
Naujausios
Mero balių jau finansuoja Europos Komisija
Kai miestas savaitgalį gatvėse, aikštėse ir paežerėje šventė Šiaulių gimtadienį, Šiaulių meras Genadijus Mikšys surengė net keturis „baliukus“. Tik ne miestiečiams, o išrinktiesiems. Vaišėms pinigų meras jau gauna iš Europos Komisijos. “Tokie mero baliai tik rodo, kad praraja tarp valdžios ir miesto žmonių nesustabdomai didėja“, — pripažino viena šventinio baliaus dalyvė.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Iš vaišių — į vaišes
Penktadienio vakarą apie 800 svečių sugužėjo į Šiaulių miesto mero Genadijaus Mikšio priėmimą Šiaulių arenoje. Kviesta apie 1200 svečių.
Prie vaišių stalų sukosi ne tik 24 į Šiaulių dienas atvykusių šešių užsienio delegacijų svečiai, Šiaulių gimtadienį parėmę miesto verslininkai. Vaišinosi politikai, biudžetinių įstaigų, Savivaldybės darbuotojai.
Mero balius Šiaulių arenoje kainavo 3000 eurų arba apie 10350 litų. Už arenos nuomą, tikino meras G. Mikšys, nereikėjo mokėti.
Šeštadienio vakarą iškilminga puota buvo surengta viename iš prabangiausių miesto viešbučių. Ši puota buvo surengta užsienio delegacijų garbei, tačiau ten taip pat vaišinosi ir miesto bei šalies politikai, kai kurie Savivaldybės darbuotojai.
Meras penktadienį surengė pietus ir naujai išrinktos miesto garbės pilietės garbei, tačiau ir ten vaišinosi ne tik garbingi piliečiai. Dar vienas furšetas su užsienio svečiais vyko ir „Laiptų“ galerijoje.
Viena — masėms, kita — išrinktiesiems
Miestiečiams, šventusiems gatvėse ir aikštėse, buvo patiektas kitoks „meniu“ negu išrinktiesiems.
Arenoje svečiams buvo surengtas specialus koncertas. Šiaulių miesto koncertinės įstaigos, organizavusios mero priėmimo „meninę dalį“, direktoriaus pavaduotojas koncertinei veiklai Stasys Trijonis teigė, kad specialiai tik mero svečiams koncertavo Virgilijus Noreika, Marta Lukošiūtė, Kristina Svolkinaitė, Viktoras Malinauskas. Grojo Šiaulių kamerinis orkestras ir bigbendas.
„Solistai, kviesti specialiai mero priėmimui, kainavo per 3000 litų. Iš kokių pinigų buvo jiems mokėta, nežinau“, — tvirtino S. Trijonis.
Koncertas truko apie pusantros valandos.
Puotauta iš Europos Sąjungos pinigų
Vakar iš ryto Šiaulių savivaldybės atstovė spaudai Jūratė Rauduvienė į „Šiaulių krašto“ klausimą dėl išlaidų baliams, atsakė: “Jums nebus lemta sužinoti, iš kokių pinigų meras rengė puotą arenoje. Tai — rėmėjų pinigai, todėl sumų neturime teisės viešinti, skaitykite rėmėjus ant šventės programos ir žinosite.“
Bet netrukus meras G. Mikšys paaiškino: „Priėmimas arenoje kainavo 3000 eurų. Iš Europos Komisijos skirta pinigų“.
Po pietų atstovė spaudai J. Rauduvienė atsiuntė raštą, iš kurio paaiškėjo, už ką dvi dienas puotavo meras ir jo svečiai. Šiaulių savivaldybė gavo lėšų iš Europos Komisijos remiamos programos „Europa — jos gyventojams“. Remiamos programos tikslas — susigiminiavusių su Šiauliais miestų delegacijų susitikimas Šiauliuose “Šiaulių dienų“ metu.
Savivaldybė Europos Komisiją įtikino, kad gavus finansavimą bus ne puotaujama, o „siekiama pasidalinti geriausia bendradarbiavimo patirtimi bei pristatyti miestų pasiekimus darnaus Europos miestų vystymosi srityse, pristatyti svečiams lietuvių liaudies dainas, šokius, amatus“.
J. Rauduvienės teigimu, vien užsienio delegacijų priėmimui buvo išleista apie 25 tūkstančius litų. Į šią sumą įėjo ne tik 24 užsienio svečių apgyvendinimas ir maitinimas, bet ir vakarienė su miesto grietinėle viename iš Šiaulių viešbučio restoranų.
Praraja ar norma?
Ar laikas kelti dešimtis tūkstančių litų kainuojančias puotas, kai net Prezidentė Dalia Grybauskaitė atsisakė rengti priėmimą — aukštų svečių vaišes Daukanto aikštėje Valstybės dienos proga?
