Motinos dienai – gimtosios kalbos diktantas

Motinos dienai – gimtosios kalbos diktantas

Mo­ti­nos die­nai – gim­to­sios kal­bos dik­tan­tas

Va­kar Šiau­lių uni­ver­si­te­to So­cia­li­nių, hu­ma­ni­ta­ri­nų moks­lų ir me­nų fa­kul­te­te su­reng­tas jau 25-asis lie­tu­vių kal­bos dik­tan­to kon­kur­sas, skir­tas Mo­ti­nos die­nai. Kon­kur­są or­ga­ni­zuo­ja Lie­tu­vių kal­bos drau­gi­jos Šiau­lių sky­rius ir Hu­ma­ni­ta­ri­nis fa­kul­te­tas.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Idė­ją par­si­ve­žė iš Pran­cū­zi­jos

Pa­sak Lie­tu­vių kal­bos drau­gi­jos Šiau­lių sky­riaus pir­mi­nin­ko, uni­ver­si­te­to dės­ty­to­jo ir kon­kur­so or­ga­ni­za­to­riaus Al­gir­do Ma­la­kaus­ko, tai uni­ka­lus reiš­ki­nys Lie­tu­vo­je, vyks­tan­tis jau 25 me­tus iš ei­lės, kai Na­cio­na­li­nis dik­tan­to kon­kur­sas skai­čiuo­ja de­vin­tus me­tus.

Dik­tan­to idė­ją iš Pran­cū­zi­jos par­si­ve­žė tuo­me­ti­nio Šiau­lių pe­da­go­gi­nio ins­ti­tu­to li­tua­nis­tė ir tuo­me­tė Lie­tu­vių kal­bos drau­gi­jos Šiau­lių sky­riaus va­do­vė Ge­no­vai­tė Ka­čiuš­kie­nė. Ji 1987–1990 me­tais sta­ža­vo­si Pa­ry­žiaus Sor­bo­nos uni­ver­si­te­te, ku­ria­me gim­to­sios kal­bos dik­tan­tas ra­šo­mas jau se­niai, o pa­grin­di­nis pri­zas – au­to­mo­bi­lis.

G. Ka­čiuš­kie­nės su­ma­ny­mui ko­le­gos pri­ta­rė ir bu­vo nu­spręs­ta dik­tan­tą ra­šy­ti Mo­ti­nos die­nos iš­va­ka­rė­se, nes gim­to­ji kal­ba – mo­ti­nos kal­ba. Tie­sa, Šiau­liuo­se pri­zai raš­tin­giau­siems bu­vo ir yra kuk­les­ni – daž­niau­siai kny­gos, če­kiai kny­goms įsi­gy­ti, ra­šik­liai.

Jau aš­tuo­nio­lik­tus me­tus kon­kur­są or­ga­ni­zuo­ja A. Ma­la­kaus­kas, ak­ty­viai pa­de­da Šiau­lių Ju­liaus Ja­no­nio gim­na­zi­jos, Šiau­lių uni­ver­si­te­to gim­na­zi­jos ir Ge­gu­žių pro­gim­na­zi­jos lie­tu­vių kal­bos mo­ky­to­jai, Lie­tu­vių kal­bos drau­gi­jos Šiau­lių sky­riaus na­riai.

Dik­tan­tą ga­li ra­šy­ti vi­si no­rin­tys. Vie­nais me­tais da­ly­vių su­lauk­ta per 90, šie­met dik­tan­tą ra­šė per 50 žmo­nių.

Suau­gu­sių­jų gru­pė ir 11–12 kla­sių mo­ki­niai ra­šė dik­tan­tą pa­gal Bi­ru­tės Jo­nuš­kai­tės esė „Ty­lus ge­gu­žės ne­ri­mas“. 8–10 kla­sių mo­ki­niams skir­tas teks­tas pa­gal Ro­mual­do Gra­naus­ko esė „Žo­džio pa­glos­ty­mas“.

„Mū­sų teks­tai anks­čiau bū­da­vo ga­na su­dė­tin­gi, šie­met pa­rin­ko­me leng­ves­nius“, – sa­kė A. Ma­la­kaus­kas.

Dik­tan­tus tai­sys še­šių li­tua­nis­tų ko­man­da. Atei­nan­tį ant­ra­die­nį bus ap­do­va­no­ti raš­tin­giau­sie­ji. Tra­di­ciš­kai bus tei­kia­mas Kal­bos ir kul­tū­ros ins­ti­tu­to „Lin­gua Li­tua­ni­ca“ įsteig­tas pri­zas raš­tin­giau­siai mo­ti­nai. UNES­CO Šiau­lių klu­bas įstei­gė spe­cia­lų­jį pri­zą raš­tin­giau­siam stu­den­tui.

