Mirtys po darbo valandų virsta košmaru

Mirtys po darbo valandų virsta košmaru

Mirtys po darbo valandų virsta košmaru

DĖL TAUPYMO MORGUOSE KENČIA IR GYVIEJI, IR MIRUSIEJI

Artimųjų mirtys po darbo valandų, savaitgaliais ar per šventes, jeigu reikia mirusiajam atlikti teismo medicinos ekspertizės tyrimą, virsta košmaru. Po to, kai neliko budinčių sanitarų Teismo medicinos instituto Šiaulių ekspertiniame skyriuje, velionių artimieji randa tik užrakintas morgo duris. Jos vienai pakruojiečių šeimai atsivėrė tik sumokėjus kelis šimtus litų.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Staigiai ir namuose geriau nemirti

Jau rašėme, kad nuo liepos 1-osios išdalyti septyni raktai nuo Teismo medicinos instituto Šiaulių ekspertinio skyriaus morgo tam, kad palaikus į jį patalpintų po darbo valandų ir švenčių dienomis. Mat sanitarai tuo laiku čia nebudi. Naujos tvarkos nežinojusi šeima iš Pakruojo rajono (pavardės redakcijai žinomos) „Šiaulių kraštui“ pasakojo išgyvenusi skausmą ne tik dėl artimojo netikėtos mirties.

53 metų vyras mirė šeštadienį. Namuose. Iškviesti medikai, policijos pareigūnai. Pagal įstatymą mirties faktą nustačius, kai mirtis yra staigi, netikėta, privaloma nedelsiant iškviesti policijos pareigūnus.

Jeigu žmogus būtų miręs ligoninėje ar prieš mirtį sirgęs, nuolat gydomas šeimos gydytojo, problemų dėl mirties liudijimo išrašymo, nebūtų kilę. Bet šiuo atveju buvo kitaip.

Veliono žmonos teigimu, policijos pareigūnai po mirusiojo kūno apžiūros, leido rengtis laidotuvėms. Manyta, jog mirties liudijimą galės išrašyti šeimos gydytojas ar Pakruojo ligoninės budintis gydytojas. Tačiau gydytojai atsisakė — velionis pas šeimos gydytoją nesilankė ketverius metus.

Mirusiojo sūnus vėl kreipėsi į policiją. Ten išgirdo, jog teks pradėti ikiteisminį tyrimą. Gavo siuntimą, adresuotą Mykolo Romerio universiteto Teismo medicinos instituto Šiaulių ekspertiniam skyriui atlikti mirusiojo palaikų tyrimą, ir telefoną, kuriuo reikia skambinti.

„Skambiname į morgą — niekas nedirba, — sakė mirusiojo žmona. — Ką daryti, nežinome. Į laidojimo bendroves nesikreipėme, nes norėjome namuose vyrą pašarvoti.“

Nedirba, vežk kur nori

Į Šiaulius mirusį tėvą vežė pats sūnus. Dviese su tam nepritaikyto automobilio vairuotoju. Pakeliui skambino policijos duotu telefonu, išgirdo tą patį — morgas nedirba savaitgaliais. Prie morgo sutiktas vyras iš pradžių vėl aiškinęs apie nedarbo valandas.

„Negi turėjau tėvą vežti atgal? Išsitraukiau pinigų, tik tada pradėjo kalbėtis. Priprašiau, kad priimtų, kad skrodimas būtų padarytas bent kitą dieną“, — pasakojo jaunas vyras.

Pasak pakruojiečio, viskas kainavę 400 litų. „Supratau, kad dešimt minučių vėliau atvažiavę, mes iš viso nieko prie morgo nebūtume sutikę. Kas buvo tas vyras, nežinau. Bet skrodimas buvo padarytas sekmadienį.“

Po atlikto palaikų tyrimo nustatyta, jog pakruojietis mirė ištikus širdies infarktui.

Reikia ir pusės tūkstančio

Šiaulietė, laidojusį artimą žmogų kitame Lietuvos krašte, prisiminė, jog artimiesiems taip pat teko vargti dėl mirusiojo palaikų ištyrimo. Žmogus po avarijos mirė ligoninėje antrą Kalėdų dieną, po jos — savaitgalio dienos. Kadangi mirtis ištiko po traumos, reikėjo atlikti teismo medicininę ekspertizę.

„Tris dienas morge niekas nieko nedarė, o pirmadienį buvo pasakyta, kad dar gal savaitę teks laukti, nes “lavonų krūvos“, o čia pat naujametės šventės, — sakė moteris. — Artimieji laidojimo firmai davė 500 litų, ir tada viskas buvo sutvarkyta. Palaidojome prieš Naujuosius metus.“

Taupymo tvarka

Robertas Obrikis, Teismo medicinos instituto Šiaulių ekspertinio skyriaus vedėjas, „Šiaulių kraštui“ sakė, jog mirusio pakruojiečio palaikus į morgą priėmė ne skyriaus darbuotojas, o laidojimo paslaugų bendrovės “Baltera“, aptarnaujančios Pakruojo rajoną, žmogus.

Būtent laidojimo paslaugų bendrovės nuo liepos 1 dienos turi raktus nuo morgo. Raktai tam, kad ne darbo laiku, poilsio, švenčių dienomis galėtų į morgo šaldytuvus paguldyti mirusiųjų palaikus. Bet ne visos bendrovės — apskrityje tik septynios. Tos, kurios laimėjo apskrities savivaldybių konkursus ir yra sudarusios sutartis dėl mirusiųjų palaikų pervežimo.

