Mirė politikos mohikanas

Mirė politikos mohikanas

Mirė politikos mohikanas

Pirmasis po nepriklausomybės paskelbimo Lietuvos Prezidentas Algirdas Mykolas Brazauskas, dvyliktosios ir tryliktosios Lietuvos Vyriausybių vadovas po sunkios ligos mirė birželio 26 dieną.

A. Brazauskas gimė 1932 m. rugsėjo 22 dieną Rokiškyje. Vėliau Brazauskų šeima persikėlė gyventi į Kaišiadoris.

1951 m. A. Brazauskas baigė Kaišiadorių 1-ąją vidurinę mokyklą, 1951-1956 m. studijavo Kauno politechnikos institute. 1956-1957-aisiais dirbo Kauno hidroelektrinės statybos direkcijos vyriausiuoju inžinieriumi, 1958-1962 m.–Energetikos statybos tresto valdybos viršininku, 1962-1965 m.–Liaudies ūkio tarybos Statybinių medžiagų valdybos viršininku.

1965 m. A. Brazauskas tapo Lietuvos statybinių medžiagų pramonės ministru, 1967- aisiais–Valstybinio plano komiteto pirmininko pavaduotoju.

1974 m. jam suteiktas ekonomikos mokslų daktaro laipsnis.

Nuo 1977 iki 1988 m. A. Brazauskas buvo Lietuvos komunistų partijos Centro komiteto (LKP CK) sekretorius pramonės ir ekonomikos reikalams.

Prasidėjus atgimimui, 1988-ųjų spalio mėnesį A. Brazauskas tapo LKP CK pirmuoju sekretoriumi, tai yra faktiškuoju Lietuvos vadovu.

Jis dalyvavo masiniuose tautinio atgimimo renginiuose, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio steigiamajame suvažiavime, pritarė jo programai. 1989 m. su Sąjūdžio pritarimu A. Brazauskas išrinktas Tarybų Sąjungos liaudies deputatu.

Jo vadovaujama partija 1989 m. atsiskyrė nuo Sovietų Sąjungos komunistų partijos. 1990-ųjų gruodžio mėnesį vykusiame Lietuvos demokratinės darbo partijos (LDDP) steigiamajame suvažiavime buvo išrinktas jos pirmininku.

Grumdamasis su galinga, imperine Tarybų Sąjungos komunistų partijos valdžia, jis veikė ir diplomatiškai, ir ryžtingai.

1990 m. A. Brazauskas išrenkamas Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo deputatu, tapo Nepriklausomos Valstybės Atkūrimo Akto signataru.

Kad Lietuva 1990 m. kovo 11 d. atkūrė nepriklausomybę be aukų–didelis ir A. Brazausko nuopelnas.

Pirmojoje nepriklausomos Lietuvos Vyriausybėje A. Brazauskas buvo Ministrės Pirmininkės pavaduotojas.

Po 1992 m. rudenį vykusių Seimo rinkimų A. Brazauskas išrinktas Seimo Pirmininku. Pagal naująją Konstituciją laikinai pradėjo eiti Prezidento pareigas.

1993 m. vasario 14 d. vykusiuose Prezidento rinkimuose A. Brazauskas išrinktas valstybės vadovu. Kaip reikalauja Lietuvos Konstitucija, jis sustabdė savo veiklą LDDP.

1998 m. vasario 26 d. Prezidentas A. Brazauskas baigė kadenciją. Kelti savo kandidatūrą antrajai kadencijai atsisakė.

2001 m. pradžioje, susijungus Lietuvos demokratinei darbo ir Socialdemokratų partijoms, buvo išrinktas Socialdemokratų partijos pirmininku.

2000 m. Seimo rinkimuose A. Brazausko socialdemokratinė koalicija gavo daugiausiai vietų parlamente. Tačiau po rinkimų Prezidentas Vyriausybę pavedė formuoti centro dešinės politinėms jėgoms, sudariusioms Naujosios politikos bloką.

2001 m. birželį, suirus Naujosios politikos blokui, persiformavo Seimo dauguma. Socialdemokratai ir socialliberalai pasirašė bendradarbiavimo dokumentus. Naujosios daugumos Vyriausybę formuoti buvo pavesta A. Brazauskui.

Tų pačių metų liepos 12 d. A. Brazauskas pradėjo eiti dvyliktosios po Nepriklausomybės atkūrimo Lietuvos Vyriausybės vadovo pareigas.

Po Seimo rinkimų 2004-ųjų gruodžio 14 d. Seime patvirtinus tryliktosios Vyriausybės 2004-2008 m. veiklos programą, prisiekė naujoji koalicinė A. Brazausko vadovaujama Vyriausybė, kurioje veikė Darbo partijos, Socialdemokratų partijos, Naujosios sąjungos bei Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos deleguoti ministrai.

