Ma­ras nai­ki­na kiau­les

Ma­ras nai­ki­na kiau­les

Ma­ras nai­ki­na kiau­les:

į tvar­tą – lyg į ope­ra­ci­nę

Af­ri­ki­nis kiau­lių ma­ras api­ma Šiau­lių ap­skri­tį. Vi­ru­sas kol kas ne­fik­suo­tas tik Kel­mė­je. Su­dė­tin­giau­sia si­tua­ci­ja da­bar Šiau­lių ra­jo­ne: per ke­lias die­nas ma­ras apė­mė net dvi se­niū­ni­jas. Sa­vi­val­dy­bės skel­bia ekst­re­ma­lią si­tua­ci­ją, o ve­te­ri­na­ri­jos gy­dy­to­jai per­spė­ja: ma­ras la­bai pa­vo­jin­gas.

Po­kal­bis su Šiau­lių mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos vir­ši­nin­ku Arū­nu TEI­ŠERS­KIU.

Edi­ta KARK­LE­LIE­NĖ

edita@skrastas.lt

Plin­ta žai­biš­kai

– Si­tua­ci­ja ver­čia rim­tai su­ne­rim­ti. Prieš ke­le­tą mė­ne­sių ke­li ži­di­niai nu­sta­ty­ti tik Pak­ruo­jy­je, o da­bar nu­sta­ty­ti jau vi­suo­se ra­jo­nuo­se, iš­sky­rus Kel­mės.

– Iš tie­sų Kel­mės ra­jo­nas yra vie­nin­te­lis, ku­ria­me af­ri­ki­nio kiau­lių ma­ro at­ve­jų neuž­fik­suo­ta nei miš­kuo­se, nei au­gin­to­jų ūkiuo­se. Ta­čiau kel­miš­kiams ne­rei­kė­tų tuo per­ne­lyg džiaug­tis: ma­ras ga­li „pa­si­sė­ti“ bet ku­rią die­ną. Aiš­kiau sa­kant, pa­grin­di­niams kiau­lių ma­ro ne­šio­to­jams šer­nams ra­jo­nų te­ri­to­ri­jos neeg­zis­tuo­ja, jie per neil­gą lai­ką pa­jė­gūs nu­kul­niuo­ti ir ke­lias­de­šimt ki­lo­met­rų.

Rei­ka­lai iš­ties la­bai rim­ti. Mū­sų ži­nio­mis, vi­ru­sas į Šiau­lių ap­skri­ties te­ri­to­ri­ją „įli­po“ iš Pa­ne­vė­žio ap­skri­ties. Pir­miau­sia ata­ka­vo Pak­ruo­jo ra­jo­ną: iš tri­jų ži­di­nių te­ko su­nai­kin­ti vie­nuo­li­ka li­go­tų kiau­lių.

Pas­kui įsi­su­ko į kai­my­ni­nį Rad­vi­liš­kio ra­jo­ną, lai­mei, kliu­dy­da­mas smul­kius – 1–5 kiau­lių ūkius, ap­lenk­da­mas di­džiuo­sius. Rad­vi­liš­ky­je iš vi­so bu­vo išaiš­kin­ti net pen­ki ži­di­niai.

Jo­niš­ky­je ras­ti trys ma­ro ži­di­niai, su­nai­kin­ti te­ko 43 kiau­les.

O Ak­me­nės ra­jo­ne nuo­sto­liai di­des­ni. Prieš ge­rą sa­vai­tę li­ga įsi­su­ko į stam­baus ūki­nin­ko kiau­li­nin­kys­tės ūkį – iš pra­džių su­si­rgo 10 kiau­lių, ta­čiau uti­li­zuo­ti Rie­ta­ve te­ko vi­sas tvar­te bu­vu­sias 230.

Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė šio­mis die­no­mis taip pat bu­vo pri­vers­ta skelb­ti ekst­re­ma­lią si­tua­ci­ją: kiau­lių ma­ro ži­di­niai ap­tik­ti Ku­žių ir Gruz­džių se­niū­ni­jų gy­ven­to­jų tvar­tuo­se.

