Mokosi penketukais, o norima šimtukų

Mokosi penketukais, o norima šimtukų

Mo­ko­si pen­ke­tu­kais, o no­ri­ma šim­tu­kų

Šiau­lių ra­jo­no gim­na­zi­jų va­do­vai, aiš­kin­da­mie­si val­džiai dėl pra­stų abi­tu­rien­tų eg­za­mi­nų re­zul­ta­tų, iš­drį­so at­ver­ti švie­ti­mo sis­te­mos pikt­žaiz­dę: gim­na­zi­jos pri­va­lo siek­ti aukš­tų re­zul­ta­tų, mo­ky­da­mos ir ne­mo­ky­ti­nus, ir ne­no­rin­čius mo­ky­tis.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Dėl pra­stų re­zul­ta­tų „žai­buo­ja“

Prieš pra­si­de­dant nau­jam moks­lo me­tų se­zo­nui Šiau­lių ra­jo­no va­do­vai ir švie­ti­mo darbuotojai tre­čia­die­nį su­si­ti­ko pa­si­tar­ti iš­plės­ti­nia­me Švie­ti­mo, kul­tū­ros ir spor­to ko­mi­te­to po­sė­dy­je.

La­biau­siai ne­džiu­gi­na ma­te­ma­ti­kos eg­za­mi­no re­zul­ta­tai – neiš­lai­kiu­sių­jų skai­čius vir­ši­ja 20 pro­cen­tų, o ša­lies vi­dur­kis – apie 13. Skau­džiau­sia si­tua­ci­ja – Kur­šė­nų L. Ivins­kio gim­na­zi­jo­je, ku­rio­je ma­te­ma­ti­kos eg­za­mi­no neiš­lai­kė 21 iš 111 abi­tu­rien­tų ar­ba apie 20 pro­cen­tų, o, pa­vyz­džiui, Gruz­džių gim­na­zi­jo­je ma­te­ma­ti­kos eg­za­mi­no neiš­lai­kė 8 iš 27 lai­kiu­sių­jų.

Ra­jo­no me­ras An­ta­nas Be­za­ras ko­mi­te­to po­sė­dy­je „žai­ba­vo": ko­dėl to­kie pra­sti re­zul­ta­tai?

„Nuo 2016 me­tų ma­te­ma­ti­kos eg­za­mi­no pa­žy­miai vis blo­gė­jo! Ką dėl to da­rė Švie­ti­mo ir spor­to sky­rius, gim­na­zi­jų di­rek­to­riai? Kaip mo­kyk­lo­se pa­si­ren­ka­mi mo­ky­to­jai? Ar pa­si­ren­ka­te ra­jo­ne dirb­ti tik tuos mo­ky­to­jus, ku­rie su­ge­ba pa­ruoš­ti tik tre­je­tu­ki­nin­kus?! Juk ma­te­ma­ti­kos už­duo­tys vi­sos Lie­tu­vos abi­tu­rien­tams bu­vo vie­no­dos!“ – pik­ti­no­si me­ras A. Be­za­ras.

Pras­tai mo­ko­si, pra­stai lai­ko ir eg­za­mi­nus

Švie­ti­mo ir spor­to sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Ra­sa Pau­laus­kie­nė, skai­čia­vu­si ir ana­li­za­vu­si re­zul­ta­tus, sa­kė, jog si­tua­ci­ja dėl ma­te­ma­ti­kos eg­za­mi­no yra to­kia to­dėl, kad nuo 2016 me­tų sto­jan­tie­siems į aukš­tą­ją mo­kyk­lą rei­kia bū­ti iš­lai­kius ma­te­ma­ti­kos eg­za­mi­ną, to­dėl no­rin­tys stu­di­juo­ti aukš­to­jo­je mo­kyk­lo­je jį ir lai­ko.

„Vai­kai drą­siai ri­zi­kuo­ja – ne­svar­bu, kad jų ma­te­ma­ti­kos ži­nios bu­vo ver­ti­na­mos tik ket­ver­tu, bet mo­ki­nys vis tiek tu­ri tei­sę į vals­ty­bi­nį eg­za­mi­ną“, – sa­kė R. Pau­laus­kie­nė.

