Municipalinė policija: sugriovė ir vėl stato

Municipalinė policija: sugriovė ir vėl stato

Municipalinė policija: sugriovė ir vėl stato

Lietuvoje vėl atgaivinama Savivaldybių policijos idėja Šiauliuose buvo įgyvendinta beveik prieš du dešimtmečius, kai mieste veikė Savivaldybių policija. Jos kūrėjas bei buvęs vadovas, dabar — Šiaulių miesto apylinkės teismo teisėjas Alfredas Vilbikas mano, kad sukurta sistema buvo sugriauta be reikalo.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Sugrįžtama prie buvusios idėjos

Vilniaus miesto taryba jau pritarė, kad Savivaldybėje atsirastų 27 municipalinės policijos darbuotojai, kurie susiburs į Viešosios tvarkos palaikymo Kontrolės poskyrį.

Pasak Lietuvos policijos departamento Viešosios policijos valdybos viršininko Algimanto Varnelio, pagal dabartinę idėją Lietuvoje vėl kuriama struktūra greičiausiai vadinsis ne Savivaldybių policija, o viešosios tvarkos tvarkdariais ar prižiūrėtojais.

„Prieš du dešimtmečius buvo “sumaišyta“ valstybinė uniforma ir Savivaldybių policija. Mano nuomone, praktika buvo gera, nes iš Savivaldybių biudžetų buvo mokami atlyginimai“, — sako A. Varnelis.

Viršininko teigimu, dabartiniai tvarkdariai galėtų atlikti kasdieninio gyvenimo funkcijas, kur nereikalingas policijos pareigūnas su uniforma: fiksuotų triukšmo, automobilių parkavimo, gyvūnėlių laikymo taisyklių pažeidimus.

O jei savivaldybių darbuotojui pažeidėjas nepaklustų, būtų elementarus viešosios tvarkos pažeidimas, dėl kurio bendra tvarka galima kviesti policijos pareigūną.

Tvarkdarių kiekis mieste priklausytų nuo biudžeto, reikiamybės bei rezultatų.

Tokie tvarkdariai būtų svari pagalba, policija žmonėms galėtų daugiau padėti kitose situacijose, miestas taptų saugesnis.

„Niekas nesako, kad, įsikūrus miesto tvarkdariams, įvyks stebuklas. Bet norėtųsi, kad jie išklausytų mokymus, turėtų išsilavinimą ir nekeltų visuomenės pasipiktinimo netinkamu elgesiu“, — sako A. Varnelis.

Iniciatyva sulaukė audringos reakcijos

Pirmoji Lietuvoje Savivaldybės policija buvo įkurta Šiauliuose — 1990 metų spalio 15 dieną.

Jos projektą — naujovę visoje šalyje — parengė tuometinio Šiaulių miesto Vidaus reikalų skyriaus (VRS) viršininko pavaduotojas, Tarybos deputatas, Teisės komisijos narys A. Vilbikas. Šiaulių miesto tarybos sesijoje A. Vilbikas įtikino tarybos narius, kad vietinė policija — reikalinga.

Pasak A Vilbiko, buvo akcentuojama viešoji tvarka ir žmogaus saugumas: šiaulietis ir miesto svečias turi drąsiai jaustis gatvėje ištisą parą.

Tuo metu dar net nebuvo policijos įstatymo, bet idėjos įgyvendinimas įsibėgėjo.

„Ne visi nauja idėja buvo patenkinti: tuo metu iniciatyva “iš apačios“ buvo kategoriškai negalima. O čia — paėmė ir įkūrė policiją! Mane iškvietė į ministerijos kolegiją“, — prisimena sunkų laikotarpį A. Vilbikas.

Jis išklausė priekaištus už išsišokimą, jo iniciatyva buvo pavadinta „dūriu į nugarą“, policijos skaldymu.

Teisėjas sako tuomet pamanęs, kad bus atleistas iš darbo. Ir išklojo viską, ką galvoja: kad yra baudžiamas už gerą iniciatyvą.

Vėliau kalbėjęs Vidaus reikalų ministras Marijonas Misiukonis diplomatiškai palaikė šiauliečių iniciatyvą.

Operatyvus darbas

Šiauliuose pirmiausia buvo įkurtos keturios nuovados: Lieporių, Dainų, Prūdelio, Gubernijos, vėliau — dar dvi: Zoknių ir Rėkyvos. Nuovadose dirbdavo 20— 50 žmonių.

„Buvome nustatę, kad iškviestas policijos automobilis ilgiausiai turėtų važiuoti 5 minutes. Kodėl policija reikalinga? Ji tarsi teikia paslaugą: greitai atvyksta į įvykio vietą ir suteikia pagalbą. Žinoma, nepiktnaudžiaujant dėl visiškai nereikšmingų dalykų. Neakcentavome, kad pagalba būtinai turi būti susijusi su kriminalu“, — sako A. Vilbikas.

