Mariupolio kryptimi: bendradarbiavimo galimybės (1)

Mariupolio kryptimi: bendradarbiavimo galimybės (1)

Ma­riu­po­lio kryp­ti­mi: bend­ra­dar­bia­vi­mo ga­li­my­bės (1)

Be­maž vi­są praė­ju­sią sa­vai­tę tru­ko Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės de­le­ga­ci­jos ke­lio­nė Uk­rai­no­je. Ieš­kant ofi­cia­lių kon­tak­tų ir juos įfor­mi­nant su Ma­riu­po­lio sa­vi­val­dy­be. Prie Azo­vo jū­ros išau­gu­sio mies­to, ku­ris Ru­si­jos ir Uk­rai­nos konf­lik­te at­si­dū­rė ne­to­li fron­to li­ni­jos, ski­rian­čios pro­ru­siš­ką Do­nec­ko liau­dies res­pub­li­ką (DNR) nuo li­ku­sios Uk­rai­nos.

Kartu ke­lia­vo ir „Šiau­lių kraš­to“ žur­na­lis­tas.

Vy­tau­tas RUŠ­KYS

vytautas@skrastas.lt

Ko­dėl vos per dvi­de­šim­ties tūks­tan­čių gy­ven­to­jų Ak­me­nės kraš­tas pa­no­ro drau­gau­ti su de­šim­ti­mis kar­tų di­des­niu pus­mi­li­jo­niu Ma­riu­po­liu? Ei­ti to­kiais pat ta­kais, ku­rie pir­miau­sia nu­min­ti į Vo­kie­ti­jos Bo­chol­tą, Len­ki­jos Ko­ni­ną, vė­liau ir į Lat­vi­jos, Gru­zi­jos, Ru­si­jos bei ki­tų vals­ty­bių mies­tus. Daž­niau­siai plė­to­jant me­no, kul­tū­ros, spor­to mai­nus, or­ga­ni­zuo­jant gy­ven­to­jų, ypač vai­kų ir jau­ni­mo ke­lio­nes, da­li­jan­tis įvai­ria­pu­sės veik­los pa­tir­ti­mi.

Bū­tent tai or­ga­ni­zuo­ja tarp­tau­ti­nio pa­lai­ky­mo bend­ri­ja „Ke­lias į sva­jo­nę“, re­gist­ruo­ta Nau­jo­jo­je Ak­me­nė­je. Tre­ti me­tai šia­me mū­sų kraš­to mies­te gy­ve­na nuo ka­ro pa­si­trau­ku­si In­ga Sven­dikh. Ji ir ta­po vie­na šios aso­cia­ci­jos ak­ty­vis­čių.

Apie pus­šim­tį pa­na­šaus li­ki­mo uk­rai­nie­čių yra pa­su­kę į Ak­me­nės kraš­tą. To­kių tau­tie­čių kon­sul­ta­vi­mu, pa­gal­ba spren­džiant pro­ble­mas už­sii­ma „Ke­lias į sva­jo­nę“. Su­lau­kia­ma ir Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės pa­ra­mos.

Sa­vi­val­dy­bės de­le­ga­ci­jos na­riai po­kal­biuo­se Uk­rai­no­je su val­džios at­sto­vais pa­brėž­da­vo Nau­jo­sios Ak­me­nės iš­skir­ti­nu­mą Lie­tu­vo­je – ge­ra­no­riš­ku­mu ru­sa­kal­biams už­sie­nie­čiams. Mi­nė­tas iš­skir­ti­nu­mas su­si­klos­tė, kai mies­tas kū­rė­si kar­tu ce­men­to ga­myk­la. Ta­da į Nau­ją­ją Ak­me­nę at­vy­ko šim­tai ru­sa­kal­bių spe­cia­lis­tų. To­dėl, kaip re­ta ku­ria­me iš vi­du­ti­nių mies­tų, vei­kė at­ski­ra ru­sų mo­kyk­la.

„Tų lai­kų in­teg­ra­ci­jos tra­di­ci­jos iš­li­ku­sios“, – ak­cen­ta­vo me­ras Vi­ta­li­jus Mit­ro­fa­no­vas.

Pir­ma­sis ofi­cia­lus ak­me­niš­kių su­si­ti­ki­mas įvy­ko Uk­rai­nos už­sie­nio rei­ka­lų mi­nis­te­ri­jo­je. Už­sie­nio uk­rai­nie­čių ir et­no­kon­fe­si­nių ma­žu­mų val­dy­bos vir­ši­nin­kė La­ri­sa Dir de­ta­liai do­mė­jo­si, ko­kį eko­no­mi­nį sta­tu­są tu­ri į Lie­tu­vą pa­si­trau­kę uk­rai­nie­čiai, ar jiems leng­va įsi­dar­bin­ti.

V. Mit­ro­fa­no­vo ti­ki­ni­mu, pa­sta­ruo­ju me­tu vals­ty­bė kei­čia įsta­ty­mi­nę ba­zę dėl už­sie­nie­čių le­ga­laus dar­bo. Ta­čiau tai dar ne­to­bu­la.

Lie­tu­vos vi­daus rei­ka­lų mi­nis­te­ri­jo­je ren­gia­ma­si priim­ti Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės pa­reng­tą pa­siū­ly­mų pa­ke­tą. Pa­vyz­džiui, siū­lo­ma keis­ti tvar­ką, kad nuo ka­ro pa­si­trau­ku­si šei­ma ne­bū­tų ar­do­ma Lie­tu­vo­je, nes vai­kai jo­je tu­ri tei­sę pa­si­lik­ti, o tė­vai pri­va­lo po ke­lių mė­ne­sių iš­va­žiuo­ti bent die­nai, pa­skui ga­li grįž­ti.