Me­ras A. Be­za­ras to­liau „žai­buo­ja“ – ko ti­kė­tis iš šių me­tų abi­tu­rien­tų per eg­za­mi­nus?

R. Pau­laus­kie­nė skai­čiuo­ja, kad ne­ma­žos da­lies bū­si­mų abi­tu­rien­tų pa­žy­miai iš kai ku­rių da­ly­kų – vos ket­ver­tai ir pen­ke­tai. Pa­na­ši si­tua­ci­ja bu­vo ir su tais, ku­rie neiš­lai­kė šie­met eg­za­mi­nų ar­ba iš­lai­kė pra­stais pa­žy­miais – že­mes­nė­se kla­sė­se jų pa­žy­miai bu­vo pra­sti.

„Mo­ko­si pen­ke­tu­kais, o per eg­za­mi­nus no­ri­me šim­tu­kų...“ – rep­li­ka­vo Švie­ti­mo ir spor­to sky­riaus ve­dė­ja Ju­di­ta Šert­vy­tie­nė.

Ta­da drau­ge su me­ru ima „žai­buo­ti“ ir Švie­ti­mo, kul­tū­ros ir spor­to ko­mi­te­to pir­mi­nin­kas Mar­ty­nas Rus­tei­ka: ko trūks­ta, kad re­zul­ta­tai bū­tų ge­res­ni – mo­ky­to­jų kva­li­fi­ka­ci­jos, ko­re­pe­ti­to­rių, fi­nan­sa­vi­mo, mo­ty­va­ci­jos, Sa­vi­val­dy­bės pa­gal­bos?

Me­ras pik­ti­no­si, kad ra­jo­no gim­na­zi­jo­se „net ne­si­do­mi­ma“, kiek mo­ki­nių ir ko­dėl sam­do ko­re­pe­ti­to­rius, gal tą dar­bą ga­lė­tų at­lik­ti mo­kyk­lų mo­ky­to­jai?

Į gim­na­zi­ją pa­ten­ka tie, ku­rie ne­tu­rė­tų pa­tek­ti

Pres­ti­ži­ne ra­jo­ne lai­ky­tos Kur­šė­nų Lau­ry­no Ivins­kio gim­na­zi­jos di­rek­to­rius Al­bi­nas Jo­ku­baus­kas, su­lau­kęs gau­sy­bės „strė­lių“ į mo­kyk­los mun­du­rą, klo­jo sa­vo ar­gu­men­tus.

A. Jo­ku­baus­kas skai­čia­vo: to pa­ties gim­na­zi­jos ma­te­ma­ti­kos mo­ky­to­jo du mo­ki­niai už ma­te­ma­ti­kos eg­za­mi­ną ga­vo šim­tu­kus, dar 20 pro­cen­tų jo mo­ki­nių šie­met iš­lai­kė ma­te­ma­ti­kos eg­za­mi­ną aukš­čiau­siu ly­giu, bet dau­giau­sia jo mo­ki­nių ir tarp neiš­lai­kiu­sių­jų ma­te­ma­ti­kos eg­za­mi­no.

„Ko­dėl?! Ar tai mo­ky­to­jo pro­ble­ma? Ma­nau, kad di­de­lis klau­si­mas dėl tė­vų po­žiū­rio. Jei­gu ski­ria­mos 24 kon­sul­ta­ci­nės va­lan­dos ren­gian­tis eg­za­mi­nams, pra­ne­ša­me apie tai jam pa­čiam, tė­vams, o mo­ki­nys su­ge­ba atei­ti tik į vie­ną ar dvi kon­sul­ta­ci­jas. Tai kur jo no­ras iš­mok­ti, iš­lai­ky­ti eg­za­mi­ną?!“ – karš­čia­vo­si il­ga­me­tis L. Ivins­kio gim­na­zi­jos di­rek­to­rius.

