Meras protestuotų tik dėl „skriaudžiamų savivaldybių“

Meras protestuotų tik dėl „skriaudžiamų savivaldybių“

Meras protestuotų tik dėl „skriaudžiamų savivaldybių“

Šiaulių meras Genadijus Mikšys interviu „Šiaulių kraštui“ kalbėjo apie pesimistinį ir optimistinį šių metų miesto gyvenimo scenarijus. Ir kartu tvirtino, jog protestai gatvėse problemų neišspręs. Jis pats eitų protestuoti tik dėl, jo nuomone, skriaudžiamos savivaldos.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Metai baigti be skylės, bet ji vėl atsiveria

— Savivaldybės administracijos direktorius kalbėjo, kad praėjusieji metai bus baigti net su 22 milijonų litų skyle biudžete. Ar jau žinoma, kokia ta skylė?

— Savivaldybė iš tiesų nesurinko 16 milijonų litų planuotų pajamų. Iš jų 11 milijonų litų — planuoto gyventojų pajamų mokesčio, 2 milijonų litų — nekilnojamo turto mokesčio, 3,6 milijono litų — iš žemės pardavimo, nes neįvyko aukcionai.

Bet prognozės apie milžinišką skylę nepasitvirtino. Realiai jos iš viso neliko. Dėl pernai mums suplanuoto nerealaus 20 procentų biudžeto augimo valstybei turėjome grąžinti 25 milijonus litų dotacijos. Tačiau biudžeto neįvykdėme ir gražinome tik 10 milijonų litų. 15 milijonų negrąžinome ir negrąžinsime, nes neturime ką grąžinti. Metų gale Finansų skyrius nepadarė kai kurių išlaidų, todėl biudžetas praktiškai susibalansavo.

— O skolų Savivaldybė neturi?

— Turi. Bet kreditorinė skola atitinka biudžeto skolų limitą. Paskolų suma negali viršyti 35 procentų biudžeto pajamų, o jų esame paėmę už 34,4 procento. Dėl projektų, kuriuos remia Europos Sąjunga, skolos limitas didinamas dar 18 procentų.

Bet situacija nėra gera. Pagal valstybės nustatytus rodiklius šių metų miesto biudžetas yra 273 milijonų litų. Pradėjome dėlioti — niekaip nesusibalansuoja. Trūksta apie 20 milijonų litų — dėl valstybės priimtų įstatymų didinti algas.

— Kieno sąskaita būtų mažinamos išlaidos?

— Jeigu ir kitos savivaldybės taip pat nesubalansuos biudžetų, kelsime klausimą, kad savivaldybėms tenkantis gyventojų pajamų mokesčio procentas būtų didinamas.

— Gal Savivaldybė jau turi antikrizinį planą?

— Dar rengiame. Savivaldybės administracija atlieka namų darbus. Iki vasario mėnesio turi pateikti siūlymus.

— Pats dirbote Administracijos direktoriumi, Jūsų akimis, kur išlaidas galima mažinti?

— Etatus biudžetinėse įstaigose reikia peržiūrėti. Kai kurios laiko laisvus etatus, žmonių nepriima, o vėliau susitaupo pinigėlius ir pasiskirsto priedus prie algų. Jeigu yra nereikalingas etatas, jį reikia mažinti. Pačioje savivaldybėje taip pat.

Gelbės europiniai milijonai

— Ar Jums neatrodo, kad valdžia nuo žmonių tik tolsta? Įsirengėte vieną langelį ir elektroniniais užraktais užsidarėte nuo žmonių. Ar būtumėte sulaukę pensininkų protesto, jei ne tie užraktai? Ar neteks Savivaldybės duris atrakinti?

— Ne, neteks. Bet nesiginčiju, mūsų bėda, kad pensininkai negalėjo patekti į Savivaldybėje jiems skirtą patalpą susirinkimams. Padarėme užraktus ir pamiršome žmones įspėti.

