Mokyklų (ne)jungti negalima

Mokyklų (ne)jungti negalima

Mokyklų (ne)jungti negalima

Šiauliuose nuo kitų mokslo metų gali likti viena mokykla mažiau — numatoma sujungti Gytarių ir Šventupio vidurines. Kodėl jungimas neišvengiamas ir kokios jo pasekmės? Kodėl mokykloms pačioms liepta susitarti, kur turi pereiti vaikai ir ko verta kitokia mokyklų bendruomenių nuomonė, aiškinomės su Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Violeta Damskiene.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Jungs mažiausias mokyklas

— Kodėl šias vieno mikrorajono mokyklas nuspręsta sujungti?

— Šventupio mokykloje dabar mokosi apie 310 mokinių, Gytarių — 350. Mažos mokyklos gauna mažai mokinio krepšelio pinigų, todėl mokiniai negauna to, ką galėtų gauti didelėje mokykloje. Didelė pinigų dalis išleidžiama pastatams, kurie yra nemaži, išlaikyti, šildyti. Nelieka pinigų naujoms mokymo priemonėms įsigyti, aplinkos gerinimui, šiuolaikinių klasių, skaityklų ir kitų patalpų įrengimui.

Iš 38 Šiaulių mokyklų net 22 negali išsilaikyti iš mokinio krepšelio pinigų. Jeigu mokyklos būtų vienodesnės pagal dydį, lėšų beveik nereikėtų perskirstyti.

— Kodėl neliečiama „Sandoros“ pagrindinė mokykla, kuri įsikūrusi Šventupio mokyklos pašonėje?

— Iš pradžių svarstėme tokią galimybę. Tačiau įvertinus mokyklos išskirtinumą, šios minties atsisakyta. „Sandoros“ mokykla yra katalikiškos pakraipos, turi savas tradicijas, susikūrusi jaukią aplinką ir visiškai save išlaiko. Mokykla užpildyta, joje beveik nėra laisvų vietų. Tiesa, jog ši mokykla neturi didelės sporto salės ir stadiono.

Yra dar vienas niuansas, kurio Šventupio mokyklos mokytojai garsiai nesako: „Sandoros“ pagrindinėje mokykloje dirba daugiausia jauni mokytojai, neturintys aukštos kvalifikacijos. Sujungus šias dvi mokyklas, pagal Darbo kodeksą, darbo netektų būtent tie mokytojai.

Atstumas — ne argumentas

— Kokių nepatogumų patirs mokiniai, sujungus mokyklas?

— Pirmaisiais metais po mokyklų sujungimo išlaikysime klases tokias, kokios jos yra dabar. Šventupio mokiniai nebus sukeliami į vienas klases su Gytarių mokyklos mokiniais. Nerimas dėl perpildytų klasių taip pat nepagrįstas. Net ateityje jose nebus daugiau kaip po 30 mokinių.

Antradienį pas mane atėję Šventupio mokyklos mokinių tėvai šaukė, jog neleis savo vaikų į Gytarių mokyklą, kuri, pasak jų, yra užkampyje, Gytarių pakraštyje. Sakė, geriau leis į kitas mokyklas, Dainuose ar Lieporiuose. Tačiau iki tų mokyklų tikrai atstumas nebus mažesnis.

Mes paskaičiavome, jog tarp Šventupio ir Gytarių mokyklų yra 500 metrų atstumas. Tėvai vadovaujasi emocijomis ir ambicijomis.

Ir mokytojai nesistengia padėti šioje situacijoje, o tik kursto tėvų aistras. Jeigu Gytarių mikrorajono mokiniai nueis į kitas mokyklas, dar daugiau Gytarių ir Šventupio mokyklų mokytojų neteks darbo.

Padaugės bedarbių

— Ar daug mokytojų sujungus mokyklas neteks darbo?

