
Naujausios
Mūšos tyrelio pažintinis takas lankytojus skaičiuoja dešimtimis tūkstančių
2015-aisiais atidarytas Mūšos tyrelio pažintinis takas įtrauktas į Lietuvos rekordų knygą kaip ilgiausias lentų takas pelkėje. Norint nueiti visą maršrutą teks nužingsniuoti daugiau kaip 8 kilometrus, tačiau ilgas kelias gamtos mylėtojų neatbaido – pasivaikščioti pelkės taku kasmet atvyksta vis daugiau norinčiųjų.
Edukacinis renginys Mūšos tyrelyje Joniškio silpnaregiams.
Žagarės regioninio parko nuotr.
50 tūkst. lankytojų
Pažintinis taktas įrengtas Mūšos tyrelio telmologiniame draustinyje. Jis įtrauktas į Žagarės regioninį parką, nors tiesioginės jungties su likusia parko teritorija neturi. Draustinį sudaro aukštapelkė, žemapelkė, tarpinio tipo pelkės bei miškai.
Žagarės regioninio parko direkcijos rekreacijos vadybininkė Modesta Bielskienė pasakoja, jog įrengiant taką sąmoningai pasirinkta išvengti kai kuriuose saugomuose gamtos kampeliuose nepasiteisinančių priemonių. Pavyzdžiui, visame take, išskyrus poilsiavietę jo pradžioje, nėra nė vienos šiukšliadėžės – lankytojai skatinami išsinešti viską, ką atsinešė.
„Jau trečius metus Mūšos tyrelio pažintinis takas džiugina parko lankytojus. O susidomėjimas šiuo objektu išties didžiulis – skaičiuojama, jog 2015 m. jį aplankė 15 760 lankytojų, 2016 m. 16 425 lankytojai, 2017 m. – 18 615 lankytojų. Žmonės atvyksta ne tik iš aplinkinių miestų ir miestelių, bet iš visos Lietuvos“, – teigia M. Bielskienė. Pagal šiuos skaičiavimus, per trejus metus taku pasivaikščioti atvyko jau 50 800 žmonių – tai 1,8 procento Lietuvos gyventojų.
Iš viso take įrengti 4 tilteliai, 15 suolų, 11 informacinių stendų. Įrengiant taką sunaudota 24 040 ąžuolo rąsto vienetų, 22 537 lentelės, 4 808 varžtai ir 90 150 vinių.
Nykstančių paukščių namai
Lankantis Mūšos tyrelio take prašoma laikytis rimties. Neatsargus elgesys pelkėje gali turėti labai liūdnų pasekmių – štai gaisro atveju ugniagesių technikai atvykti būtų be galo sunku, o ir durpių gaisrus užgesinti net normaliomis sąlygomis yra sudėtinga. Tad gaisras kompleksą sunaikintų negrįžtamai.
Kita priežastis prižiūrėti vietos aplinką – saugomos augalų bei gyvūnų rūšys. Pelkėje galima rasti tokius augalus kaip baltijinė ir siauralapė gegūnė, raktažolės pelenėlės, paprastoji tuklė, gyvena ir reti paukščiai: dirviniai sėjikai, tikučiai, pilkosios gervės, tetervinai, apsistoja migruojančių baltakakčių ir želmeninių žąsų būriai. O nuo 2006-ųjų draustinyje pastebima lūšis, vilkas, baltasis kiškis, retų vabzdžių ir roplių rūšys.
Mūšos tyrelio telmologinis draustinis įtrauktas į vieningo specialių saugomų teritorijų Europoje ekologinį tinklą „Natura 2000“. Anot M. Bielskienės, per trejus metus pastebėti keli šiukšlinimo atvejai, tačiau rimtesnių pažeidimų ar grėsmės neužfiksuota.
Svarba įvertinta tik amžiaus pabaigoje
Žagarės regioninio parko direkcijos rekreacijos vadybininkė pasakoja, jog ilgus metus unikali vietovė nebuvo saugoma. „Mūšos tyrelio pelkinis kompleksas palyginti vėlai pripažintas kaip vertinga ir saugotina teritorija. Matyt, tai lėmė eksploataciniai interesai: sovietmečiu Mūšos tyrelio pelkė buvo numatyta durpių gavybai, nors eksploatavimas realiai pradėtas tik 1971 m. rytinėje pelkės dalyje. Vis dėlto ilgainiui buvo suvokta, kad reikia išsaugoti bent dalį unikalaus pelkinio komplekso“, – aiškina specialistė.
Draustinis įsteigtas 1988-aisiais ir iš pradžių apėmė 1463 hektarų plotą. Dabar plotas jau praplėstas ir užima 1675,6 ha.
Šiuo metu pelkėje Žagarės regioninio parko darbuotojai veda ekskursijas bei supažindina lankytojus su unikalia gamta. Nuo šių metų kovo pradėtas organizuoti ir projektas „Dviračiais po Žiemgalą“, siekiantis gerinti eko-turizmo sąlygas Žiemgalos regione tiek iš Lietuvos, tiek iš Latvijos pusės. Įgyvendinant šį projektą bus visiškai užbaigti Mūšos tyrelio pelkės tako įrengimo darbai – tam planuojama nutiesti dar vieną lentų tako atkarpą.
„Nemesk tako dėl laumės išdaigų“
M. Bielskienė džiaugiasi, jog tarp tako pramogų yra ir Pelkės Laumė. Jau porą metų ji priima lankytojus, o šiemet siūlo ir įvairių siurprizų bei nuotykių. Tai daugiau vaikams skirtas ekskursijos tipas, kurio metu apie gamtinį objektą pasakojama žaidimo forma. Žinoma, užsisakyti laumės paslaugas gali ir suaugusieji.
Tokia tematika – ne atsitiktinė. Štai netoliese esančiame Juodeikių kaime netgi pasakojama legenda apie Miknaičių ežere į pelkę laumių nuviliotą mergaitę. Nors tiksli uogautojos mirties priežastis, kaip ir data, nėra žinoma, pelkėje vis dar stovi jai skirta, praėjusio amžiaus viduryje atnaujinta koplytėlė, kurią galima pamatyti einant pažintiniu taku. Vietiniai ją naudoja perspėti vaikus – pelkėje žaidimams ne vieta.
Laumės motyvas Mūšos tyrelio komplekse prisimenamas nuolat. Štai tako antrojo gimtadienio proga, 2017 m. kovo 13 d., organizuotos orientacinės varžybos „Nemesk tako dėl laumės išdaigų“.
„Varžybų tikslas – populiarinti Mūšos tyrelio pažintinį taką, įtraukiant įvairaus amžiaus žmonių grupes, skatinti visuomenę domėtis draustinio gamtiniu kompleksu ir jame esančiais objektais, sudaryti sąlygas užsiimti fizine veikla Mūšos tyrelio pažintiniame take“, – teigia Žagarės regioninio parko atstovė.
Užs. Nr. 379139