Ministras ragina irkluoti

Ministras ragina irkluoti

Ministras ragina irkluoti

Vakar Šiauliuose ūkio ministras Dainius Kreivys pristatė ekonomikos gaivinimo planą. Ministro teigimu, „jūra audringa, tik irkluodami drauge, galime pasiekti sausumą“.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Dugnas dar nepasiektas

Šiaulių verslo inkubatorius, švenčiantis veiklos 10 metį, vakar prie apvaliojo stalo surengė diskusiją apie smulkiojo ir vidutinio verslo aktualijas. D. Kreivys prisipažino negalėjęs neatvažiuoti pasveikinti vieno geriausių šalies verslo inkubatorių. O miesto verslininkai iš pirmų lūpų turėjo progos išgirsti, kaip, anot ministro, „išsisuksime nuo krizės bangos“.

D. Kreivis atvirai sakė:„ Nesimato, kada padėtis pradės gerėti. Dugnas dar nepasiektas“. Ministro teigimu, per pastaruosius ketverius— penkerius metus į ekonomiką buvo įdėta 50 milijardų litų, kai realus poreikis tebuvo 20 milijardų litų. Tai sukėlė nekilnojamo turto rinkos, infliacijos, darbo užmokesčio “burbulus“.

Ekonomikai gaivinti — milijardai

Ekonomikos skatinimo plano priemonės susijusios su pinigų įliejimu į ekonomiką: verslo finansavimas, pastatų, daugiabučių namų renovavimas ir spartesnis Europos Sąjungos paramos panaudojimas.

Verslo kreditavimo šaltiniai — Europos Sąjungos fondų pinigai, Europos investicijų banko paskola ir nacionalinio biudžeto lėšos. Anot ministro, „galėtų būti per 10 milijardų litų, bet tiek nesugebėsime panaudoti“.

„Tačiau 5— 6 milijardai litų įsilies į ekonomiką, — sakė D. Kreivys. — Per praeitus metus iš apyvartos “iškeliavo“ apie 5 milijardai litų ir toliau tas procesas vyksta. Tai ir kompensuosime“.

Verslo fondui numatomi apie 2 milijardai litų. Už pusantro mėnesio verslą gali pasiekti pirmieji iki 100 milijonų litų, o didžiausioji kreditų dalis — gegužę— birželį, kai juos pradės skirstyti bankai. Rengiamas ir lizingo rėmimo paketas. Vyriausybė tikisi, jog bankai prisidės prie verslo kreditavimo. Tačiau, anot D. Kreivio, „bankai bijo“.

Skatinti numatoma eksportą ir investicijas, pramoninių parkų plėtrą. D. Kreivys tvirtino, jog nėra užmirštas ir vietinis smulkusis verslas, pradedantieji verslininkai. Nors plane apie juos nekalbama.

Pastatams renovuoti bus skirta apie 2 milijardus litų. Iš jų 880 milijonų litų — mokykloms, darželiams, ligoninėms ir kitiems viešiesiems pastatams renovuoti.

Gelbės Briuselio pinigai

Pasak D. Kreivio, dabar Briuselyje guli 7 milijardai litų, skirtų Lietuvai, bet per metus sugebama panaudoti tik 1,5 milijardo litų.

Finansų ministerija planuoja šiemet investiciniams projektams panaudoti 3 milijardus litų ES paramos. Keičiamos paramos teikimo ir naudojimo taisyklės. Jos iki šiol esą buvo griežtesnės, nei Briuselis reikalauja.

Projetų įgyvendintojai gali tikėtis iki 30 procentų avansinio finansavimo. Taip pat numatoma apmokėti pateiktas sąskaitas per 15— 20 dienų. Europos Komisija rengia sprendimą ir dėl projektų 100 procentinio avansinio finansavimo. Kai tik jis bus priimtas, analogišką sprendimą priims Lietuvos institucijos.

Verslo saulėtekiui — biurokratijos saulėlydis

Ministro teigimu, jau šiandien 20 verslą kontroliuojančių institucijų galima naikinti, apie 40 planuojama sujungti. Numatoma supaprastinti įmonių steigimo sąlygas, registravimą, teritorijų planavimą. „30 procentų mažinsime verslo biurokratizavimo naštą“, — žadėjo ministras.

Jis prisipažino, jog dabar net ministerijos tarpusavyje sunkiai susikalba: „Tarp ministerijų daug tranšėjų yra iškasta, biurokratai jas pasiryžę ginti ir kraujo sąskaita. Tranšėjas užkasinėju tarp Ūkio ir Užsienio reikalų, Švietimo ir mokslo minsiterijų“.

Numatoma ekonomikos skatinimo planą skelbti internete: su konkrečiomis užduotimis, jų vykdymo terminais ir atsakingų pareigūnų pavardėmis. „Galėsite stebėti, kaip mums sekasi ir žinoti “didvyrius“, — sakė ministras.

Citata

Briuselyje guli 7 milijardai litų, skirtų Lietuvai, bet per metus sugebama panaudoti tik 1,5 milijardo litų.

PRAŠYMAS: Ūkio ministras Dainius Kreivys iš Šiaulių verslo inkubatoriaus tribūnos ragino pasitikėti ekonomikos gaivinimo planu: „Dabar Vyriausybė užuot sulaukusi 100 dienų pasitikėjimo išgyvena 100 dienų nepasitikėjimo periodą“.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.