Ku­žių se­niū­ni­jos Ru­dai­čių kai­mo gy­ven­to­jas sa­vo kiau­les lai­kė skir­tin­guo­se tvar­tuo­se. Vie­na­me ap­ti­kus ligą, ry­žo­mės sa­vo­tiš­kam eks­pe­ri­men­tui, ap­si­spren­dė­me ke­le­tą die­nų ste­bė­ti de­vy­nias ki­to tvar­to „gy­ven­to­jas“ – gal­gi jos vis dėl­to ne­su­sirgs. De­ja, eks­pe­ri­men­tas nu­vy­lė: ma­ro vi­ru­sas įžen­gė ir į šį tvar­tą.

– Ar įma­no­ma nu­spė­ti pa­vo­jin­gos kiau­lių li­gos pro­trū­kio pra­džią?

– Tik­rai taip. Jei­gu tik iš­gir­do­te, kad jū­sų kraš­to miš­kuo­se bu­vo ras­ta dėl af­ri­ki­nio kiau­lių ma­ro nu­gai­šu­sių šer­nų, net nea­be­jo­ki­te, ti­ki­my­bė, jog jū­sų tvar­te esan­čios kiau­lės ga­li su­si­rgti, yra di­džiu­lė.

Pa­vyz­džiai: prieš po­rą mė­ne­sių iki af­ri­ki­nio kiau­lių ma­ro pro­ver­žio Ku­žių ir Gruz­džių se­niū­ni­jo­se me­džio­to­jai šių se­niū­ni­jų miš­kuo­se bu­vo ra­dę ne­gy­vų šer­nų.

Šią sa­vai­tę lau­kuo­se vėl ras­ti de­vy­ni ne­gy­vi šer­nai, va­kar – dar vie­nas. Vi­siems nu­sta­ty­tas ma­ras. Tai ženk­las, kad li­ga tie­siog siau­tė­ja ir tik lai­ko klau­si­mas, ka­da ji ga­li įsi­suk­ti į ūkius.

Ap­si­sau­go­ti įma­no­ma, bet rei­kia sau­go­tis

– Kaip iš­veng­ti ir ar įma­no­ma iš­veng­ti nuo­sto­lius ne­šan­čios li­gos?

– Iš­veng­ti įma­no­ma. Tik pir­miau­sia au­gin­to­jai tu­ri klau­sy­ti ir iš­girs­ti, kas jiems yra sa­ko­ma. Da­bar pa­na­šu, kad kol kas žmo­nės į mū­sų ren­gia­mus su­si­ti­ki­mus atei­na tik pliu­siu­ko už­si­dė­ti, bet neiš­girs­ta, ką mes sa­ko­me. O pa­sa­ky­ti ban­do­me štai ką: no­rint, kad iš­ti­sus kiau­lių ūkius iš­gul­dy­ti pa­jė­gus vi­ru­sas ap­lenk­tų jū­sų ūkį, pri­va­lo­te į tvar­tą atei­ti tar­si į ope­ra­ci­nę – be­veik ste­ri­lūs.

Aš tu­riu ome­ny­je, kad kiek­vie­nas įei­nan­tis į pa­tal­pą, kurioje au­gi­na­mos kiau­lės, pri­va­lo už­lip­ti ant spe­cia­laus ki­li­mė­lio su de­zin­fek­ci­ne me­džia­ga ir de­zin­fe­kuo­ti ava­ly­nę. Pab­rė­žiu: de­zin­fe­kuo­ti, o ne tie­siog per­lip­ti ki­li­mė­lį.

Gy­vu­lių ruo­šos ap­ran­ga, ava­ly­nė tu­ri bū­ti skir­ti tik gy­vu­lių ruo­šai, va­di­na­si, ja ne­ga­li­ma vaikš­čio­ti po ūkį ir juo­lab ei­ti į miš­ką. Trum­pai sa­kant, jei­gu su tais pa­čiais ba­tais, dra­bu­žiais, su ku­riais miš­ke gry­ba­vo­te, uo­ga­vo­te ar pjo­vė­te mal­kas, įei­si­te į tvar­tą, vi­sai ti­kė­ti­na, kad sa­viems gy­vu­liams par­ne­šė­te li­gą. Taip bu­vo ir Pak­ruo­jo ra­jo­no gy­ven­to­jui, dir­bu­siam miš­ko dar­bus. Jis li­gą par­ne­šė sa­vo kiau­lei ir dar pa­do­va­no­jo kai­my­no gyvuliui.