A. Jo­ku­baus­kas skai­čia­vo, kiek „19-os me­tų sa­vo kū­di­kius“ ma­mos at­ve­ža au­to­mo­bi­liu į pa­mo­kas, kon­sul­ta­ci­jas, at­ve­da iki kla­sės du­rų, bet mo­ki­nys vis tiek su­ge­ba nea­tei­ti į pa­mo­ką ar kon­sul­ta­ci­ją.

„Rei­kia pa­ga­liau su­vok­ti, kad gim­na­zi­ja yra są­mo­nin­gų žmo­nių vie­ta, o ne tų, ku­rie net ne­ga­li paaiš­kin­ti, ko­dėl ne­lan­ko mo­kyk­los!“ – sa­kė A. Jo­ku­baus­kas.

Di­rek­to­rius skai­čia­vo, kad tie, ku­rie neiš­lai­kė ma­te­ma­ti­kos eg­za­mi­no, jo net ir ne­ga­lė­jo iš­lai­ky­ti, nes ne­no­rin­čių­ mo­ky­tis mo­ki­nių gim­na­zi­jo­je iš vi­so ne­tu­rė­tų bū­ti.

„Kar­tais žmo­gus, pa­si­rink­da­mas mo­ky­tis gim­na­zi­jo­je, net ne­tu­ri su­vo­ki­mo, ko jis ei­na į gim­na­zi­ją“, – ne­slėpė nuo­mo­nės il­ga­me­tis gim­na­zi­jos di­rek­to­rius.

Kad ne­si­trai­nio­tų gat­vė­je – į gim­na­zi­ją

A. Jo­ku­baus­kas at­rė­mė prie­kaiš­tus, kad gim­na­zi­jos re­zul­ta­tai pra­sti. Gim­na­zi­jos mo­ki­nių, ku­rie eg­za­mi­nus iš­lai­ko aukš­tais ba­lais, vis dau­gė­ja ir pa­gal kai ku­riuos pa­grin­di­nius pa­ra­met­rus Kur­šė­nų gim­na­zi­ja vi­sų ša­lies gim­na­zi­jų rei­tin­gų len­te­lė­je pa­ten­ka į 60-uką.

„No­riu pri­min­ti, kad mes esa­me pro­vin­ci­jos, o ne did­mies­čio gim­na­zi­ja. Mes ne­ga­li­me rink­tis mo­ki­nių. Kon­tin­gen­tą, ku­ris atei­na pas mus, tu­ri­me vi­są priim­ti, nors tie žmo­nės ir iki gim­na­zi­jos aš­tuo­ne­rius me­tus bu­vo mo­ko­mi pa­gal adap­tuo­tą pro­gra­mą, o į de­vin­tą kla­sę jau gim­na­zi­jo­je atei­na... nes tu­ri to­kią tei­sę“, – sa­kė A. Jo­ku­baus­kas.

Kur­šė­nų L. Ivins­kio gim­na­zi­jos di­rek­to­rius pa­tei­kė konk­re­čias pa­žy­mių len­te­les, kaip mo­ki­niai, ku­rie neiš­lai­kė ma­te­ma­ti­kos eg­za­mi­no, mo­kė­si ma­te­ma­ti­kos aš­tuo­ne­rius me­tus dar iki gim­na­zi­jos.

„Su tais ket­ver­tais jie ap­skri­tai į gim­na­zi­ją ne­tu­rė­jo pa­tek­ti. Kai klau­siu, ko­dėl tie vai­kai sie­kia mo­ky­tis gim­na­zi­jo­je, tė­vai sa­ko – ar ge­riau, kad jie trai­nio­sis, val­ka­taus gat­vė­je? Ge­riau te­gul ei­na į gim­na­zi­ją! Tai tė­vų žo­džiai! O mes ski­ria­me jiems ge­riau­sius mo­ky­to­jus, kad bent dve­je­to ne­tu­rė­tų! Kad į gy­ve­ni­mą išei­tų su bran­dos ates­ta­tu ran­ko­se! Tai ne mo­kyk­los, o ša­lies pro­ble­ma, kad į gim­na­zi­ją pri­va­lo­ma priim­ti ir ne­mo­ky­ti­nus vai­kus ir įteik­ti jiems bran­dos ates­ta­tus, nors jo­kios bran­dos jie ne­pa­sie­kė“, – su ap­mau­du sa­kė L. Ivins­kio gim­na­zi­jos di­rek­to­rius A. Jo­ku­baus­kas.

