Mokykloje kilo sujudimas dėl atviros tuberkuliozės

Mokykloje kilo sujudimas dėl atviros tuberkuliozės

Tėvus apėmė panika, kai vienoje Šiaulių progimnazijoje dirbančiai pedagogei, diagnozavus atvirą tuberkuliozę, pasitikrinti pakviesti su ja kontaktavę asmenys. Medikai suskubo raminti – ne taip greitai ir nebūtinai užsikrečiama tuberkulioze, tačiau tikrintis būtina.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Tėvų nerimas dėl ligos

Į redakciją paskambinusi šiaulietė Alma pasakojo, kad jos duktė parėjo namo su lapeliu, kuriame buvo kviečiama tikrintis dėl atviros plaučių tuberkuliozės. Tokių informacinių lapelių gavo visi mokyklos mokiniai ir mokytojai.

„Pakraupau, kai sužinojau, kad atvira tuberkuliozės forma serga mokytoja. Ar šitaip gali būti? Ar pedagogai tikrinasi sveikatą? Mokiniai sveikatos pažymas atneša iki rugsėjo, tačiau nieko nežinome, kokiomis ligomis sergantys mokytojai bendrauja su mūsų vaikais“, – dėstė moksleivės mama.

Dažnai pažiūrima pro pirštus

Švietimo įstaigos, kurioje užfiksuotas atviros plaučių tuberkuliozės atvejis, darbuotojai pasakojo, kad pedagogė dirbo apie porą savaičių. Buvo pristačiusi sveikatos knygelę, kurioje buvo įrašai, kad ji yra sveika. Patikino, kad „žmogus susirgo, dabar gydosi“.

Šiaulių visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjos pavaduotoja gydytoja Rita Švambarienė apgailestavo, kad atviros tuberkuliozės atvejų vis dažnėja ir tarp vaikų. Vaikų gydytojai dažnai sergantiems ar į mokyklą besiruošiantiems pacientams turi atlikti profilaktinį tuberkulino patikrinimą.

„Dažnai žiūrima pro pirštus ir nedaug tokių tyrimų atliekama. Pedagogai taip pat ne visada atlieka visus sveikatos tyrimus. Plaučių nuotrauką reikėtų pasidaryti kiekvienais metais, – sakė R. Švambarienė. – Pedagogai pyksta, kodėl jie turi kiekvienais metais lįsti po rentgeno aparatu. Nors ministro įsakyme nėra tiksliai įvardyta, kokiu būdu patikrinti, ar žmogus neserga tuberkulioze. Visa atsakomybė tenka šeimos gydytojui – jis turi pateikti išvadą, ar pedagogas gali dirbti“.

Per metus – apie 30 atvejų

„Tuberkuliozė – oro-lašeliniu keliu plintanti infekcija. Vieniems žmonėms tuberkuliozė prasideda įprastais simptomais: kosėjimu, prakaitavimu, nuovargiu, o kitiems jokių simptomų nebūna. Daug ligų, kaip ir tuberkuliozė, pakeitė savo klinikinę išraišką“, – sakė R. Švambarienė.

Per metus Šiauliuose užregistruojama per 30 atviros plaučių tuberkuliozės atvejų. Sako, kad galima įžvelgti ir teigiamą išaiškintos atviros tuberkuliozės atvejo pusę – sveikatą pasitikrins keli šimtai žmonių.

„Kalbėta su kolektyvais, tartasi, ar reikalinga papildoma informacija apie ligą, patikrinimą. Nereikia gąsdinti, reikia bendradarbiauti“, – sakė gydytoja.