Maisto ir virtuvės atliekų konteineriai – per maži?

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Sausio pradžioje maisto atliekų konteineriai vakarop atrodė ir taip.
Šiauliuose įrengus pusiau požeminių konteinerių aikšteles, praėjusių metų pabaigoje šalia modernių pusiau požeminių konteinerių atsirado ir po visai kitokį, tradicinį, konteinerį, skirtą maisto ir virtuvės atliekoms. Šis konteineris ne tik darko vaizdą, bet ir kai kurių daugiabučių namų kvartaluose esančios aikštelės skendi atliekose.

Maisto ir virtuvės surinkimo sistemą dar analizuoja

Pagal Europos Sąjungos direktyvą nuo šių metų sausio 1 dienos visa Lietuva pradėjo rūšiuoti maisto ir virtuvės atliekas. Naujose atliekų konteinerių aikštelėse šalia modernių pusiau požeminių konteinerių pastatyta ir po visai kitokį, tradicinį 240 litrų talpos, konteinerį. Vienas toks konteineris skirtas keliems daugiabučiams namams. Ar tikrai jo pakanka? Nedaug mažesnius konteinerius žaliosioms atliekoms, į kuriuos turi pilti ir maisto atliekas, yra gavę individualių namų gyventojai.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vedėja Eglė Bružienė nesiėmė įvertinti, ar tinkamai organizuojamas maisto ir virtuvės atliekų surinkimas.

„Kadangi tai yra naujiena, šią veiklą pradėjome tik nuo sausio 1 dienos. Dar sunku įvertinti, per maži ar ne“, – sakė vedėja.

Nors Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (ŠRATC) jau seniau vykdė pilotinį maisto atliekų surinkimo projektą ir galėjo įsivertinti atliekų kiekius.

Konteineriai ištuštinami du kartus per savaitę. Kol kas yra stebima, kaip gyventojai rūšiuoja, ar tikrai tik maisto atliekas meta į tą konteinerį, ar pakanka tokios talpos.

„Tarsimės su ŠRATC, analizuosime situaciją, darysime išvadas: ar daugiau viešinimo, aiškinimo reikia, ar konteinerių, ar dažnesnio išvežimo“, – žadėjo E. Bružienė.

Žmonės skundėsi, kad konteineriai persipildo

V. Grinkevičiaus gatvės 18 namo bendrijos pirmininkė Sondra Guokienė pasakojo, kad gyventojai skundžiasi, jog užpildę išdalytus kibirėlius ir atnešę juos iškratyti į konteinerį, randa jį pilną.

„Žmonės sureagavo, ėmė rūšiuoti, tačiau manęs klausia, kur nešti, nes konteineriai pilni. Ateityje greičiausiai turės statyti didesnius konteinerius, nes čia nesąmonė su tais mažiukais, šiukšlių aplink pribarstyta, pripilta šone“, – sakė bendrijos pirmininkė.

Žmonės nerimauja, kas bus vasarą, kokie kvapai sklis iš tokių konteinerių.

V. Grinkevičiaus gatvės18-o namo bendrija kreipėsi į teismą dėl to, kad nederinus su gyventojais atliekų konteinerių aikštelė buvo įrengta kiemo automobilių aikštelės viduryje, visai žmonėms po langais. Gyventojai baiminasi, kad iš konteinerių, ypač iš maisto atliekų konteinerio, vasarą sklis kvapai, kils vabzdžiai.

Kol kas šis namas pusiau požeminiais konteineriais nesinaudoja. Maisto atliekų konteineris pastatytas šalia senųjų konteinerių, tačiau nepritvirtintas. Bendrijos pirmininkė spėja, kad siauras ir aukštas konteineris gali ir apvirsti.

Sausio pradžioje atliekos į konteinerius galėjo ir netilpti

ŠRATC viešųjų ryšių specialistė Rasa Gelžinytė informavo, kad šiuo metu poreikio didesniems maisto ir virtuvės atliekų konteineriams nėra. Ji patvirtino, kad sausio pradžioje iš tiesų konteineriai buvo perpildyti, tačiau taip atsitiko dėl to, kad žmonės pilti atliekas į juos pradėjo anksčiau nei sausio 1 dieną. Be to, didesniam maisto atliekų kiekiui įtakos turėjo ir šventinis laikotarpis.

R. Gelžinytė pranešė, kad pirmuoju išvežimu buvo surinkta 15 tonų maisto ir virtuvės atliekų, o kitais išvežimais – po 6–7 tonas.

Kol kas keisti išvežimo grafikų neketinama. Specialistė tikino, kad žmonės skundžiasi dėl pasenusios situacijos, kuri buvo sausio pradžioje.

Individualių namų maisto atliekos neišvežamos 4 mėnesius

Individualių namų gyventojams augalinės kilmės maisto atliekas reikia mesti į žaliųjų atliekų konteinerį, tačiau nuo gruodžio iki balandžio mėnesio atliekos iš šių konteinerių nėra išvežamos. Nežiūrint to, Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus vedėja sako, kad gyventojams jas rūšiuoti yra privalu.

„Kiek yra daręs stebėseną ŠRATC, per tuos keturis mėnesius žaliųjų atliekų nėra, lapų, žolės nėra, šaltas laikotarpis, tai tikrai galima mesti maisto atliekas. Išvežimas bus pagal grafiką. Mes dabar intensyviai dirbame ir galvojame, kad reikėtų pakeisti individualioms valdoms atliekų vežimo grafiką bei numatyti tarpinius vežimus ir žiemos periodu“, – planais dalijosi E. Bružienė.