„Ko­kius mo­ki­nius gau­na­me, su to­kiais gim­na­zi­jo­je ir dir­ba­me“, – ant­ri­no A. Jo­ku­baus­kui Gruz­džių gim­na­zi­jos pa­va­duo­to­ja ug­dy­mui As­ta Šli­kie­nė.

Ku­žių gim­na­zi­jos di­rek­to­rė Ro­ma Mei­no­riu­tė pa­sa­ko­jo, kad vie­nas jų abi­tu­rien­tas, ku­ris pa­si­šo­vė lai­ky­ti vals­ty­bi­nius eg­za­mi­nus, vie­toj už­siė­mi­mų prieš eg­za­mi­nus su­ko ra­tus au­to­mo­bi­liu apie mo­kyk­lą.

Truk­do „ne­ga­ty­vūs straips­niai“

Meš­kui­čių gim­na­zi­jos di­rek­to­rė Si­gi­ta Už­ku­rai­tie­nė tei­gė, kad da­lies že­mų re­zul­ta­tų bu­vo ga­li­ma ti­kė­tis ana­li­zuo­jant me­ti­nių pa­sie­ki­mų įver­ti­ni­mus. Už­si­min­ta, kad ne­ko­kie gim­na­zi­jos re­zul­ta­tai yra pa­sek­mė ir jo­je įsi­plies­ku­sių ne­su­ta­ri­mų, tei­si­nių gin­čų.

Į me­ro A. Be­za­ro klau­si­mą dėl įsi­vy­ra­vu­sios konf­lik­ti­nės si­tua­ci­jos Meš­kui­čių gim­na­zi­jo­je, gim­na­zi­jos di­rek­to­rė S. Už­ku­rai­tie­nė sa­kė, kad gim­na­zi­jo­je rei­kė­tų ir tei­si­nin­ko eta­to, esą kal­bė­ta dėl il­ga­lai­kių psi­cho­lo­gi­nių se­mi­na­rų dar­buo­to­jams. „Tai iš tik­rų­jų bū­tų rei­ka­lin­ga, nes jaus­da­mi nuo­la­ti­nę įtam­pą dir­ba gal­būt pa­siek­da­mi pra­stes­nių re­zul­ta­tų, ne­gu ga­lė­tų bū­ti“, – tei­gė S. Už­ku­rai­tie­nė.

Į me­ro klau­si­mą, ar gim­na­zi­jo­je vai­kų ma­žė­ja, S. Už­ku­rai­tie­nė pa­tvir­ti­no: „Vai­kų iš tik­rų­jų ma­žė­ja. Ži­no­ma, jų ma­žė­ja ir dėl to, kad ap­skri­tai vai­kų ma­žė­ja – iš­vyks­ta. Bet tė­vai, at­siim­da­mi (vai­kus – red. pa­st.) įvar­di­ja, kad tie ne­ga­ty­vūs straips­niai... nors jie tie­sio­giai gal ne­pri­si­de­da prie ug­dy­mo, bet ku­ria ne­ko­kį mo­kyk­los įvaiz­dį“.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Kur­šė­nų L. Ivins­kio gim­na­zi­jos di­rek­to­rius Al­bi­nas Jo­ku­baus­kas įro­di­nė­jo, jog no­rin­čių ir ga­lin­čių mo­ky­tis abi­tu­rien­tų re­zul­ta­tai kas­met ge­rė­ja, o gim­na­zi­ją į apa­čią tem­pia mo­ki­niai, ku­rie ne­no­ri ir ne­ga­li mo­ky­tis.

Meš­kui­čių gim­na­zi­jos di­rek­to­rė Si­gi­ta Už­ku­rai­tie­nė sakė, kad gim­na­zi­jo­je rei­kė­tų tei­si­nin­ko ir il­ga­lai­kių psi­cho­lo­gi­nių se­mi­na­rų dar­buo­to­jams.