Anksčiau Savivaldybėje tiesiog netvarka buvo. Kas nori, tas vaikšto po kabinetus. Vienas langelis žmonių patogumui padarytas. O su žmonėmis susitikti yra kitos formos — susitikimai bendruomenėse, gyventojų priėmimai.

— Kokį įžvelgiate pesimistinį ir optimistinį šių metų veiklos scenarijus?

— Jeigu nesubalansuosime biudžeto, teks mažinti visas programas, laisvus etatus, visoms biudžetinėms įstaigoms mažiau pinigų teks. Gal net gruodžio mėnesio atlyginimus teks mokėti tik po Naujųjų metų. Čia pesimistinis scenarijus.

Optimistinis — reikia tikėtis, kad bus surenkama daugiau mokesčių. Be to, šiais metais gausime 211 milijonų litų europinių pinigų miesto projektams įgyvendinti. Patiems reikės prisidėti tik 6 milijonais litų. Iš jų 5 milijonais litų, tiesiant vandentiekį Medelynui ir Kalniukui. Iš viso tam projektui skiriama 72 milijonai litų.

— Kokie projektai dar bus pradėti, kam atneš darbo?

— Darbo turės ir projektuotojai, ir statybininkai, ir kelininkai. Industrinio parko antrojo etapo plėtrai gauname 8 milijonus litų. Miesto gatvių jungtims tiesti — 18 milijonų litų. Talkšos ežero šiaurinę dalį valyti — 6,1 milijonų litų. Oro uosto užterštoms teritorijoms tvarkyti — 2,5 milijono litų. Bus renovuojamos penkios mokyklos — Gegužių (3,5 milijono litų) Lieporių (3,8 milijono litų), Didždvario, Romuvos gimnazijos — abiems skiriama po 4,5 milijono litų. Dar J. Janonio gimnazija, kuriai skirta 0,3 milijono litų. Pradėsime Senelių namų projektą įgyvendinti, tam gauta apie 4 milijonus litų ES paramos.

Ikimokyklinėse įstaigose keisime langus, steigsime Psichikos sveikatos dienos centrą, rengsime miesto centrinės dalies planą.

Tie projektai pajudės, ir tai teikia optimizmo.

Apie kainas ir protestus

— Bet nedarbas mieste jau didėja kasdien. Kaip švelninsite situaciją? Ar plėsite viešuosius darbus?

— Savivaldybė gali tik skatinti įmones kurti darbo vietas Industriniame parke. Rengiamas Tarybos sprendimas suteikti tokioms įmonėms mokestines lengvatas, kad daugiau priviliotume investuotojų.

Bet yra kitas dalykas. Kai per mėnesį šalyje keičiasi įstatymai, koks užsienio investuotojas važiuos į Lietuvą? Neturėkime iliuzijų. Vietiniai investuotojai — viltis. Pasirašome sutartį su „Saldos prekyba“ — pirmąja bendrove, kuri kursis Industriniame parke. Muitinė dar investuos į Industrinį parką. Laukiame kitų iniciatyvų.

Dėl viešųjų darbų pasikeitė politika — valstybė sumažino savo pinigų dalį. Pernai dėl to pusės milijono litų neišnaudojome. Patys šimtu procentų jų negalime finansuoti, kai miesto biudžete 20 milijonų litų deficitas prognozuojamas.

— Vežėjai, vandens tiekėjai, atliekų tvarkytojai prašys didinti kainas. Kokia bus miesto Tarybos pozicija?

— Šiauliuose atliekų tvarkymo rinkliava vienam gyventojui yra 56 litai per metus. Kitose apskrities savivaldybėse — 60 litų. O visos esame vienoje sistemoje. Turėsime susilyginti.