– Li­gos atei­na ir išei­na. Gal taip nu­tiks ir su af­ri­ki­niu kiau­lių ma­ru?

– Esu lin­kęs tuo la­bai abe­jo­ti. Ma­nau, šios li­gos – tik pra­džia. Štai Gru­zi­ja su ma­ru ko­vo­jo be­veik du de­šimt­me­čius, Is­pa­ni­ja net ne­ži­nau, kiek. Af­ri­ki­nis kiau­lių ma­ras tai ne kla­si­ki­nis kiau­lių ma­ras, ku­rio vi­ru­sas vi­siš­kai suy­ra esant oro tem­pe­ra­tū­ros po­ky­čiams, pa­vyz­džiui, šal­čiui. Af­ri­ki­nis yra ab­so­liu­čiai at­spa­rus, ir gy­vas bus grei­čiau­siai iki tol, kol ne­bus su­me­džio­ti vi­si ap­si­krė­tę šer­nai. Tar­pu­sa­vy­je mes, ve­te­ri­na­ri­jos spe­cia­lis­tai, šne­ka­mės: ne­be­dirb­si­me, o ma­ras vis dar bus.

Tie­są sa­kant, ma­ny­ta, kad ma­ras plis kur kas lė­čiau. Iš Bal­ta­ru­si­jos į Lie­tu­vą įžen­gė prieš ket­ve­rius me­tus. Ta­da skai­čia­vo­me, kad Šiau­lių ap­skri­tį jis pa­sieks kur kas vė­liau. De­ja, da­bar­ti­niais skai­čia­vi­mais, kiek­vie­ną mė­ne­sį kiau­lių li­ga sa­vo „veik­los“ te­ri­to­ri­ją iš­ple­čia 1–2 ki­lo­met­rais.

Pa­ta­ri­mas – skers­ti kiau­les

– Jei ma­ras iš­gul­dė vie­ną ki­tą ūkio kiau­lę, gal nuo­sto­liai nė­ra ir ne­bus mil­ži­niš­ki?

– Nuos­to­lių pa­ti­ria ne tik kiau­les pra­ra­dęs au­gin­to­jas. Nuos­to­lių pa­ti­ria ir kai­my­nai, sker­dyk­los, pre­ky­bi­nin­kai.

Nus­ta­čius ži­di­nį yra nu­sta­to­mos ap­sau­gos zo­nos: tri­jų ir de­šim­ties ki­lo­met­rų spin­du­liu. Gy­ve­nan­tie­ji ap­sau­gos (ri­zi­kos) zo­no­je tam tik­ru lai­ko­tar­piu ne­ga­li nei pirk­ti, nei par­duo­ti sa­vo net ir svei­kų gy­vu­lių. Pas­kers­tas kiau­les bū­ti­na tir­ti, ir tik pa­tvir­ti­nus, jog jos ne­si­rgo ma­ru, lei­džia­ma sker­die­ną var­to­ti.

Vi­siems gy­ven­to­jams tai­ko­mi griež­ti rei­ka­la­vi­mai, už ku­rių ne­pai­sy­mą, sa­vi­val­dy­bėms įve­dus ekst­re­ma­lią si­tua­ci­ją, gre­sia ne­tgi tei­si­nė at­sa­ko­my­bė.

– Ką pa­tar­tu­mė­te au­gin­to­jams, jei juos bai­mi­na vien min­tis, kad au­gin­ti­nes ga­li tek­ti su­nai­kin­ti?

