
Naujausios
Muziejaus nakties „vinis“ — elektros kėdė
Šiaulių „Aušros“ muziejus šeštąjį kartą surengė tradicinę Europos muziejų naktį. Šį kartą Chaimo Frenkelio viloje karaliavo elektra, nes renginio tema buvo “Elektra: tarp vizijos ir realybės“.
Petras BALČIŪNAS
petras@skrastas lt.
Baisioji kėdė
Apie aštuntą valandą vakaro į Ch. Frenkelio vilą plūste plūdo žmonės, ypač daug jaunimo. Indrė ir Ingrida prie vilos vartų sakė: “Tai išskirtinis renginys. Kasdien muziejuje to nepamatysi. O šį vakarą tikimės pamatyti daug“.
Nors programa žadėjo keliolika renginių ir dar kelias parodas, daug kas pirmiausia suko į rūsį, nes muziejaus skrajutė skelbė — „Ateikite ir išbandykite elektros kėdę“.
Iš tikrųjų, yra ir tokia baisi elektra. Kėdė kaip kėdė ar fotelis su ranktūriais. Bet šalia jos kibiras vandens ir skuduras, kitoje pusėje — neštuvai ir aparatas, reguliuojantis srovės stiprumą.
Muziejaus darbuotojas Jonas, kuriam laikui tapęs „budeliu“, aiškina, jog vandeniu sušlapinus galvą, ant jos nuleidus varinę “karūną“, prie kojų ir rankų prijungus srovę, kaip atliekant kardiogramą, žmogaus kūnas akimirksniu paralyžiuojamas, ir ištinka mirtis.
Sėsdama į elektros kėdę panelė Vita pareiškė: „Aš žiūrėsiu budeliui į akis“. Bet jai teko šiek tiek nusivilti, nes elektros srovė nebuvo įjungta, tik atitinkamais gniaužtais surakintos rankos ir kojos. Nors muziejininkai planavo smalsuolius šiek tiek padirginti voltais, bet vėliau apsigalvojo ir nusprendė nerizikuoti, nes kai kam ir labai silpna srovė gali sukelti nepageidaujamą poveikį.
Daug kas elektros kėdę stebėjo nuo rūsio laiptelių ir visai nepageidavo į ją atsisėsti. Tai buvo vienintelė atrakcija už pinigus, kainavusi vieną litą.
Koncertai ir damos
Vilos menėse buvo ankšta. „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza dar vakaro pradžioje sakė, jog sulauks ne vieno tūkstančio šiauliečių ir miesto svečių. Pernai muziejaus naktyje apsilankė net 4000 žmonių.
Tai vienoje, tai kitoje salėje sukiojasi gražiai apsirengusios damos. Tai ŠU matematikos mokslų studentės Monika ir Eglė. „Ne kasdien pasitaiko apsirengti 19-ojo amžiaus rūbais. Pasiūlė ir mielai sutikome“, — sakė Monika.
Koncertų salėje skamba pirmosios XX amžiaus pusės fortepijoninė muzika, atliekama Monikos Sokaitės.
Antrajame vilos aukšte aktorė Nomeda Bėčiūtė pasakoja elektros istoriją. Vėliau ši aktorė Geltonojoje svetainėje atliko Marlinos Ditrich dainas.
Viso renginio metu žiūrovai galėjo pamatyti parodą „Elektra Šiauliuose: vizija, tapusi realybe“ iš “Aušros" muziejaus fondų ir AB “Šiaulių energija“ muziejaus rinkinio.
Šiaulių universiteto Gamtos mokslų fakulteto atstovai demonstravo įvairius elektros prietaisus ir jų galimybes. Du kartus kino salėje „Kapitol“ buvo demonstruojami filmai apie garsiausius elektros srityje dirbusius išradėjus.
Muziejaus naktis Ch. Frenkelio viloje baigėsi pirmą valandą nakties.
DRĄSUOLĖ: Viena iš pirmųjų į elektros kėdę atsisėdo ir buvo surakinta Vita.
PRIETAISAI: Šiaulių universiteto Gamtos mokslų studentai demonstravo įvairius elektros prietaisus.
DAMOS: Tai vienoje, tai kitoje vilos salėje lankytojus pasitikdavo 19-ojo amžiaus rūbais apsirengusios damos.
KONCERTAS: Nemaža lankytojų dalis pirmiausia klausėsi fortepijoninės muzikos koncerto.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.