Vežėjai prašys 14 procentų didinti bilietų kainas — dėl padidėjusio PVM. Jeigu jas padidinsime iki 1 lito 60 centų, tai jos vis tiek bus mažesnės, nei kituose didžiausiuose miestuose. O „Busturo“ elektroninio bilieto įvedimą atidėsime.

„Šiaulių energijai“ šilumos kainą pernai padidinta, ir manau, nereikės didinti. Dujų kaina pradėjo kristi, tad bendrovės padėtis susibalansuos. Manau, šildymo sezonui pasibaigus, ji jokio nuostolio nebeturės.

Ar reikia didinti vandens kainą? Labai abejoju. Bet miesto Taryboje yra 31 narys. Pats esu prieš kainų didinimą, nes reikia dar paieškoti vidinių rezervų.

— Žmonės išeina į gatves. Ar pats, kaip pilietis, eitumėte šiandien protestuoti?

— Manau, ne iš gero gyvenimo daromi antikriziniai sprendimai. Ar ponas Kubilius tik savo kaprizą nori patenkinti? Reikia suprasti viena — pinigus į biudžetą tik per mokesčius galima surinkti.

Jeigu žadama apmokestinti automobilius, tai tie pinigai keliaus gatvių remontui. Jeigu tų mokesčių nerinksime, važinėsime duobėtomis gatvėmis ir mašinas dažniau vešime į autoservisą. Logika elementari.

— Bet gal reikėtų ir žmonių paklausti — o gal jie sutiks dar pavažinėti duobėtais keliais?

— Žmogus visada sakys: „Ne, nereikia to mokesčio“. Bet jeigu sakysime, kad ir to, ir to nereikia, tada iš tiesų ateis krizė.

Kai namuose plytelės pradeda kristi, iš karto jas vėl klijuojate, nelaukiate, kol siena bus plika. Nes tada ir sieną reikės remontuoti, ir plyteles pirkti.

Aš protestuočiau nebent dėl skriaudžiamų savivaldybių. Vyriausybė jau sako, kad gruodį mokesčiai neblogai buvo surinkti, bet mes — savivaldybės — matome, kad esame skriaudžiamos. Į kokią ministeriją nuvažiuotum, atsitrenki kaip į sieną.

Kam ta savivalda reikalinga, jeigu jokios savivaldos nėra. Esame vykdomieji komitetai, kurie įgyvendina centralizuotos valdžios nustatytus rodiklius. Tad ir vadinkimės tikruoju vardu.

— Pernai kalbėjote apie politinių postų mažinimą. Ar politinė pertvarka jau užmiršta?

— Ne. Bet kai valdančiojoje koalicijoje yra keturios— penkios partijos, tai sudėlioti visų norus labai sunku. Dėl lėšų taupymo postus teks mažinti. Tik kokio formato, dar neaišku.

— Sausio 13-ąją minint, Savivaldybės Administracija šiemet vos „nesutaupė“ atminimo laužo. Ar antikriziniais planais nepridengiama iniciatyvos stoka?

— Niekuomet nebūtume pastatę nė arenos, nė bulvaro nebūtume pradėję tvarkyti, jeigu būtume sakę: „Nedarykime, nes nėra pinigų“.

Pikčiausia, kai taupomas litas, o prarandama daug daugiau — ne tik finansiškai, bet ir moraliai. Kas garsina Šiaulius? Ar ne toks festivalis, kaip „Saulės žiedas“? Džiaugiuosi, kad dar pernai apsisprendėme, jog šiam festivaliui skirsime lėšų iš šių metų biudžeto, nepaisant koks jis bus.

CITATA

Esame vykdomieji komitetai, kurie įgyvendina centralizuotos valdžios nustatytus rodiklius. Tad ir vadinkimės tikruoju vardu.„

NUOSTATA: Šiaulių meras Genadijus Mikšys centrinės valdžios veiksmus dėl mokesčių didinimo pateisina: „Reikia suprasti viena — pinigus į biudžetą tik per mokesčius galima surinkti“.

 

 

 

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.