Medžių „euroremontas“ – plikas miestas

Medžių „euroremontas“ – plikas miestas

Me­džių „eu­ro­re­mon­tas“ – pli­kas mies­tas

Šiau­lių mies­to cent­re au­gan­tys me­džiai gy­ve­na pa­sku­ti­niuo­sius me­tus. Su eu­ro­pi­niais vie­šų­jų erd­vių su­tvar­ky­mo pro­jek­tais ar­tė­ja ma­si­nis jų kir­ti­mas. Re­konst­ruo­to­je Dva­ro gat­vė­je at­so­din­ti men­ki me­de­liai ne­be­go­žia pli­kos erd­vės. Pa­na­šus li­ki­mas lau­kia ir ki­tų cent­ro erd­vių.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ru­ta@sk­ras­tas.lt

Mies­to cent­ras „ap­si­nuo­gins“

Sa­vi­val­dy­bė­je vie­nas po ki­to pri­sta­to­mi mies­to erd­vių su­tvar­ky­mo pro­jek­tai, ir aiš­kė­ja, kad me­džių kir­ti­mai apims vi­są mies­to cent­rą. Ža­lias mies­tas taps pil­kas?

Me­džiai bus ker­ta­mi Pri­si­kė­li­mo aikš­tė­je, Til­žės gat­vės at­kar­po­je nuo Vy­tau­to iki Auš­ros alė­jos, Auš­ros alė­jo­je, Kaš­to­nų alė­jo­je, Vil­niaus gat­vės pės­čių­jų bul­va­ro da­ly­je nuo Til­žės iki Drau­gys­tės pro­spek­to, Drau­gys­tės pro­spek­te, Po­vi­lo Vi­šins­kio gat­vė­je.

Tik vie­nas ki­tas me­dis bū­tų iš­sau­go­tas. Pri­si­kė­li­mo aikš­tė­je – ke­tu­ri is­to­ri­niai ąžuo­lai ir du kle­vai, ąžuo­las Til­žės gat­vė­je – ties „Rū­tos“ fab­ri­ku, Drau­gys­tės pro­spek­te – da­lis kaš­to­nų, bul­va­re – ke­lios lie­pos ties am­fi­teat­ru.

Žo­džio „kir­ti­mas“ ven­gia ir pro­jek­tuo­to­jai, ir sa­vi­val­dy­bi­nin­kai. Aiš­ki­na­ma, jog „me­džiai bus kei­čia­mi“. Ar­gu­men­tuo­ja­ma, jog me­džių ne­ver­ta iš­sau­go­ti: ir la­jos ne­gra­žios, ir ko­ne vi­si ser­gan­tys, ir tink­lus klo­ti truk­do.

Pro­jek­tų pri­sta­ty­muo­se ke­lia­mi klau­si­mai dėl siau­ri­na­mų gat­vių, dvi­ra­čių ta­kų, au­to­mo­bi­lių sta­ty­mo aikš­te­lių, o me­džių gy­nė­jų ne­gir­dė­ti.

Su­si­tai­ky­ta su eu­ro­pi­ne ma­da, dik­tuo­jan­čia mies­tuo­se so­din­ti ma­žų la­jų me­de­lius, ar neap­rė­pia­mas bend­ras vaiz­das, kaip at­ro­dys mies­tas po vi­sų šių re­konst­ruk­ci­jų?

Sa­vi­val­dy­bės po­zi­ci­ja – kirs­ti

Eg­lė Bru­žie­nė, Mies­to ūkio ir ap­lin­kos sky­riaus ve­dė­ja, „Šiau­lių kraš­tui“ grin­dė Sa­vi­val­dy­bės po­zi­ci­ją.

„Me­džiai mums rū­pi, – pa­ti­ki­no E. Bru­žie­nė. – Bet šiuo me­tu au­gan­tys me­džiai ir Pri­si­kė­li­mo aikš­tė­je, ir ki­to­je mies­to te­ri­to­ri­jo­je yra bran­dūs, pa­sie­kę 50–60 me­tų, jų gy­va­vi­mas ne­beil­gas. Jei­gu da­bar ne­kir­si­me, po 10 me­tų vis tiek tu­rės bū­ti kei­čia­mi.“

Esą, jei­gu bū­tų pa­lik­ti, ne­bus nei es­te­ti­nio vaiz­do, nei ko­ky­bės.

