
Naujausios
Mirties vartai lėmė negrįžti
Pagrindinis įėjimas į Štuthofo koncentracijos stovyklą vadinamas „Mirties vartais“. Pro juos buvo įleidžiami kaliniai. Įleidžiami, kad mažai jų grįžtų pas savuosius. Dabar į ją vyksta turistai iš įvairių šalių, kad suvoktų, ką teko išgyventi įvairioms tautoms prieš keletą dešimtmečių.
Algimantas BRIKAS
brikas@skrastas.lt
Čia kalėjo ir kraštiečių
Lenkija. Važiuodami automobiliu link Gdansko, ieškome vieno iš didžiųjų šios kelionės tikslų – Štuthofo koncentracijos stovyklos – vienos iš griežčiausių nacistinių koncentracijos stovyklų, veikusios 1939–1945 metais.
Vadovaudamiesi žemėlapiu, pasukame į Stutovo (vokiškai – Štuthofo) miestelį, jį pervažiuojame, ieškodami kokios nors nuorodos. Jos nepavyksta rasti. Dar pavažiavę už miestelio, apsisukame ir grįžtame ta pačia gatve į tą patį asfaltuotą kelią. Vos juo pavažiavus toliau, dešinėje pusėje – didelė nuoroda: „Štuthof“. Tapo aišku, kad netoliese yra koncentracijos stovykla.
Gatve, apstatyta sustoti draudžiančiais kelio ženklais, pravažiuojame pro buvusį koncentracijos stovyklos vado namą. Prie jo plaikstėsi džiovinami skalbiniai, stovėjo automobilis. Ženklai, kad dabar jame gyvenama. Šalia – ir pastatas, kuriame buvo laikomi šunys.
Patenkame į automobilių stovėjimo aikštelę. Čia pat – ir įėjimas į buvusios koncentracijos stovyklos teritoriją.
Stovykla įkurta prasidėjus karui. Ji augo, 1944 metais jau buvo 120 hektarų ploto, turėjo 570 tūkstančių kalinių.
Štuthofe buvo kalinama įvairių tautybių vyrų, moterų ir vaikų – lenkų, žydų, vokiečių, rusų, ukrainiečių, baltarusių, čekų, slovakų, lietuvių, latvių, estų, austrų, prancūzų, olandų, čigonų...
Čia kalėjo ir rašytojas Balys Sruoga, laiką, praleistą Štuthofe, papasakojęs romane „Dievų miškas“. Beveik metus šioje koncentracijos stovykloje praleido ir Vladislovas Telksnys, kuris, juo vėl pradėjus domėtis vokiečių saugumo policijai, pakeitęs pavardę tapo Lankaičiu, darbavosi Sidabrave (dabar Radviliškio rajonas), Šakynoje, Raudėnuose (Šiaulių r.). Šiemet birželio 1-ąją V. Telksniui-Lankaičiui sukako 100 metų.
Kaliniai dirbo sunkiai, buvo alinami žiauraus režimo, prastai maitinami, masiškai žudomi dujų kamerose.
Jautresniems nerekomenduojama lankytis
Įėjimas į koncentracijos stovyklą yra nemokamas. Galima pasinaudoti gido paslaugomis. Nelinkęs jam leisti pinigų, gali daug informacijos apie stovyklos gyvavimo metus rasti stenduose, esančiuose stovyklos teritorijoje, buvusiuose barakuose.
Buvusiame nacių administraciniame pastate rodomas pusvalandžio trukmės filmas apie stovyklos aukas, išlikusius dokumentus, bylojančius nežmoniškas gyvenimo sąlygas, bandymus, kurie buvo daromi su žmonėmis.
Žmonės koncentracijos stovyklos teritorijoje vaikšto tylūs. Aplinka neskatina šnekučiuotis ar pajuokauti. Yra ką pamatyti, apie ką pamąstyti. Čia įleidžiami asmenys tik nuo 13 metų, o jautresniems ir visai nerekomenduojama lankytis.
Teritorija dabar sutvarkyta. Išlikę kalinių barakai, valgykla. Į kai kuriuos pastatus galima įeiti, į kai kuriuos – tik pažiūrėti pro langą.
Barakuose įrengtos ekspozicijos pasakoja apie čia kalėjusiuosius, jų aprangą, prausyklos įrangą. Krūptelėti verčia kalinių įvairiausių apavų krūva – ją nuo žiūrovų skiria stiklas.
Senieji barakai neišlikę – juos primena tik pamatai.
Atrodo, kad teritorijos lankytojus ir dabar iš stebėjimo bokštelių kažkas stebi. Stebi ir einančiuosius prie dujų kameros pastatėlio bei krematoriumo, kur dujomis buvo nuodijami bei deginami kaliniai.
Įėjusieji į buvusios koncentracijos stovyklos teritoriją kairėje pusėje mato naujausius stovyklos statinius – barakus. Dabar iš jų likę tik pamatai.
Štuthofo koncentracijos stovykloje kalėjo daugiau kaip 100 tūkstančių asmenų, apie 65 tūkstančiai jų nužudyta. Ši stovykla liūdnai pagarsėjo fabriku, iš žmogaus riebalų gaminusiu muilą.
1945 metų gegužės 9-ąją Štuthofą išlaisvino tarybinė armija.
Koncentracijos stovyklos aukų atminimas įamžintas paminklu.
Autoriaus nuotr.
STOVYKLA: Štuthofo koncentracijos stovyklos teritoriją supa spygliuota viela. Kaip ir tada, kai apsilankymas joje žadėjo mirtį.
GATVĖ: Užrašas skelbia, kad buvusioji koncentracijos stovykla jau netoliese.
LIEKANOS: Iš kai kurių stovyklos pastatų belikę vien pamatai.
APSAUGA: Teritorijos pakraščiuose tebestūkso sargybos bokšteliai.
TAKAS: Koncentracijos stovyklos teritorijos pakraštyje stovi dujų kameros ir krematoriumo pastatai.
KROSNYS: Štuthofo koncentracijos stovyklos krematoriume sudeginta įvairių tautybių žmonių.
MIRTIS: Krematoriumo krosnyse nužudytieji žmonės virsdavo pelenais.
NUODAI: Dujų kameroje buvo nunuodijami žmonės.
EKSPONATAI: Viename iš barakų eksponuojama stovyklos kalinių apranga.
ŠVARA: Praustuvai, kuriais naudojosi stovyklos kaliniai.
VAGONAI: Kaliniai į stovyklą būdavo atgabenami traukiniu.
MAKETAS: Taip atrodė Štuthofo koncentracijos stovykla.