
Naujausios
Mokyklose – „juodi pinigai“
Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazijos abiturientai, baigdami mokyklą, turi atsiskaityti ne tik dėl vadovėlių. „Atsiskaitymo su gimnazija lape“ – ir „parama mokyklai“. Redakcijos žiniomis, metinis mokestis – 15 eurų. „Tai – juodi pinigai gimnazijai“, – neabejoja tėvai. Plius dar mokyklos pageidauja gauti tėvų 2 procentus gyventojų pajamų mokesčio.
Paaiškėjo, kad ne vienoje Šiaulių mokykloje egzistuoja lygiai toks pat 15 eurų mokestis. Kas jį nustatė?
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Atsiskaitymo lapeliuose – „parama mokyklai“
Šiauliečiai redakcijai atnešė „Atsiskaitymo su gimnazija lapą“, kurį vaikai parnešė iš Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazijos. Jame šalia grafų, ar abiturientas neliko skolingas bibliotekai, už daiktų spintelę, yra grafa „parama mokyklai“. Už ją esą mokiniai turės gauti parašą, kad atsiskaitė.
Tėvai pasakoja girdėję, jog abiturientai negaus atestato, jei neatsiskaitys su mokykla. Tėvų žodžiais, gimnazijoje metinis mokestis mokiniui – 15 eurų. Klasės auklėtojai apie tokią paramos sumą yra pranešę tėvams, nuolat primenama ir vaikams.
„Kai už paramą mokyklai turi atsiskaityti ir gauti parašą, kad ją davei, tai jau nebėra laisvanoriška parama. Kai parama tampa privaloma – tai jau vadinama reketu“, – taip šią paramos rūšį vertino redakcijai tėvai.
Anksčiau rinkliava, tėvų teigimu, siekė 50 litų.
„Tėvų primygtinai prašoma skirti ir 2 procentų gyventojus pajamų mokesčio mokyklai. Keista, kad tų pinigų neužtenka, dar reikia pridėti grynais. O už grynus – nei čekio, nei kokio atsiskaitymo... Tai – „juodi pinigai“ gimnazijai“, – piktinosi gimnazistų tėvai.
Lapelių „neturi būti“
„Saulėtekio“ gimnazijos direktorė Jūratė Kaščiuškienė iš pradžių teigė esanti nustebusi, spėliojo, gal klasių auklėtojos abiturientams galėjo išdalyti „kažkokius senus atsiskaitymo lapelius“.
Vėliau direktorė, supratusi, kad mes turime abiturientams išdalytą lapą, pasakojo „susikvietusi auklėtojas ir išsiaiškinusi“, kad tokie lapeliai su tokia grafa – tikrai yra.
„Grafa „parama mokyklai“ taip įdomiai atrodo...“ – vertino pati gimnazijos direktorė.
J. Kaščiuškienė tikino, kad tokie lapeliai – ne jos nurodymas, o yra „tik pas auklėtojas, jų niekur kitur nėra... Čia yra negerai – pripažįstu, bet nereketuojama prievartos būdu, nėra prašoma privalomai pinigėlių, parama yra neprivaloma“.
Atsiskaitymo lapų su grafa „parama mokyklai“, pasak J. Kaščiuškienės, „neturi būti ir ateityje tokių dalykų nebus“.
„Prieš įteikiant atestatus pasiklausiu auklėtojų, ar atsiskaitė su biblioteka, ar atsiskaitė su priemonėmis. O pinigai – atsiskaitymas už „paramą mokyklai“, baikit, čia negali būti privalomas dalykas. Baikit, čia ne privati mokykla“, – ramino direktorė J. Kaščiuškienė.
Kas nustatė 15 eurų paramos sumą?
J. Kaščiuškienė paaiškino: „Prieš kelerius metus būtent gimnazijos taryba buvo priėmusi sprendimą, kas gali laisvanoriškai paremti gimnaziją ir įnešti į gimnazijos paramos fondą – per mėnesį paaukoti 1,5 euro. Kas gali, gali ir daugiau.“
„Saulėtekio“ gimnazijoje mokosi 406 mokiniai.
J. Kaščiuškienė skaičiavo, kad, pavyzdžiui, 2015 metais „Saulėtekio“ gimnazija iš 2 procentų gyventojų pajamų mokesčio gavo 2 413,91 euro. Dviejų procentų gyventojų pajamų mokestį gimnazijai daugiausia skiria taip pat mokinių tėvai.
O „laisvanoriškos paramos“ – 3 921,05 euro. Iš jų – 704 eurai – mokyklos rėmėjų pinigai, o 3 217,05 euro – mokinių sunešti pinigai.
Dar mokykla, pasak direktorės, užsidirba nuomodama dvi atletinės gimnastikos sales, teikia kopijavimo, maitinimo paslaugas.