„Ge­riau tuos me­džius da­bar paau­ko­ti ir at­so­din­ti gra­žiais svei­kais me­de­liais, ku­rie augs dar 40–50 me­tų, erd­vės tik­rai ne­bus iš­pli­kin­tos, – tvir­ti­no E. Bru­žie­nė. – Pra­šo­me iš­sau­go­ti tik ver­tin­giau­sius me­džius.“

Re­konst­ruo­ja­mo­se gat­vė­se ir bul­va­re bū­tų so­di­na­mos ma­ža­la­pės glaus­ta­ša­kės lie­pos, ko­kios pa­so­din­tos at­nau­jin­to­je prieš aš­tuo­ne­rius me­tus bul­va­ro da­ly­je ir Dva­ro gat­vė­je. Kaš­to­nų alė­ją iš­kir­tus bus so­di­na­mi raus­va­žie­džiai kaš­to­nai.

Sa­vi­val­dy­bi­nin­kės žo­džiais, bus so­di­na­mi „di­de­li me­džiai“. Ko­kio dy­džio? Ar Vil­niaus gat­vės bul­va­re, pa­vyz­džiui, so­din­tos di­de­lės lie­pos?

„Be abe­jo, – at­sa­kė E. Bru­žie­nė. – Ir Dva­ro gat­vė­je pa­so­din­ti di­de­li me­džiai. Aiš­ku, ne­rei­kia no­rė­ti, kad iš kar­to to­kie bū­tų. Pro­jek­tuo­to­jų pra­šo­me, kad bū­tų nu­ma­ty­ta so­din­ti di­des­nių pa­ra­met­rų me­džius.“

Sa­vi­val­dy­bė­je žel­di­nių rei­ka­lus ku­ruo­jan­ti spe­cia­lis­tė Lau­ra Rim­ku­vie­nė „Šiau­lių kraš­tui“ tiks­li­no, jog so­di­na­miems mies­te me­de­liams yra nu­sta­ty­ti mi­ni­ma­lūs rei­ka­la­vi­mai.

So­di­nu­kų aukš­tis tu­ri bū­ti ne ma­žes­nis kaip 2 met­rų 20 cen­ti­met­rų, ka­mie­no apim­tis met­ro aukš­ty­je – 10–12 cen­ti­met­rų.

Pa­na­šaus dy­džio ma­ža­la­pės glaus­ta­ša­kės lie­pos ir pa­so­din­tos Dva­ro gat­vė­je. Jos au­ga iki 5 met­rų aukš­čio, bet di­de­lių la­jų ne­rei­kia ti­kė­tis – pa­vė­sio ne­su­teiks.

Lai­ko­ma, kad ši lie­pų veis­lė yra at­spa­riau­sia tar­šai ir la­biau­siai tin­ka mies­tui. Per me­tus mies­te to­kių lie­pų pa­so­di­na­ma apie 150. Iki šiol so­din­tos „mi­ni­ma­lios“, nes to­kie so­di­nu­kai kai­nuo­ja pi­giau.

„Per­nai kai­na­vo 50–60 eu­rų“, – sa­kė spe­cia­lis­tė.

„Ką so­din­ti – šiau­lie­čių rei­ka­las“

„Miš­ke nor­ma­lu, kai me­dis pa­ts iš­virs­ta, o mies­te ne­ga­li­ma to lauk­ti, – tei­gia Šiau­lių uni­ver­si­te­to Bo­ta­ni­kos so­do va­do­vas Mar­ty­nas Kaz­laus­kas. – Me­džius mies­te rei­kia pjau­ti, ne­lau­kiant, kol jie per­bręs ir iš­pus.“

Nors daug kam šir­dį skau­da, bet to­kius me­džius ne­be­sau­gu lai­ky­ti. Ki­ta ver­tus, jei­gu miš­kas „pa­ts me­džius at­nau­ji­na, tai mies­te jie pa­tys neat­si­nau­jins.“

Moks­li­nin­kas siū­ly­tų so­din­ti di­de­lius me­džius – ne ma­žes­nius kaip 3–4 met­rų aukš­čio, o ka­mie­no apim­tis – kaip ran­kos. „Pirš­to“ sto­rio ne­re­ko­men­duo­tų so­din­ti.

Di­de­lius me­džius pa­so­di­nus ir vaiz­das bū­tų ki­toks, ir ma­žes­nė ri­zi­ka, kad juos kas nu­lauš. Tech­no­lo­gi­jos lei­džia net 6 met­rų aukš­čio me­džius so­din­ti ir jie pri­gy­ja.

„Ką so­din­ti, kaip so­din­ti – tai mū­sų, šiau­lie­čių, rei­ka­las, – pa­brė­žia M. Kaz­laus­kas. – Ne tik bio­lo­go ir kraš­to­vaiz­džio spe­cia­lis­to, bet ir vi­suo­me­nę įtrauk­ti rei­kia – daug žmo­nių tas klau­si­mas lie­čia. Mies­to ap­lin­ka – ne miš­kas, pa­tys ją tu­ri­me tvar­ky­ti ir rei­kia bend­ro su­ta­ri­mo. Tik kas ge­riau­sia, nė­ra pi­giau­sia. Nuo biu­dže­to daug kas pri­klau­so.“

Di­de­li me­džiai ga­li kai­nuo­ti po ke­lis šim­tus eu­rų, ir iki tūks­tan­čio eu­rų. Kai­na ir nuo me­džio veis­lės pri­klau­so.

