Margi Šiaulių 2023-ieji

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Dar vienas „istorinis“ įvykis – užbaigtos įrengti ir atidarytos Daušiškių kapinės, kurioms teritorija parinkta dar 2005 metais.
2023 metai baigiasi. Metų bėgsmas keičia ne tik žmonių gyvenimus, bet ir miesto. Šie metai buvo kupini įvykių: savivaldos rinkimai, čekiukų skandalas, įgyvendinti projektai, išsiplėtusi miesto teritorija ir panašiai. Kelis metų įvykius priminsime.

Nauja-sena Šiaulių valdžia

2023 metų kovą, kaip ir visa šalis, šiauliečiai rinko vietinę valdžią: Šiaulių merą ir Tarybą. Tai svarbu pasirodė tik kiek daugiau nei pusei iš 82 tūkstančių rinkimų teisę turinčių šiauliečių – tiek atėjo į rinkimus. Pusė šios pusės savo balsus patikėjo politiniam komitetui „Nepartinis sąrašas „Dirbame miestui“, suburtam Artūro Visocko.

Į 31 Tarybos nario vietą atėjo 18 minėto sąrašo narių, 4 konservatoriai, 3 „valstiečiai ir žalieji“ ir po du demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“, socialdemokratų ir rinkimų komiteto „Šiaulių labui“ narius.

Šiaulių meru trečią kadenciją išrinktas Artūras Visockas gavo trečdalį visų Šiauliuose registruotų rinkėjų balsų. Kuo labiau mieste savo valdžią įtvirtino „visockininkai“, tuo mažiau jo valdyme liko demokratijos.

Nuo balandžio 1 dienos įsigaliojo naujas Vietos savivaldos įstatymas, kuris merą įtvirtino kaip vykdomąją valdžią ir nebesuteikė teisės balsuoti priimant sprendimus miesto Taryboje. Naujasis įstatymas suteikė daugiau teisių Tarybos opozicijai. Siekiant sumenkinti opozicijos įtaką, A. Visocko komitetas „Dirbame miestui“ į tokio pat pavadinimo frakciją įrašė 15 savo bendražygių ir pareiškė, kad neturi daugumos Taryboje. Tris savo politinius veikėjus pavadino „laisvaisiais menininkais“.

Tokios rokiruotės ir kiti bandymai ignoruoti naują Vietos savivaldos įstatymą miesto valdžią dažnai veda į susidūrimus su Vyriausybės atstovu Šiaulių ir Telšių apskričiai, kurio funkcija – stebėti, kaip savivaldybės vykdo teisės aktus. Šiais metais Vyriausybės atstovas jau pateikė du skundus teismui ir perspėjo, kad dar vienas laukia kitų metų pradžioje. Lengva ranka valdžia seikėja teismams šiauliečių sunkiai uždirbtus ir per mokesčius į miesto biudžetą sumokėtus pinigus.

Pirmą kartą miesto istorijoje Šiaulių miesto garbės piliečio vardą šįmet skyrė komisija, kurios sudarymas Tarybos sprendimu prasilenkė su įstatymu. Vos spėjus inauguruoti naująjį garbės pilietį, Tarybos sprendimas dėl šios komisijos sudarymo buvo panaikintas.

STT tyrimai

Kaip ir visą Lietuvą, taip ir Šiaulius supurtė čekiukų skandalas. Paaiškėjo, kad ir Šiaulių „išrinktieji“ galimai piktnaudžiavo savo teisėmis. Į bakus degalus už kanceliarines išmokas pylė net ir tie, kurie neturi nei vairavimo teisių, nei automobilio. Politikai už gautas išmokas pirko kompiuterinę įrangą, mokėjo už įvairias paslaugas, remontavo automobilius, mokėjo už brangius draudimus, net pirko prabangius diskus automobilių ratams.

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pradėjo tyrimą dėl tokių miesto Tarybos narių veiksmų.

Seimas panaikino tokias išmokas ir nustatė Tarybos nariams darbo užmokestį – 20 procentų nuo mero algos.

Jau metus STT vykdo tyrimą dėl viešųjų pirkimų, kuriame įtarimai dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi pareikšti Šiaulių merui Artūrui Visockui. Tyrimui vadovauja Europos prokuratūra.

