
Naujausios
Mokinių kuprinės per sunkios ir be atšvaitų
Baigėsi ketvirti metai iš eilės Šiaulių bendrojo lavinimo mokyklose vykdyta kuprinių svėrimo akcija. Pasvertos 3 495 kuprinės. Paaiškėjo, kad mokinio kuprinė vidutiniškai svėrė 3,7 kilogramo, mažiausias svoris siekė vos 500 gramų, o sunkiausia kuprinė svėrė 9,1 kilogramo.
Natalija KONDROTIENĖ
natalija@skrastas.lt
Kuprinėse – nereikalingi daiktai
Rugsėjį Šiaulių visuomenės sveikatos biuro darbuotojai mokyklose svėrė 3–4 bei 5–6 klasių mokinių kuprines.
Diana Gedminienė, biuro Sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė, sakė, kad rezultatai nėra guodžiantys – kasmet nustatoma vis daugiau mokinių laikysenos sutrikimų.
„Netaisyklinga kūno laikysena retai būna įgimta, jai įtaką dažniausiai daro netinkama aplinka: kai vaikas miega minkštoje lovoje su aukštomis pagalvėmis, sėdi persikreipęs, per mažai juda arba dirba per sunkius darbus“, – sakė D. Gedminienė.
Sunkios kuprinės – vienas iš rizikos veiksnių. Per sunki ar netinkamai nešiojama kuprinė gali sukelti kaklo, pečių, nugaros skausmus, apsunkinti kvėpavimą, skatinti netaisyklingos laikysenos formavimąsi.
Tikrintose moksleivių kuprinėse rasta įvairių mokslui nereikalingų daiktų, kai kurie nešiojosi visos savaitės pamokų vadovėlius, kitų mokymosi priemonių, žaislų.
Nešuliai – nuo 500 gramų iki beveik 10 kilogramų
Pasvertos 3495 mokinių kuprinės. Mokinio kuprinė vidutiniškai svėrė 3700 gramų, mažiausias kuprinės svoris – 500, o sunkiausia kuprinė svėrė 9100 gramų.
„Optimalus pilnos kuprinės svoris turi sudaryti ne daugiau kaip 10 procentų ir neviršyti 15 procentų mokinio kūno masės. Tik kas antras moksleivis turėjo optimalaus svorio kuprinę, o kas trečias – didžiausio rekomenduojamo mokiniams svorio“, – sakė D. Gedminienė.
Daugiau berniukų nei mergaičių pilnų kuprinių svoris sudarė iki 10 procentų jų kūno masės. Daugiau mergaičių kuprinių svoris sudarė iki 15 procentų kūno masės. 7,3 procento mokinių kuprinių svoris viršijo 15 procentų.
„Palyginome su praėjusių metų duomenimis ir paaiškėjo, kad didėja labai sunkių kuprinių tendencija. Daugiau nei 15 procentų kūno masės sveriančias kuprines turėjo didesnė trečiokų, ketvirtokų ir šeštokų dalis“, – vardijo tyrimo rezultatus specialistė.
Tuščia pradinių klasių mokinių kuprinė turi sverti ne daugiau kaip 700 gramų, vyresniųjų klasių mokinių ne daugiau kaip 1000 gramų. Į mokyklą daiktus reikia neštis tik mokyklinėse kuprinėse, o nešiojamos kuprinės apačia neturi būti žemiau mokinio juosmens.
Pusė mokinių – be atšvaitų
Akcijos dalyvių buvo klausiama ir apie kuprinės nešiojimo būdą. Daugiau berniukų trečiokų, ketvirtokų ir penktokų kuprines nešioja ant abiejų pečių. Tačiau daugiau mergaičių nei berniukų nešiojo kuprines ant vieno peties ar nešiojo jas rankoje.
Moksleivių buvo klausiama ir apie prie kuprinės pritvirtintą atšvaitą. Juos akcijos metu prie kuprinės segėjo tik pusė mokinių. Atšvaitą turėjo daugiau mergaičių.
„64,6 procento trečiokų turėjo atšvaitą prie kuprinės. Daugiau nei du trečdaliai šeštokų (69,4 procento) atsakė, kad neturi atšvaito“, – sakė D. Gedminienė.
Specialistė paaiškino, kad mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai. Tuo privalo pasirūpinti tėvai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
AKCIJA: Rugsėjį Šiaulių visuomenės sveikatos biuro darbuotojai pasvėrė 3 495 mokinių kuprines.
Šiaulių visuomenės sveikatos biuro nuotr.
IŠVADA: „Optimalus pilnos kuprinės svoris turi sudaryti ne daugiau kaip 10 procentų ir neviršyti 15 procentų mokinio kūno masės. Tik kas antras moksleivis turėjo optimalaus svorio kuprinę“, – sakė Diana Gedminienė, Sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė.
Jono TAMULIO nuotr.
SVORIS: Pasvėrus kuprines, paaiškėjo, jog daugiau mergaičių kuprinių svoris sudarė iki 15 procentų kūno masės.