
Naujausios
Ligoninės „šermenyse“ skambėjo ir plojimai
Penktadienį Kuršėnų ligoninėje lankęsis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pranešė, jog tokia ligoninė, kokia egzistavo iki šiol, – veikti nebegali. Ministras nepasakė, kada rinktis į ligoninės "šermenis", bet iki Naujųjų metų ligoninė turės reorganizuotis. Išeitis – slaugos ligoninė, bet ir tam reikia didelių investicijų. Kaip nešvaistyti laiko ir pinigų – ministrą pamokė gydytojai.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Ministro laukė ir legendinio "Kuršėnų vyniotinio" kūrėja
Atvykstant ministro A. Verygos prie pastato, kuriame įsikūrusi ligoninės administracija, lūkuriavo šiek tiek anksčiau atvykusi sveikatos apsaugos viceministrė Gintarė Šakalytė, ministro patarėjas Darius Kazlauskas, Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktorius Remigijus Mažeika, Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras.
Susitikimo laukė ir rajono Savivaldybės vyriausioji sanitarijos inspektorė Inga Rimgailienė, Paveldosaugos ir turizmo poskyrio vedėja, atliekanti ir dalį savivaldybės gydytojo funkcijų, Kristina Steponavičienė, tačiau abi, nepatekusios į pasitarimą, išvažiavo.
Ministrą, vos išlipusį iš automobilio pasveikino Eugenija Dragūnienė, praeityje garsi Kuršėnų konditerė, sukūrusi legendinį „Kuršėnų vyniotinį“. Ji perdavė ministrui linkėjimus nuo savo draugo, JAV gyvenančio žaliavalgio Petro Vainiaus, kuris žavisi sveikuolišku ministro gyvenimu. „Neuždarykit Kuršėnų ligoninės“, – paprašė E. Dragūnienė, tiesdama ministrui ranką.
Kitos ministro laukusios kuršėniškės nespėjo su A. Veryga pasikalbėti – svečias su vadovais užsidarė pasitarti Kuršėnų ligoninės direktorės Renatos Noreikaitės kabinete.
„Situacija labai sudėtinga. Neatitinkame reikalavimų, nepašalinę trūkumų galime netekti dalies licencijos, o tai reiškia – nebeteikti stacionaro paslaugų, dėl to nebetenkame didžiosios dalies biudžeto ir nebeturime ateities“, – rūsyje įrengtoje salėje užkaltais langais ir Vyčio paveikslu, paremtu į sieną, ligoninės darbuotojams sakė direktorė R. Noreikaitė.
Panašu į ligoninių tinklo laidotuves
Ministras A. Veryga aiškino ligoninės darbuotojams, kad „sudėtinga situacija yra keliolikoje Lietuvos ligoninių“, kur yra „pacientų trūkumas, kuris susijęs ir su paslaugų kokybe“. Į Kuršėnus ministras atvyko iš Kupiškio, Biržų, kur taip pat lankėsi tų miestų ligoninėse ir sprendė, ką su jomis daryti.
Ministras pasakojo, kad didžioji dalis pacientų važiuoja gydytis į Šiaulių ligoninę, o Kuršėnų ligoninėje „lieka žmonės, kurie yra vyresnio amžiaus ir mažiau mobilūs“.
A. Veryga patvirtino, kad mažesnėms ligoninėms nemažins reikalavimų dėl to, kad galėtų „išlaikyti pastatą“. Esą „ieškoma galimybių, kokias paslaugas Kuršėnuose būtų galima išsaugoti“. Ministras minėjo slaugą, dienos stebėsenos lovas, skubią nesudėtingą pagalbą.
„O tai, ko Kuršėnų ligoninėje negalima suteikti, nemeluojant ir reikia pripažinti. Neapgaudinėkime patys savęs – jeigu nieko nesiimsime dabar, čia neliks jokios pagalbos, tokia ligoninė tiesiog bankrutuos. Mes neišlaikome tokio ligoninių tinklo“, – sakė ministras.
Jo žodžiais, išlaikydami mažai pacientų turinčias ligonines ir „tuščias lovas“ negali kelti medikams atlyginimų.
„Ir nesinorėtų, kad visi čia sėdėtų tokiais liūdnais laidotuvių veidais, nes čia jokių laidotuvių nevyksta! Be jokio liūdesio!“ – šypsojosi ministras.
„Bet panašu į laidotuves!“ – replikavo ligoninės darbuotojai.
Popierizmui netaupo
Kol ministras A. Veryga skaičiavo, kaip bus taupoma atsisakius stacionarinio gydymo paslaugos Kuršėnų ligoninėje, pluoštą popierių ant stalo ministrui klojo ligoninės Terapijos-priėmimo skyriaus vedėjas gydytojas Leonidas Kriučenkovas.