„Juk ne pirmi metai vyksta tokie mero priėmimai. Tai tradicija“, — paaiškino meras G. Mikšys.
„Tokie mero baliai tik rodo, kad praraja tarp valdžios ir miesto žmonių nesustabdomai didėja“, — apgailestavo viena biudžetinės įstaigos darbuotoja, prašiusi neviešinti jos pavardės.
Dalyvavusieji mero priėmime arenoje, nebuvo tokie kategoriški.
Vytautas Juškus, buvęs meras, Miesto tarybos narys: „Šitam merui paskutiniai metai šioje kadencijoje, tai juk pasirengimas savivaldybių rinkimams. Merui reikėjo pamaloninti kai kuriuos rinkėjus ir kitaip to baliaus nevertinu“.
Daiva Matonienė, Šiaulių vicemerė: „Mero priėmimas buvo tikrai gražus. Esu dalyvavusi užsienyje merų priėmimuose, tai jie būna dar didesni, dar daugiau vaišių. Mūsų miestai draugai mums daug padeda, užmezgėme kontaktų“.
Janina Ališauskienė, Šiaulių kultūros centro „Laiptų galerija“ direktorė: “Manau, kad toks bendravimas reikalingas. Visais laikais, o ypatingai sunkmečiu, miesto pirmasis asmuo, miesto šeimininkas turi parodyti dėmesį žmonėms, verslininkams“.
VAIŠĖS: Keptus paršelius baliams jau galima pirkti ir už Europos Komisijos paramos pinigus.
Meras Genadijus Mikšys: „Juk ne pirmi metai vyksta tokie mero priėmimai. Tai tradicija“.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė: „Jei mes ir Vyriausybė mano, ir politikai, kad pensijas galime kompensuoti tik nuo 2014-ųjų, tai gal ir pasvajokime apie balius tik nuo keturioliktų“.
APKLAUSA
Ar pritariate mero puotoms?
Vytautas BIKULČIUS, Šiaulių universiteto docentas:
— Žiūrint už kieno pinigus puotauja? Manau, kad miesto valdžiai reikėtų ieškoti šiuo metu kitokių formų, kaip panaudoti pinigus, kad tai pajustų miestas ir jo žmonės. Mero puota tikrai žmonių nesuvienys, o tik pagilins prarają tarp valdžios ir tautos. Jeigu žmonės pajunta atskirtį nuo valdžios — labai blogai.
Nors pasaulyje visokių pavyzdžių yra. Pavyzdžiui, Prancūzijoje Bastilijos paėmimo dieną Nikolia Sarkozi sukviečia į savo balius tik grietinėlę, niekas tuo nesistebi. Žmonės linksminasi atskirai, grietinėlė — atskirai. Eiliniai prancūzai nepajaučia jokios atskirties, nes jie ir taip gerai gyvena. Jeigu visi Lietuvoje gyventų gerai, manau, niekas nekreiptų dėmesio į mero surengtą baliuką. O mūsų merui reikėtų apie tai pagalvoti.
Zita BABIČ, buvusi pedagogė:
— Sunku patikėti, kad tokiu sunkiu Lietuvai, žmonėms metu miesto meras išdrįstų rengti puotą. Tai pažemino visus eilinius miesto žmones, kurie tikisi iš valdžios pagalbos, protingų sprendimų, kad valdžia būtų su žmonėmis. Meras privalėtų pateikti žmonėms argumentus, kodėl taip elgiasi.
Viačeslavas ir Eglė GAIDAMAKOS, šiauliečiai:
— Įsijautė meras! Mieste tiek bėdų. Blogai daro, kad švenčia atskirai nuo žmonių. Jie pasidarė sau šventę, o paprastiems žmonėms šiemet šventė nekaip surengta — nieko įdomaus. Beviltiška mūsų valdžia!
Artūras, šiaulietis:
— Aš nesmerkiu mero. Kuo blogai, kad pasivaišino užsienio delegacijos su šiauliečiais, pabendravo. Jeigu vien dejuosim, kad yra sunkmetis, kad Lietuva jau nieko neverta, kad mes maža tauta, mes niekada neišaugsim. Nereikia inkšti ir susipriešinti su valdžia.
Kęstutis DAMBRAUSKAS, studentas:
— Įsitikinęs, kad merui nereikėjo švęsti atskirai nuo žmonių. O labiausiai stebina, kad Europos Sąjungos pinigus galima naudoti baliams?! Valdžia miesto netvarko, o balius rengia.
Ką tokie baliai duoda? Gal geriau su užsienio delegacijomis užmegzti ryšius reikėtų dalykinėje aplinkoje, o ne prie stalo. Merui rašau minusą.