„Pas mus ilgą laiką buvo budinčių sanitarų etatai, — sako R. Obrikis. — Dabar, kai lėšos taupomos, jie nuo liepos 1 dienos panaikinti, o mūsų įstaigos darbo laikas tapo tik darbo dienomis nuo 8 valandų ryto iki 17 valandos. Tai ne mūsų iniciatyva — Vilniaus. Tai — Teismo medicinos instituto tarybos sprendimas ir mes privalome jį vykdyti.“

R. Obrikas pripažino, kad ne kiekvienas žmogus gali žinoti naująją tvarką. „Bet aš prieš mėnesį apie ją informavau Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininką, jis turbūt savo pavaldinius — rajonų komisariatų vadovus taip pat informavo. Policijos budintieji turėjo žmonėms išaiškinti, kad savaitgalį ar per šventes nevažiuotų į morgą patys, nes ten niekas jų neįleis. Kad štai turite bendrauti su tokia ir tokia firma, ji nuveš, padės ir pasakys, kada bus atlikta ekspertizė.“

Morgo darbo valandomis mirusiojo palaikai priimami, jeigu ir patys artimieji atveža.

Tyrimai nemokami mokami?

Ekspertinio skyriaus vadovas pabrėžia, jog mirusiųjų teismo medicinos tyrimai yra nemokami, tam lėšos skiriamos iš valstybės biuždeto.

„Mokamos tik mirusiojo paruošimo laidojimui paslaugos. Kelios kainos: 70 ir 100 litų,“ — sako R. Obrikis.

Jo teigimu, fiziniai asmenys už palaikų ištyrimą moka tik tada, kai jį užsako savo inciatyva. Bet pernai, pavyzdžiui, skyriuje visi 884 mirusiųjų tyrimai atlikti tik pagal policijos užduotis.

„Mirusiųjų kūno pristatymas į morgą yra laidojimo bendrovių ir artimųjų susitarimo reikalas, — teigia skyriaus vadovas. — Į tai negalime kištis. Valstybė atidavė mirusiųjų vežimo paslaugą į privačias rankas. Jeigu minimu atveju buvo prašoma pinigų, mes už tai atsakomybės neprisiimame. Kad buvo tyrimas atliktas sekmadienį negaliu neigti, nes tai — faktas.“

Laidojimo paslaugų „Baltera“ vadovas Alvydas Grigalius “Šiaulių kraštui“ prisipažino, jog pats pasitiko prie morgo pakruojiečius. Esą tai padarė tik gera valia, nes žmonės dėl mirusiojo pervežimo į bendrovę nesikreipė.

„Atėjau tik dėl to, kad turime sutartis su Savivaldybe, su morgu, kad iš mano pusės būtų viskas padaryta, — sakė verslininkas. — Aš jiems aiškinau, kad mūsų paslauga yra mokama. Koks pluoštas pinigų? Man mokėjo tik 100 litų.“

Anot A. Grigaliaus, pagal sutartį su Pakruojo rajono savivaldybe mirusiųjų palaikų pervežimo į Teismo medicinos instituto Šiaulių skyriaus morgą paslauga apmoka mirusiųjų artimieji. Tai kainuoja 150 litų.

Problemų daug

Teismo medicinos instituto tarnybos tiria smurtinių mirčių atvejus ar įtarus smurtinę mirtį. Nuo ligos mirus, anot R. Obrikio, turėtų mirties liudijimą išrašyti šeimos gydytojas. „Bet jeigu jis nematęs ligonio ketverius metus, tai negali išrašyti, nes neturi informacijos“.

„Jeigu policijos pareigūnai nustato, jog tikrai smurto nebuvo, žmogus sirgo, nepiktnaudžiavo svaigiosiomis medžiagomis, tai gal drąsiau gydytojai turėtų rašyti mirties liudijimus. Mūsų situacija sudėtinga — trūksta ir kadrų, ir lėšų“, — aiškino padėtį R. Obrikis.

Mirties priežastis tiria ir Šiaulių apskrities ligoninės Patanatomijos skyrius, ligoninės morgas dirba visą parą. Bet pasak, ligoninės medicinos direktorės Vaivos Makštutienės, čia atliekami tik ligoninėse mirusiųjų tyrimai. Apskrities ligoninė turi sudariusi sutartis su visomis apskrities rajonų ligoninėmis, ir tik jų siuntimu daro tyrimus.

Problemos dėl mirusiųjų palaikų laikymo, saugojimo, anot R. Obrikio, išsispręstų, priėmus naują „Žmogaus kritinių būklių ir mirčių priežačių nustatymo“ įstatymą. Jo projekte siūloma Europos Sąjungos šalių pavyzdžiu steigti visą parą veikiančias regionines lavonines, kuriose mirusiųjų palaikai būtų saugojami iki tyrimų.

Citata: Mūsų įstaigos darbo laikas tapo tik darbo dienomis nuo 8 valandų ryto iki 17 valandos. Tai ne mūsų iniciatyva — Vilniaus.„

PASLAUGOS: Apskrityje septynios laidojimo firmos gali ne tik karstus parduoti ar kitas laidojimo paslaugas suteikti, bet ir morgo duris atverti ne darbo valandomis.

TAUPYMAS: Robertas Obrikis, Teismo medicinos instituto Šiaulių ekspertinio skyriaus vadovas, sako, jog dėl taupymo morgas nebedirba visą parą.

 

RAKTAI: Raktus nuo morgo dabar turi ir laidojimo firmos.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.