Ministras nori susigrąžinti žmonių pasitikėjimą

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Po susitikimo Savivaldybėje ministras Arūnas Dulkys iš mero Artūro Visocko išgirdo patarimą sugrįžti į Šiaulius po poros savaičių, nes „žemaičiams vienas karas neveikia“.
Šiauliuose apsilankęs sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys miesto savivaldybėje susitiko su meru Artūru Visocku. Pakankamai daug dėmesio skyrę Respublikinei Šiaulių ligoninei, kur po kolegės savižudybės, medikai ėmė skųstis mobingu, vadovai aptarė ir šiandien aktualius vakcinavimo, testavimo, pandemijos valdymo klausimus.

 

Viskas aišku „kaip žnyplės“

Po susitikimo su meru spaudos konferencijoje ministras kalbėjo, kad aptarė kelias temas, tačiau jam viena iš svarbiausių – kaip susigrąžinti žmonių pasitikėjimą. Visų pirma, kalbant apie tai, kas vyksta Respublikinėje Šiaulių ligoninėje.

„Mes visi suprantame, kiek čia žmonių beatvažiuotų, anksčiau ar vėliau ji liks pati su savimi ir tik jos pačios žmonės, keisdami organizacinę kultūrą, gali ką nors keisti“, – sakė A.Dulkys, apgailestaudamas, kad tokiuose jautriuose dalykuose trūksta pasitikėjimo.

Ministras pasakojo, iš mero išgirdęs, kad dar turėtų sugrįžti į Šiaulius ir ligoninę, kad vienas kartas žemaičiams neveikia.

„Kaip sako meras, čia viskas aišku, kaip žnyplės“, – citavo miesto vadovą ministras.

A. Dulkys labai džiaugėsi, kad būnant pas merą, sulaukė skambučio, kviečiančio dar sugrįžti į ligoninę ir pasikalbėti. Ministras tai vertino kaip atsiradusį pasitikėjimo grūdą.

Dar viena tema, kurią aptarė su Šiaulių meru – tai vakcinacja. Ką reikėtų daryti, kad nesustotų norinčių vakcinuotis žmonių skaičius.

„Miesto meras palaiko ir mano anksčiau išsakytą žinutę, kad vakcinavime prievartos negali būti. Vakcinavimas turi įpročio požymių. Negalima žmogaus versti prievarta arba užbombarduoti aktyvia reklama. Žmogus pats turi priimti sprendimą. Kai kam tai yra netgi vertybinis pasirinkimas. Jis turi suvokti, tikėti ir tada vakcinuotis“, – dėstė ministras.

Paklaustas, ar sutinka su meru A. Visocku, kad privalomas pradinukų testavimas yra valstybės mobingas prieš vaikus, A. Dulkys pabrėžė, kad negalima šitų temų susieti tokiu būdu. Jis aptarė su meru ir pandemijos valdymą. Ministras mano, kad ta pandemijos banga, kokio dydžio Lietuva turėjo, po jos pabaigos privers daug dalykų peržiūrėti.

„Testavimasis yra sėkmės vienas iš įrankių, kaip kovoti su virusu. Bet jis nėra vienintelis. Iš kiekvieno veiksmo turi būti mokomasi“, – kalbėjo svečias, pabrėžęs, kad plečiasi vakciavimas, keisis strategijos, bus sudarytos sąlygos vakcinuotis vaikams nuo 12 metų.

Ministras pasidžiaugė, kad kad nuo labai centralizuotų valstybės mastu sprendimų, ribojimų, kaskart vis labiau buvo pasitikima savivalda, vis labiau bendradarbiaujama, atsirado naujų formų ir vis daugiau savivalda įneša pasiūlymų. Tai, kas veikia viename regione, nebūtinai veiks kitame. Ateityje tai padės valdant bet kokią krizę.

„Aš manau, kad testavimas (mokinių-aut.) mums davė labai daug naudos. Bet aš negaliu paneigti to dalyko, kad ne visur buvo laiku viskas padaryta, ne visur laiku suveikė organizaciniai dalykai, gal ne visur laiku užteko testų. Visur dirba žmonės, nebūtinai mes viską gerai sukoordinavome“, – savikritiškai vertino sveikatos apsaugos ministras.

Meras tikisi teisingų sprendimų rugsėjį

Meras A. Visockas sakė, kad jam susitikimas buvo naudingas dėl tiesioginės galimybės pasakyti savo matymą. Kad ir dėl Respublikinės Šiaulių ligoninės. Čia žmonės mąsto vienaip. Ministrui sugrįžus po kurio laiko, gali būti daug informacijos, kuri taptų aiškesnė.

Pas meras nuomonės dėl įvykių ligoninėje, kai galimai dėl patirto mobingo nusižudė jauna gydytoja, nuomonės nepakeitė.

„Tai yra be galo skaudus įvykis, tačiau iš kitos pusės nereikia daryti skubotų išvadų. Tas ir vyksta. Nieko nėra lengviau, kaip nukirsti galvą. Nukirtai ir kas toliau? Reikia elgtis teisingai. Aš manau, kad ministras ir atvyko, kad galėtų pasielgti teisingai. Kitu atveju jis galėtų sėdamas Vilniuje priimti sprendimą ir jis būtų toks, koks būtų“, – savo aptakią poziciją pakartojo A. Visockas.

Jo manymu, žmonės, kurie mąsto plačiau, supranta, kad tai yra sisteminė visos Lietuvos bėda. Ir ne tik gydymo, bet ir švietimo bei kitose srityse. Ta žinia, kad įvyko toks įvykis, nėra gera Šiaulių miestui. Bet jis yra sisteminis įvykis, ir merui atrodo, kad nereikėtų sieti su miestu, kur jis beįvyktų.

Paklaustas, ar nepavyko ministrą atkalbėti nuo privalomo pradinukų testavimo, meras atsakė: „Kalbėjomės ir apie tai, bet dabar jau reikėtų žvelgti į priekį, ir ne tik į pradinukus, bet ir į kitas klases. Išmoksim tam tikras pamokas. Švietimo sistema nukentėjo todėl, kad buvo taikomas bendras modelis. Tikiuosi teisingų sprendimų rugsėjį ir kad visi vaikai atsiras klasėse“.

Kalbant apie prasidėjusį masinį vakcinavimą, A. Visockas sakė, jog vietinė valdžia neplanuoja kokių nors paskatinimo priemonių, kurios agituotų žmones skiepytis.

„Šiauliuose visi skiepai pasiekė savo adresatą. Vakcinavimo centras nedirbo pilna apimtimi. Žmonės renkasi patys. Žmonės skiepijasi, o nėra skiepijami“, – sakė miesto vadovas.