„Mū­sų aso­cia­ci­ja „Ke­lias į sva­jo­nę“ vei­kia vi­sos Uk­rai­nos var­du ne tik Ak­me­nės ra­jo­ne, dar la­bai ak­ty­viai ir Jo­niš­kio ra­jo­ne, ke­ti­na­me la­biau plės­ti geog­raf­jią“, – sa­kė šios or­ga­ni­za­ci­jos sek­re­to­rė I. Sven­dikh.

Ji dar ste­bė­jo­si: „Ta­čiau keis­ta, kad į Lie­tu­vą at­vyks­ta­ma pri­sta­ty­ti Uk­rai­nos me­no, o fi­nan­suo­ja ne Uk­rai­na, o Lie­tu­vos sa­vi­val­dy­bės.“

Uk­rai­nos už­sie­nio rei­ka­lų mi­nis­te­ri­jos at­sto­vė L. Dir siū­lė bū­ti su­pra­tin­ges­niems, nes dėl ka­ro pa­tir­tų nuo­sto­lių ne vi­sa­da pa­kan­ka lė­šų iš­gy­ve­nti, tad ke­lio­nės į už­sie­nį nė­ra prio­ri­te­tas.

Ta­čiau re­ziu­ma­vo: iš vals­ty­bės biu­dže­to įma­no­ma fi­nan­suo­ti kai ku­riuos pro­jek­tus, pa­vyz­džiui, kad į Ak­me­nę nu­vyk­tų va­sa­ros poil­sio vai­kai, gy­ve­nan­tys Uk­rai­nos ka­ro zo­no­je.

Lie­tu­vos am­ba­sa­do­je su­reng­ta­me priė­mi­me am­ba­sa­do­rius Ma­rius Ja­nu­ko­nis sa­kė, kad vi­sus ska­ti­na ap­lan­ky­ti Ry­tų Uk­rai­nos pa­kraš­čius.

„Juk pa­bu­vęs vien Ki­je­ve, ne­pa­tir­si Uk­rai­nos rea­ly­bės“, – sa­kė am­ba­sa­do­rius.

Jis ke­ti­na at­vyk­ti į Ak­me­nės ra­jo­ną. Su­si­do­mė­jo, kad per pa­sta­ruo­sius po­rą me­tų priim­ta ke­lios de­šim­tys uk­rai­nie­čių.

Ma­riu­po­lio sa­vi­val­dy­bė­je bu­vo pa­si­ra­šy­tas ke­ti­ni­mų pro­to­ko­las dėl par­tne­riš­ko bend­ra­dar­bia­vi­mo su Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­be.

Ce­re­mo­ni­jo­je Ma­riu­po­lio mies­to sa­vi­val­dy­bės me­ras Va­di­mas Boi­čen­ko api­brė­žė, ko­kios nau­dos ti­ki­si: „Ka­dan­gi Lie­tu­va to­liau pa­žen­gu­si vys­ty­mo­si ke­ly­je, o Uk­rai­na per il­gai mie­go­jo,  tai Ma­riu­po­lio sa­vi­val­dy­bė pir­miau­sia no­ri pa­si­mo­ky­ti iš par­tne­rių klai­dų, kad pa­tys kuo ma­žiau jų da­ry­tu­me.“

Au­to­riaus nuo­tr.

Ma­riu­po­lio mies­to sa­vi­val­dy­bės me­ras Va­di­mas Boi­čen­ko (de­ši­nė­je) po iš­kil­min­gos ce­re­mo­ni­jos priė­mė iš Ak­me­nės at­vež­tą Lie­tu­vos vals­ty­bės vė­lia­vą ir juo­dos duo­nos ke­pa­lą.

Lie­tu­vos am­ba­sa­do­je Uk­rai­no­je am­ba­sa­do­rius Ma­rius Ja­nu­ko­nis su­ren­gė priė­mi­mą Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės at­sto­vams.

Į Uk­rai­ną vy­ko Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės at­sto­vai In­ga Sven­dikh (iš kai­rės), Ed­ga­ras Sil­vaš­ko, Vi­ta­li­jus Mit­ro­fa­no­vas, Apo­li­na­ras Ni­cius, And­rius Al­ma­nis.

Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės var­du jos me­ras Vi­ta­li­jus Mit­ro­fa­no­vas pa­si­ra­šė su­tar­tį su Ma­riu­po­lio sa­vi­val­dy­be.

Į  pir­mąjį ofi­cia­lų priė­mi­mą Uk­rai­no­je, Už­sie­nio rei­ka­lų mi­nis­te­ri­jo­je, ir Ak­me­nės ra­jo­no me­ras bu­vo ati­džiai pa­tik­rin­tas ka­riš­kių.

Uk­rai­nos už­sie­nio rei­ka­lų mi­nis­te­ri­jo­je Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės do­va­nų įteik­ta prie mi­nis­te­ri­jos vei­kian­čios val­dy­bos už­sie­nio uk­rai­nie­čių ir et­no­kon­fe­si­nių ma­žu­mų dia­lo­gų klau­si­mais vir­ši­nin­kei La­ri­sai Dir.