Prijungtas Žaliūkių kaimas

Šiaulių miesto savivaldybė nuo šių metų pradžios pakeitė savo ribas. Šiaulių miesto teritoriją papildė Žaliūkių kaimas, užimantis 134 hektarų plotą, su kiek daugiau nei 200 gyventojų. Šis kaimas iki tol priklausė Šiaulių rajonui. Sprendimą keisti šių savivaldybių ribas priėmė LR Seimas.

Atidarytos Daušiškių kapinės, bet „Saulė“ neatsivėrė

Dar vienas „istorinis“ šių metų įvykis – atidarytos naujosios miesto Daušiškių kapinės, kurioms teritorija parinkta buvo dar 2005 metais. Net dviejų mero A. Visocko ir jo suformuotos valdžios kadencijų (8 metų) neužteko kapinėms įrengti. Kai jos atvėrė savo vartus, pasirodė, kad Savivaldybei sunku susiskaičiuoti, kiek lėšų kainavo jų projektavimas, kelio ir pačių kapinių įrengimas. Spėjama, kad kartu su žemių išpirkimu iš savininkų kapinių įrengimas galėjo kainuoti per 7 milijonus eurų.

Šiuo etapu suplanuota 6 200 kapaviečių, įrengta patogi infrastruktūra. Atsiradus poreikiui, miesto valdžia planuoja į Daušiškių kapines paleisti autobusą.

O štai po remonto miesto bendruomenei atverti koncertinės įstaigos „Saulė“ salę Savivaldybė nesugebėjo. Kelerius metus trunkantis remontas buvo apipintas skandalais, teismais, vadovo pakeitimu.

Žadama, kad „Saulės“ pastatas miestiečiams atsivers jau kitais metais, tačiau tokie pažadai žarstomi jau ne pirmus metus.

Remonto gatvėse sumažėjo

Savivaldybės atstovai aiškina, kad šįmet gatvėms ir pėsčiųjų takams atnaujinti skirta ne mažiau lėšų nei pernai, tačiau akivaizdu, kad, pabrangus darbams, jų padaryta mažiau.

Bene svarbiausias miesto gyventojams įgyvendintas projektas – rekonstruota Serbentų ir Pabalių gatvių sankryža, turinti palengvinti automobilių eismą. Tai vienintelė mieste šįmet rekonstruota sankryža.

Ištisinė gatvės danga atnaujinta tik Aukštabalio gatvėje. Pradėta tiesti nauja šios gavės atkarpa, kuri pasieks Išradėjų gatvę.

Išasfaltuota 10 žvyruotų gatvių atkarpų ir akligatvių. Tiesa, kai kurie darbai kėlėsi iš 2022 metų.

Atnaujintą Dainų pėsčiųjų taką papuošė iš centro perkeltas fontanas „Saulės diskai“.

Daugėja kryptingo ugdymo mokyklų

Prasidėję naujieji mokslo metai sukrėtė švietimo sistemą mokytojų streikais, tačiau Šiauliuose į ilgalaikį streiką jungėsi tik dvi mokyklos, tad vaikų ugdymo procesas smarkiai nenukentėjo.

Šiauliuose oficialiai atsirado gimnazija su inžinerinės pakraipos klasėmis – Simono Daukanto inžinerijos gimnazija. Gimnazija norėjo atsisakyti Lietuvos šviesuolio Simono Daukanto vardo, tačiau tai sukėlė didelę viešą kritiką ir gimnazija nuomonę pakeitė.

Šįmet priimti sprendimai, kad nuo kitų mokslo metų Juliaus Janonio gimnazija taps viso miesto gabių vaikų mokykla. Mieste pradėjo veikti privati Tarptautinė Ukrainos mokykla, į kurią perėjo didelė dalis miesto mokyklas lankiusių karo pabėgėlių iš Ukrainos vaikų.

Naujųjų metų „dovana“ – brangesni autobusų bilietai

Naujus metus Šiauliai pasitiks ne vien naujais miesto valdžios pažadais, bet ir pabrangusiu visuomeniniu transportu. Jo keleiviai turėtų atkreipti dėmesį, kad vienkartiniai miesto autobusų bilietai nuo sausio 1 dienos kainuos nebe 60, o 64 centus.