Dėl susidariusios politinės padėties Ministras Pirmininkas A. Brazauskas 2006 m. gegužės 31 d. pranešė apie savo ir tryliktosios Vyriausybės atsistatydinimą.

A. Brazauskas Lietuvos Vyriausybės Ministro Pirmininko pareigose dirbo penkerius metus, tai–ilgiausiai dirbęs Premjeras po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 1990 metais.

Dvyliktosios ir tryliktosios Vyriausybių Ministras Pirmininkas A. Brazauskas savo įpėdiniui paliko Lietuvą–NATO ir Europos Sąjungos narę, pagerėjusią krašto ekonomiką. Vėliau jau nebūdamas vienu aukščiausių Lietuvos pareigūnų A. Brazauskas ir toliau aktyviai dalyvavo šalies politiniame gyvenime, inicijavo ir globojo Valdovų rūmų projektą.

A. Brazauskas apdovanotas aukščiausiais Lietuvos Respublikos apdovanojimais: Vytauto Didžiojo ordino Didžiuoju kryžiumi, Vytauto Didžiojo ordinu su aukso grandine, Lietuvos nepriklausomybės medaliu. Jis taip pat yra pagerbtas daugelio užsienio valstybių aukščiausiais apdovanojimais.

Ekonomikos mokslų daktaras A. Brazauskas–Vilniaus Gedimino technikos, Kijevo, Minsko humanitarinio, Kauno technologijos universitetų Garbės daktaras.

A. Brazauskas su pirmąja žmona Julija užaugino 1959 m. gimusias dukteris dvynes–Audronę Usonienę ir Laimą Mertinienę.

Antroji žmona A. Brazausko žmona Kristina yra verslininkė.

Šalies vadovė pareiškė užuojautą

Po sunkios ir ilgos ligos šeštadienį mirus Prezidentui Algirdui Mykolui Brazauskui, valstybės vadovė Dalia Grybauskaitė pareiškė gilią užuojautą A. Brazausko artimiesiems.

„Iš gyvenimo pasitraukė nuoširdus žmogus, iškilus politikas, stovėjęs prie valstybės vairo atsakingais ir sudėtingais Lietuvos istorijos tarpsniais. Pirmojo po Nepriklausomybės atkūrimo tiesiogiai išrinkto Lietuvos prezidento stiprios ir charizmatiškos asmenybės atminimas ilgam išliks Lietuvos žmonių širdyse,–sakė Prezidentė D. Grybauskaitė.

Europos Komisijos Pirmininkas pareiškė užuojautą

Mirus Lietuvos Prezidentui ir Ministrui Pirmininkui Algirdui Mykolui Brazauskui užuojautą pareiškė Europos Komisijos Pirmininkas Žozė Manuelis Barozas (Jose Manuel Barroso).

„Reiškiu gilią užuojautą Lietuvos žmonėms dėl Lietuvos Prezidento ir Ministro Pirmininko Algirdo Mykolo Brazausko mirties.

Būdamas Prezidentu ir Ministru Pirmininku Algirdas Mykolas Brazauskas labai daug prisidėjo prie savo šalies integracijos į Europos Sąjungą. Mes glaudžiai bendradarbiavome, aš pažinojau jį kaip tikrą valstybės veikėją, kuris tvirtai rėmė mūsų Europos projektą ir jo vertybes.

Kartu su manimi užuojautą ir pagarbą reiškia visa Europos Komisija„,–sakoma Europos Komisijos Pirmininko pareiškime.

Mirus A. Brazauskui Seime bus rengiamas gedulingas posėdis

Mirus Prezidentui Algirdui Brazauskui Seime vyks gedulingas Seimo posėdis. Apie tai sekmadienį pranešė Seimo Pirmininkė Irena Degutienė.

„Bus paminėta ne tik tylos minute. Bus rengiamas iškilmingas gedulingas posėdis. Noriu priminti, jog A. Brazauskas buvo ne tik Prezidentas, Ministras Pirmininkas, bet ir Seimo Pirmininkas“,–sakė I. Degutienė.

KOMENTARAI

V. Landsbergis: A. Brazauskas liks įžymi Lietuvos politinio gyvenimo figūra

Nors Algirdo Brazauskas jau kurį laiką buvo pasitraukęs iš politikos, tačiau jis lieka ir liks įžymi Lietuvos politinio gyvenimo figūra, savaip susijusi su atgimimu ir ėjimu į nepriklausomybę, Eltai sakė Aukščiausiosios Tarybos–Atkuriamojo Seimo Pirmininkas, Europos Parlamento narys profesorius Vytautas Landsbergis.

Pasak jo, suprantama, kad tai ir Prezidentas, ir Ministras Pirmininkas, kurio veiksmai buvo svarbūs. V. Landsbergis užjaučia šeimą ir visus, kuriems Prezidentas buvo artimas.

