Menų fabrikui dar reikia pastato

Menų fabrikui dar reikia pastato

Menų fabrikui dar reikia pastato

Šiaulių miesto savivaldybė paskelbė viešas derybas pirkti pastatui buvusio „Elnio“ fabriko teritorijoje. Jis reikalingas Menų fabrikui įkurti. Jeigu miestas pastato neįsigis, “nuplauks“ pažadėta milijoninė parama idėjai įgyvendinti.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Paraišką teikti vėluos

Savivaldybė jau paprašė Ūkio ministerijos atidėti paraiškos paramai gauti teikimo terminą. Šiaulių Menų fabrikui ketinama skirti 8 milijonus litų europinės paramos lėšų. Paraišką reikėtų teikti liepos 30 dieną, bet nėra pagrindinio dalyko, reikalingo projektui įgyvendinti — pastato.

Pastatą pirkti iš biudžeto lėšų miesto Taryba apsisprendė dar balandį, kai galutinai buvo atmesta pirminė idėja Menų fabriką kurti privačiame — UAB „Aigela“ — pastate. Dėl jo su verslininkais jau net buvo sudaryta panaudos sutartis 25 metams.

Po to bandyta derėtis pastatą išpirkti, bet derybos buvo nesėkmingos. Svarstyta, gal ieškoti net kitos pramoninio paveldo vietos — „Rūtos“ saldainių fabriko ar dar kitos. Bet paaiškėjo, kad keisti idėjos įgyvendinimo vietą — per vėlu. Projektas nebeatitiktų paramos teikimo sąlygų.

Šiaulių miesto vicemerė Daiva Matonienė sako, jog pastato viešo pirkimo procedūros pradėtos, kad viskas būtų „vieša ir skaidru“. Verslininkų siūlymų laukiama iki rugsėjo 2 dienos.

Konkursas rugsėjį

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Denis Michalenko neslepia, jog preliminariai bandyta tartis su visais „Elnio“ teritorijoje esančiais kultūros paveldo pastatų savininkais. Nes gali būti perkami tik kultūros paveldo registre įregistruoti pramoninio paveldo pastatai. Jų buvusio “Elnio“ fabriko pastatų komplekse yra apie dešimt.

„Bet vieni verslininkai iš tų derybų iš karto išėjo, kiti užsiprašė nerealios kainos, — sakė D. Michalenko. — Todėl paskelbėme viešas derybas, rinksimės pagal pasiūlytą mažiausią vieną kvadratinio metro kainą. Be to, perkame ne patalpas, o atskirą pastatą, kuris turi būti nuo 1,5 tūkstančio iki 4 tūkstančių kvadratinių metrų.“

Klausiamas, kiek Savivaldybė ketina pakloti, D. Michalenko teigė: „Tikrai ne milijoną litų — iki kelių šimtų tūkstančių“.

„Aigelos“ bendrovės savininkas Arūnas Šulcas “Šiaulių kraštui“ teigė, jog ketina dalyvauti konkurse. Siūlys Savivaldybei pirkti komplekso kampe esantį pastatą — prie pat Vilniaus gatvės ir Ch. Frenkelio vilos tvoros.

„Manau, tai vienas patraukliausių pastatų Menų fabrikui, — sakė verslininkas, — Bet jeigu Savivaldybė norės iš mūsų pastatus pirkti “už dyką“, kažin kaip jai seksis.“

Neringa Bareikienė, UAB „Alnera“ savininkė, kuriai “Elnio“ teritorijoje taip pat priklauso kultūros paveldo pastatas, jokiose derybose su Savivaldybe neketina dalyvauti.

„Čia mūsų verslas, iš ko gyventi pardavus pastatą? Juolab kad skelbia, kad lems mažiausia kaina, — sako verslininkė. — Dabar čia jau yra trauka, įkurs Menų fabriką, dar padidės. Niekur iš čia verslo neketiname perkelti.“

Menininkai domisi

Savivaldybės Investicijų ir miesto plėtros skyriuje tvirtinama, kad projektas menininkus domina. Jų rezidencijoms, studijoms numatoma skirti 60 procentų visų patalpų.

Svarstoma rugsėjį dėl Menų fabriko surengti tokias kūrybines dirbtuves, kokios buvo surengtos dėl Prisikėlimo aikštės.

Pasak Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vyr. specialistės Letos Rinkevičienės, kūrėjai ypač suaktyvėję po pavasarį surengtos viešos diskusijos apie Menų fabriką. Į skyrių kreipėsi kino ir animacijos kūrėjai, dizaineriai, kiti menininkai. Bet kol kas niekas negali pasakyti, kokiomis sąlygomis jie galės kurtis.

Vaiva ir Artūras Vidmantai, interjero dizaino kūrėjai, jau yra įsikūrę „Elnio“ pastatuose. Vienareikšmiai tvirtina, jog Menų fabriko idėja gera.

„Tik pati idėja dar labai abstrakti, į kurią pusę pakryps, neaišku, kokie menai kursis?“ — sako Vaiva.

Ar patys kurtųsi? „Informacijos stinga, kokios būtų patalpų nuomos kainos, kokios kitos sąlygos? — sako A. Vidmantas. — Aš iš viso atsitiktinai apie tą idėją sužinojau.“

VIETA: Menų fabrikui tiktų tik kultūros vertybių registre įregistruoti pramoninio paveldo pastatai — jų „Elnio“ fabriko teritorijoje yra apie dešimt.

 

VERSLAS: „Čia mūsų verslas, ką darysi pastatą pardavęs, kai tokios mažos nekilnojamojo turto kainos“, — sako verslininkė Neringa Bareikienė.

 

NUOMONĖ: Vaiva ir Artūras Vidmantai, interjero dizaineriai mano, jog Menų fabriko idėja gera, bet dar labai abstrakti, kad su ja menininkai galėtų sieti konkrečius planus.  

Jono TAMULIO nuotr.