– Pa­tar­čiau ne­lauk­ti Ka­lė­dų ir ne­bi­jant va­sa­ros karš­čių skers­ti sa­vo dar svei­kas kiau­les – ma­žes­nės ar di­des­nės jos. Ypač jei­gu nu­gir­do­te, kad kaž­kur ne­to­li­ma­me miš­ke ras­ta šer­nų gai­še­nų. Pas­ker­dę kad ir ne­di­de­lį par­šiu­ką tik­rai tu­rė­si­te ma­žes­nių nuo­sto­lių, ne­gu ta­da, kai pri­reiks su­nai­kin­ti ap­si­krė­tu­sią kiau­lę.

Žmo­nės, pa­ste­bė­jo­me, yra lin­kę gal­vo­ti, kad ma­ras į jų ūkį tai jau tik­rai nea­teis. Tu­riu nu­vil­ti: šian­dien nie­kas ne­be­ga­li duo­ti ga­ran­ti­jos, kad li­ga ne­ga­li įženg­ti į bet ku­rį ūkį.

Ar­ba dar gra­žiau: nu­sta­tę kiau­lių ma­rą vie­nai tvar­to kiau­lei kar­tais su­lau­kia­me gy­ven­to­jų pyk­čio, esą gi ki­tos kiau­lės ne­ser­ga, tai kam ta­da jas nai­kin­ti. De­ja, jei jau su­si­rgo vie­na kiau­lė, net nea­be­jo­ki­te, kad ne­tru­kus sirgs ir vi­sos ki­tos.

– O jei vis dėl­to au­gin­to­jas su­gal­vos pa­si­slė­pęs pa­si­skers­ti gal­būt ap­si­rgu­sią kiau­lę ir pa­da­ry­ti iš jos, pa­vyz­džiui, deš­rų?

– Kiau­lių ma­ru neuž­sik­rė­si­te, ta­čiau iš­rū­kę tas deš­ras ir įdė­ję jas lauk­tu­vių ki­ta­me ra­jo­ne ar ki­to­je ša­ly­je gy­ve­nan­tiems ar­ti­mie­siems jūs tap­si­te af­ri­ki­nio kiau­lių ma­ro pla­tin­to­ju. Pa­kar­to­siu: ma­ro vi­ru­sas yra la­bai at­spa­rus.

– Ko­kie pir­mie­ji pa­vo­jin­gos li­gos simp­to­mai?

– Pas­te­bi­miau­sias tai, kad kiau­lė nu­sto­ja ės­ti ir smar­kiai šo­ka tem­pe­ra­tū­ra. Po kiek lai­ko gy­vu­lio pa­pil­vė­je iš­ryš­kė­ja mels­vos dė­me­lės. Tie­sa, kai ku­riais at­ve­jais dė­me­lių ga­li ir ne­bū­ti – af­ri­ki­nis kiau­lių ma­ras tu­ri net 20 at­mai­nų.

Li­ga pa­žei­džia gy­vu­lio inks­tus, žar­ny­ną, la­biau­siai pa­di­dė­ja bluž­nis. Ar no­rė­tu­mė­te val­gy­ti mė­są kiau­lės, ku­rios gy­vy­bi­niai or­ga­nai pra­ktiš­kai sui­rę?

– Ar ga­li­me bū­ti tik­ri, kad par­duo­tu­vė­je to­kios mė­sos nė­ra?

– Vie­na­reikš­miš­kai – taip. Ab­so­liu­čiai vi­sa sker­die­na yra pa­tik­rin­ta ir 100 pro­cen­tų sau­gi.

Giedriaus BARANAUSKO nuo­tr.

Pa­ta­riama au­gin­to­jams im­tis vi­sų įma­no­mų ap­sau­gos prie­mo­nių, norint už­kirs­ti ke­lią kiau­lių ma­rui.

Vy­tau­to RUŠ­KIO nuo­tr.

Šiau­lių vals­ty­bi­nės mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos viršininkas–valstybinis ve­te­ri­na­ri­jos ins­pek­to­rius Arū­nas Tei­šers­kis: „Af­ri­ki­nis kiau­lių ma­ras žen­gia vi­su pa­jė­gu­mu“.