Mirtis po devyniais užraktais

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Konflikto centre – valdiškuose namuose gyvenantys seneliai. Lieka išsiaiškinti, ar viskas jų atžvilgiu padaryta teisingai.
Akmenės rajono Socialinių paslaugų namuose nusižudė gyventojas. Tai įvyko pernai, liepos mėnesį. Tačiau Akmenės rajono savivaldybės administracija – tiesioginis šios įstaigos vadovas – apie nelaimę atsitiktinai sužinojo neseniai. Rajono meras Vitalijus Mitrofanovas įsitikinęs, kad įstaigos direktorius Valdemaras Paškevičius grubiai pažeidė galiojančią tvarką nuslėpdamas informaciją, ir dėl to turi atsakyti. Maža to, šiam vadovui reiškiamos pretenzijos ir dėl karantino taisyklių pažeidimų, dėl netinkamo darbinio klimato įstaigoje, dėl vadovavimo nelankstumo.
Socialinių paslaugų namų direktorius V. Paškevičius rajono mero priekaištus vadina asmeniškumu.

Žinia – kaip iš dangaus

Į „Šiaulių kraštą“ prieš kelias dienas kreipėsi Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas. Vadovas atvirai piktinosi, kad Savivaldybei priklausančioje įstaigoje, Akmenės rajono socialinių paslaugų namuose, vyksta tragiški dalykai, tačiau šių namų direktorius apie tai neinformuoja tiesioginių vadovų.

Anot V. Mitrofanovo, žinia apie savižudybę senelių namuose išlindo Savivaldybės gydytojai renkant informaciją suvestinei, reikalingai pagal savižudybių prevencijos programą.

„Kiekvienais metais skaičiuojama, kiek rajone buvo savižudybių, paskui daroma analizė, aiškinamės šių nelaimių priežastis. Dėl ko, kas lėmė tokį žmogaus pasirinkimą. Kviečiame seniūną, socialinę darbuotoją kitus specialistus, aiškinamės, kokia pagalba galėjo būti suteikta ir ką reikėtų daryti, kad tokių nelaimių nebūtų“, – „Šiaulių kraštui“ sakė meras.

Taigi Savivaldybės gydytoja, renkanti minėtus duomenis, pastebėjo, kad vieną savižudybė įvyko Socialinių paslaugų namuose 2019 metų liepos 20 dieną. Ir apie tai nebuvo žinoma.

„Buvau priblokštas. Juk tai yra biudžetinė Savivaldybės įstaiga, vadovas atskaitingas ir pavaldus merui. O jis manęs neinformavo...“, – sakė V. Mitrofanovas.

Įsitikinęs, kad turėjo būti atliktas ne tik ikiteisminis tyrimas (apie jį meras taip pat sužinojo neseniai), bet ir vidaus: dėl kokios priežasties įvyko savižudybė, kas prie jos privedė, turėjo būti peržiūrėtos įstaigos taisyklės, išanalizuota, kas kiek laiko darbuotojai turėtų užeiti į gyventojų kambarius ir kas kiek užėjo, kokia priežiūra vykdyta.

„Pradėjęs aiškintis, gavau vienintelį atsakymą, kad štai va tas garbaus amžiaus žmogus neseniai namuose apsigyveno, darbuotojams dar buvo menkai pažįstamas...“

V. Mitrofanovui apmaudu, kad, nutylėjus apie įvykį rajono Socialinių paslaugų namuose, nebuvo padarytos išvados, neišsiaiškintos priežastys, nebuvo apsvarstyta atsakingų asmenų atsakomybė.

„Turėjo būti sudaryta Savivaldybės komisija, turėjo būti aiškinamasi dėl gyventojų psichologinės būsenos. Dabar man pasakoma tik tiek, kad tas žmogus – ilgai namuose negyveno. Bet palaukite! Būtent atvykstančiam žmogui, kuris 50 ar 60 metų gyvena savo būste ir staiga yra patalpinamas į 14 kvadratų patalpas, reikia išskirtinį dėmesį skirti! Seni žmonės nesikaria šiaip sau. Savižudybė, nesvarbu, kokio žmogus amžiaus – reaguoti būtina nedelsiant“.