Kaip tvarkomi pinigai?
Direktorė J. Kaščiuškienė paaiškino mechanizmą, kaip yra paimami grynieji pinigai: „Pinigus mokiniai neša klasės auklėtojams, o klasės auklėtojai visus pinigėlius atiduoda gimnazijos tarybos sudarytai komisijai. Komisija įneša tuos pinigėlius į gimnazijos kasą.“
Kaip patikrinama, ar visi vaikų atnešti pinigai perduoti į kasą? Kaip vyksta pinigų apskaita: ar yra kasos čekiai, pajamų gavimo dokumentai? Kaip sumokami mokesčiai?
„Tai – parama, kokie mokesčiai?.. Viskas yra sąskaitose“, – paaiškino direktorė.
Tėvams esą sausio mėnesį ji pati asmeniškai pristatanti „skaidres“, kuriose yra „parašytas kiekvienas centukas“.
Direktorė teigia, kad surinktus iš mokinių pinigus leidžia naujai robotikos klasei, mokinius veža į tarptautinius konkursus.
„Mokykloje neseniai turėjome finansų kontrolę ir buvome išgirti, kad pas mus ne tik viskas tvarkoje, bet ir įsakymai rašomi, ir tvarkos yra tokios, kokiomis gali naudotis ir kitos Šiaulių mokyklos“, – teigė J. Kaščiuškienė.
Šešerius metus „Saulėtekio“ gimnazijai vadovaujanti J. Kaščiuškienė dalyvauja ir politiniame gyvenime: buvo kandidate į miesto Tarybą ir 2011, ir 2015 metų savivaldos rinkimuose.
15 eurų – ne naujiena
„Šiaulių kraštas“ kalbėjosi ir su kitų Šiaulių mokyklų mokinių tėvais, pedagogais.
Paaiškėjo, kad ne vienoje miesto mokykloje yra lygiai tokia pat „paramos mokyklai“ suma – iš mokinio po 15 eurų per metus. Tik ne visose išdrįsta reikalauti raštiško atsiskaitymo.
Mokinių tėvai redakcijai pasakojo, kad klasės auklėtojai ragina vaikus atnešti „paramos pinigus“, vis primena apie tai.
O pedagogai sakė jaučiasi nepatogiai, kai mokiniams nuolat reikia priminti, jog dar neatnešė grynųjų pinigų, sudėtinga paaiškinti, kur mokyklos išleidžia tuos „paramos pinigus“.
Pedagogai teigė, kad yra spaudžiami surinkti ir kuo daugiau 2 procentų gyventojų pajamų mokesčio paramos. Kyla problemų, kai tos pačios šeimos vaikai lanko skirtingas mokyklas ir tėvams reikia laviruoti, kuriai mokyklai atiduoti 2 procentų paramą.
Kieno idėja?
„Neteisėta“, – apie atsiskaitymo lapelius už „paramą mokyklai“ iš pradžių redakcijai teigė ilgametė Šiaulių miesto švietimo skyriaus vedėja Violeta Damskienė.
Vedėja stebėjosi „paramos mokyklai“ suma – 15 eurų.
– Gal vienoda paramos suma mokyklose – Švietimo skyriaus nurodymas? – klausėme Švietimo skyriaus vedėjos V. Damskienės.
– Baikit, mes dar sveiko proto turime!
– Jūs nežinote, kad nemažai mokyklų yra nustatę vienodą 15 eurų mokestį mokiniui?
– Aš nežinau, kurios yra nustatę. Jeigu jūs atsakysit, tai mes pabandysime išsiaiškinti, kokiu pagrindu jie šitą padarė.
Kaip mes pasižiūrėsime, jeigu nežinome, kurioje žiūrėti. Mes tiek turime priplanuotų visokių darbų ir egzaminų, kad žiūrėti kažką dėl kažko...
Konkrečiai reikėtų žinoti kažkokią vieną, kitą, trečią (mokyklą – red. past.), kur iš tikrųjų taip yra, tai ir pažiūrėtume.
EPA-ELTA nuotr.
„SKALBYKLA": Kaip „parama mokyklai“, atnešta po 15 eurų, tampa „švariais“ pinigais?
Redakcijos nuotr.
PASLAPTIS: Ilgametė Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Violeta Damskienė teigė nežinanti, kad miesto mokyklos iš mokinių renka po 15 eurų „paramos mokyklai“ mokestį.
ATSISKAITYMAS: Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazijos direktorė Jūratė Kaščiuškienė teigė, kad atsiskaitymo lapų su grafa „parama mokyklai“ „neturi būti ir ateityje tokių dalykų nebus“.
LAPAS: „Saulėtekio“ gimnazijos abiturientai gavo lapus, kuriuose reikia atsiskaityti ir už „paramą mokyklai“.