
Naujausios
Mariupolio kryptimi: gyvenimas iš naujo (5)
Pabėgėliai iš separatistų paskelbtų Donecko ir Luhansko respublikų kuria gyvenimą iš naujo savo Ukrainoje.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Pusantrų metų Mariupolyje gyvenanti Jelena Machova dirba vietos savivaldybės administracijos informacijos ir spaudos skyriaus viršininke, mero atstove spaudai.
Pabėgo iš savo namų Luhanske. 2014 metų balandžio pabaigoje ištvėrusi porą mėnesių paliko butą, vasarnamį, automobilį.
Žurnalistinį išsilavinimą turinti moteris iki tol ilgai dirbo Luhansko municipaliteto spaudos centre. Likus keliems mėnesiams iki antiukrainietiškų sprendimų Jelena atsisakė pareigų. Įsidarbino kalnakasybos pramonės įmonėje.
Jelena vis nesiryžo palikti separatistų valdomo miesto, nes augina mažametį vaiką. Tačiau, prasidėjus kariniams veiksmams, nebedvejojo.
„Pamačiau tokių dalykų, kurie nėra vienareikšmiai, todėl susivokti žmogui, ką jis turi daryti – buvo labai sudėtinga“, – sakė Jelena.
Sunkiausia buvo palikti tėvus. Jie gyveno tame pačiame mieste.
Išvažiavo su dviem lagaminais rankose. Į Kijevą, kur anksčiau persikėlė sutuoktinis, iki tol dirbęs nacionalinio televizijos kanalo korespondentu Luhanske.
Jelena ėmėsi įkalbinėti tėvus irgi pasitraukti iš Luhansko. Kategoriškiausiai atsisakinėjo mama. Neįsivaizdavo galinti palikti kates, šunis, nuosavą namą, kurį statė nuo pirmos plytos.
Trims dienoms buvo atidarytas humanitarinis koridorius pabėgėliams per miestelį Sčiastje (lietuviškai – laimė).
Rašė tėvui SMS žinutes: ragino ryžtis, ant automobilio veidrodėlių ar antenų užrišti baltos spalvos audinius, ant rankos užsirišti baltą raištį – ir vykti per koridorių.
Tuo metu Luhanskas buvo subombarduotas. Ne visur veikė ryšio priemonės, todėl dukros nurodymai vis nepasiekdavo adresato.
Kai tėvas perskaitė, iki termino pabaigos buvo likusi para. Tėvai jau tris savaites tūnojo rūsyje. Be elektros šviesos, vandens tiekimo. Aplink griaudėjo kanonada, vis kas nors griuvo, degė.
Tėvas apsisprendė nė žodžio nesakyti žmonai ir veikti staigiai. Iš voljero paleido šunį, iš trobos – kates. Paėmė į automobilį tik Jelenos mylimus katytę ir šuniuką. Ant rankų įnešė žmoną, kategoriškai atsisakiusią bet kur eiti, ir įgrūdo į automobilį.
Kad tėvams pavyko evakuotis, dukra sužinojo iš televizijos reportažo. Tėvas, gerokai sulysęs, už pavadėlio laikė šuniuką, o šalimais verkė dvi moterys – viena jų Jelenos mama.
„Iki šiol laikau šio reportažo įrašą – žinote, kad neužsimirštų“, – vos ašaras suvaldo Jelena.
Ji kvietė tėvus į Kijevą. Atsisakė: nepajėgs nuvažiuoti tiek toli.
Dukra padėjo jiems išsinuomoti būstą gyvenvietėje netoli Luhansko teritorijos.
Po mėnesio, kai buvo paskelbtos paliaubos, tėvai grįžo į savo namus. Juos rado nesubombarduotus.
Tėvas iki šiol gyvena. Prižiūri šeimos namą, stebi dukros butą. Pinigų išsilaikyti gauna iš dukros ir sūnaus, gyvenančio Rusijoje.
Mama persikraustė pas dukrą į Mariupolį.
Jelena sako, kad ne visi suprastų būseną, kai pats esi toli nuo namų ir socialiniuose tinkluose ieškai, į ką tavo gimtajame mieste pataikė sviediniai. Sužinai, kaip septyniolika jų sprogo mokykloje, kurioje baigei. Sūnelis rodo kompiuteryje įrašą iš darželio su skyle lubose: „Mama, apačioje aš miegojau“.
J. Machova mena, kaip Kijeve sunkiai išsinuomojo butą.
„Tai didelė problema visiems pabėgėliams, – sakė moteris. – Pamečiau skaičių, kiek man atsisakyta. Dėl kokios priežasties? Tiksliai nežinau, bet gal Donecko, Luhansko kraštų žmones laikė išdavikais. Todėl ir elgėsi kaip su kitarūšiais. Iki šiol ten nemyli mūsų“.
Jelena Kijeve nerimavo dėl sūnaus. Jis turėjo pradėti lankyti mokyklą, tačiau nenorėta priimti. Nors mama sakė galinti ir mokėti už mokslą, išgirsdavo, kad klasės perpildytos, sunku sutvarkyti dokumentus. Taip trys mokyklos išvarė.
„Kai dar vienoje mokykloje išgirdau tokį pat atsakymą, nebesutvardžiau emocijų – ašaros lyg pačios ėmė tekėti, – mena Jelena. – Atlošiau galvą, kad vaikas nematytų. Bet argi nuslėpsi. Sūnus ramina: „Mama, tik tu neverk. Vadinasi, mes važiuosime į Luhanską“.
Vaiko žodžius išgirdo ir viena iš mokyklos vadovių. Ir ji verkė. „Rasime jums klasę. Jūs mokysitės“, – pažadėjo.
Taip viena iš Kijevo mokyklų tapo J. Machovai, kaip ji sako, šiuo metu pati geriausia pasaulyje: „Tie pusantrų metų mokslo mano vaikui buvo patys šviesiausi – su pačia puikiausia pirmąja mokytoja, pačia šauniausia klase“.
Jelena ėmė bendradarbiauti su Mariupolio savivaldybės administracija – jai rašė tekstus. Meras Vadimas Boičenko pakvietė dirbti į savo komandą.
„Laikas keičia požiūrį: ką 2014 metais vertinau skausmingai, šiandien reaguoju šalčiau, – sakė J. Machova. – Gal man pasisekė, nes turiu darbą. Turiu daugybę draugų, kurie buvo priversti grįžti į Luhanską, kadangi jame anksčiau turėjo geras pareigas, o tapę pabėgėliais turėjo dirbti kiemsargiais ar plauti indus. Daugybė sulaužytų likimų“.
Autoriaus nuotr.
Jelena Machova: „Mariupolyje jaučiuosi gerai, nes čia visi labiau myli rytinę Ukrainą.“
Jelena Machova dirba Mariupolio savivaldybės mero Vadimo Boičenko atstove spaudai.