Pro­jek­te me­džius te­ko „nu­drož­ti“

Ar­chi­tek­tas Vy­te­nis Ru­do­kas ren­gė Pri­si­kė­li­mo aikš­tės ir jos priei­gų su­tvar­ky­mo pro­jek­tą.

Jo žo­džiais, kad me­džiai pro­jek­tuo­ja­mi kirs­ti – ne ar­chi­tek­tų, o me­džių prie­žiū­ros pro­ble­ma.

„Tiek me­tų jie bu­vo ne­tei­sin­gai pri­žiū­rė­ti, ge­nė­ti, kad ne­bė­ra ko sau­go­ti. To­dėl da­bar rei­kia pa­da­ry­ti chi­rur­gi­nę ope­ra­ci­ją, – palygino ar­chi­tek­tas. – Ži­nau, kad, pa­vyz­džiui, net at­nau­jin­to­je bul­va­ro da­ly­je, ku­rio­je yra įreng­ta lais­ty­mo sis­te­ma, vie­ną karš­tą va­sa­rą lie­pos nė ne­bu­vo lais­to­mos ir ėmė gels­ti.“

Ki­ta ver­tus, jam pa­čiam pro­jek­te te­ko me­džius „nu­drož­ti“.

Bu­vo su­pro­jek­ta­vęs so­din­ti di­des­nius, sto­res­nių ka­mie­nų me­džius, ku­rių vie­nas kai­nuo­tų iki 300 eu­rų. Bet pro­jek­to są­ma­tą bu­vo pri­vers­tas ma­žin­ti net 2 mi­li­jo­nais eu­rų. Ma­ži­no ir me­džių są­skai­ta.

„Vis­ką nu­dro­žė­me, pro­jek­to kai­nos yra juo­dai „nu­čiulp­tos“, ir nė­ra ko ti­kė­tis, kad so­din­si­me sto­rus ir bran­gius me­džius. Lik­siu kal­tas aš – ar­chi­tek­tas, o ne Sa­vi­val­dy­bė. Ne­bent skirs me­džiams pa­pil­do­mai pi­ni­gų. Nes­kirs pi­ni­gų – bus bai­su, ką pa­da­ry­si­me.“

Pri­si­kė­li­mo aikš­tės priei­go­se, gat­vių at­kar­po­se (Til­žės g., Auš­ros alė­jos, Var­po g.) iš vi­so bus pa­so­din­ti 166 nau­ji me­džiai. Jei­gu kiek­vie­nam įsi­gy­ti bū­tų at­sei­kė­ta po 300 eu­rų, iš vi­so rei­kė­tų be­veik pu­sės mi­li­jo­no eu­ro.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Re­konst­ruo­ta Dva­ro gat­vės erd­vė – pa­vyz­dys, kaip ga­li at­ro­dy­ti vi­sas mies­to cent­ras.

Vil­niaus gat­vės bul­va­ro lie­pos ža­liuo­ja gal­būt pa­sku­ti­nę va­sa­rą – esą ir la­jos ne­gra­žios, ir prie anks­čiau at­nau­jin­tos bul­va­ro da­lies me­de­lių ne­si­de­ri­na.

Eg­lė Bru­žie­nė, Sa­vi­val­dy­bės Mies­to ūkio ir ir ap­lin­kos sky­riaus ve­dė­ja, tvir­ti­na, jog me­džius ir be pro­jek­tų tek­tų po 10 me­tų iš­kirs­ti, tad ge­riau da­bar „paau­ko­ti“ ir keis­ti nau­jais.

Mar­ty­nas Kaz­laus­kas, ŠU Bo­ta­ni­kos so­do va­do­vas, siū­lo medžius so­din­ti ne ma­žes­nius kaip 3–4 met­rų aukš­čio ir bent ran­kos sto­rio ka­mie­no: ir vaiz­das bū­tų ki­toks, ir ma­žiau ri­zi­kos, kad kas nu­lauš.

Ar­chi­tek­tas Vy­te­nis Ru­do­kas sa­ko, jog Til­žės gat­vė­je pro­jek­ta­vo so­din­ti di­des­nius, bran­ges­nius me­džius, bet bu­vo pri­vers­tas pro­jek­to są­ma­tą ma­žin­ti: „Ir me­džius „nu­dro­žė­me“.