Ministrai apie „uždaromą“ Lietuvos-Baltarusijos sieną: tai labiau politinis pareiškimas

Dainiaus LABUČIO (ELTA) asociatyvi nuotr.
Vidaus reikalų ir susisiekimo ministrai tvirtina, esą esminių pokyčių po Aliaksandro Lukašenkos vakarykščio pareiškimo Lietuvos-Baltarusijos pasienyje neįvyko.
Baltarusijos prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai paskelbus apie sienų su Lietuva ir Lenkija uždarymą, vidaus reikalų ir susisiekimo ministrai sako, kad kol kas situacija pasienyje nepasikeitė.

Pavesta aiškintis situaciją

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė teigia neturinti duomenų apie kokius nors neįprastus veiksmus Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje. Kartu ji pabrėžia, kad pasienio pareigūnai bendradarbiauja su Baltarusijos sienos apsaugos atstovais, siekdami sužinoti naujausią informaciją apie situaciją.

„Šiuo metu neturime duomenų apie kokius nors veiksmus Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje, judėjimas vyksta įprasta tvarka.

Mūsų užduotis užtikrinti Šengeno išorės sienų kontrolę – tad atliekame nuolatinę stebėseną. Pareigūnai dirba įprasta tvarka, o Valstybės sienos apsaugos tarnybos įgaliotiniams pavesta kontaktuoti su Baltarusijos įgaliotiniais ir išsiaiškinti, kokia yra situacija ir kokie yra priimami sprendimai“, – Eltai perduotame komentare teigia vidaus reikalų ministrė R. Tamašunienė.

Tai tik politinis pareiškimas

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius Eltai sakė, kad oficialios informacijos iš Baltarusijos dėl uždaromų sienų nėra gauta, o pralaidumas Medininkų pasienio kontrolės punkte yra normalus.

„Tai yra politinę prasmę turintis pareiškimas. Oficialių pranešimų neturime nei mes, nei mums pavaldžios įmonės, ir per šią parą pralaidumas yra normalus, netgi sakyčiau, kad geras. Per Medininkus išvažiavo 426 krovininiai automobiliai, o įvažiavo į Lietuvą 462“, – Eltai sakė J. Narkevičius.

Jis taip pat pakartojo, kad su Ukrainos ir Lenkijos ministrais kalbamasi dėl to, kad iš Ukrainos grįžtantys Lietuvos vežėjai, vykdami per Lenkiją, esant būtinybei, galėtų aplenkti Baltarusiją.

„Esame sutarę dėl pralaidumo, reikalui esant, bet tai yra kritinis atvejis, jeigu jis įvyks. Manau, kad pareiškimai yra politinio pobūdžio, nes ir Baltarusijos vežėjams, ir ne tik vežėjams, sukels didžiulę problemą. Manau, kad su logika tai prasilenkia“, – kalbėjo ministras.

Trikdžių yra, bet jie neesminiai

J. Narkevičius sutiko, kad kai kuriais atvejais į Baltarusiją vykstantys vežėjai patiria „sudėtingesnių ir platesnių patikrinimų.“

„Gauname informacijos iš vežėjų, ji keičiasi galbūt priklausomai nuo vieno ar kito pareigūno. Bet tokių drastiškų (atvejų – ELTA), kaip buvo minėta, kad bus stabdomos mašinos su lietuvių registracijos numeriais ne tik pasienyje, bet ir teritorijoje, nėra. Bet yra tam tikrų atvejų (pasienyje – ELTA), kada atsiranda platesnis, gilesnis ir sudėtingesnis patikrinimas“, – sakė susisiekimo ministras.

Iš Lietuvos į Baltarusiją per Medininkų pasienio punktą vykstančių vilkikų eilėje, Pasienio kontrolės punktų direkcijos 9 valandos duomenimis, – 89. Prognozuojamas laukimo laikas – apie 6 valandos.

Pro Šalčininkus į Baltarusiją vykstantys vilkikai čia turėtų praleisti apie 2 valandas – eilėje laukia 18 vilkikų.

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka nurodė uždaryti vakarinę sieną su ES šalimis Lietuva ir Lenkija. Tai jis pareiškė ketvirtadienio vakarą Minske, pranešė valstybinė naujienų agentūra „Belta“. Taip pat sustiprinta apsauga pasienyje su Ukraina.

„Mes priversti atitraukti dalinius iš gatvės“, – sakė A. Lukašenka.