Mero padėjėjas žino, kaip pavadinti gimnaziją

Mero padėjėjas žino, kaip pavadinti gimnaziją

Me­ro pa­dė­jė­jas ži­no, kaip pa­va­din­ti gim­na­zi­ją

Šiau­lių mies­to Ju­liaus Ja­no­nio gim­na­zi­jos pa­va­di­ni­mą siū­lo­ma keis­ti net dviem pe­ti­ci­jo­mis. Ar pra­si­dė­jo pa­trio­tų var­žy­bos, ar­tė­jant Vals­ty­bės 100-me­čiui? Vie­nos iš pe­ti­ci­jų au­to­rius – mies­to me­ro pa­dė­jė­jas Aud­ris Nar­bu­tas. Me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas, va­kar su­ren­gęs spau­dos kon­fe­ren­ci­ją, ti­ki­na esąs šiuo klau­si­mu „neut­ra­lus“. Bet gim­na­zi­jos bend­ruo­me­nei dis­ku­si­ja jau pri­mes­ta.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Pro­pa­gan­di­nio ka­ro fo­nas

Pir­mie­ji į spau­dos kon­fe­ren­ci­ją atė­ję Ju­liaus Ja­no­nio gim­na­zi­jos di­rek­to­rius Ri­mas Bud­rai­tis ir „Ju­ven­tos“ pro­gim­na­zi­jos di­rek­to­rius Vy­tau­tas Gir­čius iro­ni­za­vo, jog „svar­bes­nių klau­si­mų ne­bė­ra“.

„To­kio dė­me­sio dar nie­ka­da ne­bu­vau su­lau­kęs“, – sa­kė R. Bud­rai­tis, pa­ma­tęs į jį nu­kreip­tas te­le­vi­zi­jos ka­me­ras ir fo­toa­pa­ra­tus.

Spau­dos kon­fe­ren­ci­jo­je da­ly­va­vo ir Sei­mo na­rys, Sei­mo is­to­ri­nės at­min­ties ko­mi­si­jos pir­mi­nin­kas Arū­nas Gu­mu­liaus­kas. Jis pri­mi­nė, jog vie­na po ki­tos pa­si­ro­dė dvi pe­ti­ci­jos. Pir­mo­ji – bu­vu­sio gim­na­zi­jos auk­lė­ti­nio Min­dau­go Sta­ku­čio su siū­ly­mu gim­na­zi­ją va­din­ti Jo­no No­rei­kos-ge­ne­ro­lo Vėt­ros var­du jau pa­nau­do­ta pro­pa­gan­di­nia­me ka­re prieš Lie­tu­vą. Vie­na­me ru­siš­ka­me po­rta­le spaus­di­na­ma me­džia­ga, tvir­ti­nant, jog J. No­rei­ka su­si­jęs su ho­lo­kaus­tu, ša­lia teks­to – me­ro A. Vi­soc­ko nuo­trau­ka.

„Nie­kas iš ma­nęs jo­kio in­ter­viu neė­mė, nie­kaip ne­su su tuo su­si­jęs“, – A. Vi­soc­kas aiš­ki­no, ko­dėl su­šau­kė spau­dos kon­fe­ren­ci­ją.

Gim­na­zi­jos bend­ruo­me­nė, me­ro žo­džiais, spręs keis­ti pa­va­di­ni­mą ar ne­keis­ti, ta­čiau pa­ts bū­tų už „bend­ri­nį pa­va­di­ni­mą, ne už pa­var­des“. Jo pa­dė­jė­jo A. Nar­bu­to idė­ja – su­teik­ti gim­na­zi­jai Va­sa­rio 16-osios var­dą.

A. Gu­mu­liaus­kas pa­brė­žė, jog dėl pa­siū­ly­mo dis­ku­tuo­ti bū­tų pa­grin­das – gim­na­zi­jo­je mo­kė­si ke­tu­ri Va­sa­rio 16-osios ak­to sig­na­ta­rai, trys iš jų bu­vo ir ak­to teks­to au­to­riai.

Pa­dė­jė­jas A. Nar­bu­tas ti­ki­no, kad jo siū­ly­mas yra reak­ci­ja į pir­mą­ją pe­ti­ci­ją, ku­ri ga­li­mai kė­lu­si „grės­mę Lie­tu­vai“. Ta­čiau sa­vo idė­ją jis yra va­di­nęs ir „do­va­na“ Vals­ty­bės 100-me­čio pro­ga.

Do­va­nė­lė – skal­dy­ti bend­ruo­me­nę?

V. Gir­čius, ku­ris yra ir is­to­ri­jos mo­ky­to­jas, pa­brė­žė, jog so­vie­ti­nis re­ži­mas pui­kiai su­ge­bė­jo pri­tai­ky­ti sa­vo reik­mėms as­me­ny­bių, tarp jų ir J. Ja­no­nio, vos 21 me­tus gy­ve­nu­sio poe­to, biog­ra­fi­ją.

