adomaitis sako, jog ir pripažintam chorui Lietuvoje vis reikia „pramušti sieną — ji braška, bet vis dar stovi“.

KONCERTAI: „Dagilėlio“ koncertai skamba užsienio bažnyčiose ir salėse — šiemet choras koncertavo Čekijoje, Baltarusijoje.

 

 

Jono TAMULIO nuotr.

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.

„Dagilėlio“ archyvo nuotr.