Mirti Šiauliuose draudžiama

Mirti Šiauliuose draudžiama

Mirti Šiauliuose draudžiama

Šiauliuose tirpsta plotai laidoti mirusiuosius. Miesto savivaldybė skelbs naują viešą pirkimą Daušiškių kapinių detaliajam planui rengti. Bet viešąjį interesą ginantys prokurorai teisme ginčija kapinėms vėl teikiamą planuoti didesnį plotą nei leidžia įstatymas.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Nesitraukiama nuo 65 hektarų

Prieš dvejus metus teismas panaikino Daušiškių kapinių detalųjį planą, nes buvo suplanuota per 60 hektarų vietoj leistinų 40 hektarų.

Apie tai žinota ir be teismų, bet žemės išpirkimas nestabdytas. Savivaldybei tai kainavo daugiau nei 8 milijonus litų. Skaičiuojama, jog be reikalo galėjo būti paklota apie 3 milijonus litų. Visuomenės poreikiams išpirkta ir eksmero Genadijaus Mikšio uošvių žemė.

Šiaulių rajono savivaldybė dar pernai išdavė planavimo sąlygų savadą naujam kapinių detaliajam planui rengti. Su miesto Savivaldybe suderino ir iškėlė užduotį suplanuoti vėl didesnį plotą – apie 65 hektarų teritoriją. Prokurorai planavimo salygų sąvado teisėtumą apskundė teismui.

Savivaldybė pernai gruodį bylą išlošė, įrodinėdama, jog sąvade keliama sąlyga kapinėms planuoti tik 40 hektarų, o likusius plotus – kapinių infrastruktūrai, sanitarinei zonai.

Bet Šiaulių apygardos administracinio teismo nutartį prokurorai yra apskundę Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Žino, ko dar nėra

„Prokurorai toliau ieško viešojo intereso. Bet tai mums netrukdo planą rengti“, – sakė „Šiaulių kraštui“ Rasa Budrytė, Šiaulių miesto vyriausioji architektė, Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja.

Anot architektės, prokurorai netiki, kad Savivaldybė suplanuos kapinėms tik 40 hektarų, jog laikysis įstatymo. Kodėl tada suplanuoti prašoma 65 hektarus? Anot R. Budrytės, nuo kapinių likę plotai būtų palikti kaip rezervuota valstybinė žemė.

„Ji visa dabar išsipirkta, kaip valstybės nuosavybė įregistruota, bet tai jau būtų nebe kapinių teritorija,"– tikino architektė.

Su pirkimais nesiseka

Paskelbtą viešo pirkimo konkursą naujam detaliajam planui rengti teko nutraukti. Dalyvavo du rangovai, vienas nepateikė visų reikiamų dokumentų, kitas užsiprašė 200 tūkstančių litų. Savivaldybei kaina buvo per didelė.

„Norėjome toliau derėtis dėl kainos neskelbiamų derybų būdų, bet Viešųjų pirkimų tarnyba pareikalavo skelbti naują viešą pirkimą, tą dabar ir darysime“, – sakė R. Budrytė.

Architektės teigimu, geriausiu atveju rangovas bus parinktas tik liepą. Po to keturis mėnesius truktų projektavimas.

„Metus vėl praradome, kada atsiras kapinės, daugiau nebeprognozuoju“, – sako R. Budrytė, kuri kai tik kapinių reikalai ėmė strigti teismuose, buvo leptelėjusi, jog „lavonus teks džiauti balkonuose.“

Kai kurie politikai mano, jog pigiau kapines galima įrengti, jeigu būtų panaudoti plotai šalia Ginkūnų kapinių.

„Aš dar gruodį Tarybai dėl to teikiau paaiškinimus, po jų – tylu, – sakė R. Budrytė. – Ginkūnuose vėl reikėtų ir naujo specialiojo plano, ir detaliojo plano, ir žemes išpirkti iš kažkieno uošvių.“

Žemes galima ir grąžinti

„Planavimo sąlygų sąvado naikinimas inicijuotas, kadangi kapinės planuojamos tame pačiame plote, – sakė „Šiaulių kraštui“ Šiaulių apygardos prokuratūros Civilinių bylų vyriausioji prokurorė Rita Dabužinskienė. – Reikia tik 40 hektarų, bet planuoti ima 65 hektarus. Kodėl taip daroma?“

Anot prokurorės, Savivaldybė rūpinasi ne tik kapinėmis, bet ir kažkieno privačia gerove.

Prokurorė pabrėžia, jog pagal Žemės įstatymą nereikalinga kapinėms žemė gali būti grąžinta savininkams. Savivaldybė tada turėtų galimybę susigrąžinti pinigus.

Vladas Damulevičius, Savivaldybės administracijos direktorius, neneigia, jog prie kapinių gali atsirasti sklypų, pavyzdžiui, paminklų dirbtuvėms, automobilių stovėjimo aikštelėms.

„Todėl ir prašome projektuotojų išnagrinėti situaciją visoje 65 hektarų teritorijoje, žiūrėsime, ką pasiūlys“, – sakė V. Damulevičius.

Ieškoma vietos kolumbariumams

Arūnas Adomaitis, Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas, iš naujo skaičiuoja, kiek užteks kapaviečių mirusiems laidoti Ginkūnų, K. Donelaičio gatvės kapinėse.

„Praėjusį spalį sakiau, jog 20 mėnesių, vadinasi, liko penkiolika, manau, ilgiausiai pusantrų metų“, – sako A. Adomaitis.

Per mėnesį naujų kapaviečių reikia 30–40. Ginkūnų kapinės toliau „spaudžiamos“, kertami želdiniai, naikinami net takai. K. Donelaičio gatvės kapinėse yra parengtas sektorius, kuriame gali būti apie 700 kapaviečių.

Greičiau nei naujos kapinės gali atsirasti privatus kolumbiariumas. Šalia K. Donelaičio gatvės kapinių grąžinamas sklypas, kurio savininkas ketina jį statyti.

Ieškoma vietos kolumbariumui ir prie Ginkūnų kapinių. Čia Savivaldybė pati statytų kolumbariumą arba pasiūlytų statyti verslininkams.

 

NUOMONĖ: Rasa Budrytė, miesto vyriausioji architektė, sako, jog prokurorai abejoja planu, kurio dar nėra: „Iš kur žino, kad išlipsime iš 40 hektarų?“

PLANAS: Šis Daušiškių kapinių detalusis planas, pagal kurį išpirkta žemė iš privačių asmenų, buvo panaikintas, nes suplanuotas plotas viršijo įstatymo nustatytą daugiau nei 20 hektarų.

Jono TAMULIO nuotr.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.