„Bet tai ne­reiš­kia, kad da­bar tu­ri­me pul­ti kei­ti­nė­ti pa­va­di­ni­mus pe­ti­ci­jo­mis, kai­ta­lio­ti vi­zi­ti­nes kor­te­les, iš­ka­bas, – sa­kė V. Gir­čius. – Tik pa­ti bend­ruo­me­nė tu­ri spręs­ti, o ne kaž­ko­kie jau­ni po­li­ti­kai, ku­rie ar­tė­jant Vals­ty­bės 100-me­čiui var­žy­sis, kas yra di­des­nis pa­trio­tas."

Įver­ti­nant se­niau­sios mies­to gim­na­zi­jos reikš­mę, jis me­rui pa­siū­lė ver­čiau su­reng­ti prie gim­na­zi­jos Vals­ty­bės 100-me­čio pa­grin­di­nį mi­nė­ji­mą.

„Jei­gu Lie­tu­va bū­tų bu­vu­si lais­va 1946 me­tais, tai gim­na­zi­ja ne­bū­tų pa­va­din­ta Ju­liaus Ja­no­nio var­du“, – sa­kė gim­na­zi­jos di­rek­to­rius R. Bud­rai­tis. Bet pa­brė­žė, jog su tuo var­du gim­na­zi­ja gy­vuo­ja jau 71 me­tus, ir tik pa­tys ja­no­nie­čiai tu­ri spręs­ti, kaip gim­na­zi­jai va­din­tis, tar­tis su mies­to bend­ruo­me­ne.

„Per po­rą mė­ne­sių to ne­pa­da­ry­si, – sa­kė di­rek­to­rius. – Ki­ta ver­tus, prieš ypa­tin­gą Vals­ty­bės 100-me­čio šven­tę ne­lo­giš­ka bū­tų su­prie­šin­ti bend­ruo­me­nę.“

Jis pa­svars­tė, gal ga­li­ma neo­fi­cia­liai gim­na­zi­ją va­din­ti tie­siog Sig­na­ta­rų gim­na­zi­ja? Pa­ly­gi­no, kaip, pa­vyz­džiui, yra Lie­tu­vos tris­pal­vė ir Vy­čio vė­lia­va.

Jis taip pat pri­mi­nė, jog gim­na­zi­jos mu­zie­ju­je yra du J. Ja­no­nio po­rtre­tai: vie­nas so­viet­me­čio – vė­lia­vų fo­ne, ki­tas – B. Šal­čio su­kur­tas jau­no maiš­ti­nin­ko po­rtre­tas.

„J. Ja­no­nis ne­bu­vo joks bol­še­vi­kas, jis bu­vo idea­lis­tas, maiš­ti­nin­kas“, – pa­brė­žė R. Bud­rai­tis.

„Šiau­lių kraš­to“ klau­sia­mas, ar gim­na­zi­jai vis dėl­to lau­žo­mos ran­kos, at­sa­kė: „Ne­lau­žo­mos, su mu­mis kul­tū­rin­gai kal­ba­ma­si, bet, švel­niai ta­riant, tas klau­si­mas mums pri­mes­tas.“ Jo žo­džiais, „ab­so­liu­ti dau­gu­ma ne­sup­ran­ta po­rei­kio keis­ti gim­na­zi­jos var­do“.

„Ir pa­ts taip ma­nau“, – sa­kė di­rek­to­rius. Ta­čiau vis tiek tu­rės da­ry­ti me­ro pa­dė­jė­jui pa­ža­dė­tą bend­ruo­me­nės ap­klau­są.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Dėl gim­na­zi­jos var­do kei­ti­mo su­šauk­ta spau­dos kon­fe­ren­ci­ja Sa­vi­val­dy­bė­je ( iš kai­rės) – me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas, Sei­mo is­to­ri­nės at­min­ties ko­mi­si­jos pir­mi­nin­kas Arū­nas Gu­mu­liaus­kas, Ju­liaus Ja­no­nio gim­na­zi­jos di­rek­to­rius Ri­mas Bud­rai­tis ir „Ju­ven­tos“ pro­gimn­na­zi­jos di­rek­to­rius Vy­tau­tas Gir­čius.

Aud­ris Nar­bu­tas, me­ro pa­dė­jė­jas, ir gim­na­zi­jai pa­si­šo­vė „pa­dė­ti“ – iš­kė­lė idė­ją keis­ti Ju­liaus Ja­no­nio gim­na­zi­jos pa­va­di­ni­mą, tik ini­cia­ty­vą pa­gar­si­no kaip sa­vo do­va­ną Vals­ty­bės 100-me­čiui.

Ri­mas Bud­rai­tis, Ju­liaus Ja­no­nio gim­na­zi­jos di­rek­to­rius, ma­no, jog ne pir­mą kar­tą ke­lia­ma dis­ku­si­ja tik vėl su­skal­dys bend­ruo­me­nę. Ar tai rei­kia da­ry­ti prieš Vals­ty­bės 100-me­tį?