Meras artimiausiu metu ketina kreiptis į Savivaldybės administraciją su prašymu sudaryti komisiją ir išsiaiškinti detales. Galbūt prireiks netgi vidaus audito dėl tam tikrų vidaus tvarkų pažeidimo.

„Kas turi dar atsitikti įstaigoje, kad keltume vadovo atsakomybę: penki pasikarti, dešimt nusinuodyti? Man vien tas nuslėpimo faktas... Manau, direktorius supranta, kad mano nuomonė apie jo darbą nekokia, tai gal dėl to ir bandė nutylėti“.

„Man žmogiškąja prasme kyla labai daug klausimų ir tyrimas privalo būti atliktas, reakcija turi būti. Ikiteisminis tyrimas galbūt atsakė, kad tai ne smurtinis nusikaltimas. O visą kitą...“

Neseniai V. Mitrofanovas sužinojo ir dar vieną žinią: prieš kelerius metus pro Socialinių paslaugų namų balkoną iškrito žmogus. Merui tai vėl buvo akibrokštas.

Aiškinamasi dėl karantino pažeidimų

V. Mitrofanovo teigimu, šiuo metu Socialinių paslaugų namuose vyksta tyrimas ir dėl grubių karantino taisyklių pažeidimų. Dirba darbo grupė, direktoriui gresia įspėjimas.

„Pasirodo, jokių apsaugos priemonių imtasi nebuvo. Visuomenės sveikatos centras, patikrinęs įstaigą, nerado nei izoliacinių kabinų, nebuvo ribojamas patekimas, judėjimas, nebuvo nieko daroma, nesilaikyta jokių rekomendacijų. Ačiū Dievui, kad tyliai viskas praėjo ir nieko neįvyko“.

„Žodžiu, kai pradėjom tirti, kad štai nebuvo tinkamai atliekamos pareigos, staiga išgirstu, kad šioje įstaigoje buvo ir dar vienas „čp„– nusižudė žmogus. Palaukite, negalima taip. Tas įvykis buvo praėjusių metų liepos 20 dieną, o aš tik dabar tai sužinau!“.

Vadovauja kaip agronomas?

Mero žodžiais, jam dėl V. Paškevičiaus vadovavimo metodų jau ir seniau kilę klaustukų.

„Klausimų dėl jo darbo nuolatos kyla: dėl paslaugų teikimo, dėl požiūrio. Kabliukų visada buvo. Galvoju, gal žmogus ne pagal specialybę dirba. Yra agronomas pagal išsilavinimą gal ir vadovauja kaip agronomas... Jis senelius uždaro tarp keturių sienų, tik maitina ir viskas. Senelių namuose keista tvarka. Va, močiutė nori į bažnyčią. Vadovas neleidžia, nes ji silpna, gali nukristi. Klausimas – o tai nėra, kas palydėtų, kad močiutė gyventų pilnavertį gyvenimą?

Sutikau pažįstamą futbolininką. Dabar gyvena minėtuose namuose. Nebeateina į stadioną, nes jo neleidžia. O neleidžia, pasirodo, todėl, kad „ir kiti užsinorės į stadioną“. O kodėl gi ne, kodėl nenueiti į stadioną visiems norintiems?“

Darbo kolektyve, anot rajono vadovo, atmosfera taip pat nėra gera, dėl to didžiulė darbuotojų kaita. Neseniai įstaiga paliko viena geriausių specialisčių.

V. Mitrofanovas akcentavo esantis už negatyvių dalykų viešinimą. Vadovai, įsitikinęs, turi jausti atsakomybę.

„Jei kokios savivaldybės įstaigos vadovas blogai dirba, tai ne meras kaltas, o tas vadovas. Tai ir viešinkime jo blogą darbą. Tas, kas neatlieka pareigų, apie tą ir turi būti kalbama. Akivaizdu, kad tai įstaigai reikia permainų“.