Buvęs karo gydytojas rodė, kaip auga popierizmo mastai, ėdantys medikų laiką ir valstybės pinigus: prieš kurį laiką gydytojui reikėjo pildyti perpus sulenktą A4 formato greitosios pagalbos lapelį, dabar šis lapelis „išaugo“ į kelis lapus, kuriuos pildyti reikia keliolika minučių. Tą pačią informaciją apie pacientą gydytojui reikia pildyti ir išmanioje planšetėje.
L. Kriučenkovas suskaičiavo, kad du greitosios pagalbos ekipažai stovėjo prie priėmimo skyriaus be darbo 14 minučių laukdami, kol gydytojas užpildė vien ilgąjį popieriaus lapą.
„Gal galite bent jau grąžinti mažojo lapelio formą, kad nereikėtų gydytojams tiek gaišti su popierizmu?“ – L. Kriučenkovo prašymą ministrui palydėjo medikų plojimas ir juokas.
Buvęs karo gydytojas skaičiavo: kas penkerius metus už paskaitų ciklą gydytojo licencijai iš naujo gauti ligoninė ar ministerija sumoka apie 200 eurų, paprastas slaugytojos chalatas kainuoja apie 30 eurų, o tokių reikia mažiausiai dviejų vienai slaugytojai.
„Brangoka?! Gal galima pigiau?!“ – vėl aidint kolegų plojimams siūlė būdus, kur tikrai ministerija padėtų taupyti, ilgametis gydytojas.
Regioninė politika: ne – į regioną, o – iš
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga atsakė ir į „Šiaulių krašto“ klausimus.
– Kada rinktis į Kuršėnų ligoninės laidotuvių mišias?
– Tikrai jokių mišių nebus! Tačiau ligoninė tikrai turės keistis. Akreditacijos tarnyba rado įvairiausių trūkumų, dėl kurių kyla sunkumų pratęsti licenciją gydymo įstaigai, nes ji neatitinka reikalavimų. Iki Naujųjų metų turime rasti sprendimą.
– Kokių konkrečių trūkumų rasta Kuršėnų ligoninėje?
– Trūksta ir specialistų, ir įrangos, kuri būtina bet kokiai ligoninei. Bet tai ne joks kaltinimas įstaigai, nes daugybė problemų yra tiesiog aplinkybių padiktuotos: gyventojų skaičius savivaldybėje, specialistai, kurie čia yra arba jų nėra, žmonės, kurie čia važiuoja arba nevažiuoja gydytis, o pasirenka, pavyzdžiui, Šiaulius. Tiesiog per keletą metų taip susidėliojo aplinkybės, kad nesant pakankamai pacientų, ji nebegauna pakankamai pinigų išsilaikyti. Turime ieškoti sprendimų, kurias paslaugas išsaugoti, kad išsaugotume įstaigą. Ir turime greitai ieškoti tų sprendimų.
– Respublikinės Šiaulių ligoninės priimamajame ir taip didžiuliai srautai ir eilės pacientų iš visos apskrities rajonų, kur ligoninių ar kai kurių jų skyrių nebėra. Girdime ne vieną istoriją, kai su greitąja išvežti į Šiaulių ligoninę, bet nepaguldyti žmonės vidurnaktį neturi kaip grįžti į namus iš Šiaulių. Kaip tvarkysitės su dar padidėsiančiais į Šiaulių ligoninę pacientų srautais?
– Atvažiavęs į ligoninę žmogus turi gauti tai, ko jam tuo metu reikia ir tai nepriklauso nuo atstumo iki ligoninės. Ligoninė gali būti labai arti, bet jeigu žmogus ten negaus reikalingos pagalbos, jis vis tiek važiuos į gydymo įstaigą, kurioje teikiama tokia pagalba ir sugaiš dar daugiau laiko ir dar daugiau rizikos. Todėl turime labai aiškiai apsispręsti, kokią pagalbą galima teikti Kuršėnuose ir kokie pacientai būtinai turi važiuoti į Šiaulius.
Turėkime galvoje, kad dalis pacientų, kurie atvažiuoja į Respublikinės Šiaulių ligoninės Priėmimo skyrių, pagalbą turėtų gauti iš savo šeimos gydytojų, tam nebūtina ligoninės, sudėtingo Priėmimo skyriaus paslauga. Būtent tokias paslaugas Kuršėnuose reikia išsaugoti ir šeimos gydytojas turi turėti didesnes galimybes. Jeigu teko laukti penkias ar septynias valandas ligoninės priimamajame, reiškia problema nebuvo tokia, kuriai reikia sudėtingos ligoninės skubios pagalbos. Insultams, infarktams, politraumoms eilės priėmimo skyriuose negalioja! Laukti priėmimo skyriuose gali tie pacientai, kurie nuo sėdėjimo nenumirs.