Buvo įsteigti budėtojų postai miesto turguje, ligoninėje, Nakvynės namuose. Savivaldybių policijos iniciatyva miesto slėptuvėje, kad benamiai nesušaltų, buvo įrengti nakvynės namai, greta veikė ir policijos postas.

„Kai mieste atsirasdavo problema, tarkim, ligoninės personalas nesusitvarkydavo su girtais asmenimis, su miesto valdžia ieškodavome išeities. Mes pasakydavome, kiek trūksta papildomų etatų, Savivaldybė skirdavo finansavimą, ministerija patvirtindavo etatus. Tai užtrukdavo mėnesį. Dabar, ko gero, prireiktų metų“, — palygina A. Vilbikas.

Sugriauta be reikalo

A. Vilbikas įsitikinęs, kad Savivaldybių policijos darbas buvo pasiteisinęs ir sistemos nereikėjo griauti. Reguliariai atliekamos apklausos rodė augančius policijos Šiauliuose reitingus.

Bet 1995 metų viduryje buvo priimtas sprendimas, kad Savivaldybių policija — nereikalinga. Visa policija pervesta valstybės žinion.

Pasak A. Vilbiko, problemų dėl Savivaldybių policijos kildavo ne miestuose, o rajonuose: savivaldybėms trūkdavo lėšų. A. Vilbiko nuomone, rajonams reikėjo finansiškai padėti. Arba ieškoti kitų galimybių: pavyzdžiui, Italijoje miestuose dirba viena policija, kaimo vietovėse — kita.

„Kiekvieną kartą kurti iš naujo valstybei kainuoja brangiau. Panaikintos nuovados, atiduoti pastatai, inventorius. Liko trys nuovados — pietiniame mikrorajone, centre ir Rėkyvoje. Ar nereikia nuovados Lieporiuose? Blogiausia, kad nėra budėtojų tarnybos, tik apylinkės ir nepilnamečių inspektoriai. Jiems priklauso visos policijos funkcijos. O kai darbų — daug, tokie ir rezultatai“, — sako A. Vilbikas.

Pirmavo prevenciniu darbu

Teisėjas prisimena, kad prieš gerą dešimtmetį iš apylinkės ir nepilnamečių inspektorių pirmiausia buvo reikalaujama prevencinio darbo: kad nusikaltimams būtų užbėgta už akių. Prevencijos darbu, lyginant su kitais Lietuvos miestais, Šiauliai Lietuvoje buvo pasiekę daugiausia.

„Nauji policijos departamento vadai pasakė: pirmiausia — nusikaltimas. Nors visas pasaulis eina kitu keliu: pirmiausia — prevencija. Manau, kad grįšime prie prevencijos, jai bus skirti dideli pinigai“, — sako A. Vilbikas.

Teisėjas prisimena, kad į Šiaulius prieš dešimtmetį prevencine patirtimi atvažiavę pasidalinti užsieniečiai stebėjosi: „Ne mes turime mokyti, bet iš jūsų galime pasimokyti“.

Tuo metu į Šiaulių mokyklas riedėdavo prevencinis autobusas. Zokniuose ir Pietiniame mikrorajonuose buvo įrengti pagalbos namai moterims, patiriančiomis smurtą namuose.

Pasak A. Vilbiko, dabar kaip naujos pristatomos prevencinės priemonės Šiauliuose buvo seniai įgyvendintos. Tik jų nebėra.

„Visada maniau ir manau, kad policija yra kaip socialinė įstaiga, ji turi pagelbėti žmonėms. Buvau ir esu Šiaulių patriotas, norėjau, kad miestas būtų žinomas šalyje ir užsienyje“, — sako A. Vilbikas.

NUOMONĖ: Savivaldybių policijos kūrėjas bei buvęs vadovas, dabar — Šiaulių miesto apylinkės teismo teisėjas Alfredas Vilbikas mano, kad nevertėjo išardyti prieš beveik du dešimtmečius sukurtos ir penkerius metus funkcionavusios sistemos.

PRISIMINIMAI: Teisėjas Alfredas Vilbikas dabar su šypsena prisimena laikus, kuomet už Savivaldybių policijos kūrimą gavo pylos „iš aukščiau“.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Išnaša: „Buvome nustatę, kad iškviestas policijos automobilis ilgiausiai turėtų važiuoti 5 minutes. Kodėl policija reikalinga? Ji tarsi teikia paslaugą: greitai atvyksta į įvykio vietą ir suteikia pagalbą.

vi