Dik­tan­tas – ne tik ži­nioms pa­tik­rin­ti

Šiau­lie­tė Da­lia da­ly­vau­ja jau ne­be pir­ma­me dik­tan­to kon­kur­se. „Pa­si­tik­ri­nu sa­vo ži­nias. Ži­no­ma, klai­dų bū­na. Kar­tais teks­tai bū­na su­dė­tin­ges­ni, kar­tais leng­ves­ni, pa­si­tai­ko ir ne­gir­dė­tų žo­džių“, – pa­sa­ko­jo mo­te­ris.

Šiau­lių „Sau­lė­te­kio“ gim­na­zi­jos vie­nuo­lik­to­kė Teo­do­ra Ple­py­tė ne­pra­lei­džia be­veik nė vie­no dik­tan­to kon­kur­so, o šie­met ra­šo jau tre­čią kar­tą. „Šie­met jau ir tre­čiąją, ir pir­mąją vie­tą lai­mė­jau, – šyp­so­si mer­gi­na. – No­rė­čiau, kad ir čia re­zul­ta­tas bū­tų pui­kus.“

Pa­sak mer­gi­nos, Na­cio­na­li­nia­me dik­tan­to kon­kur­se dik­tuo­ja­mo teks­to klau­so­si iš įra­šo, o čia – gy­vai. Gim­na­zis­tė sa­ko, jog gy­vai skai­to­mą teks­tą leng­viau ra­šy­ti, ma­tai skai­tan­tį žmo­gų, ge­riau gir­di in­to­na­ci­ją, to­dėl ir sky­ry­bos ženk­lus su­dė­ti yra leng­viau.

Dar vie­na dik­tan­to kon­kur­so da­ly­vė – Ju­liaus Ja­no­nio gim­na­zi­jos dvy­lik­to­kė Da­mi­lė Mar­ti­nai­ty­tė. Šie­met mer­gi­na da­ly­va­vo Na­cio­na­li­nio dik­tan­to kon­kur­so fi­na­le ir pir­ma­die­nį yra pa­kvies­ta į Pre­zi­den­tū­rą, kur bus pa­svei­kin­ti Lie­tu­vos raš­tin­giau­sie­ji.

Mer­gi­na dik­tan­to kon­kur­se Šiau­lių uni­ver­si­te­te su bend­ra­moks­lė­mis da­ly­vau­ja tre­čią kar­tą: „Pir­mą kar­tą pa­ska­ti­no mo­ky­to­ja, o vė­liau jau pa­čios la­bai no­rė­jo­me ir do­mė­jo­mės, ka­da bus.“

Gim­na­zis­tė sa­ko, jog ra­šy­ti dik­tan­tą sma­gu ne tik dėl to, kad ga­li pa­si­tik­rin­ti ži­nias, bet ir dėl to, kad jau­čia­si pri­si­de­dan­ti prie kal­bos iš­sau­go­ji­mo. Be to, pa­pras­tai dik­tan­tams pa­ren­ka­mi teks­tai su gra­žio­mis, gi­lio­mis min­ti­mis, ku­rios ver­čia su­si­mąs­ty­ti ir ki­taip pa­žvelg­ti į pa­sau­lį.

Sen­jo­rė Ri­ta Mer­ke­lie­nė dik­tan­tą ra­šo pir­mą kar­tą. Tre­čius me­tus Šiau­liuo­se gy­ve­nan­ti mo­te­ris sa­kė nie­ka­da ne­da­ry­da­vusi gra­ma­ti­nių klai­dų. „No­ri­si pa­si­tik­rin­ti ži­nias, be to, nė­ra na­mie ką veik­ti, kiek ga­li apie sta­lą ra­tu ei­ti“, – links­mai pa­sa­ko­jo sen­jo­rė, Tre­čio­jo am­žiaus uni­ver­si­te­to stu­den­tė.

Mo­te­ris ti­ki­si, kad ga­lės pa­ma­ty­ti jau iš­tai­sy­tą dar­bą. A. Ma­la­kaus­kas sa­kė, kad vi­siems ra­šiu­sie­siems bus su­da­ry­ta to­kia ga­li­my­bė.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

DIK­TAN­TAS: Šiau­lių uni­ver­si­te­to So­cia­li­nių, hu­ma­ni­ta­ri­nų moks­lų ir me­nų fa­kul­te­te ra­šy­tas jau 25-asis lie­tu­vių kal­bos dik­tan­tas, skir­tas Mo­ti­nos die­nai. Šie­met pa­si­tik­rin­ti ži­nias pa­no­ro vien mo­te­rys.

OR­GA­NI­ZA­TO­RIUS: Aš­tuo­nio­lik­tus me­tus iš ei­lės or­ga­ni­zuo­jan­tis dik­tan­to kon­kur­są Lie­tu­vių kal­bos drau­gi­jos Šiau­lių sky­riaus pir­mi­nin­kas, uni­ver­si­te­to dės­ty­to­jas Al­gir­das Ma­la­kaus­kas juo­ka­vo, kad jau no­rė­tų šias pa­rei­gas per­leis­ti kam nors jau­nes­niam, tik ar at­si­ras kam.