A. Kubilius: A. Brazauskas Lietuvai atgaunant nepriklausomybę priėmė laisvės iššūkį

Lietuvai atgaunant nepriklausomybę Algirdas Mykolas Brazauskas priėmė laisvės iššūkį ir tai jį padarė vienu populiariausių ir įtakingiausių politikų per visus dvidešimt metų nuo Kovo 11-osios, skelbiama oficialioje Lietuvos Respublikos Vyriausybės užuojautoje.

„Lietuvos Laisvės Medis nebūtų toks tvirtas ir galingas, jei savo laiku Algirdas Mykolas Brazauskas nebūtų apsisprendęs priimti laisvės iššūkį. Esu tikras, kad Lietuvos žmonių širdyse ilgam liks šio išskirtinio politiko ir valstybės žmogaus šviesus atminimas. Reiškiu gilią užuojautą dėl pirmojo atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės Prezidento Algirdo Mykolo Brazausko mirties jo artimiesiems, bendraminčiams, Lietuvos piliečiams“,–Vyriausybės vardu užuojautą perdavė Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius.

A. Butkevičius: be A. Brazausko neįsivaizduojamas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimas

Lietuva neteko vieno iškiliausių politikų, kuris daug prisidėjo prie nepriklausomybės atkūrimo, teigia Socialdemokratų partijos lyderis, jos frakcijos Seime seniūnas Algirdas Butkevičius. Pasak jo, be šio asmens neįsivaizduojamas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimas.

Socialdemokratų lyderis, vertindamas A. Brazausko veiklą, sakė, kad tai žmogus, kuris labai mylėjo savo darbą, kuriam atidavė didžiąją gyvenimo dalį. Pasak A. Butkevičiaus, Prezidentas A. Brazauskas visada priimdavo racionalius sprendimus apgalvodamas kiekvieno jų pasekmes. „Tai žmogus, kuris gerbė kito žmogaus nuomonę, mokėdavo įsiklausyti į ją“,–sakė Socialdemokratų partijos vadovas.

Jo teigimu, A. Brazauskas daug prisidėjo prie Lietuvos demokratinės darbo ir Lietuvos socialdemokratų partijų susijungimo, bendros programos sukūrimo.

Anot A. Butkevičiaus, A. Brazauskas buvo ir ilgiausiai vadovavęs Vyriausybėms Premjeras, kuriam dirbant sparčiais tempais augo Lietuvos ekonomika ir gerėjo žmonių gyvenimas.

I. Degutienė: su A. M. Brazausko išėjimu baigiasi išskirtinis Lietuvos istorijos tarpsnis

Seimo Pirmininkė Irena Degutienė pareiškė nuoširdžią užuojautą dėl Jo Ekscelencijos Prezidento Algirdo Mykolo Brazausko mirties.

„Lietuvą pasiekė skaudi žinia apie pirmojo atkurtos nepriklausomos valstybės vadovo, Premjero, Nepriklausomybės Akto signataro Prezidento Algirdo Mykolo Brazausko išėjimą Anapilin“,–užuojautoje rašo Parlamento vadovė.

Seimo Pirmininkė pažymi, kad tikrajam tokių asmenybių mastui suvokti reikia istorinės distancijos, tačiau jau šiandien neabejotina Velionio darbų svarba naujųjų laikų Lietuvos istorijoje.

„Tautinis atgimimas, pastangos atsikratyti sovietinio palikimo ir kurti demokratiją, Lietuvos ūkio stiprinimas ir siekis integruotis į stipriausias gynybines bei politines–ekonomines struktūras visiems laikams bus neatskiriama nuo Algirdo Mykolo Brazausko vardo. Jam einant tiek valstybės Prezidento, tiek Vyriausybės vadovo pareigas, buvo daromi istoriniai sprendimai, ilgam nulėmę Lietuvos gyvenimą. Todėl su Algirdo Mykolo Brazausko išėjimu baigiasi ne tik Velionio biografija, bet ir išskirtinis Lietuvos istorijos tarpsnis“,–teigia užuojautoje Seimo Pirmininkė I. Degutienė.

Seimo Pirmininkė šią sunkią netekties valandą linki stiprybės Velionio šeimai, artimiesiems ir bendražygiams.

„Liūdną netekties valandą linkiu stiprybės ir reiškiu nuoširdžią užuojautą Velionio šeimai, artimiesiems, giminėms–visiems, ką Algirdo Mykolo Brazausko mirtis nuliūdino ir prislėgė“,–užuojautoje rašo I. Degutienė.

Pagal ELTA inf.

Vladimiro Gulevičiaus (ELTA) nuotr.

NETEKTIS: Netekome politikos mohikano Algirdo Mykolo Brazausko. Pirmasis po nepriklausomybės paskelbimo Lietuvos Prezidentas, dvyliktosios ir tryliktosios Lietuvos Vyriausybių vadovas po sunkios ligos mirė birželio 26 dieną. Fotografuota 1994 metais Radviliškio rajone.