Nesupranta, kodėl užkliuvo

Akmenės rajono socialinių paslaugų namų direktorius Valdemaras Paškevičius sako nesuprantantis, kuo kaltinamas.

„Ką nuslėpiau nuo mero? Nesupratau. Nieko aš nenuslėpiau. Jokios paslapties nėra. Nežinau, kas merui pasakė... Mes viską padarėme taip, kaip priklauso dėl tos savižudybės. Ir pas psichologą konsultavimas buvo. Tik dabar tiksliai jums, kaip buvo, pasakyti negaliu. Tik iš atminties“, – „Šiaulių kraštui“ kalbėjo globos įstaigos vadovas.

Pripažįsta, apie nelaimę tąkart neinformavęs ir rajono Socialinių paslaugų skyriaus vedėjos. Esą žinantis tiek, kad ši vedėja spalio mėnesį pati viską sužinojo.

Vėliau V. Paškevičius vis tik sutiko, jog „galbūt reikėjo merą informuoti“. Mat ir pats tik vėliau informuotas, jog Savivaldybėje yra tokia komisija, kuri visada pasiruošusi pagelbėti. Mielai būtų naudojęsi tos komisijos kompetencija.

„Bet aš nežinojau, kad tokia komisija yra. Todėl mes viską patys darėme. Ir gyventojams, kurie, kaip sakant, buvo kontakte su tuo nusižudžiusiu, pas psichologą siūlėm važiuoti ir socialinės darbuotojos su jais kalbėjo“.

O kaip dėl mero priekaištų apie karantino taisyklių pažeidimus, neinformavimą apie iškritimą iš balkono?

„Buvo visuomenės sveikatos centras. Nieko ypatingo ten nerado. Jiems užkliuvo srautas... Norėjo, kad viskas būtų, kaip ligoninėje. Bet čia pas mus žmonių namai. Visuomenės sveikatos centras turėjo pastabų. Ir mes Savivaldybei klausimų, tokių pastabų turėjom“.

V. Paškevičius patikino, kad jokių paslapčių jo dešimtus metus vadovaujamoje įstaigoje nėra – tas žmogus, apie kurį meras neseniai sužinojo, visai neiškrito, o išlipo iš balkono, ir lipo ne galva žemyn, o prisilaikydamas už turėklų, atsargiai.

„Manau, kad mero nuostata dėl vadovo yra grynai politinio asmeninio pobūdžio. Aš taip įsitikinęs. Mano nuomone, viskas tendencingai. Kertasi politinės pažiūros. Merui tai svarbu. Nors neturėtų būti“, – sakė vadovas.

Jis patvirtino ir pats priklausantis politinei partijai, tačiau atskleisti, kokiai, nesutiko – nenori „tokių dalykų viešinti, nes čia yra asmeniniai dalykai“.

Atmosfera senelių namuose, anot V. Paškevičiaus, yra gera.

Manoa, daug daro ir dar daugiau galėtų padaryti, jei nebūtų iš Savivaldybės trukdymų ir pagalių kaišiojimo.

„Jie lygioje vietoje, dėl nieko atsiunčia man visokius kaltinimus, reikalauja asmeninės atsakomybės...“

Atsakomybės dėl įvykusios tragedijos?

„Kokia ten tragedija... Prevencinis darbas su žmonėmis vykdomas, su žmonėmis šnekama, reaguojama. O išvengti tokių dalykų ne visada išeina. Žmogus neilgai pas mus gyveno“.

Už 2018 metus Akmenės rajono savivaldybė, anot V. Paškevičiaus, jo darbą įvertino labai gerai. Vertinimo už 2019-uosius Socialinių paslaugų namų vadovas dar nesulaukė, nors tikėjosi būti įvertintas šių metų vasario 1 dieną.

Jei kokios savivaldybės įstaigos vadovas blogai dirba, tai ne meras kaltas, o tas vadovas. Tai ir viešinkime jo blogą darbą.