— Jeigu mokyklų nejungtume, nuo kitų mokslo metų iš Gytarių mokyklos tektų atleisti 3 mokytojus ir du direktoriaus pavaduotojus, o iš Šventupio — 9 mokytojus. Sujungus mokyklas, jeigu sujungtojoje bus nemažiau kaip 500 mokinių, reikėtų atleisti 7 mokytojus ir 2 direktoriaus pavaduotojus. Vadinasi, sujungus mokyklas, 5 mokytojai išsaugos savo darbo vietas.

— Kiek kitų darbuotojų sujungus mokyklas neteks darbo?

— Sujungus mokyklas darbo netektų vienas direktoriaus pavaduotojas ūkio reikalams, bibliotekos vedėjas, inžinierius kompiuterininkas, valgyklos vedėjas. Valytojų ir sargų atleisti nereiktų, nes viena mokykla samdo firmą, kuri saugo ir valo patalpas. Greičiausiai teks atsisakyti jos paslaugų. Tačiau nebus taip, jog, pavyzdžiui, persikėlus į Šventupio mokyklą, bus atleisti tik Gytarių mokyklos minėti darbuotojai. Bus žiūrima į darbuotojų kvalifikaciją, stažą ir panašiai.

— O kiek bus sutaupoma?

— Vien už pastato išlaikymą ir aptarnavimą sujungus mokyklas sutaupytume apie 700 tūkstančius litų per metus.

Ateityje žadama visas mokyklas, kurios neišsilaiko iš mokinio krepšelio pinigų, jungti arba naikinti. Iki šiol neišsilaikančias mokyklas „remdavo“ tos, kurios sutaupydavo mokinio krepšelio pinigų. Tačiau galima padengti ne daugiau kaip 15 procentų. Šiauliuose yra tokių mokyklų, kurioms trūksta net 20 procentų lėšų. Daugiausiai tai pradinės mokyklos.

Vyksta derybos

— Nė vienos mokyklos bendruomenė nenori palikti savo mokyklos. Ar įmanoma išspręsti šią problemą?

— Labai tikimės, kad išspręsim. Paprašėme Gytarių ir Šventupio mokyklų bendruomenių atstovus surašyti mokyklų pliusus ir minusus, į kurią geriau būtų perkelti mokinius. Kalbėsimės, diskutuosim.

Savivaldybėje sudaryta darbo grupė, kuri svarstė šį klausimą, daugiau pliusų įžvelgė Gytarių mokykloje: naujesnė mokykla, moderniai įrengta valgykla, geras stadionas, tvarkinga aplinka ir vidus, vykdoma neformaliojo ugdymo programa. Vienintelis minusas — miesto pakraštys.

— Kas nutiks su mokyklos pastatu, kuris ištuštės?

— Šiauliuose nėra normalaus jaunimo centro. Moksleivių namai neturi salės, „išsibarstę“ per kelias vietas, gal netgi juos galima būtų įkelti į laisvą mokyklos pastatą. Nėra tokios vietos, kur galėtų būti vedami įvairūs užsiėmimai (piešimo, šokio, grojimo, rankdarbių ir panašiai) ir vaikams, ir jaunimui, ir net suaugusiems. Užsienyje teko matyti tokių centrų. Greičiausiai pastatas bus naudojamas švietimo ir ugdymo reikmėms.

CITATA: Ateityje žadama visas mokyklas, kurios neišsilaiko iš mokinio krepšelio pinigų, jungti arba naikinti.

DERYBOS: Šventupio ir Gytarių vidurinių mokyklų bendruomenėms derėtis dėl mokyklų sujungimo ir persikėlimo nesiseka. Trečiadienį vykusiame pasitarime tik Gytarių mokykla pateikė savo pliusus ir minusus. Šventupio mokykla laikosi savo trijų mokyklų sujungimo ir sukėlimo į jų patalpas vizijos.

 

Jono TAMULIO nuotr.

NERIMAS: Švietimo skyriaus vedėja Violeta Damskienė sako, kad mokyklų jungimas neišvengiamas.

 

Redakcijos archyvo nuotr.