Šiaulių ligoninė tikrai neužlūš dėl to, kad iš Kuršėnų staiga atvažiuos labai daug ligonių. Priėmimo skyrius keičia savo darbą iš esmės. Skubi pagalba keičia savo veidą ir skubios pagalbos medikai patys jau teikia dalį skubios pagalbos, žmonėms daug laukti nebereikia. Keičiasi, evoliucionuoja pati skubi pagalba ir pats paslaugos turinys! Gąsdintis nėra ko, nes gyventojų Šiauliuose taip pat nedaugėja.
– Kai provincijoje uždarė mokyklas ir vaikus susodino į autobusiukus, buvusių mokyklų patalpose bendruomenės įrengė šarvojimo sales. Šalies valdžia ligoninių naikinimu regionuose vykdo ne viešai deklaruojamą regioninę, o būtent antiregioninę politiką?
– Nesutikčiau. Mano supratimu, nieko nedarymas yra antiregioninė politika. Ar mes pasakome, kad žmonės regione, kurie neturi mašinos arba neturi tiek daug supratimo, kur ir kada jiems reikia nuvažiuoti gydytis, yra blogesnės kokybės, negu tie, kurie yra gudrūs, labiau išsilavinę, gyvena mieste šalia didelės ligoninės? Mes kiekvienu žmogumi Lietuvoje turime pasirūpinti taip pat, kaip tą darome dideliame mieste ir nereikia apgaudinėti – mes kalbame apie kokybę, kad kiekvienas žmogus, kur jis begyventų, gautų tokio paties lygio paslaugą, kaip tas, kuris gyvena šalia katedros ir didelių klinikų!
– Regioninę politiką suprantate, kaip galimybę nuvažiuoti į didmiestį, o ne išlaikyti įstaigą vietoje?
– Taip! Kiekvienam žmogui – tinkamos, kokybiškos paslaugos! Kad žmogus, kai atsitinka nelaimė, nebūtų nuvežtas ten, kur jis negaus pagalbos, o iš karto nuvažiuotų ten, kur jam suteiks kvalifikuotą pagalbą. Vietoje turi būti šeimos gydytojas – tai, kas nesudėtinga, turėtų gauti vietoje.
– Ar nesigailite ėmęsis vaistų kainų reformos, kai kelis vaistus atpiginus, kita dalis dar labiau pabrango?
– Ne, nesigailiu! Žmones raginčiau būti neabejingus ir kur jie mato pabrangimą, praneštų. Tam yra Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba. Visokių atvejų ir mes prisiklausėme, kad žmonėms nepasiūlomas pigiausias vaistas ir bandoma apsukti, apgauti. Žmonės irgi turėtų būti sąmoningi!
Vaistų piginimo reforma ir toliau bus tęsiama. Pasaulyje, kai vaistas tampa generiku, kurį gamina daug kas, vaisto kaina krenta 95 procentais. Tik Lietuvoje mes leisdavome lupti iš žmonių tiek pinigų. Ir nereikia dėl to pykti, nes patys buvome sudarę sąlygas taip elgtis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga (centre), Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras ir sveikatos apsaugos viceministrė Gintarė Šakalytė susitikime su ligoninės darbuotojais svarstė, kuria kryptimi sukti Kuršėnų ligoninei.
Sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą pasitikusi žinoma konditerė "Kuršėnų vyniotinio" kūrėja Eugenija Dragūnienė prašė neuždaryti Kuršėnų ligoninės.
Dėl Kuršėnų ligoninės reorganizacijos du kartus rajono, Seimo ir ministerijos vadovai, tarėsi uždarame posėdyje.
Kuršėnų ligoninės direktorė Renata Noreikaitė darbuotojams paaiškino, kad įstaigos reorganizacija neišvengiama.
Kuršėnų ligoninės Terapijos-priėmimo skyriaus vedėjas gydytojas Leonidas Kriučenkovas rodė ministrui Aurelijui Verygai, kiek lapų tenka pildyti medikui ir gaišti laiką, kurį jis galėtų skirti pacientui.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga neįvardijo tiksliai, kokia kryptimi pasuks Kuršėnų ligoninė, bet pažadėjo: šeimos gydytojai galės daugiau konsultuoti ligonius, o ne tik išrašinėti siuntimus pas konsultantus. „Tada ir prie specialistų nebebus tiek eilių, kai ateis tik tie pacientai, kuriems tikrai reikia“, – sakė A. Veryga.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.