Liūtis – dešimtmečio rekordininkė

Socialinių tinklų nuotr.
Lietus apsėmė šiauliečių automobilius.
Pirmadienio vakarą ir antradienio naktį gamta Šiauliams iškrėtė pokštą: nuo kritulių gausos skendo automobiliai, o gatvės ir daugiabučių kiemai virto ežerais.
Meteorologai sako, kad birželio 30-osios naktis Šiauliuose kritulių kiekiu buvo gausiausia per pastarąjį dešimtmetį.
Šiaulių meteorologijos st. nuotr.
2013 metų birželio 24 dieną. Liūtis – smagybė vaikams.

Plaukė automobiliai, plaukė valtis

Lyti Šiauliuose pradėjo pirmadienio vakarą, apie 21 valandą. Temstant lietus darėsi vis gausesnis, o prieš 23 valandą nugriaudėjusi perkūnija tarsi atrišo maišą. Lijo taip smarkiai, kad matomumas per lietaus šydą buvo tik apie 800 metrų, kai tuo tarpu vidutinis matomumas tokiu metu būna apie du kilometrai.

Lietui įsismarkavus, per keliolika minučių buvo apsemti daugiabučių namų kiemai, gatvės, kai kuriose vietose vanduo siekė netgi automobilių variklių dangčius. Nuotekų sistemos nebespėjo surinkti vandens.

Feisbuko naudotojai greičiausiai matė iki ašarų juoktis verčiantį reginį – jauni šiauliečiai nepatingėjo pasidžiaugti vandens malonumais į gatvę išsitempę guminę valtį ir siūlydami miestiečiams taksi paslaugas.

Smarkus lietus – menkas džiaugsmas ir ūkininkas bei gėlininkams. Po liūties šiųmetis derlius kaip reikiant prigulė ant žemės.

Anot meteorologų, stipriausiai Šiauliuose lijo maždaug iki trečios valandos po vidurnakčio. Vėliau kritulių kiekis ėmė mažėti, tačiau nesiliovė – lijo iki antradienio ryto – septintos valandos 49 minučių.

Liūties metu labiausiai apsemtos Architektų, K. Korsako, Statybininkų, V. Grinkevičiaus, Aukštabalio, J. Jablonskio, Žemaitės, Vytauto, Aukštosios, Merkinės, Purienų, Spindulio, Pakruojo, taip pat ties Gegužių ir Tilžės, Vilniaus ir Tilžės, Dainų ir Aido gatvių sankryžomis bei kitos gatvės.

Per šešias lietingiausias valandas – nuo 21 valandos vakaro iki trečios valandos po vidurnakčio – iškrito 63 milimetrai kritulių, toks jų kiekis vadinamas stichiniu.

Krūvis – tarnyboms

Lietingąją naktį UAB „Šiaulių vandenys“ avarinė tarnyba užregistravo 92 iškvietimus, daugiausia dėl užsikišusių tinklų, taip pat dėl namų sklypų, rūsių ir patalpų tvindymo, dėl apsemtų gatvių bei atsiradusios smegduobės.

Bendrovė, atsižvelgdama į susidariusią stichinę situaciją ir reaguodama į gausius iškvietimus, papildomai iškvietė dirbti dar aštuonis avarinės tarnybos darbuotojus. Komanda su keturiomis hidrodinaminėmis mašinomis vyko į apsemtas gatves ir valė užsikišusius nuotekų tinklus, pumpavo sklypuose ir patalpose susitvenkusį vandenį, valė lietaus nubėgimo groteles, kurios buvo užsinešusios šiukšlėmis, žole bei šakomis.

Po lietaus Šiaulių apskrities policijos pareigūnams teko rinkti galingo vandens srauto nutrauktus automobilių valstybinius numerius, kurie kartu su lietaus vandens srove po naktinės liūties ėmė plaukti Šiaulių gatvėmis. Vienus numerius pareigūnai, važiuodami į iškvietimus, surinko patys, kitų jie važiavo paimti iš miesto gyventojų, pranešusių apie svetimų valstybinių numerių radybas.

Iš ryto Šiaulių apskrities policijos Operatyvaus valdymo skyriuje buvo per 40 valstybinių numerių. Automobilių savininkai didžiąją dalį jų jau atsiėmė.

Lijos ir lis

Šiaulių meteorologinių stebėjimų skyriaus vyriausioji stebėtoja Viktorija Kazlauskienė sako, kad birželio 29-osios vakaras ir 30-osios naktis – Šiauliams lietaus kiekiu buvo rekordiniai. Gausiau minėtu laiku lijo tik Lazdijų mieste ir rajone – Nemajūnuose.

Sausų orų specialistė Šiauliams ir toliau nežada. Sausiau galėtų būti nebent rytoj, penktadienį, ir šeštadienį.

Prieš kelias dienas alinusi kaitra artimiausiomis dienomis taip pat truputį atsitraukia, dienomis stulpelis pakils iki 21–24 laipsnių.

Jei vadovautis ilgametėmis tendencijomis, tai Lietuvoje per visą birželio mėnesį iškrisdavo apie 72 milimetrus kritulių.

„O štai šiemet birželio 29-ąją–30-ąją iškrito kone visa mėnesio norma – 63 milimetrai“, – sako V. Kazlauskienė.

Nepaisant to, kad toks kiekis kritulių Šiauliams rekordinis per pastarąjį dešimtmetį, liūčių esame išgyvenę ir anksčiau.

2006 metais per visą rugpjūčio mėnesį iškrito 185 milimetrai, o tai prilygsta net trims mėnesio normoms. Tą mėnesį praūžė dvi galingos apie 30–40 milimetrų siekiančios liūtys.

2007-aisiais liepos mėnesį kritulių kiekis siekė 160 milimetrų.

2009 metų birželio mėnesį per vieną parą buvo priliję 40,6 milimetro.

2013 metų birželio 24 dieną liūtis užtvindė Šiaulių miestą – kritulių kiekis taip pat siekė 40,6 milimetro.

„Pati savo akimis mačiau, kaip tą dieną vaikai užtvinusiuose daugiabučių kiemuose vienas kitą mokė plaukti“, – juokiasi V. Kazlauskienė.

2017 metų rugsėjo 18 dieną iškrito 54 milimetrai kritulių.